Śródmieście Szczecin

Redakcja

Redakcja

17.04.2020

Co warto wiedzieć na temat szczecińskiej dzielnicy Śródmieście? Sprawdź najciekawsze informacje na GetHome.pl

Śródmieście to z pewnością bardzo atrakcyjna dzielnica, w której nikt nie będzie się nudził. Dlatego chętnych do zamieszkania w niej nie brakuje. Potencjalnych mieszkańców najbardziej przyciąga szybki i dogodny dojazd w dowolne miejsce, a także liczne atrakcje. To właśnie w tej dzielnicy znajdują się najważniejsze obiekty Szczecina, a także odbywają się ciekawe wydarzenia.

Dzielnica ma jednak wiele innych zalet. Na uwagę z pewnością zasługuje oferta edukacyjna, która jest bardzo szeroka na każdym poziomie nauki. Rodzice najmłodszych mieszkańców chwalą poziom żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych. Nie narzekają też na dostępność wolnych miejsc. Z kolei młodzież i studenci są bardzo zadowoleni z liczby oraz różnorodności szkół średnich i wyższych. 

Ciekawie przedstawia się też oferta kulturalna. Na Śródmieściu nie brakuje miejsc do zwiedzania, a także kin i teatrów. To sprawia, że w tej dzielnicy trudno się nudzić. Zawiedzeni mogą być jednak miłośnicy zieleni, ponieważ na Śródmieściu niewiele jest parków i skwerów. Jednak to właśnie w tej dzielnicy znajduje się największy park Szczecina, a także najdłuższa oznaczona ścieżka rowerowa. Oferta sportowa również jest bardzo dobra, więc na Śródmieściu bez problemu można zadbać o aktywność fizyczną.

Infrastruktura drogowa również przedstawia się dobrze. Chociaż niektórzy mieszkańcy zgłaszają potrzebę zmian, które są wprowadzane stopniowo. Bardzo ważna jest też planowana budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina, która ma usprawnić transport w całej aglomeracji szczecińskiej. Miłośnicy zakupów również nie będą narzekać na Śródmieście. W tej dzielnicy znajduje się mnóstwo galerii handlowych, mniejszych sklepów, hal targowych oraz pchlich targów.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż w szczecińskim Śródmieściu

oferty domów na sprzedaż w szczecińskim Śródmieściu

1. Informacje ogólne

Śródmieście – położenie na mapie Szczecina

Śródmieście to dzielnica obejmująca centralną część Szczecina. Zajmuje powierzchnię 45,9 km2 i graniczy od północy z dzielnicą Północ, od zachodu z dzielnicą Zachód, od wschodu z dzielnicą Prawobrzeże, a od południa z gminą Kołbaskowo. Natomiast na północnym-wschodzie przylega do jeziora Dąbie. Przez dzielnicę przepływają dwie rzeki: Odra Zachodnia oraz Regalica, która stanowi granicę pomiędzy Śródmieściem a Prawobrzeżem.

Śródmieście składa się z 10 osiedli:

 • Centrum – osiedle graniczące z jednostkami: Śródmieście-Północ, Śródmieście-Zachód, Stare Miasto i Nowe Miasto. Charakteryzuje się gwiaździstym układem ulic z Placem Grunwaldzkim, którego inspirację stanowił paryski Plac Gwiazdy (obecnie plac Charles’a de Gaulle’a). Zabudowę centrum stanowią głównie kamienice w stylu eklektycznym z końca XIX wieku, ale w części wschodniej można znaleźć budownictwo z wielkiej płyty oraz współczesne obiekty (np. kompleks biurowy Pazim - najwyższy budynek w Szczecinie).

 • Drzetowo-Grabowo – osiedle, leżące nad Odrą, składające się dwóch części miasta: Drzetowo i Grabowo. Od północy graniczy z dzielnicą Północ, a dominuje w nim niska zabudowa wielorodzinna.

 • Łękno – osiedle graniczące z Niemierzynem, Niebuszewem-Bolinko, Śródmieściem-Północ, Turzynem i Pogodnem. Na jego terenie znajduje się Park Kasprowicza (największy park miejski Szczecina), na którego terenie mieście się Jezioro Rusałka.

 • Międzyodrze-Wyspa Pucka – to osiedle, które administracyjnie składa się z Wyspy Puckiej, terenów portu szczecińskiego, a także wysp: Zaleskie Łęgi, Ostrów Grabowski, Ostrów Mieleński, Wielka Kępa, Mieleńska Łąka, Wyspa Grodzka, Wyspa Zielona oraz inne. Mieszkańcy zamieszkują głównie północną część Wyspy Puckiej. Natomiast największą część Międzyodrza stanowią tereny portowe oraz lasy Nadleśnictwa-Gryfino.

 • Niebuszewo-Bolinko – osiedle na terenie Śródmieścia składające się z dwóch części: Bolinka i Niebuszewa. Na jego terenie znajduje się Osiedle Piastowskie zbudowano w latach 70. głównie w oparciu o technologię tzw. „wielkiej płyty”. Jednak w głównej mierze jego zabudowę stanowią secesyjne i modernistyczne kamienice.

 • Nowe Miasto – osiedle położone nad Odrą. To właśnie na jego obszarze znajduje się wiele istotnych dla miasta obiektów takich, jak Dworzec PKS, Komenda Miejska Policji, Sąd Rejonowy oraz Okręgowy, Areszt Śledczy i Urząd Skarbowy.

 • Stare Miasto – osiedle położone nad Odrą, w którym znajdują się najważniejsze zabytki Szczecina. To właśnie tam na przełomie czerwca i lipca odbywają się Dni Morza.

 • Śródmieście-Północ – osiedle, którego najbardziej reprezentatywną częścią są Jasne Błonia (w tym miejscu papież Jan Paweł II odprawił mszę dla tysiąca wiernych podczas wizyty w Szczecinie). Znajdują się tutaj też ważne dla Szczecina budynki, np. Urząd Miasta Szczecin, czy Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego.

 • Śródmieście-Zachód – obszar osiedla stanowi głównie zabudowa mieszkalna, a nazwy ulic w większości pochodzą od władców Polski. Na jego terenie znajdują się również budynki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, a także centrum handlowe Kupiec.

 • Turzyn – osiedle położone w zachodniej części Szczecina. Przez całe osiedle przebiega al. Bohaterów Warszawy, a na jego skraju znajduje się jeden z największych placów Szczecina – pl. Kościuszki. Na osiedlu swoje siedziby mają wydziały Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Uniwersytetu Szczecińskiego, a także znajduje się szpital MSWiA.

Dzielnica cieszy się ogromną popularnością, a jej osiedla są bardzo zróżnicowane. To sprawia, że każdy znajdzie tam idealne miejsce dla siebie. Ze względu na położenie oraz warunki mieszkaniowe Śródmieście przyciąga wielu mieszkańców. Mieszkańcy chwalą sobie również dobry dojazd do ścisłego centrum, który zajmuje od kilku do kilkunastu minut.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Śródmieściu?

Śródmieście zajmuje powierzchnię 45,9 km2, a liczba jego mieszkańców wynosi 110 355 (dane z czerwca 2019 roku). To sprawia, że gęstość zaludnienia dzielnicy wynosi 2405 osób/km2.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Śródmieście to dzielnica właściwie dla każdego. Jej liczne zalety sprawiają, że chętnych do zamieszkania nie brakuje. Mieszkańcy doceniają liczne atrakcje oraz bliskość do centrum. Rodziny z małymi dziećmi są zadowolone z oferty edukacyjnej oraz dużej liczby zabytków. Studenci docenią bliskość uczelni oraz ciekawych lokali, a starsze osoby opiekę medyczną. Na Śródmieściu może się jednak nie podobać osobom, które nie lubią zgiełku i hałasu. Niektórym może też brakować terenów zielonych, których na tym obszarze jest niewiele.

Czy Śródmieście to styl życia?

Jak się żyje na Śródmieściu? Z pewnością szybko, intensywnie i ciekawie. Śródmieście to dzielnica, która ma swym mieszkańcom wiele do zaoferowania, więc z pewnością nikt się tam nie będzie nudził. Znajduje się tutaj wszystko, co powinno się znaleźć w dużym, europejskim mieście na wysokim poziomie.

Planowany rozwój dzielnicy

Mieszkańcy komunikują, że Śródmieście wymaga pewnych modernizacji, ale zmiany wprowadzane są stopniowo. Dzielnica rozwija się, aczkolwiek we własnym tempie. Jej obszar jest stopniowo unowocześniany. Powstają nowe inwestycje i przebudowy starszej infrastruktury. Bardzo ważną inwestycją dla Śródmieścia jest też budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina, która odciąży również trasy prowadzące przez Śródmieście.

Śródmieście - atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Śródmieście to miejsce pełne atrakcji i z pewnością każdy tutaj znajdzie miejsca warte zobaczenia. To właśnie w tej dzielnicy znajduje się opera, filharmonia, najważniejsze teatry i kina (m.in. Pioniernajstarsze, nieprzerwanie działajace kino na świecie). Wspaniałą strefę rekreacyjną stanowią bulwary nad Odrą oraz Park Kasprowicza. Znajduje się w nim amfiteatr, w którym w sezonie letnim odbywają się występy gwiazd. W dzielnicy nie brakuje też wartych uwagi murali.

Jednak Śródmieście to przede wszystkim miejsce pełne zabytków. Najważniejszym z nich jest Zamek Książąt Pomorskich – ten renesansowy budynek znajduje się na Wzgórzu Zamkowym w sąsiedztwie Odry. Stanowi on historyczną siedzibę rodu Gryfitów – władców Księstwa Pomorskiego. Dużym zainteresowaniem cieszą się też Wały Chrobrego, czyli taras widokowy o długości ok. 500 metrów na skarpie wzdłuż Odry. Stanowią one świetne uzupełnienie urbanistyczno-architektonicznej atrakcji miasta, którą tworzą: Zamek Książąt Pomorskich, Muzeum Narodowe w Szczecinie i Katedra pw. Św. Jakuba.

Na Śródmieściu nie brakuje też muzeów. Ogromną popularnością cieszą się Podziemne Trasy Szczecina, Muzeum Literatury – Książnica Pomorska, Muzeum Techniki Wojskowej oraz Be Happy Museum. Na uwagę zasługuje też przeciwlotniczy schron dla ludności cywilnej, który znajduje się obok dworca głównego. Jest to największy tego typu obiekt w Polsce z okresu II wojny światowej.

Czy Śródmieście to bezpieczna dzielnica?

Szczecin nie należy do niebezpiecznych miast. Mieszkańcy Śródmieścia nie zgłaszają, że czują się zagrożeni w miejscu swojego zamieszkania. Nie dochodzi tam również do poważnych czy głośnych przestępstw.

Śródmieście: oferta dla dzieci

W dzielnicy nie brakuje też atrakcji dla najmłodszych. Znajdują się tutaj place zabaw i sale zabaw. Bardzo ciekawymi atrakcjami dla dzieci są Dźwigozaury oraz Papugarnia Carmen. Najmłodsi mieszkańcy Szczecina z pewnością chętnie odwiedzą najważniejsze zabytki, które zlokalizowane są właśnie na Śródmieściu.

Zapoznaj się również z informacjami o innych szczecińskich dzielnicach:

zamek ksiazat pomorskichZamek Książąt Pomorskich

2. Komunikacja na Śródmieściu

Ile trwa dojazd ze Śródmieścia do centrum?

Mieszkańcy Śródmieścia są bardzo zadowoleni z komunikacji w dzielnicy. To właśnie tam mieści się ścisłe centrum, więc dojazd jest szybki i bezproblemowy. Mieszkańcy niektórych osiedli mogą pokonać tę trasę pieszo nawet w kilka minut. Komunikacja miejska Śródmieścia składa się z doskonale rozwiniętej sieci tramwajowo-autobusowej, która umożliwia transport do innych dzielnic, a także pomiędzy poszczególnymi osiedlami.

Tramwaje na Śródmieściu:

Sieć tramwajowa na Śródmieściu jest doskonale rozwinięta i zapewnia świetny dojazd w inne części miasta. Do najważniejszych linii należą:

 • 2Turkusowa – Dworzec Niebuszewo,
 • 3Pomorzany – Las Arkoński,
 • 6Pomorzany – Gocław,
 • 10Las Arkoński Gumieńce,
 • 11Potulica – Stocznia Szczecińska (Ludowa)
 • 12Pomorzany – Dworzec Niebuszewo,
 • 14Pomorzany – Plac Gałczyńskiego.

Autobusy na Śródmieściu

Komunikacja autobusowa stanowi świetne uzupełnienie sieci tramwajowej. W dzielnicy działa kilkanaście linii, które umożliwiają dojazd w różne części miasta. Najważniejsze linie autobusowe to:

 • 53 - Stocznia Szczecińska - Pomorzany Dobrzyńska,
 • 67 - (Ludowa) - Stocznia Szczecińska - Karola Miarki,
 • 70 - Urząd Miasta - Pargowo,
 • 75 - Krzekowo - Dworzec Główny,
 • 87 - Podbórz - (Kołłątaja) - Owocowa Dworzec,
 • 526 - Police Zajezdnia - Dworzec Główny,
 • 527 - (Bezrzecze) - Krzekowo - Dworzec Główny.

Linie autobusowe na Śródmieściu kursują przez całą dobę i zapewniają dogodne połączenia z różnymi częściami Szczecina.

Dworce/zajezdnie

Na Śródmieściu znajduje się najważniejsza stacja kolejowa w mieście, czyli Szczecin Główny. W klasyfikacji PKP ma najwyższą kategorię Premium i jest to jedna z najstarszych stacji kolejowych na terenie Polski. Na dworcu znajdują się cztery perony, a stacja obsługuje zarówno połączenia dalekobieżne, jak i lokalne. Kolejna stacja kolejowa na Śródmieściu to Szczecin Port Centralny. Na Śródmieściu znajdują się też nieczynne stacje kolejowe, które leżą na trasie obecnie niedostępnej dla pasażerów linii kolejowej kursującej na trasie Szczecin-Police-Trzebież.

Śródmieście – ścieżki rowerowe

Szczecin nie wypada najlepiej pod względem infrastruktury rowerowej. Na każdy kilometr powierzchni przypada tu zaledwie niecałe 450 metrów ścieżek rowerowych i pasów ruchu, kontrapasów lub ciągów pieszo-rowerowych, a ich łączna długość to zaledwie 135 km. Śródmieście jednak nie ma powodów do narzekań w tej kwestii. To właśnie w tej dzielnicy znajduje się najdłuższa trasa rowerowa Szczecina. W dodatku liczba rowerów do wypożyczenia jest dość imponująca, więc rzadko zdarzają się problemy z ich dostępnością.

Komunikacja na Śródmieściu: główne ulice

Przez Śródmieście przebiega kilka ważnych szlaków komunikacyjnych. Zaliczają się do nich drogi krajowe: nr 10, nr 13 i nr 31, a także droga wojewódzka nr 115. Ważne ulice w dzielnicy to również Rugiańska, Komuny Paryskiej, Księcia Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego, Ludowa, Gdańska Bolesława Krzywoustego, a także Trasa Zamkowa, al. Wojska Polskiego i al. Bohaterów Warszawy.

Komunikacja na Śródmieściu: planowane inwestycje drogowe

W ramach budowy systemu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej cały czas dokonuje się kolejnych rewitalizacji na stacjach kolejowych. Stale też przebudowywane są kolejne drogi, a także ich otoczenie.

Bardzo ważną inwestycją dla Śródmieścia jest też budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina, która ma omijać od północy i zachodu aglomerację szczecińską i przechodzić pod rzeką Odrą tunelem w rejonie Polic. Po jej zakończeniu wiele podróżnych będzie omijać Śródmieście, a to znacznie poprawi organizację transportu. Obecna infrastruktura prowadzi przez dzielnicę, a po powstaniu obwodnicy zostanie utworzona alternatywa dla dalekobieżnych tras.  

Ocena redakcji

Komunikacja na Śródmieściu pozostaje na dobrym poziomie. Transport dzielnicy tworzy rozbudowana sieć autobusowo-tramwajowa, która umożliwia dojazd we wszystkie części miasta oraz do Polic. Na terenie dzielnicy znajduje się też dwie stacje kolejowe, które obsługują zarówno pociągi dalekobieżne, jak i lokalne. Rowerzyści mają do dyspozycji ciekawe szlaki rowerowe, w tym najdłuższą trasę rowerową w mieście. 

3. Edukacja na Śródmieściu

Żłobki i przedszkola na Śródmieściu

Oferta żłobków przedstawia się bardzo dobrze. Na Śródmieściu znajduje się kilkanaście prywatnych i państwowych placówek. To sprawia, że nie ma problemów z dostępnością miejsc. Rodzice chwalą sobie też ofertę przedszkoli. W dzielnicy znajduje się kilkanaście placówek publicznych oraz prywatnych o różnym profilu kształcenia. Na Śródmieściu dostępne są przedszkola integracyjne, specjalne, językowe, a także artystyczne i literackie. 

Szkoły podstawowe: edukacja na Śródmieściu

Oferta szkół podstawowych również nie zawodzi. Na Śródmieściu działa kilkanaście prywatnych i państwowych szkół, a ich oferta jest różnorodna. Dużym zainteresowaniem cieszą się Szkoła Podstawowa nr 54 im. Janusza Korczaka, Szkoła Podstawowa nr 46, a także Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza. Prywatne placówki na Śródmieściu również zasługują na uznanie, np. Niepubliczna Szkoła Podstawowa Primus. Tak szeroka oferta sprawia, że nie zabraknie miejsc dla żadnego ucznia.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej na Śródmieściu?

Oferta żłobków i przedszkoli na Śródmieściu zasługuje na uznanie. Ich liczba sprawia, że nie pojawiają się problemy z dostępnością miejsc. A czy łatwo się dostać do podstawówki? Na Śródmieściu działa wiele placówek na tym poziomie kształcenia, więc nie pojawiają się żadne problemy przy rekrutacji.

Licea i technika na Śródmieście: szkoły średnie dzielnicy

Na Śródmieściu znajduje się kilkanaście liceów, które oferują kandydatom szeroki program edukacyjny. Uczniowie mają dostęp do placówek z oddziałami integracyjnymi. Działa tam też wiele szkół o ciekawym profilu kształcenia, m.in. liceum sztuk plastycznych, z oddziałami językowymi, a także międzynarodowe. Ciekawie przedstawia się również oferta pozostałych szkół średnich. Na Śródmieściu działa Technikum Ekonomiczne, Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych, Technikum Technologii Cyfrowych i Technikum Informatyczne.

Popularne szkoły na Śródmieście: poznaj renomowane placówki edukacyjne

Śródmieście to także doskonałe miejsce dla studentów. W tej dzielnicy znajduje się część wydziałów dwóch najważniejszych uczelni w mieście, czyli Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Na Śródmieściu znajduje się też Akademia Sztuki, Pomorska Szkoła Technologii i Informatyki, Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii, Akademia Morska. Działa tam też wiele placówek edukacyjnych. Najważniejsze z nich to Szczecińskie Collegium Informatyczne, Medica Collegium Medyczne, Delta Szkoła Biznesu, a także Centrum Kształcenia Sportowego.

Ocena redakcji

Oferta edukacyjna Śródmieścia stoi na wysokim poziomie. Bogata oferta żłóbków i przedszkoli sprawia, że nie pojawiają się problemy z dostępnością miejsc. Można tutaj znaleźć dobrą szkołą zarówno podstawową, jak i ponadpodstawową. Śródmieście to też dobre miejsce dla dorosłych, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje. Dzielnica ta jest z pewnością dobrym miejscem do nauki.

rynek sienny szczecinRynek Sienny 

4. Jak się mieszka na Śródmieście? Parki i rekreacja w dzielnicy

Śródmieście, w porównaniu z innymi dzielnicami, nie posiada zbyt wielu terenów zielonych. Jednak nawet na tym obszarze znajdzie się kilka parków i skwerów. Najważniejszy z nich to Park Kasprowicza. Świetnym miejscem na spacery są bulwary nad Odrą, gdzie znajduje się wiele ciekawych lokali. Na Śródmieściu nie brakuje też akwenów wodnych, a największy z nich to Rusałka. To w tej dzielnicy znajduje się też najdłuższa w mieście znakowana droga rowerowa.

Oferta sportowa Szczecina nie przedstawia się najgorzej. Mieszkańcy mogą korzystać z bogatej oferty siłowni, m.in. popularnych sieciówek, np. Calypso. Nie brakuje też tego typu obiektów pod chmurką. Na Śródmieściu znajduje się też kilka basenów oraz Miejski Ośrodek Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji. Mieszkańcy będą też zadowoleni z dostępności boisk do różnych dyscyplin sportowych, a także kortów tenisowych. W tej dzielnicy działa również kilka szkół tańca oferujących różne rodzaje kursów.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść na Śródmieściu? Mieszkańcy dzielnicy nie narzekają na ofertę lokali gastronomicznych. Bez problemu można tam znaleźć restauracje serwujące różnorodną kuchnię, więc każdy będzie zadowolony. Na Śródmieściu nie brakuje też lokali oferującej dowóz oraz menu lunchowe. Ogromną popularnością cieszy się Spiżarnia Szczecińska, w której można znaleźć klasyczne smaki w nowoczesnym wydaniu.

Warto też wybrać się do Spotkania – niezwykle kameralnego lokalu. Znajduje się tam jedynie 5-6 stolików, a wystrój utrzymany jest w klimacie PRL-u. Zainteresowaniem cieszy się niewielki lokal na Podzamczu – Bajgle Króla Jana. To jedno z niewielu miejsc w Polsce, w którym powstają bajgle przygotowywane według tradycyjnych receptur.

Oferta kulturalna również nie zawodzi. To właśnie na Śródmieściu znajdują się wszystkie instytucje kulturalne Szczecina takie, jak Filharmonia oraz Opera. Mieszkańcy dzielnicy zadowoleni są z szerokiej oferty kin oraz teatrów. Na Śródmieściu znajdują się też najważniejsze muzea, a także 2 filie biblioteki publicznej. To właśnie w tej dzielnicy odbywają się również różne wydarzenia i festiwale. Najsłynniejszym z nich są Dni Morza organizowane cyklicznie na przełomie czerwca i lipca nad Odrą na Wałach Chrobrego.

bazylika archikatedralna apostola jakubaBazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła

6. Zdrowie na Śródmieściu

Jakość powietrza na Śródmieściu, podobnie jak w całym Szczecinie uważana jest za średnią. Na tym terenie notuje się przekroczenie norm pyłu PM10 oraz PM2.5, a mieście często pojawia się smog. Stan wody przedstawia się zupełnie inaczej. Pojawiają się oficjalne informacje, że jej jakość porównywalna jest z butelkowaną. Czy można więc pić wodę z kranu? Uważa się, że tak - zwłaszcza ze względu na bogactwo zawartych w niej składników mineralnych. 

Śródmieście oferuje doskonałą opiekę medyczną. Na terenie dzielnicy działa kilkanaście przychodni prywatnych i państwowych, w tym popularnych sieci Medicover i Luxmed. Na Śródmieściu znajduje się też kilka szpitali (Szpital Dziecięcy, Szpital Rehabilitacyjny św. Karola Boromeusza, Szpital Wojskowy oraz Szpital MSWiA). To sprawia, że mieszkańcy nie mają problemów z dostaniem się do specjalistów oraz lekarzy pierwszego kontaktu. Na terenie dzielnicy działa też doskonale rozwinięta sieć aptek, w tym kilka z nich w systemie całodobowym.

7. Śródmieście: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na terenie dzielnicy znajduje się wiele popularnych dyskontów oraz sklepów osiedlowych. Rozbudowana sieć supermarketów oraz kilka galerii handlowych sprawia, że mieszkańcy Śródmieścia nie mają problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na zakupy.

Najpopularniejszym obiektem handlowo-usługowym na Śródmieściu jest Centrum handlowo-rozrywkowe Galaxy. Jest to największe centrum handlowe w województwie zachodniopomorskim zlokalizowane w samym sercu Szczecina. Cieszy się ono niesłabnącym zainteresowaniem wśród klientów, którzy mogą korzystać z bogatej oferty sklepów i usług. Na jego terenie znajduje się kino, fitness, a nawet kręgielnia.

Kolejnym ciekawym obiektem handlowym jest Galeria Kaskada, która powstała w budynku z wieloletnią historią. Szczecinianie zakupy mogą zrobić jeszcze w Galerii Handlowej Turzyn, Galerii Handlowej Posejdon oraz Centrum Handlowym Fala. Śródmieście to miejsce, w którym bez problemu można skorzystać z usług branży beauty: działa tu wielu fryzjerów i kilka kosmetyczek.

Na Śródmieściu nie brakuje też pchlich targów i targowisk, dlatego miłośnicy takich miejsc z pewnością będą zachwyceni. Największą popularnością cieszy się Targowisko Turzyn otwarte 7 dni w tygodniu. To miejsce, w którym można kupić warzywa i owoce od lokalnych rolników, a także inne produkty ekologiczne. Kolejne to targowisko Tobruk, gdzie znajduje się około 140 punktów handlowych głównie z odzieżą, chemią gospodarczą oraz wyrobami sprowadzanymi zza granicy.

8. Wady i zalety mieszkania na szczecińskim Śródmieściu

Plusy:

 • bogata oferta edukacyjna,
 • dostępność najważniejszych obiektów kulturalnych,
 • dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa,
 • dobra opieka medyczna,
 • świetnie rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa,
 • bliskość najważniejszych zabytków.

Minusy:

 • niewielka liczba terenów zielonych,
 • hałas i zgiełk,
 • niewiele nowych inwestycji,
 • średnia jakość powietrza.

Ocena redakcji

Śródmieście z pewnością jest bardzo atrakcyjną dzielnicą. Mieszkańcy bardzo sobie chwalą życie na tym obszarze i dostrzegają jego liczne zalety. W końcu to właśnie tutaj znajdują się najważniejsze obiekty Szczecina. Dlatego nie ma problemu ze znalezieniem ciekawych atrakcji. W dodatku edukacja, opieka medyczna i sieć handlowo-usługowa stoją na dobrym poziomie. Tak naprawdę trudno znaleźć minusy tej dzielnicy. Niektórzy mogą narzekać na mało zielonych terenów, a także hałas i zgiełk typowy dla centralnych dzielnic.

9. O tym się mówi na Śródmieściu

Śródmieście jest względnie zadbaną dzielnicą, ale potrzebuje pewnych modernizacji. Stopniowo wprowadza się zmiany, które mają poprawić jakość życia na Śródmieściu. Głównie skupiają się na przebudowie istniejących dróg. Inwestycją, na którą wszyscy czekają, jest budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Obecnie wiele tras dalekobieżnych prowadzi przez Śródmieście - inwestycja ma na celu wyprowadzenie ich poza obręb centrum. To przyczyni się do zmniejszenia korków i smogu w całej dzielnicy.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: