placement placeholder
placement placeholder

Działka rekreacyjna: co to jest, co można budować i jak urządzić działkę rekreacyjną

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Data publikacji: 14.03.2024

Czym jest działka rekreacyjna? Jak sprawdzić możliwości zabudowy nieruchomości i jak ją komfortowo zaaranżować? Przedstawiamy najważniejsze informacje!

Wraz z początkiem wiosny wraca zainteresowaniem działkami i ogródkami miejskimi. Zakup działki rekreacyjnej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkając w mieście, marzą o własnym kawałku zieleni lub chcą zainwestować w nieruchomość wypoczynkową. Co to znaczy działka rekreacyjna, co można na niej wybudować i jak ją urządzić? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jaka jest definicja prawna działki rekreacyjnej,
  • co można budować na działkach rekreacyjnych,
  • jak urzadzić działkę rekreacyjną. 

Sprawdź oferty domów na sprzedaż

Co to jest działka rekreacyjna?

W polskim prawie nie ma jednoznacznej definicji działki rekreacyjnej. Powszechnie przyjmuje się, że jest to teren przeznaczony pod zabudowę wypoczynkową lub letniskową, wskazany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy dla danego obszaru. Tym samym nie jest to klasyczna działka budowlana, pozwalająca na budowę domu całorocznego. Możliwości zagospodarowania działki rekreacyjnej określają:

  • Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane;
  • Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych;
  • Regulamin ROD z dnia 28 czerwca 2018 r.;
  • Plan zagospodarowania ROD.

Co oznacza działka rekreacyjna w praktyce? Wyróżnia się dwa typy działek rekreacyjnych. Są to:

  • samodzielne działki rekreacyjne;
  • działki ROD (Rodzinne Ogródki Działkowe).

Mimo że oba typy gruntu wpisują się w definicję działki rekreacyjnej, są między nimi istotne różnice, które warto poznać, przed podjęciem decyzji o zakupie. 

Działka rekreacyjna

Status prawny działki rekreacyjnej określa ustawa o prawie budowlanym. Jest to teren, który łączy cechy działki budowlanej i rolnej. Ten typ nieruchomości charakteryzuje się tym, że inwestor może stać się zarówno właścicielem samego gruntu, jak i stojącej na nim nieruchomości. Działka rekreacyjna posiada własną Księgę Wieczystą, a jej właściciel może wprowadzać na jej terenie dowolne zmiany i remonty (zgodne z miejscowym planem lub warunkami zabudowy), bez konieczności uzyskiwania zgody dodatkowych podmiotów jak np. Rodzinne Ogródki Działkowe, spółdzielnie czy wspólnoty. 

Działka rekreacyjna jest zazwyczaj przeznaczona do budowy domków letniskowych, wiat lub altan, czyli budynków, które nie mogą być zamieszkiwane całorocznie. Na terenie działki rekreacyjnej nie można również prowadzić działalności gospodarczej. 

Działka ROD

Działka ROD, czyli Rodzinni Ogród Działkowy, to również teren wypoczynkowy. Różnica między oboma typami gruntów dotyczy przede wszystkim prawa własności. Rodzinne Ogródki Działkowe należą do Polskiego Związku Działkowców. Osoby zainteresowane nabyciem działki, otrzymują daną ziemię na zasadzie dzierżawy. Oznacza to, że mają prawo do korzystania z działki w określonym  w umowie terminie, ale nie otrzymują jej na własność. O tym jak spisać umowę kupna działki ogrodowej przeczytasz więcej tutaj.

Sposób użytkowania i zagospodarowania ogródka ROD określa Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Przepisy zakazują budowy całorocznych ogródków działkowych, ale dopuszczają możliwość postawienia niewielkiego domku letniskowego lub altany. O budowie lub rozbudowie obiektu należy powiadomić Zarząd ROD, który bada czy zgłoszona budowa jest zgodna z regulaminem Ogródków Działkowych oraz z przepisami budowlanego. Rodzinne Ogrody Działkowe są coraz bardziej cenione ze względu na dogodną lokalizację i bliskość względem osiedli mieszkalnych.

Działka rekreacyjna - co można budować?

Co można wybudować na działce rekreacyjnej? Możliwości zagospodarowania działki rekreacyjnej określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. Określają one m.in. możliwą powierzchnię i wysokość budynku, a także takie kwestie jak kąt nachylenia dachu, kolor elewacji czy powierzchnię w stosunku do wielkości działki. Dla terenów rekreacyjno-wypoczynkowych najczęściej są to wiaty, altany lub parterowe domki letniskowe o powierzchni od 35 do 70 m kw. Szczególnie te ostatnie stanowią wygodną alternatywę dla spędzania czasu w mieście oraz stwarzają wygodne warunki do odpoczynku i weekendowego relaksu w gronie rodziny i przyjaciół. Przepisy stanowią, że obiekty mogą być używane jedynie sezonowo do celów rekreacyjnych. Prawo budowlane nie wprowadza jednak ograniczeń co do miesięcy użytkowania lub instalacji systemów grzewczych.

Działki rekreacyjne z lotu ptaka.

Budowę domku letniskowego należy zgłosić do odpowiedniego urzędu Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta na prawach powiatu minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac. Jeśli w tym czasie urząd nie wniesie pisemnego sprzeciwu, inwestor może przystąpić do budowy na podstawie zgłoszenia. Uproszczona procedura obejmuje tylko budynki parterowe o ograniczonej powierzchni zabudowy. Budowa domków z poddaszem użytkowym lub o większej powierzchni wymaga uzyskania pozwolenia na budowę tak jak w przypadku domu jednorodzinnego. Ciekawą alternatywą dla osób, które planują kupić działkę rekreacyjną, jest zakup działki z gotowym domkiem do remontu. 

ROD działka rekreacyjna - co można postawić w ogródku działkowym?

Regulamin ROD  i ustawa o ogródkach działkowych jasno określają, jakie obiekty mogą stanąć w ogródku działkowym, a które nie powinny się w nim znaleźć. Na działce rekreacyjnej ROD może stanąć wolnostojący budynek parterowy do okresowego wypoczynku o powierzchni użytkowej do 35 m kw. Jego wysokość nie może przekroczyć 5 m przy stromym dachu i 4 m przy płaskim dachu bez pozwolenia na budowę.

W ogródku działkowym można także ustawić altanę o powierzchni do 35 m kw o dopuszczalnej wysokości jak w przypadku budynku zamkniętego. Działka może zostać także wyposażona w szklarnię, studnię, pergole, huśtawkę i inne urządzenia rekreacyjne. Na terenie ogródka nie można natomiast budować szop, komórek, wolnostojących toalet, murowanych grilli oraz ogrodzenia powyżej 1 m. Takie ograniczenia nie obowiązują w przypadku samodzielnych działek rekreacyjnych. 

Działka rekreacyjna – jak urządzić?

Wiesz już jakie możliwości daje działka rekreacyjna – co można zbudować na samodzielnym gruncie, co w ogródku działkowym. W obu przypadkach kluczowe znaczenie ma odpowiednia aranżacja, która sprawi, że działka stanie się miejscem, w którym będziesz chętnie spędzał swój wolny czas. Jak urządzić wnętrze domku na działce?

  1. W altanie lub domku ogrodowym powinno znaleźć się miejsce wypoczynku i przygotowania posiłków: pewnością przyda się zestaw mebli wypoczynkowych, stół oraz aneks kuchenny.
  2. Zadbaj o przestrzeń do przechowywania jak szafy i szafki lub pomieszczenie gospodarcze.
  3. Niezbędnym elementem wyposażenia działki rekreacyjnej są także meble ogrodowe i urządzenia rekreacyjne. Wśród nich podstawę stanowią leżaki, rozkładany stół i ogrodowe krzesła. Na słoneczne dni przyda Ci się parasol lub żagiel, który możesz wkomponować w architekturę domku lub altany.
  4. W przypadku rodzin z dziećmi warto przemyśleć obecność huśtawki, piaskownicy lub miejsca na hamak

Jak urządzić działkę rekreacyjną?

Urządzanie działki dotyczy także aranżacji ogrodu. Jak zagospodarować działkę? W ogrodzie warto wydzielić kilka stref. Jeśli zamierzasz uprawiać warzywa, możesz zdecydować się na szklarnię lub założyć grządki wzdłuż płotu, dzięki czemu nie będą Ci przeszkadzać w korzystaniu z ogrodu. Środek działki i okolice domu, lepiej pozostawić odsłonięte, aby ogród był wygodniejszy i stwarzał więcej możliwości spędzania czasu. Tuż obok altany sprawdzą się rabatki kwiatów lub efektowne pergole. Płot warto obsadzić wyższymi i gęstszymi roślinami, jak drzewa i krzewy, dzięki czemu zyskasz większą prywatność. 

Działka rekreacyjna: podsumowanie

Działka rekreacyjna to idealny wybór, dla osób, które szukają możliwości wypoczynku poza miastem. W zależności od typu wyróżnia się samodzielne działki rekreacyjne oraz ogródki ROD. Oba typy gruntów różnią się typem własności i możliwością zabudowy, która powinna być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni lub regulaminem i przepisami Rodzinnych Ogródków Działkowych. Odpowiednia aranżacja nawet niewielkiej działki sprawi, że zyskasz komfortowe miejsce do weekendowego lub sezonowego wypoczynku. Zwróć uwagę m.in. na takie kwestie jak wyposażenie domku lub altany, urządzenia rekreacyjne oraz rozmieszczenie roślin w ogrodzie.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: