Zachód Szczecin

Redakcja

Redakcja

16.04.2020

Co warto wiedzieć na temat szczecińskiej dzielnicy Zachód? Sprawdź kompleksowy przewodnik na GetHome.pl

Zachód to z pewnością bardzo ciekawa dzielnica. Na jej terenie znajduje się mnóstwo obszarów zielonych oraz rekreacyjnych. W dodatku liczne obiekty sportowe, a także szlaki turystyczne sprawiają, że aż chce się dbać o kondycję. W efekcie w tym miejscu chętnie zamieszkają osoby aktywne fizycznie, ale ta dzielnica może się też spodobać innym. Jakie więc są jej zalety?

Kolejnym plusem Zachodu jest bogata oferta edukacyjna. Można tam znaleźć świetne placówki na każdym poziomie nauki. Zarówno rodzice, jak i uczniowie doceniają ich różnorodność. Niektórym jednak może doskwierać brak kin, teatrów, czy domów kultury.

Komunikacja na Zachodzie również pozostaje bez zarzutu. Mieszkańcy mogą skorzystać ze świetnie rozwiniętej sieci autobusowo-tramwajowej, która umożliwia dojazd do różnych części miasta. Na Zachodzie znajduje się też stacja kolejowa, która obsługuje połączenia z Niemcami, a to ułatwia podróże międzynarodowe.

Mieszkańcy chwalą sobie również dostępność opieki medycznej. Nie ma problemu ze znalezieniem lekarza specjalisty czy pierwszego kontaktu. Sieć aptek też jest dobrze rozwinięta. Infrastruktura handlowo-usługowa także pozostaje bez zarzutu. W dzielnicy znajdują się małe sklepy, duże centra handlowe, a także targowiska miejskie. To sprawia, że każdy znajdzie idealne dla siebie miejsce na zakupy.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż w szczecińskiej dzielnicy Zachód

oferty domów na sprzedaż w szczecińskiej dzielnicy Zachód

1. Informacje ogólne

Zachód – położenie na mapie Szczecina

Zachód to jedna z czterech dzielnic Szczecina, która została utworzona w 1990 roku. W latach 1954–1975 nosiła nazwę Pogodno. Zachód zajmuje obszar 52,8 km2 i graniczy z dzielnicą Północ na północnym-wschodzie, Śródmieściem na południowym wschodzie, a także z gminami powiatu polickiego: Police na północnym zachodzie, Dobra na zachodzie oraz Kołbaskowo na południu.

Zachód podzielony jest na 9 osiedli administracyjnych:

 • Arkońskie-Niemierzyn – osiedle w dzielnicy Zachód składające się z dwóch części: Niemierzyna i Osiedla Arkońskiego. Znajduje się tam głównie budownictwo z wielkiej płyty powstałe w latach 70 i 80. Pozostałą część osiedla zajmuje kompleks ogrodów działkowych Skarbówek.
 • Głębokie-Pilchowo – osiedle w dzielnicy Zachód składające się z Głębokiego i Pilchowa. Położone jest na terenie Puszczy Wkrzańskiej u podnóża Wzgórz Warszewskich. Podlega ono pewnym ograniczeniom w zagospodarowaniu przestrzennym ze względu na wartości przyrodnicze.
 • Gumieńce – osiedle w dzielnicy Zachód, w którym przeważają domki jednorodzinne. W jego środkowej części znajduje się blokowiskowe osiedle Reda zbudowane dla potrzeb pracowników Polskiej Żeglugi Morskiej.
 • Krzekowo-Bezrzecze – osiedle położone w dzielnicy Zachód składające się z dwóch części: Krzekowa oraz Bezrzecza. Ma ono charakter typowo mieszkaniowy, a jego zabudowa pochodzi z okresu międzywojennego i powojennego. Obszar osiedla dopełniają Rodzinne Ogrody Działkowe Krzekowo i Pionier, które stanowią popularne miejsce spotkań i wypoczynku.
 • Osów – osiedle, które powstało w miejscu wsi leżącej na stokach Wzgórz Warszewskich. Na jego terenie znajduje się 500 domków jednorodzinnych, które zostały wybudowane w latach 1980–1995, a także zabudowa współczesna.
 • Pogodno – osiedle, w którym  dominują zabudowania willowe, a także nowoczesne budynki wielokondygnacyjne.
 • Pomorzany – osiedle dzieli się na dwie części: pierwsza znajduje się na wzniesieniu, a druga na nizinie nad rzeką. Granicę pomiędzy osiedlami wyznaczają tory linii kolejowej łączącej dworzec Szczecin Główny ze stacją Szczecin Gumieńce. Zabudowa Pomorzan w głównej mierze pochodzi z lat 70 i 80. Na terenie osiedla znajduje się też kilka zakładów przemysłowych.
 • Świerczewo – osiedle w dzielnicy Zachód, które podzielone jest na 4 jednostki: Przyjaźni, Kaliny, Świerczewskie i Świerczewo właściwe. Ich rozbudowa nastąpiła w latach 70 i 80 XX wieku. Na terenie osiedla swoje siedziby ma też kilka firm budowlanych, a także zakład energetyczny Enea.
 • Zawadzkiego-Klonowicza – osiedle, które swoją nazwę wzięło od dwóch głównych ulic komunikacyjnych: ul. Aleksandra Zawadzkiego i ul. Sebastiana Klonowica.  Składa się głównie z budynków wielokondygnacyjnych wybudowanych w latach 70 w technologii wielkiej płyty. Na jego terenie znajduje się również Puszcza Wkrzańska.

Osiedla wchodzące w skład dzielnicy są zróżnicowane i każdy powinien znaleźć idealne miejsce dla siebie. Nie brakuje tam terenów zielonych, zabudowy jednorodzinnej i wielokondygnacyjnej w technologii wielkiej płyty, osiedli willowych, a także nowoczesnych osiedli wielorodzinnych.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Zachodzie?

Zachód zajmuje powierzchnię 52,8 km2, a liczba jego mieszkańców wynosi 114 335. To sprawia, że gęstość zaludnienia dzielnicy wynosi 2 165 osób/km2.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Zachód to świetna dzielnica do zamieszkania. Z pewnością odnajdą się w niej studenci ze względu na bliskość uczelni oraz liczne atrakcje sportowe. Nie będą też narzekać osoby starsze, które docenią opiekę medyczną i tereny rekreacyjne. Rodziny z małymi dziećmi będą sobie chwalić atrakcje dla najmłodszych oraz doskonałą ofertę edukacyjną.

Również biznesmeni i osoby, które często podróżują, pokochają Zachód. Wszystko za sprawą bliskości dróg wylotowych oraz stacji kolejowej obsługującej kursy do Niemiec. Jedynie miłośnicy kultury mogą się czuć zawiedzeni dzielnicą, ponieważ nie znajdą tam kin, teatrów, ani nawet domów kultury. Z kolei aktywni mieszkańcy na Zachodzie poczują się szczęśliwi.

Czy Zachód to styl życia?

Jak się żyje na Zachodzie? Z pewnością intensywnie! Jest to dzielnica idealna dla aktywnych osób. Atrakcje dla siebie znajdzie tutaj miłośnik praktycznie każdego sportu. Liczne tereny zielone i rekreacyjne sprawiają, że na Zachodzie zdrowy styl życia kwitnie i każdy mieszkaniec chętnie będzie go dalej propagować.

Planowany rozwój dzielnicy

Zachód jest dobrze rozwiniętą dzielnicą Szczecina. Jednak nadal planuje się prace, które mają ułatwić funkcjonowanie na tym obszarze. Obecnie największą planowaną inwestycją drogową jest budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Władze miasta zabiegają o tę inwestycję od kilku lat, a jej celem jest utworzenie alternatywy dla obecnego szlaku S3 i A6 oraz poprawienie komunikacji całej aglomeracji szczecińskiej. W planach jest także stworzenie nowych ścieżek rowerowych, a także remont wybranych obiektów użytku publicznego. 

Zachód - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Zachód to dzielnica, w które z pewnością nie brakuje atrakcji. Znajduje się tam odrestaurowany rynek wiejski, przez który prowadzi czerwony Szlak Ścieżkami Dzików. Do godnych uwagi zabytków architektonicznych zalicza się też neogotycki kościół parafialny pw. Matki Boskiej Bolesnej i zabytkowa, wolno stojąca drewniana dzwonnica. Na uwagę zasługuje też odnowiony poniemiecki cmentarz z kilkoma płytami nagrobnymi, a także bogato zdobione żeliwne pompy z II poł. XIX.

Wśród ważnych miejsc dzielnicy wymienia się też:

 • Plac Waleriana Pawłoskiego,
 • Plac Jakuba Wujka,
 • Wzgórze Napoleona.

W dzielnicy nie brakuje też terenów zielonych, a szczególnym zainteresowaniem cieszą się parki: Arkoński, Głęboki i Kupały. Na tych terenach znajduje się kilka tras rowerowych i spacerowych, które są niezwykle popularne wśród mieszkańców. Można tu odwiedzić różne punkty widokowe, a także miejskie kąpielisko na terenie dawnego jeziora Arkonka.

Aktywni mieszkańcy dzielnicy będą również zadowoleni z oferty sportowej. Na terenie Parku Leśnego Arkońskiego znajdują się ośrodek jeździecki, a także ośrodek sportów zimowych Gubałówka z torem saneczkowym, lodowiskiem oraz wyciągiem narciarskim. Mieszkańcy mogą korzystać również z pola do minigolfa.

Czy Zachód to bezpieczna dzielnica?

Szczecin nie należy do niebezpiecznych miast. Mieszkańcy Zachodu nie zgłaszają, że czują zagrożenie w miejscu swojego zamieszkania. Nie dochodzi tam również do poważnych czy głośnych przestępstw.

Zachód: oferta dla dzieci

W dzielnicy nie brakuje też atrakcji dla najmłodszych. Znajduje się tam kilka atrakcyjnych placów zabaw, a najpopularniejsze z nich położone są w rejonie Jezior Głębokiego i Słonecznego. W dzielnicy działa też kilka klubów malucha i sal zabaw idealnych na chłodne oraz deszczowe dni. To właśnie tutaj położony jest też Ogród Botaniczny, który chętnie odwiedzą najmłodsi mieszkańcy. Jednak największą atrakcją jest Jump Szczecin – Park Trampolin.

netto arena w Szczecinie

Netto Arena

Zapoznaj się również z informacjami o innych szczecińskich dzielnicach:

2. Komunikacja w dzielnicy Zachód

Ile trwa dojazd z Zachód do centrum?

Mieszkańcy chwalą sobie komunikację na Zachodzie. Dzielnica sąsiaduje ze Śródmieściem, a to sprawia, że z niektórych osiedli w zaledwie kilkanaście minut można dojechać do ścisłego centrum. Komunikacja miejska obejmuje doskonale rozwiniętą sieć tramwajowo-autobusową, co umożliwia dogodny dojazd w różne części miasta.

Tramwaje w dzielnicy Zachód

Sieć tramwajowa w dzielnicy Zachód jest doskonale rozwinięta i zapewnia świetny dojazd w inne części miasta. Do najważniejszych linii należą:

 • 1Głębokie – Zajezdnia Pogodno (Pomorzany),
 • 3Pomorzany – Las Arkoński,
 • 4Pomorzany – Krzekowo,
 • 5Stocznia Szczecińska – Krzekowo,
 • 6Pomorzany – Gocław,
 • 7Turkusowa – Krzekowo,
 • 12Pomorzany – Dworzec Niebuszewo.

Autobusy w dzielnicy Zachód

Komunikacja autobusowa stanowi świetne uzupełnienie sieci tramwajowej. Na terenie dzielnicy działa kilkanaście linii, które umożliwiają dojazd w różne części miasta, a także do podszczecińskich miejscowości. Najważniejsze linie autobusowe w dzielnicy Zachód to:

 • Linia pospieszna B - Osiedle Arkońskie - Osiedle Słoneczne,
 • 51 - (Głębokie) - Osów - Kołłątaja,
 • 53 - Stocznia Szczecińska - Pomorzany Dobrzyńska,
 • 78Osiedle Arkońskie – Kołłątaja,
 • 80Ludowa - Zakłady Piekarnicze,
 • 103 - (Police Zakłady Chemiczne) - Police Rynek – Głębokie,
 • 105 - Klonowica Zajezdnia - Dobra Osiedle,
 • 527 (nocna) - (Bezrzecze) - Krzekowo - Dworzec Główny.

Linie autobusowe w dzielnicy Zachód kursują przez całą dobę.

Dworce/zajezdnie

Na Zachodzie znajduje się stacja kolejowa Szczecin Gumieńce, która stanowi przejście graniczne w kierunku Pasewalku i Hamburga (Gumieńce-Grambow) oraz Berlina (Gumieńce-Tantow). Obecnie większość przejeżdżających przez stację pociągów to krótkobieżne pociągi osobowe obsługiwane przez Deutsche Bahn, dojeżdżające najdalej do Berlina, Lubeki i Schwerina.

Na Zachodzie znajdują się też stacje kolejowe Szczecin Pogodno i Szczecin Pomorzany, które leżą na trasie obecnie niedostępnej dla pasażerów linii kolejowej kursującej na trasie Szczecin-Police-Trzebież.

Na osiedlu Pomorzany położona jest pętla tramwajowa Pogodno, która obsługuje większość linii tramwajowych, a także autobusową (nr 53). W jej sąsiedztwie znajduje się stacja kolejowa o tej samej nazwie, która była czynna do 2002 roku. Obecnie stanowi ona ciąg komunikacyjny łączący Zakłady Chemiczne Police oraz inne zakłady przemysłowe Szczecina z resztą Polski.

Zachód – ścieżki rowerowe

Szczecin nie wypada najlepiej pod względem infrastruktury rowerowej. Na każdy kilometr powierzchni przypada tu zaledwie niecałe 450 metrów ścieżek rowerowych i pasów ruchu, kontrapasów lub ciągów pieszo-rowerowych, a ich łączna długość to zaledwie 135 km. Rowerzyści na Zachodzie jednak nie narzekają. W tej dzielnicy znajduje się Rowerowy Szlak „Puszcza Wkrzańska”, którego długość wynosi ok. 5,5 km. W dodatku liczba rowerów do wypożyczenia jest imponująca, więc rzadko zdarzają się problemy z ich dostępnością.

Komunikacja w dzielnicy Zachód: główne ulice

Przez dzielnicę Zachód przebiegają 3 drogi krajowe: nr 10, nr 13 oraz nr 31, a także droga wojewódzka nr 115. To sprawia, że dzielnica stanowi punkt strategiczny na mapie Szczecina. Ważnymi ulicami na Zachodzie w mieście są Ku Słońcu (stanowiąca fragment drogi krajowej nr 10), Floriana Krygiera (stanowiąca fragment drogi krajowej nr 31), oraz Mieszka I i Południowa (stanowiące fragment drogi krajowej nr 12). Ważnym punktem komunikacyjnym jest też rondo Hakena, gdzie zaczyna się droga krajowa nr 31.

Komunikacja w dzielnicy Zachód: planowane inwestycje drogowe

Zachód jest dobrze rozwiniętą dzielnicą Szczecina. Jednak nadal planuje się prace, które mają ułatwić funkcjonowanie na tym obszarze. Powstaje wiele projektów, których celem jest usprawnienie transportu w tej dzielnicy.

Obecnie największą planowaną inwestycją jest budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina, która ma omijać od północy i zachodu aglomerację szczecińską i przechodzić pod rzeką Odrą tunelem w rejonie Polic. Tunel będzie się zaczynał za węzłem Police w rejonie przecięcia ulic Piotra i Pawła oraz Kuźnickiej przy Zakładach Chemicznych w Policach, następnie przejdzie pod infrastrukturą przemysłową, linią kolejową, drogą wojewódzką nr 114 i Odrą, a jego końcowy fragment znajdzie się po drugiej stronie rzeki w rejonie miejscowości Święta. 

Ocena redakcji

Komunikacja w dzielnicy Zachód pozostaje na dobrym poziomie. Tworzy ją rozbudowana sieć autobusowo-tramwajowa, która umożliwia dojazd we wszystkie części miasta oraz do Polic. Na terenie dzielnicy znajduje się też stacja kolejowa, która obsługuje międzynarodowe połączenia do Berlina, Lubeki i Schwerina.

Miłośnicy dwóch kółek mają do dyspozycji ciekawe szlaki rowerowe, ale planuje się też utworzenie nowych ścieżek. Trwają również przygotowania do najważniejszej inwestycji drogowej, czyli budowy Zachodniej Obwodnicy Szczecina, która ma na celu usprawnienie transportu z całej aglomeracji szczecińskiej.

3. Edukacja w dzielnicy Zachód

Żłobki i przedszkola w dzielnicy Zachód

Oferta żłobków nie przedstawia się źle. W dzielnicy Zachód znajduje się kilka prywatnych i państwowych placówek. Nie zgłasza się też problemów z dostępnością miejsc. Rodzice są też zadowoleni z oferty przedszkoli. W dzielnicy znajduje się kilkanaście placówek publicznych oraz prywatnych o różnym profilu kształcenia. Rodzice mogą posłać dziecko do przedszkoli artystyczno-językowych, a także integracyjnych. W tym przypadku również nie pojawiają się problemy przy rekrutacji.

Szkoły podstawowe: edukacja w dzielnicy Zachód

Oferta szkół podstawowych również nie zawodzi. W dzielnicy Zachód działa kilkanaście prywatnych i państwowych szkół, a ich oferta jest różnorodna. Na uwagę zasługuje Szkoła Podstawowa nr 20 im. ks. Jana Twardowskiego, której uczniowie zdobywają liczne nagrody w różnych konkursach, szczególnie artystycznych. Popularnymi placówkami są też Szkoła Podstawowa nr 45 z oddziałami integracyjnymi oraz Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny. Oferta szkół podstawowych w dzielnicy jest więc bardzo ciekawa, nie pojawiają się też problemy z dostępnością miejsc w poszczególnych oddziałach.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej w dzielnicy Zachód?

Oferta żłobków i przedszkoli jest zadowalająca. Ich liczba sprawia, że nie pojawiają się problemy z dostępnością miejsc. W dzielnicy co jakiś czas pojawiają się nowe placówki tego typu, co daje rodzicom nowe możliwości. A czy łatwo się dostać do podstawówki? W tym przypadku liczba placówek również jest wystarczająca i nie pojawiają się problemy przy rekrutacji.

Licea i technika w dzielnicy Zachód: szkoły średnie dzielnicy

Uczniowie szkół ponadpodstawowych również nie będą zawiedzeni. W dzielnicy znajdują się 4 licea ogólnokształcące, z czego dwa działają w zespołach szkół, a jedno to prywatna placówka. Ciekawie przedstawia się też oferta techników, których nie brakuje na terenie dzielnicy. Na szczególną uwagę zasługują Technikum Kreatywne, Samochodowe Technikum Niepubliczne oraz Zespół Szkół Łączności.

Popularne szkoły w dzielnicy Zachód: poznaj renomowane placówki edukacyjne

Dzielnica Zachód to doskonałe miejsce dla studentów. Na tym obszarze znajdują się dwa wydziały Uniwersytetu Szczecińskiego: Humanistyczny oraz Zarządzania i Ekonomiki Usług. To jednak nie koniec oferty edukacyjnej na poziomie wyższym w dzielnicy. Na Zachodzie znajdują się również budynki Akademii Morskiej, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.

W dzielnicy mieszczą się też placówki, które umożliwiają podnoszenie kwalifikacji osób w różnym wieku, m. in. Akademia Dogoland oraz Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna w dzielnicy Zachód przedstawia się bardzo dobrze. Bogata oferta żłóbków, przedszkoli i szkół podstawowych sprawia, że nie pojawiają się problemy z dostępnością miejsc. Oferta szkół ponadpodstawowych również przedstawia się obiecująco i uczniowie nie mają żadnych problemów z wyborem odpowiedniej placówki. Zachód to też dobre miejsce dla studentów oraz dorosłych, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje. W dzielnicy swoje siedziby ma wiele szkół wyższych, znajdują się tutaj też różne placówki szkoleniowe.

4. Jak się mieszka w dzielnicy Zachód? Parki i rekreacja w dzielnicy

Zachód z pewnością nie należy do dzielnic, w których brakuje terenów rekreacyjnych. Wiele osiedli leży w dolinie u podnóża Wzgórz Warszewskich na terenie Puszczy Wkrzańskiej. To sprawia, że zielonych miejsc nie brakuje, a szczególnym zainteresowaniem cieszą się parki: Arkoński, Głęboki i Kupały. Na tych terenach znajduje się kilka tras rowerowych i spacerowych, które są niezwykle popularne wśród mieszkańców. Najciekawsze z nich to:

 • Pieszy czerwony Szlak Ścieżkami Dzików,
 • Polsko-Niemiecki Szlak Turystyczny Siedem Młynów – Gubałówka,
 • Rowerowy Szlak Puszcza Wkrzańska,
 • Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna Wspólny Las, Wspólna Europa.

Aktywni mieszkańcy dzielnicy będą również zadowoleni z oferty sportowej. Uprawianie sportów wodnych umożliwia przystań żeglarska nad Odrą. Na Zachodzie znajduje się również Stadion Miejski im. Floriana Krygiera (gdzie swoje mecze rozgrywa m.in. Pogoń Szczecin), a także Miejski Stadion Lekkoatletyczny, Tor Kolarski im. Zbysława Zająca oraz hala sportowa Netto Arena.

Na terenie dzielnicy znajduje się też kilka siłowni stacjonarnych i plenerowych. Mieszkańcy mają też do dyspozycji dwa baseny: Wodne Królestwo oraz Strefa H20. Nie brakuje również boisk oraz hal, na których swobodnie można pograć w piłkę. Na terenie dzielnicy Zachód znajduje się również Klub Sportowy Inwalidów Star.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść na Zachodzie? Mieszkańcy dzielnicy nie narzekają na ofertę lokali gastronomicznych. Bez problemu można tam znaleźć lokale serwujące różną kuchnię, więc każdy będzie zadowolony. Z pewnością warto odwiedzić Szyszka Restaurant & Cafe, która znajduje się w pobliżu kąpieliska Arkonka. Lokal serwuje kuchnię polską i europejską wraz z wypiekami i słodkościami własnej produkcji. Jednak największą jego zaletą są dwa tarasy otoczone lasem, gdzie można w spokoju zjeść w pobliżu natury.

Dużą popularnością cieszą się też Restauracja Aramia, Restauracja Chałupa oraz Na Uboczu. Na terenie dzielnicy znajduje się też kilka godnych uwagi pubów i kawiarni.

Niestety oferta kulturalna dzielnicy Zachód jest bardzo uboga. Na jej terenie brakuje kin, teatrów, a nawet domów kultury. Mieszkańcy mogą korzystać z oferty kilku bibliotek, w tym Biblioteki Głównej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na terenie dzielnicy znajduje się też Muzeum Pogoni Szczecin, które szczególnie spodoba się kibicom piłkarskim.

6. Zdrowie w dzielnicy Zachód

Jakość powietrza w dzielnicy Zachód, podobnie jak w całym Szczecinie, jest umiarkowana. Na tym terenie dochodzi do przekroczenia norm pyłu PM10 oraz PM2.5, pojawia się też smog. Całkiem odmiennie przedstawia się jakość wody. W Szczecinie kranówka uznawana jest za równie dobrą, co woda butelkowana. Władze miasta przekonują, że nie ma żadnych przeciwskazań do tego, aby ją pić. Woda z kranu jest wysokiej jakości i posiada wysoką zawartość składników mineralnych.

Mieszkańcy dzielnicy Zachód z pewnością będą zadowoleni z oferty medycznej. Na jej terenie działa kilka przychodni prywatnych i państwowych. W dzielnicy znajduje się też też szpitale (Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego im. Prof. Tadeusza Sokołowskiego, Wojewódzki Szpital Zespolony). To sprawia, że mieszkańcy nie mają problemów z dostaniem się do lekarzy specjalistów oraz pierwszego kontaktu. Na terenie dzielnicy działa też rozwinięta sieć aptek, a kilka z nich jest czynnych całą dobę.

7. Zachód: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Mieszkańcy dzielnicy Zachód z pewnością nie będą mieli problemu ze znalezieniem miejsca na zakupy. Na jej terenie znajduje się wiele popularnych dyskontów oraz sklepów osiedlowych. Na terenie dzielnicy znajduje się też kilka marketów Castoramy oraz galerii i pasaży handlowych, które chętnie odwiedzają mieszkańcy.

Najważniejszą galerią w dzielnicy jest Centrum Handlowe Ster (dawniej King Cross). Mieszkańcy chętnie korzystają z  jego bogatej oferty sklepów oraz usług. W dodatku w pobliżu znajduje się Castorama, Norauto i McDonald’s. Dużą popularnością cieszy się Galeria Handlowa Atrium Molo. Bliskość ważnego węzła komunikacyjnego DK-13 sprawia, że chętnie odwiedzają ją również mieszkańcy z innych części Szczecina, a także sąsiednich miejscowości niemieckich. Można tam nie tylko zrobić zakupy, ale też skorzystać z usług biura podróży, banku oraz pralni.

Mieszkańcy chętnie odwiedzają pasaż handlowo-usługowy Czerwona Torebka oraz salon meblowy Galeria Mieszka. Zachód to również miejsce, w którym bez problemu można skorzystać z usług branży beauty: działa tu wielu fryzjerów i kilka kosmetyczek.

Mieszkańcy dzielnicy chętnie odwiedzają Szczeciński Bazar Smakoszy. To miejsce spotkań, a także największe w Polsce cykliczne wydarzenie łączące ekobazar, targ śniadaniowy, giełdę winyli, bookcrossing, stację dziecięcą i piknik na leżakach. Na terenie dzielnicy znajduje się też kilka mniejszych targowisk oraz pchlich targów.

8. Wady i zalety mieszkania w szczecińskiej dzielnicy Zachód

Plusy:

 • dobra opieka medyczna,
 • bogata oferta sportowa,
 • dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa,
 • bogata oferta edukacyjna,
 • dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa.

Minusy:

 • brak kin i teatrów,
 • uboga oferta kulturalna,
 • średnia jakość powietrza,
 • niewielka liczba rewitalizacji.

Ocena redakcji

Zachód to dzielnica, z której mieszkańcy raczej są zadowoleni. Obszar ten ma świetne połączenie z centrum i innymi częściami miasta, a infrastruktura drogowa jest na wysokim poziomie. Pojawiają się tylko głosy, że w dzielnicy wprowadza się trochę za mało modernizacji. Do wad należy też oferta kulturalna. Nie ma kin, teatrów, a nawet domów kultury. Z kolei oferta sportowa jest bardzo szeroka i każdy tutaj będzie mógł uprawiać ukochaną dyscyplinę. Na pochwałę zasługuje też oferta edukacyjna – Zachód oferuje świetne placówki na każdym poziomie nauki. Nic nie można też zarzucić dostępowi do opieki medycznej.

9. O tym się mówi w dzielnicy Zachód

Najszerzej komentowaną sprawą jest oczywiście budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Dla mieszkańców realizacja tej inwestycji ma o tyle duże znaczenie, że pozwoli wyprowadzić część ruchu samochodowego, w tym tranzytowego poza centrum Szczecina. Oznacza to większe bezpieczeństwo, a także mniej korków i smogu, na czym skorzysta całe miasto.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: