- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jaki jest drugi największy rynek mieszkaniowy w Polsce?
Największym polskim rynkiem mieszkaniowym jest oczywiście Warszawa. Odpowiedź na pytanie o nasz rynek mieszkaniowy numer dwa okazuje się znacznie trudniejsza.
We wszystkich zestawieniach dotyczących na przykład liczby nowych inwestycji deweloperskich lub wartości sprzedanych mieszkań, zawsze zdecydowanie przoduje Warszawa. Trudno się temu dziwić zważywszy na gospodarczy i demograficzny potencjał stolicy.
Zdecydowanie ciekawsza sytuacja dotyczy drugiego największego rynku mieszkaniowego w Polsce. Statystyki demograficzne sugerują, że taki tytuł powinien przypaść Krakowowi. W ostatnim czasie sytuacja okazuje się jednak mniej oczywista, niż można by sądzić. Stolica Małopolski pozostaje bowiem pod silną presją Wrocławia, który jest nieco mniejszy ludnościowo. Eksperci GetHome.pl na podstawie różnych danych postanowili odpowiedzieć na pytanie, czy Kraków rzeczywiście jest drugim najważniejszym rynkiem mieszkaniowym w Polsce.
Chcesz zamieszkać w stolicy? Zobacz: mieszkania Warszawa
Wyniki Wrocławia są bardzo zbliżone do krakowskich
Jeżeli chodzi o porównania dotyczące potencjału krakowskiej i wrocławskiej „mieszkaniówki”, to można wybrać bardzo różne wskaźniki. Eksperci GetHome.pl wzięli pod uwagę następujące kryteria, które dotyczą popytu, podaży, nowych inwestycji oraz cen lokali:
- liczba nowych mieszkań w ofercie deweloperów (na RynekPierwotny.pl) - wynik z Krakowa mniejszy o 18% (marzec 2020 r.)
- liczba inwestycji deweloperów (na RynekPierwotny.pl) - wynik z Krakowa większy o 24% (marzec 2020 r.)
- liczba nowych mieszkań sprzedanych w 2018 r. - wynik z Krakowa większy o 23%
- wartość nowych mieszkań sprzedanych w 2018 r. - wynik z Krakowa większy o 18%
- liczba używanych mieszkań sprzedanych w 2018 r. - wynik z Krakowa mniejszy o 41%
- wartość używanych mieszkań sprzedanych w 2018 r. - wynik z Krakowa mniejszy o 33%
- liczba mieszkań rozpoczętych przez deweloperów w 2019 r. - wynik z Krakowa mniejszy o 19%
- liczba mieszkań ukończonych przez deweloperów w 2019 r. - wynik z Krakowa większy o 12%
- średnia transakcyjna cena nowych mieszkań (IV kw. 2019 r.) - wynik z Krakowa większy o 8%
- średnia transakcyjna cena używanych mieszkań (IV kw. 2019 r.) - wynik z Krakowa większy o 1%
Sprawdź: mieszkania Kraków
Powyższe dane wskazują, że różnica między rynkowymi wynikami Krakowa oraz Wrocławia jest mniejsza niż może sądzić wiele osób. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że po podsumowaniu wartości obrotu lokalami mieszkalnymi na rynku pierwotnym i wtórnym, Wrocław w 2018 r. wyprzedził Kraków (4,08 mld zł vs 3,90 mld zł).
Jeżeli natomiast chodzi o lepsze wyniki Krakowa dotyczące liczby inwestycji deweloperskich, sprzedaży nowych mieszkań oraz liczby mieszkań ukończonych przez deweloperów, to są one kompensowane przez statystyki, w których lepiej wypada Wrocław. Chodzi o liczbę nowych mieszkań w rynkowej ofercie, sprzedaż używanych lokali oraz liczbę mieszkań rozpoczętych przez deweloperów.
Przejdź do: mieszkania Wrocław sprzedaż
Wybór „rynku numer 2” zależy głównie od kryteriów
Informacje zebrane z różnych źródeł wskazują, że wybór mieszkaniowego rynku numer dwa wcale nie jest łatwą sprawą. W dużej mierze zależy on od przyjętych kryteriów. Co więcej, nie można powiedzieć, że wrocławski rynek jest o wiele mniej ekskluzywny.
Dane portalu RynekPierwotny.pl mówią, że pod koniec 2019 r. obydwa analizowane miasta cechowały się bardzo zbliżonym udziałem nowych mieszkań z ceną ofertową wynoszącą ponad 10 000 zł/mkw. Właśnie dlatego nieco wyższa średnia transakcyjna cena mieszkań z Krakowa (patrz poniższa tabela) nie stanowi dobrego argumentu mówiącego o prestiżu krakowskiego rynku.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
29.02.2024, Dominika Perkowska
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa: czym jest najstarsza spółdzielnia w Polsce?
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znana jako WSM, stanowi kluczowy element krajobrazu mieszkaniowego Warszawy. Jako jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w mieście, WSM odgrywa istotną rolę w zapewnianiu mieszkańcom odpowiednich warunków mieszkaniowych. Jej historiWarszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znana jako WSM, stanowi kluczowy element krajobrazu mieszkaniowego Warszawy. Jako jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w mieście, WSM odgrywa istotną rolę w zapewnianiu mieszkańcom odpowiednich warunków mieszkaniowych. Jej historia sięga początków lat dwudziestych XX wieku, a dzisiaj nadal kontynuuje misję zapewniania bezpiecznych i dostępnych cenowo mieszkań dla społeczności Warszawy. Czym właściwie jest Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa? Sprawdzamy!
12.07.2023, Daniel Grzegorzek
Jaka fotopułapka na działkę?
Fotopułapka na działkę pozwala namierzyć złodzieja, wandala czy dzikie zwierzęta, które powodują szkody w ogrodzie. Aby dobrze się sprawdziła, powinna mieć określone parametry i być wyposażona w przydatne funkcje. Jakie? Sprawdź. Z artykułu dowiesz się m.in.: jak działa fotopułapka,
07.07.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Jak sprawdzić klasę gruntu online?
Przy zakupie działki należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest klasa bonitacyjna gruntu na działce — dzięki tej informacji przyszły właściciel jest w stanie ustalić, czy jego plany na wykorzystanie działki w ogóle będą mogły dojść do skutku. Jak sprawdzić klasę gPrzy zakupie działki należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest klasa bonitacyjna gruntu na działce — dzięki tej informacji przyszły właściciel jest w stanie ustalić, czy jego plany na wykorzystanie działki w ogóle będą mogły dojść do skutku. Jak sprawdzić klasę gruntu na działce?
02.05.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe w 2023 roku?
Z tego artykułu dowiesz się: dla kogo jest obowiązkowe świadectwo energetyczne 2023 r., od kiedy świadectwa energetyczne będą wymagane na nowych zasadach, kto jest zwolniony z obowiązku i jakie są kary za brak świadectwa charakterystyki energetycznej. Jakie zmiany w świadectwie energetycznym w 2023 roku?Jakie zmiany w świadectwie energetycznym w 2023 roku?
03.04.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Najdroższe ulice w polskich miastach - ranking
Jakie są najdroższe ulice handlowe w Polsce? Przy jakich ulicach nieruchomości będą najdroższe? Gdzie za mieszkanie zapłacisz najwięcej? Czytaj. Z tego artykułu dowiesz się: jakie są najdroższe ulice handlowe w Polsce, w którym mieście znajduje się najwięcej takich ulic, ile trzeba średnio zapłacić za czynsz lokalu przy najdroższej ulicy w kraju. ile trzeba średnio zapłacić za czynsz lokalu przy najdroższej ulicy w kraju.