- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Co warto sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?
Zakup działki, podobnie zresztą jak kupno każdej nieruchomości, jest poważnym krokiem, dlatego też powinno go poprzedzić szczegółowe sprawdzenie gruntu. Na czym polega taki audyt działki i na co zwrócić szczególną uwagę w jego trakcie?
Co warto sprawdzić przed kupnem działki?
Do najważniejszych kwestii, które wymagają weryfikacji przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie działki, należy sprawdzenie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Dzięki temu potwierdzimy między innymi czy działka jest budowlana (gdyby okazało się, że mamy do czynienia z gruntem rolnym lub leśnym oznacza to, że trzeba będzie liczyć się z koniecznością przekwalifikowania działki, na przykład jej odrolnienia). W miejscowym planie znajdziemy również bardzo ważne dla przyszłej zabudowy uregulowania, w tym te dotyczące dopuszczalnej maksymalnej jej intensywności, jej wysokości, linii, rodzaju (zabudowa szeregowa, jednorodzinna etc.), a nawet kształtu dachu.
Dowiemy się z niego również czy grunt nie znajduje się w strefie ochronnej lub strefie ochrony konserwatorskiej, co mogłoby wpłynąć na utrudnienie zabudowania działki bądź nawet wręcz je uniemożliwić. Co warto podkreślić, szczegółowość zapisów planu nie jest identyczna dla każdego obszaru, więc może zdarzyć się, że potencjalny nabywca gruntu będzie miał większą lub mniejszą swobodę w przyszłym kształtowaniu zabudowy.
Z miejscowym planem zapoznamy się w Internecie, na stronach urzędów gmin, zazwyczaj w biuletynach informacji publicznej. Dużym ułatwieniem będzie znajomość numeru stosownej uchwały, ale część urzędów udostępnia również możliwość wyszukania planu po lokalizacji działki. Wypis z MPZP wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej gruntu uzyskać można także w sposób tradycyjny, składając wniosek w odpowiednim dla położenia działki urzędzie gminy. Dokument powinien zostać wydany w terminie od 7 dni do miesiąca od daty złożenia wniosku.
Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie obszary objęte są zapisami MPZP i jeżeli dla wybranej działki plan nie został sporządzony, oznacza to konieczność uzyskania dla niej decyzji o warunkach zabudowy, w której znajdziemy podobne informacje jak w miejscowym planie. Jeżeli sprzedający nie posiada takowej decyzji, potencjalny nabywca może złożyć wniosek o jej wydanie, przy czym wiąże się to z koniecznością poniesienia wyższej opłaty skarbowej, na co dobrze jest być przygotowanym.
Audyt działki budowlanej
Oprócz weryfikacji zapisów miejscowego planu konieczne jest też zapoznanie się z księgą wieczystą gruntu, zawierającą bardzo ważne dla nabywcy informacje, w tym te dotyczące dokładnego położenia działki, jej własności, a także wszelkich obciążeń (także hipoteki - w dziale IV księgi), służebności oraz roszczeń, w tym takich z umów zawartych w formie notarialnej. Potwierdzić tu także można zgodność danych z informacjami z ewidencji gruntów (na przykład oznaczenie działki).
Bardzo ważna jest też weryfikacja dostępu do drogi publicznej - jest on konieczny dla możliwości zabudowania działki. Jeżeli brak jest takiego dostępu, wówczas należy go zapewnić, na przykład poprzez służebność.
Duże znaczenie, zarówno na etapie zakupu (cena gruntu), jak i już po nabyciu działki, będzie miało uzbrojenie gruntu. Działki nieuzbrojone są tańsze od tych w pełni uzbrojonych (podłączonych do sieci elektrycznej, gazowej, wodociągowej i kanalizacyjnej), ale ich zakup wiąże się z koniecznością przeprowadzenia uzbrojenia, co może być procesem czasochłonnym, a także kosztownym, dlatego warto jest dobrze przemyśleć tę kwestię, zwłaszcza, jeżeli zależy nam na czasie.
Dzięki zleceniu audytu działki kancelarii prawnej, specjalizującej w prawie nieruchomości, możemy liczyć na kompleksowe i ekspresowe sprawdzenie najważniejszych dla kupującego kwestii, którego rezultaty ujęte zostaną w formę raportu, podsumowującego uzyskane w trakcie audytu informacje wraz z rekomendacjami dalszych działań. Dowiemy się z niego wszystkiego także na temat topografii działki, jej geometrii, pozwoleń na budowę w najbliższej okolicy, form ochrony przyrody w sąsiedztwie, lokalnej jakości powietrza oraz potencjalnych zagrożeń i uciążliwości (takich na przykład zagrożenie powodzią).
Kupno działki budowlanej - formalności
Jeżeli po weryfikacji wszystkich wyżej wspomnianych kwestii uznamy, że działka spełnia nasze oczekiwania, wówczas następnym krokiem będzie przystąpienie do umowy ze sprzedającym. Dla zagwarantowania ustalonej ze zbywcą ceny i dodatkowych warunków umownych warto jest najpierw podpisać umowę przedwstępną (w formie aktu notarialnego lub w zwykłej formie pisemnej), a dopiero później, po sprawdzeniu i uporządkowaniu wszystkich kwestii formalnych, umowę przyrzeczoną. Ta ostatnia obowiązkowo zawarta zostać musi w formie notarialnej, co oznacza konieczność uwzględnienia w budżecie dodatkowych opłat z tym związanych.
Do sprzedającego należy przygotowanie wszystkich wymaganych dokumentów, dotyczących zbywanej działki, w tym:
- wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- wypisu z rejestru gruntów,
- aktualnego wypisu z księgi wieczystej,
- zaświadczenia o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości,
- zaświadczenia dotyczącego objęcia działki (lub nie) obszarem rewitalizacji,
- zaświadczenia potwierdzającego, że zbywana działka nie jest lasem.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
14.03.2024, Artykuł gościnny
Działka rekreacyjna: co to jest, co można budować i jak urządzić działkę rekreacyjną
Wraz z początkiem wiosny wraca zainteresowaniem działkami i ogródkami miejskimi. Zakup działki rekreacyjnej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkając w mieście, marzą o własnym kawałku zieleni lub chcą zainwestować w nieruchomość wypoczynkową. Co to znaczy działka rekrWraz z początkiem wiosny wraca zainteresowaniem działkami i ogródkami miejskimi. Zakup działki rekreacyjnej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkając w mieście, marzą o własnym kawałku zieleni lub chcą zainwestować w nieruchomość wypoczynkową. Co to znaczy działka rekreacyjna, co można na niej wybudować i jak ją urządzić? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.
04.03.2024, Dagmara Osińska
Podział działki: ile kosztuje, trwa i jaka jest procedura podziału działki
Właściciele działek poszukują często praktycznych rozwiązań. W przypadku podziału nieruchomości muszą przygotować się na szereg formalności. Niezbędne jest przeanalizowanie uwarunkowań lokalnych oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jak wygląda cała procedura? Ile kosztuje podział działWłaściciele działek poszukują często praktycznych rozwiązań. W przypadku podziału nieruchomości muszą przygotować się na szereg formalności. Niezbędne jest przeanalizowanie uwarunkowań lokalnych oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jak wygląda cała procedura? Ile kosztuje podział działki? Sprawdź.
05.10.2023, Daniel Grzegorzek
Wypis i wyrys z rejestru gruntów: wniosek, cena i uzyskanie wypisów
Planujesz sfinansować zakup nieruchomości kredytem hipotecznym? Będziesz więc musiał uzyskać wypis i wyrys z rejestru gruntów. Poznaj najważniejsze informacje na temat tego dokumentu oraz sprawdź, w jaki sposób możesz się o niego ubiegać. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: czym jest wypis i wyrys z rejestru gruntów,czym jest wypis i wyrys z rejestru gruntów,
13.07.2023, Dominika Perkowska
Jak zagospodarować działkę?
Własny ogród wokół domu lub działka rekreacyjna to wspaniała przestrzeń, która pozwala cieszyć się bliskością natury i odkrywać niezliczone możliwości. Ogród to nie tylko strefa relaksu i odpoczynku, ale może się też stać przytulnym miejscem spotkań z rodziną i przyjaci&oWłasny ogród wokół domu lub działka rekreacyjna to wspaniała przestrzeń, która pozwala cieszyć się bliskością natury i odkrywać niezliczone możliwości. Ogród to nie tylko strefa relaksu i odpoczynku, ale może się też stać przytulnym miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi czy też wspaniałym terenem do eksperymentowania z uprawą własnych warzyw i ziół. Bez względu na to, czy marzysz o przepięknych kwiatach, bujnych drzewach czy rustykalnych altanach, własny ogród lub działka rekreacyjna oferują nieograniczone możliwości. Pojawia się jednak pytanie: jak zagospodarować działkę? Podpowiadamy!
13.07.2023, Dominika Perkowska
Jak urządzić wnętrze domku na działce?
Działka rekreacyjna i nawet niewielki domek letniskowy to marzenie wielu z nas. Takie miejsce to wspaniała przestrzeń, by oderwać się od codziennych obowiązków, porzucić miejski zgiełk i odpocząć. Aby móc w pełni cieszyć się relaksem, warto zadbać o odpowiednie urządzenie domku –Działka rekreacyjna i nawet niewielki domek letniskowy to marzenie wielu z nas. Takie miejsce to wspaniała przestrzeń, by oderwać się od codziennych obowiązków, porzucić miejski zgiełk i odpocząć. Aby móc w pełni cieszyć się relaksem, warto zadbać o odpowiednie urządzenie domku – tak, aby wnętrze było wygodne i przyjazne, ale też, by sprzyjało odprężeniu. Odpowiednie zaaranżowanie tego przestrzennego azylu wymaga zatem uwzględnienia zarówno estetyki, jak i funkcjonalności. Pojawia się więc pytanie, na co zwrócić uwagę.