Północ Szczecin

Redakcja

Redakcja

16.04.2020

Co musisz wiedzieć na temat szczecińskiej dzielnicy Północ? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Północ to stale rozwijająca się dzielnica Szczecina, która cieszy się coraz większą popularnością. Mieszkańcy doceniają jej charakter i położenie. Bliska odległość od centrum sprawia, że dojazd nie zajmuje wiele czasu. Natomiast liczne tereny zieleni pozwalają odnaleźć ciszę i spokój. To wszystko sprawia, że Północ jest w stanie pokochać praktycznie każdy.

Niewątpliwą zaletą Północy są jej tereny rekreacyjne. Duża liczba lasów, parków i skwerów sprawia, że mieszkańcom nie brakuje miejsc do spacerów. Natomiast akweny umożliwiają uprawianie sportów wodnych. Przez dzielnicę prowadzi też Szlak Przez Las Arkoński i Wzgórza Warszewski, a władze dbają o to, aby pojawiły się w niej kolejne obiekty sportowe. To sprawia, że mieszkańcy bez problemu mogą zadbać o aktywność fizyczną.

Transport w dzielnicy zapewnia świetnie rozwinięta sieć tramwajowo-usługowa. To sprawia, że mieszkańcy bez problemu mogą dojechać w różne części Szczecina, a także do sąsiednich miejscowości. Obecnie trwają prace nad zakończeniem ostatniego etapu budowy Trasy Północnej, która ma usprawnić transport w dzielnicy. Niestety mieszkańcy narzekają, że wiele rewitalizacji jest odkładanych na później.

Oferta edukacyjna dzielnicy również nie przedstawia się najgorzej. Dostępne są w niej placówki na różnych stopniach edukacji. Trochę gorzej wygląda oferta kulturalna – brakuje tam kin i teatrów. Natomiast świetnie kształtuje się infrastruktura handlowo-usługowa. To właśnie w tej części miasta znajduje się największe targowisko miejsce, które oferuje mnóstwo produktów ekologicznych.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż w szczecińskiej dzielnicy Północ

domy na sprzedaż Szczecin Północ

1. Informacje ogólne

Północ – położenie na mapie Szczecina

Szczecin Północ to jedna z 4 dzielnic Szczecina. Zajmuje powierzchnię 52,9 km2 i graniczy z dzielnicą Zachód na zachodzie oraz Śródmieściem na południu, a także gminą i miastem Police na północy. Na wschodzie dzielnica przylega do jeziora Dąbie, a przez jej obszar przepływa także Odra.

Północ dzieli się na 7 osiedli administracyjnych:

 • Bukowo – to osiedle położone na południowo-wschodniej części Wzgórz Warszewskich. Większą część osiedla stanowi zabudowa jednorodzinna, a dolina strumienia Gręziniec dzieli je na dwie części.
 • Golędzino-Gocław – osiedle składające się z dwóch części: Golędzina oraz Gocławia. W dzielnicy swoje siedziby ma wiele firm. Nie brakuje tam też ogródków działkowych, szczególnie położonych w zachodniej części osiedla (Bystrzyk), a także terenów leśnych. Znajduje się tam też przystań żeglarska Marina Gocław.
 • Niebuszewo – osiedle podzielone linią kolejową na dwie części. Niebuszewo właściwe należy do dzielnicy Północ, a pozostała część tego rejonu wchodzi w skład osiedla Niebuszewo-Bolinko w dzielnicy Śródmieście. Dzielnica w głównej mierze składa się z budynków mieszkalnych, a także obszarów zieleni.
 • Skolwin – osiedle położone w północnej części Szczecina. W jego skład wchodzą Skolwin (właściwa część osiedla), osiedle Skoki oraz południowa część osiedla Mścięcino.
 • Stołczyn – osiedle położone w dzielnicy Północ graniczące ze Śródmieściem. Jego wschodnią granicę stanowi rzeka Odra. Ważny zabytek tego osiedla stanowi kościół pw. Niepokalanego Serca NMP z XV wieku.
 • Warszewo – osiedle położone na Wzgórzach Warszewskich. Należą do niego również Stoki, Odolany oraz Podbórz. Północno-wschodnia część osiedla jest niezabudowana, znajduje się tam Puszcza Wkrzańska. Natomiast w pozostałej części osiedla dominują zabudowania wielorodzinne.
 • Żelechowa – osiedle w dzielnicy Północ, w którego skład wchodzi Sienno. Dzieli się na dwie części: górną (przeważają domy jedno- i dwurodzinne) oraz górną (zabudowa przedwojenna, domy robotnicze oraz nowoczesne osiedla wielorodzinne).

Dzielnica jest bardzo atrakcyjna, co sprawia, że liczba mieszkańców stale wzrasta. Osiedla wchodzące w jej skład są zróżnicowane i każdy powinien znaleźć idealne miejsce dla siebie. Nie brakuje tam terenów zielonych, zabudowy jedno- i dwurodzinnej, a także nowoczesnych osiedli wielorodzinnych.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Północy?

Północ zajmuje powierzchnię 52,9 km2, a liczba jego mieszkańców wynosi 56 404. To sprawia, że gęstość zaludnienia dzielnicy wynosi 1 066 osób/km2.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Północ to dzielnica, w której każdy będzie się czuł dobrze. Mieszkańcy z pewnością doceniają jej charakter. Dobry dojazd do centrum sprawia, że świetnie odnajdą się tam miłośnicy wielkomiejskiego stylu życia. Natomiast liczne zielone tereny zapewnią ciszę i spokój. Rodzice z małymi dziećmi z pewnością docenią ofertę rekreacyjną i atrakcje dla dzieci, a seniorzy opiekę medyczną.

Czy Północ to styl życia?

Jak się mieszka na Północy? Z pewnością ciekawie! Jest to jeszcze rozwijająca się dzielnica i kilka rzeczy mogłoby ulec poprawie. Jednak mieszkańcy nie narzekają na życie na tym obszarze. Bliskość do centrum, a także mnóstwo terenów zielonych sprawia, że można tam poczuć zarówno spokój, jak i wielkomiejski styl życia.

Planowany rozwój dzielnicy

Północ jest dzielnicą stale rozwijającą i władze dbają o jej rewitalizację. W ostatnich latach rozpoczęto budowę Trasy Północnej, która ma usprawnić transport pomiędzy centrum Szczecina a Policami. Obecnie trwają prace nad ostatnim etapem, w ramach którego zostaną wybudowane dwie jezdnie dwupasmowe, skrzyżowania z drogami dojazdowymi wraz z sygnalizacją świetlną oraz obustronnych chodników i dwukierunkowej ścieżki rowerowej.

W planach jest też budowa infrastruktury podziemnej (kanalizacja, sieci telekomunikacyjne i elektroenergetyczne), a także urządzenie zieleni. W planach jest także przebudowa al. Wyzwolenia i okolic pętli przy Dworcu Niebuszewo, a także remont węzłów tramwajowych.

Inwestycje na Północy nie dotyczą tylko transportu. Przy ulicy Bandurskiego powstaje nowy kompleks sportowy, który ma być gotowy już w tym roku. Powstaje on w miejscu zaniedbanych boisk treningowych - to właśnie tam swoje pierwsze kroki stawiał znany piłkarz Grzegorz Krychowiak. Na terenie inwestycji ma się pojawić pełnowymiarowe boisko trawiaste z trybuną na 400 miejsc, pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, budynek szatniowo-socjalny, parking oraz małe boisko treningowe ze sztuczną trawą.

Północ - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

W dzielnicy Północ z pewnością nie brakuje atrakcji. Przede wszystkim jest to obszar bardzo bogaty w tereny zielone i rekreacyjne. Do najbardziej znanych należą duże kompleksy leśne takie, jak Uroczyska Kupały – Leśne Wzgórze i Zielone Wzgórze, a także Puszcza Wkrzańska. Kolejne chętnie odwiedzane przez mieszkańców tereny zielone to Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa, Park Brodowski, Park przy ul. Ostrowskiej, Park przy ul. Hożej, Park przy ul. Obotryckiej, Park Tibeleinów.

Szczególną popularnością cieszy się Wieża Gocławska, do której można dojść ulicą Narciarską. Mieszkańcy mogą podziwiać jej architekturę, która świetnie komponuje się z budynkami na nisko położonej ulicy Lipowej. Panoramę Szczecina można natomiast podziwiać ze stoków Wzgórz Warszewskich. Przez dzielnicę prowadzi też Szlak Przez Las Arkoński i Wzgórza Warszewskie.

Kolejną atrakcją są obiekty wodne. W dzielnicy Północ znajduje się przystań żeglarska Marina Gocław, w której cumują różnego rodzaju i wielkości jachty. Rzeka Odra stanowi dla nich linię wyjścia do Zalewu Szczecińskiego, Bałtyku oraz jeziora Dąbie. Liczne zbiorniki wodne są też świetnym środowiskiem dla ptaków i ryb, a bogata roślinność przyciąga sarny oraz dziki.

Na terenie dzielnicy Północ nie brakuje też perełek architektonicznych. Można tam znaleźć secesyjne i modernistyczne kamienice. W dodatku od marca 2010 roku na terenie dawnej zajezdni tramwajowej Niemierzyn działa Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Szczecin.

Czy Północ to bezpieczna dzielnica?

Szczecin nie należy do niebezpiecznych miast. Mieszkańcy Północy nie zgłaszają, że czują zagrożenie w miejscu swojego zamieszkania. Nie dochodzi tam również do poważnych czy głośnych przestępstw.

Północ: oferta dla dzieci

W dzielnicy nie brakuje też atrakcji dla najmłodszych. Znajduje się tam kilka atrakcyjnych placów zabaw, a najpopularniejsze z nich znajdują się przy Uroczysku Kupały, w Parku Brodowskim oraz w kilku miejscach na terenie Warszewa. W pochmurne dni maluchy na pewno będą zadowolone z oferty klubów malucha, m.in. Tęczolandii, Bajkoladnii oraz Bawialni North Kids. Godnym uwagi miejscem jest też Kids Arena, gdzie znajdują się różnorodne atrakcje, kino sferyczne oraz restauracja.

Zapoznaj się również z informacjami o pozostałych szczecińskich dzielnicach:

2. Komunikacja w dzielnicy Północ

Ile trwa dojazd z Północy do centrum?

Mieszkańcy chwalą sobie komunikację na osiedlu Północ. Dzielnica sąsiaduje ze Śródmieściem, a to sprawia, że w zaledwie kilkanaście minut można dojechać do ścisłego centrum z niektórych osiedli. Komunikacja miejska składa się z doskonale rozwiniętej sieci tramwajowo-autobusowej, co umożliwia dogodny dojazd w różne części miasta. Trzeba jednak pamiętać, że w godzinach szczytu na najpopularniejszych trasach mogą pojawić się korki.

Tramwaje w dzielnicy Północ

Sieć tramwajowa w dzielnicy Północ jest doskonale rozwinięta i zapewnia świetny dojazd w inne części miasta. Do najważniejszych linii należą:

 • 2Turkusowa – Dworzec Niebuszewo,
 • 3Pomorzany – Las Arkoński,
 • 6Pomorzany – Gocław,
 • 12Pomorzany – Dworzec Niebuszewo.

Autobusy w dzielnicy Północ

Komunikacja autobusowa stanowi świetne uzupełnieni sieci tramwajowej. Dzielnicy działa kilkanaście linii, które umożliwiają dojazd w różne części miasta, a także do podszczecińskich miejscowości. Najważniejsze linie autobusowe w dzielnicy Północ to:

 • Linia pośpieszna F – łącząca Północ z Placem Rodła w Centrum oraz Nowym Miastem Police,
 • 59 – z Nehringa do Placu Rodła w Centrum,
 • 68 – z pętli Przepiórki do Placu Rodła w Centrum,
 • 87 – z pętli Podbórz do pętli Owocowa Dworzec,
 • 102 – kursuje na trasie Police-Gocław,
 • 524 (nocna) – łącząca północ z Policami oraz Dworcem Głównym PKP,
 • 530 (nocna) z pętli Podbórz do Placu Rodła w Centrum.

Linie autobusowe na Północy kursują przez całą dobę i zapewniają dogodne połączenia z różnymi częściami Szczecina, a także miastem Police.

Dworce/zajezdnie

Obecnie w dzielnicy nie ma żadnego czynnego dworca kolejowego. Na terenie Północy znajdują się stacje Szczecin Skolwin, Szczecin Żelechowa, Szczecin Golęcino, Szczecin Gocław, Szczecin Stołczyn, Szczecin Mścięcino oraz Szczecin Niebuszewo, które leżą na trasie obecnie niedostępnej dla pasażerów linii kolejowej kursującej na trasie Szczecin-Police-Trzebież. Obecnie trwają prace nad modernizacją niektórych budynków, więc możliwe, że jeszcze kiedyś ruch kolejowy powróci do szczecińskiej Północy.

Na terenie dzielnicy znajdują się jednak zajezdnia tramwajowa Golęcinnajstarszy tego typu obiekt w Szczecinie. Zajezdnia obsługuje najważniejsze dla Północy linie tramwajowe: 3, 5,  6,  11 i  12. W dzielnicy znajduje się też obecnie nieczynna zajezdnia tramwajowa Niemierzyn. 1 stycznia 2006 roku w jej hali powstało Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Na terenie dzielnicy znajduje się również pętla autobusowa przy Centrum Handlowym Manhattan, z której odjeżdżają linie prowadzące do większości osiedli w Szczecinie.

Północ – ścieżki rowerowe

Szczecin nie wypada najlepiej pod względem infrastruktury rowerowej. Na każdy kilometr powierzchni przypada tu zaledwie niecałe 450 metrów ścieżek rowerowych i pasów ruchu, kontrapasów lub ciągów pieszo-rowerowych, a ich łączna długość to zaledwie 135 km. Jednak rowerzyści mieszkający w dzielnicy Północ nie narzekają, gdyż czują się na zwykłych drogach bezpiecznie, a władze miasta systematycznie rozbudowują infrastrukturę rowerową. Mieszkańcy chętnie jeżdżą po zielonych częściach (np. Lesie Arkońskim), których na osiedlu Północ nie brakuje. W dodatku liczba rowerów do wypożyczenia jest bardzo imponująca, więc rzadko zdarzają się problemy z ich dostępnością.

Komunikacja w dzielnicy Północ: główne ulice

Najważniejszą ulicą w dzielnicy Północ jest Trasa Północna, której kilka etapów nadal nie zostało ukończonych. Pozwala ona szybciej dojechać do Polic, ze Śródmieścia, z osiedli Warszewo i Żelechowo, a także usprawnia komunikację z droga wojewódzką nr 115 prowadzącą do centrum Szczecina. Ważnymi ulicami w dzielnicy Północ są również Szosa Polska, Światowida i Strzałkowska. Natomiast największym węzłem komunikacyjnym dla mieszkańców północnych dzielnic jest Niebuszewo.

Komunikacja w dzielnicy Północ: planowane inwestycje drogowe

Północ jest stale rozwijają się dzielnicą, więc mieszkańców czeka jeszcze wiele zmian w komunikacji drogowej. Planowane inwestycje mają usprawnić transport i ułatwić mieszkańcom dojazd w inne części miasta.

Obecnie najważniejszą inwestycją jest ukończenie Trasy Północnej, która ma łączyć centrum Szczecina z Policami i pozytywnie wpłynąć na transport w północnych osiedlach miasta. W poprzednich latach zrealizowano już dwa etapy inwestycji obejmujące ul. Ks. Warcisława I o długości około 570 mb od ulicy Orzeszkowej do ul. Przyjaciół Żołnierza, ul. Ks. Warcisława I o długości około 1.035 mb od ulicy Przyjaciół Żołnierza do ul. Bocianiej, ul. Wkrzańskiej o długości około 1.015 mb od Bocianiej do ul. Łącznej oraz przebudowę ul. Łącznej o długości 1.505 mb.

Ostatni etap obejmuje budowę nowego odcinka ulicy o długości około 3.200 mb od ul. Łącznej do ul. Szosa Polska. W ramach prac zostaną wybudowane dwie jezdnie dwupasmowe, skrzyżowania z drogami dojazdowymi wraz z sygnalizacją świetlną oraz obustronnych chodników i dwukierunkowej ścieżki rowerowej. W planach jest też budowa infrastruktury podziemnej (kanalizacja, sieci telekomunikacyjne i elektroenergetyczne), a także urządzenie zieleni. W planach jest także przebudowa al. Wyzwolenia i okolic pętli przy Dworcu Niebuszewo, a także remont węzłów tramwajowych.

Ocena redakcji

Komunikacja na Północy pozostaje na średnim poziomie. Mieszkańcy mogą korzystać z dobrze rozwiniętej sieci tramwajowo-autobusowej, która ułatwia dojazd w różne części miasta, a także do sąsiednich miejscowości. Północ jest jednak rozwijają się dzielnicą i mieszkańcy uważają, że jeszcze wiele pozostało do zrobienia. Niestety, kolejne prace są przekładane, a to nie podoba się mieszkańcom. Obecnie trwa zakończenie budowy Trasy Północnej, ale pozostało jeszcze wiele rzeczy do zrobienia. Władze miasta przekonują jednak, że plany nie zostały całkowicie odrzucone, a jedynie odłożone w czasie.

3. Edukacja w dzielnicy Północ

Żłobki i przedszkola w dzielnicy Północ

Rodzice nie narzekają na oferta żłobków dostępnych w dzielnicy Północ. Na terenie dzielnicy działa kilka tego typu placówek zarówno państwowych, jak i prywatnych. Rodzice nie zgłaszają więc problemów z dostępnością miejsc. Oferta przedszkoli również nie należy do najgorszych. Na terenie dzielnicy znajduje się kilkanaście placówek państwowych i prywatnych. Przedszkola Północy mają ofercie zajęcia językowe, rytmiczne oraz artystyczne, co pozytywnie wpływa na rozwój dzieci. Rodzice nie zgłaszają też problemów przy rekrutacji do przedszkola.

Szkoły podstawowe: edukacja w dzielnicy Północ

Oferta szkół podstawowych również nie zawodzi. Na terenie dzielnicy Północ znajduje się kilka placówek państwowych. W tym rejonie powstają też nowe szkoły podstawowe. To sprawia, że rodzice chwalą ofertę edukacyjną i nie zgłaszają problemów z dostępnością miejsc.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej w dzielnicy Północ?

Pojawiają się opinie, że w Szczecinie wciąż jest za mało żłobków. Jednak Północ nie jest gęsto zaludniona, a to sprawia, że rodzice nie zgłaszają problemów z dostępnością miejsc. Rekrutacja problemów też nie dostarcza żadnych kłopotów. A czy łatwo się do podstawówki? W tej kwestii też nie zostały odnotowane problemy z dostępnością miejsc.

Licea i technika w dzielnicy Północ: szkoły średnie dzielnicy

W dzielnicy Północ znajduje się też Liceum Ogólnokształcące, którego uczniowie biorą udział w olimpiadach oraz konkursach na szczeblu szkolnym i okręgowym, a także zajmują czołowe miejsca. Szkoła jako jedyna placówka tego typu w Szczecinie organizuje międzynarodowe tematyczne obozy integracyjne dla pierwszych klas licealnych. Na terenie dzielnicy znajduje się też kilka techników, a na szczególną uwagę zasługują: Technikum Budowy Okrętów, Technikum Morskie i Politechniczne oraz Technikum Technologii Cyfrowej.

Popularne szkoły w dzielnicy Północ: poznaj renomowane placówki edukacyjne

Północ to też dobre miejsce dla studentów. Na terenie dzielnicy działa Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP, a także Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. Z Północy jest też dobry dojazd do Śródmieścia, gdzie znajduje się większość placówek edukacyjnych.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna na Północy nie przedstawia się najgorzej. Na terenie dzielnicy działa wiele placówek edukacyjnych, a rodzice nie zgłaszają problemów z dostępnością miejsc. Na uwagę zasługuje też ciekawa oferta szkół na poziomie ponadpodstawowym, szczególnie techników. W Północy znajduje się również siedziba jednej ze szkół wyższych.

4. Jak się mieszka w dzielnicy Północ? Parki i rekreacja w dzielnicy

Mieszkańcy z pewnością będą zadowoleni z terenów zielonych znajdujących się w dzielnicy. Liczne lasy, parki i skwery sprawiają, że nie brakuje tam miejsc do spacerów. Do najbardziej znanych należą duże kompleksy leśne takie, jak Uroczyska Kupały – Leśne Wzgórze i Zielone Wzgórze, a także Puszcza Wkrzańska. Kolejne chętnie odwiedzane przez mieszkańców tereny zielone to Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa, Park Brodowski, Park przy ul. Ostrowskiej, Park przy ul. Hożej, Park przy ul. Obotryckiej, Park Tibeleinów. Dodatkowo w dzielnicy nie brakuje bezimiennych bezleśnych wzgórz z działkami rekreacyjnymi i ogrodniczymi.

Jednak rekreacja w Szczecinie nie ogranicza się do terenów zielonych, ale też obejmuje wodne obszary. W dzielnicy Północ znajduje się przystań żeglarska Marina Gocław, w której cumują różnego rodzaju i wielkości jachty. Na wysokich wzgórzach znajdują się punkty widokowe na rzekę Odrę, jej rozlewiska i kanały, a także jezioro Dąbie.

Mieszkańcy będą też zadowoleni z oferty sportowej dzielnicy. Mogą korzystać z oferty kilku siłowni stacjonarnych oraz plenerowych. Na Północy znajdują się oświetlane boiska piłkarskie u zbiegu ulic Nehringa i Polickiej otwarte w 2007 roku. Na terenie dzielnicy cały czas przybywa nowych inwestycji - przy ulicy Bandurskiego powstaje też nowy kompleks sportowy. Mieszkańcy mogą też korzystać z pływalni i różnych zajęć w kompleksie Aquarium. Miłośników innych zajęć sportowych z pewnością zainteresuje oferta klubu bokserskiego oraz szkół tańca.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść na Północy? Oferta lokali gastronomicznych w tej dzielnicy jest bardzo różnorodna i mieszkańcy nie będą mieli problemów ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie. Niektóre placówki oferują menu na wynos, a także menu lunchowe. Na uwagę zasługuje z pewnością Perseusz Ristorante Pizzeria, która cieszy się doskonałymi ocenami. W dodatku może się poszczycić wieloma nagrodami. Innym popularnym miejscem jest Restauracja Weranda oferująca potrawy najwyższej jakości przygotowane z sezonowych i ekologicznych produktów. Na terenie dzielnicy znajduje się też kilka godnych uwagi pubów i kawiarni.

Najważniejszym ośrodkiem kulturalnym Północy jest Dom Kultury „Klub Skolwin”. Oferuje on różnorodne zajęcia dla osób w każdym wieku. Znajduje się tam również kafejka internetowa, punkt biblioteczny oraz sala prób, z której mogą korzystać wszyscy mieszkańcy. W dzielnicy znajduje się również Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, które powstało w miejscu dawnej zajezdni.

6. Zdrowie w dzielnicy Północ

Jakość powietrza w dzielnicy Północ, podobnie jak w całym Szczecinie, uważana jest za średnią. Na tym terenie notuje się przekroczenie norm pyłu PM10 oraz PM2.5. Natomiast zupełnie inaczej przedstawia się jakość wody. Badania wskazują, że zawartość składników mineralnych w wodzie z kranu jest wyższa niż w butelkowanej. Dlatego bez problemu można ją pić, jeżeli mamy pewność, że nasze przewody nie są zanieczyszczone.

Mieszkańcy Północy nie będą też narzekać na ofertę medyczną. Na terenie dzielnicy działa kilka przychodni prywatnych i państwowych. Na Północy znajduje się również Szpital Onkologiczny oraz Hospicjum św. Jana Ewangelisty. To sprawia, że mieszkańcy nie mają problemów z dostaniem się do specjalistów oraz lekarzy pierwszego kontaktu. Na terenie dzielnicy działa też rozwinięta sieć aptek, niestety żadna z nich nie jest otwarta całodobowo.

7. Północ: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Mieszkańcy dzielnicy Północ z pewnością nie będą mieli problemu ze znalezieniem miejsca na zakupy. Na jej terenie znajduje się wiele popularnych dyskontów oraz sklepów osiedlowych. Doskonałym miejscem na zakupy są też galerie handlowe: Północ oraz Stara Cegielnia, a także centrum handlowo-usługowe Manhattan.

Ogromną popularnością cieszy się Galeria Handlowa Północ, która jest pierwszym tego typu obiektem w północnej części Szczecina. Znajduje się ona blisko arterii drogowych, co sprawia, że chętnie odwiedzają ją mieszkańcy Szczecina oraz okolicznych miejscowości. Placówka może się pochwalić nie tylko bogatą ofertą sklepów, ale też punktów usługowych. Mieszkańcy mogą korzystać z sali konferencyjnej, siłowni, czy urządzić imprezę okolicznościową. Na miejscu znajduje się też agencja nieruchomości, kwiaciarnia, salon fryzjersko-kosmetyczny oraz punkt z naprawą sprzętu elektronicznego.

Kolejnym obiektem, w którym mieszkańcy chętnie robią zakupy jest Galeria Handlowa Stara Cegielnia. Na jej terenie znajduje się kilka sklepów popularnych marek oraz punktów usługowych. Północ to również miejsce, w którym bez problemu można skorzystać z usług branży beauty: działa tu wiele zakładów fryzjerskich i kosmetycznych.

Z kolei miłośnicy targowisk na pewno chętnie odwiedzą centrum handlowo-usługowe Manhattan. Jest to największe targowisko w całym Szczecinie, które cieszy się ogromną popularnością. Odwiedzają je nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale również osoby z odległych zakątków Szczecina, a nawet zza granicy. Można tam znaleźć świeże owoce i warzywa z lokalnych działek, a także miody ekologiczne z certyfikatem. Dostawy docierają z Wyspy Puckiej, Lubczyny, Osowa, Wołczkowa. Można tam też znaleźć inne artykuły spożywcze, odzież, papierosy, chemię gospodarczą, kosmetyki, biżuterię, a także wiele innych produktów.

8. Wady i zalety mieszkania w szczecińskiej dzielnicy Północ

Plusy:

 • dobra oferta edukacyjna,
 • dobrze rozwinięta sieć tramwajowo-autobusowa,
 • dużo terenów rekreacyjnych i zielonych,
 • ciekawa oferta sportowa,
 • dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa,
 • dobra opieka medyczna.

Minusy:

 • słabo rozwinięta infrastruktura rowerowa,
 • odkładanie w czasie kolejnych inwestycji,
 • brak czynnych stacji kolejowych,
 • średnia jakość powietrza,
 • brak kin i teatrów.

Ocena redakcji

Północ jest dzielnicą stale rozwijającą się, ale mieszkańcy są zadowoleni z jej walorów. Doceniają dobrą opiekę medyczną, wystarczającą ofertę edukacyjną oraz świetnie rozwiniętą sieć tramwajowo-usługową. Brakuje im jednak stacji kolejowej i narzekają, że wiele inwestycji jest odkładanych w czasie. Natomiast największym plusem dzielnicy jest duża liczba terenów zielonych i rekreacyjnych, a także ciekawa oferta sportowa. Mieszkańcy chwalą też dobrze rozwiniętą infrastrukturę handlowo-usługową – to właśnie tam znajduje się największe targowisko miejskie, które cieszy się popularnością w całym Szczecinie.

9. O tym się mówi w dzielnicy Północ

Północ jest dzielnicą, w której zachodzi wiele zmian. Niestety mieszkańcom nie podoba się, że władze miasta oszczędzają na inwestycjach w tym rejonie. Obecnie najważniejszą zmianą jest budowa Trasy Północnej. W planach jest także remont zajezdni Golęcin i realizacja programu rewitalizacyjnego „Otwarta Północ”, który zakłada np. wybudowanie przystani żeglarskiej oraz bulwarów w okolicach ul. Grobla i Strzałowskiej. Władze miasta zapewniają, że odłożenie w czasie pewnych inwestycji nie oznacza całkowitej rezygnacji z nich, dlatego mieszkańcy nie mają powodów do obaw. Przewiduje się, że w najbliższej przyszłości projekty zostaną zrealizowane.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: