Prawobrzeże Szczecin

Redakcja

Redakcja

12.11.2019

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o szczecińskim Prawobrzeżu? Poniżej kilka przydatnych informacji!

Prawobrzeże jest jedną z czterech dzielnic Szczecina. Wyróżnia się stosunkowo niewielką liczbą mieszkańców w porównaniu do Śródmieścia czy Zachodu, jak i niższą ceną mieszkań – zarówno tych z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Dużym plusem jest lokalizacja dzielnicy. W jej skład wchodzi jezioro Dąbie o powierzchni 56 km2.

Do głównych plusów mieszkania na Prawobrzeżu należy bliskość terenów zielonych, dzięki czemu jest to okolica spokojna, cicha, o znacznie zdrowszym powietrzu. Duża liczba atrakcji przyrodniczych sprawia, że jest to okolica idealna dla osób, które cenią sobie możliwość wyciszenia się podczas spaceru w parku lub lesie po całym dniu pracy. Prawobrzeże jest największą tego typu jednostką administracyjną w Szczecinie.

Oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż w szczecińskiej dzielnicy Prawobrzeże

oferty domów na sprzedaż w szczecińskiej dzielnicy Prawobrzeże

1.  Informacje ogólne

Położenie Prawobrzeża na mapie Szczecina

Jak sama nazwa wskazuje, Prawobrzeże leży na prawym brzegu rzeki Regalicy. Choć administracyjnie obejmuje cały wschodni obszar miasta, jego północną część zajmuje jezioro Dąbie.

Według BIP UM w Szczecinie, w styczniu 2018 roku liczba mieszkańców Prawobrzeża wynosiła 81 869 osób. Przy powierzchni, która wynosi łącznie 149 km2, gęstość zaludnienia jest równa 549 osób/km2. Warto jednak zauważyć, że prawie połowę dzielnicy stanowi jezioro. Wyliczając więc gęstość zaludnienia na terenach mieszkalnych, powinno się przyjąć powierzchnię 94,92 km2.

Prawobrzeże dzieli się na 11 osiedli:

 • Bukowe-Klęskowo – najliczniej zamieszkane osiedle, które powstało na gruncie dawnej wsi Klęskowo.
 • Dąbie – wcielone do Szczecina jako osiedle w 1948 roku. Znajduje się tu m.in. lotnisko Aeroklubu Szczecińskiego oraz kilka zabytków, w tym fragment średniowiecznych murów obronnych z XIII wieku.
 • Kijewo – niewielkie i słabo zaludnione osiedle, które jednak znajduje się tuż przy autostradzie A6 z Berlina.
 • Majowe – osiedle, w którym znajdziemy zarówno zabudowę jednorodzinną, jak i bloki mieszkalne. Posiada bardzo bogatą infrastrukturę – z własnym rynkiem, centrami handlowymi i placówkami usługowymi.
 • Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce – najbardziej wysunięte na wschód osiedle Prawobrzeża. Mimo powierzchni wynoszącej ponad 17 km2, jest zamieszkane zaledwie przez 4 tysiące mieszkańców.
 • Podjuchy – osiedle, które powstało na terenach wsi o tej samej nazwie. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pojawiają się już w XIII wieku. Obecnie to urokliwe miejsce z kompleksem leśnym i uroczyskiem.
 • Słoneczne – jedno z najmniejszych i najliczniej zamieszkanych osiedli Prawobrzeża. Na powierzchni 1,4 km2 mieszka ponad 9 tysięcy mieszkańców. Zabudowa jest tu typowo blokowa.
 • Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo – to osiedle zdominowane przez zabudowę jednorodzinną, z dużą ilością przestrzeni.
 • Załom-Kasztanowe – to osiedle, w którym znajdziemy liczne pomniki przyrody, a także dwa szlaki turystyczne – do Rekowa i Stargardu.
 • Zdroje – graniczą z dzielnicą Śródmieście, dzięki czemu są doskonale skomunikowane z pozostałymi osiedlami miasta. Znajduje się tu zarówno przedwojenna zabudowa, jak i bloki z wielkiej płyty.
 • Żydowce-Klucz – osiedle Prawobrzeża wysunięte najbardziej na zachód. Dominuje tu zabudowa niska.

Infrastruktura wszystkich należących do Prawobrzeża osiedli jest dobrze rozwinięta. Najchętniej zamieszkiwane są osiedla: Słoneczne, Dąbie i Bukowe-Klęskowo, z uwagi na bogatą ofertę handlowo-usługową i doskonałe skomunikowanie z pozostałymi częściami miasta.

Dla kogo dzielnica jest rekomendowana?

Infrastruktura i zabudowa Prawobrzeża jest bardzo różnorodna. Osiedla, które znajdują się bliżej szczecińskiego Śródmieścia, są gęsto zaludnione, a dominują w nich bloki mieszkalne. Z kolei te położone na obrzeżach miasta to w większości ciche i ustronne miejsca z zabudową jednorodzinną, a nawet wiejską. Oznacza to, że niemal każdy mieszkaniec Prawobrzeża znajdzie nieruchomość idealną dla siebie.

W osiedlach takich jak Bukowo-Klęskowo, Kijewo czy Załom-Kasztanowe, a więc położonych bardziej na obrzeżach, mieszka więcej osób nieletnich (ponad 24% wszystkich mieszkańców). Te okolice są wybierane częściej przez rodziny z dziećmi – głównie ze względu na spokój i ciszę, a także możliwość zamieszkania w domach jednorodzinnych.

Z drugiej strony mamy osiedla: Słoneczne, Majowe i Dąbie, które leżą bliżej centrum, ale są częściej wybierane przez singli i pary bezdzietne, którym zależy na szybszym dostaniu się do pracy i bliskim położeniu mieszkania względem centrów handlowych i miejsc rozrywki.

Jak się mieszka na Prawobrzeżu? Styl życia

Na Prawobrzeżu z reguły mieszka się spokojnie. To dzielnica przeznaczona dla osób, które cenią sobie stały i regularny tryb życia. Choć znajdziemy tu kilka centrów rozrywkowych (Szczecin Outlet Park czy Fun Jump), to trudno nie odnieść wrażenia, że jest to dzielnica uformowana jako “sypialnia” dla Szczecina. Nie wszystkim osobom to pasuje. Od kilku lat można dostrzec powolną migrację mieszkańców Prawobrzeża na tzw. Lewobrzeże, gdzie z pewnością dzieje się więcej.

Planowany rozwój

Na Prawobrzeżu prowadzonych jest wiele inwestycji deweloperskich, takich jak: Sosnowy Park przy ul. Uczniowskiej lub Osiedle Niedźwiedzia przy ulicy o tej samej nazwie. Z pewnością najdroższą i najciekawszą inwestycją jest drugi etap tzw. Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Mowa tu głównie o projekcie nazywanym Siecią Tramwajową Prawobrzeże, który ma usprawnić komunikację w mieście.

Warto także wspomnieć o takich inwestycjach, jak:

 • remont historycznego hangaru Szczecińskiego Aeroklubu,
 • budowa Węzła Granitowego w Podjuchach,
 • remont ulicy Wiosennej,
 • przebudowa lodowiska,
 • budowa lapidarium.

Wszystkie powyżej przedstawione inwestycje rozpoczęły się w 2019 roku i mają na celu ułatwienie mieszkańcom poruszania się po dzielnicy oraz poprawę jakości i komfortu życia.

Prawobrzeże – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Na Prawobrzeżu większość atrakcji ma związek z naturą i przyrodą. Z pewnością warto zobaczyć ruiny majątku Dohrnów – nieco zaniedbany obiekt, choć można wyobrazić sobie jego dawne piękno. Kolejną, wartą zobaczenia atrakcją jest Uroczysko Mosty w Puszczy Bukowej - idealne miejsce do organizacji różnego rodzaju gier terenowych. W Puszczy Bukowej warto zabawić nieco dłużej i odkryć jezioro Szmaragdowe, Czarci Kamień czy Lipę Świętego Ottona.

Nieco inną kategorią atrakcji jest kolejowy most zwodzony nad Regalicą. To jedyny tego typu czynny obiekt w Polsce i jedyny w Europie z napędem mechanicznym. Most warto zobaczyć nie tylko z brzegu, ale także z wody. Na Prawobrzeżu z pewnością nie będziemy się nudzić. Atrakcje dla siebie znajdą zarówno miłośnicy natury, jak i historii czy techniki.

Czy Prawobrzeże to bezpieczna dzielnica?

Prawobrzeże jest o wiele bezpieczniejszą dzielnicą niż Śródmieście czy Szczecin-Zachód. Jeden z pięciu głównych komisariatów policji znajduje się na osiedlu Dąbie, co sprawia, że mieszkańcy Prawobrzeża mogą liczyć na szybką interwencję w razie dokonania zgłoszenia. Prowadzonych jest wiele programów profilaktycznych, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa:

 • Cyberdżungla,
 • Razem Bezpieczniej,
 • Bezpieczni Świadomi,
 • Nieletni Paragraf.

Większość z tych akcji skierowanych jest do dzieci i młodzieży, dzięki czemu można powiedzieć, że Prawobrzeże kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców.

Atrakcje dla dzieci – Szczecin Prawobrzeże

Na Prawobrzeżu znajduje się wiele placów zabaw, wśród których warto wymienić obiekty znajdujące się przy:

 • ul. Wańkowicza 8,
 • ul. Wiślanej 70,
 • ul. Łubinowej 10.

To nie koniec atrakcji dla dzieci w Szczecinie. Prawobrzeże to także takie miejsca jak Zielona Przystań przy Mostowej 1 czy plac zabaw przy plaży Dąbie. Warto także odwiedzić z dziećmi zamknięte sale zabaw:

 • Kubusiowy Światek przy ul. Jasnej 82,
 • Tęczowa Planeta przy ul. Struga 7,
 • Urodzinkowo Bajowo przy ul. Goleniowskiej 27.

Koniecznie należy zajrzeć do parku trampolin FunJump przy ul. Struga. Mieszkając w tej dzielnicy, warto pokazać dzieciom także inne, edukacyjne atrakcje dla dzieci w Szczecinie. Prawobrzeże ma bogatą ofertę zajęć tanecznych w szkole tańca Astra, robotyki w Tobim i sportowych w klubie osiedlowym.
Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

Jezioro Szmaragdowe w Parku Krajobrazowym „Puszcza Bukowa”

2.  Komunikacja

Ile trwa dojazd z Prawobrzeża do centrum?

Pod nazwą centrum uznamy rondo przy pl. Grunwaldzkim. Prawobrzeże jest dość rozległe, stąd i czasy dojazdu są zróżnicowane. Poniżej prezentujemy szacunkowy czas dojazdu samochodem z poszczególnych osiedli do centrum:

 • Załom-Kasztanowe – 30 minut
 • Bukowe-Klęskowo – 20 minut
 • Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce – 28 minut
 • Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo – 28 minut
 • Żydowce-Klucz – 30 minut

Bardzo dobrze rozwinięta sieć autobusowa ułatwia przemieszczanie się niezmotoryzowanym mieszkańcom dzielnicy. Na Prawobrzeżu jest też kilka tras rowerowych. Dojazd z najbardziej oddalonego osiedla Prawobrzeża (Żydowce-Klucz) rowerem trwa około 45 minut. Z Załom-Kasztanowe jest to ok. 55 minut. Poruszać się można także pociągiem – z Załomu skład jeździ co 40 minut, a podróż trwa 46 minut.

Tramwaje

Na Prawobrzeże jeździ jedynie kilka linii tramwajowych. Są to:

 • 2 – kursująca od ul. Turkusowej do Dworca Niebuszewo,
 • 7 – kursująca od ul. Turkusowej do Krzekowa,
 • 8 – kursująca od Turkusowej do Gumieńców.

Warto jednak zauważyć, że wszystkie te trzy linie od ulicy Wyszyńskiego mają dokładnie tę samą trasę, która kończy się przystankiem przy ulicy Turkusowej. Szyny ciągną się więc raptem przez kilka kilometrów Prawobrzeża i kończą już na osiedlu Dąbie. Do pozostałych miejsc należy dojeżdżać autobusami.

Dostęp do linii tramwajowej ma też duży wpływ na popularność danego osiedla. To właśnie dlatego Dąbie jest jedną z najpopularniejszych lokalizacji. Mieszkańcom pozostałych osiedli pozostaje komunikacja autobusowa.

Autobusy

Największy ruch odbywa się na ulicy Andrzeja Strugi oraz Łubinowej i Goleniowskiej. Główne punkty i węzły przesiadkowe to przystanki:

 • Rondo Ułanów Podolskich,
 • Jaśminowa ZUS,
 • Zdroje Szpital,
 • Plac Słowiański.

Najważniejsze linie autobusowe to:

 • 56 – łącząca Basen Górniczy z Osiedlem Dąbie,
 • 65 – łącząca Rondo Ułanów Podolskich i Turkusową, która objeżdża sporą część Prawobrzeża,
 • 66 – łącząca Klucz z Osiedlem Bukowym,
 • 72 -  łącząca Jerzyce z Basenem Górniczym,
 • 73 – łącząca Basen Górniczy ze szpitalem Zdunowo,
 • 77 – łącząca Osiedle Kasztanowe z Osiedlem Bukowym,
 • 93 – łącząca Basen Górniczy z Wielgowem,
 • A – łącząca Plac Rodła z Osiedlem Bukowym,
 • C – łącząca Plac Rodła z Osiedlem Kasztanowym.

Komunikacja autobusowa jest więc bardzo dobrze rozbudowana. Dzięki niej możemy się dostać nie tylko do innych dzielnic Szczecina, ale i w niemal w dowolne miejsce Prawobrzeża.

Dworce i zajezdnie

Na Prawobrzeżu znajdują się trzy dworce. Zdroje i Podjuchy to niewielkie dworce z dwoma peronami. Obsługują dwie linie kolejowe – ze Szczecina Głównego do Poznania Głównego oraz ze Szczecina Dąbie do Szczecina Podjuchy. Szczecin Dąbie jest nieco większy – ma trzy perony i obsługuje cztery linie kolejowe, w tym do Świnoujścia i Sobieradza.

Prawobrzeże – ścieżki rowerowe

Ścieżki rowerowe znajdują się w centralnej, wschodniej i północnej części mieszkalnej Prawobrzeża. W kierunku północnym ścieżki biegną wzdłuż ulic: Goleniowskiej (od skrzyżowania z Szybowcową), Lubczyńskiej i Junaków. Na wschód biegną wzdłuż ulic:

 • Tczewskiej,
 • Starego Szlaku,
 • Przylesia,
 • Wiślanej,
 • Fiołkowej,
 • Borsuczej.

Na południu biegną wzdłuż Pomorskiej, Niedźwiedziej, Łubinowej, Pszennej i Walecznych oraz przez środkowy odcinek Strugi. Niestety, południowa część dzielnicy pozbawiona jest ścieżek rowerowych. W planach znajduje się także szlak, który ma łączyć Śródmieście z Prawobrzeżem wzdłuż ulic: Gdańskiej, Pomorskiej, Przestrzennej i Szybowcowej.

Komunikacja na Prawobrzeżu: główne ulice

Od Śródmieścia ciągnie się ulica Przestrzenna, która stanowi główny punkt komunikacyjny w Szczecinie, umożliwiając szybki dojazd do innych dzielnic. To duże ułatwienie dla osób, które pracują w centralnej części miasta.

Inne ważne punkty komunikacyjne to:

 • ul. Goleniowska ciągnąca się na północ,
 • ul. Pomorska biegnąca w kierunku Dąbia,
 • ul. Walecznych, Pszenna i Dąbska, które stanowią jedną nitkę ulicy,
 • ul. Granitowa i Radosna na Podjuchach.

Na Prawobrzeżu nie ma większych kłopotów z korkami. Prawobrzeże to nie tylko ulice duże i główne, ale także wiele niewielkich uliczek osiedlowych, dzięki którym ruch zostaje nieco rozładowany.

Komunikacja na Prawobrzeżu: planowane inwestycje drogowe

Nowe inwestycje na Prawobrzeżu w Szczecinie to w większości wymiana starych nawierzchni na nowe oraz pewne ułatwienia dla kierowców. Obecnie trwa budowa Węzła Granitowa. W Podjuchach ruszyła właśnie naprawa chodników wokół Parku Wolności. Powstaną tam też nowe miejsca parkingowe. Warto również wspomnieć o nowej ścieżce rowerowej do Starego Czarnowa. Będzie przebiegać wzdłuż ul. Pyrzyckiej aż do pętli autobusowej Śmierdnica.

Ocena redakcji

Główne połączenia komunikacyjne to połączenia autobusowe, które przebiegają przez wszystkie osiedla. Tramwaje dojeżdżają jedynie do ulicy Turkusowej, co z pewnością sprawia, że mieszkańcy nieposiadający samochodu muszą się liczyć z pewnymi utrudnieniami. Dzielnica posiada z pewnością zbyt mało ścieżek rowerowych i połączeń kolejowych, by mogły stanowić alternatywę dla innych środków komunikacji.

Zapoznaj się również z informacjami o dzielnicy Szczecin Północ

3. Edukacja

Szkół miejskich na Prawobrzeżu jest 13, w tym jedna Katolicka Szkoła Podstawowa i jedna Sportowa Szkoła Podstawowa. Sporą popularnością cieszą się również prywatne placówki:

 • Niepubliczna Szkoła Podstawowa Legato,
 • Szkoła Podstawowa Słoneczna,
 • Szkoła Podstawowa Szczecińskiej Fundacji Talent-Promocja-Postęp.

Czy łatwo jest dostać się do żłobka i szkoły podstawowej na Prawobrzeżu?

Rekrutacja do żłobków odbywa się w systemie ciągłym. Przeważnie, bez większych problemów można znaleźć opiekę dla małego dziecka, ale nie zawsze i niekoniecznie blisko domu. Rodzice małych dzieci muszą więc regularnie dopytywać o wolne miejsca w placówkach i pilnować list rezerwowych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przedszkoli. Niewielka liczba placówek publicznych sprawia, że nie każde dziecko będzie w stanie skorzystać z oferty edukacyjnej miasta. Zawsze jednak pozostają nam przedszkola prywatne.

W przypadku podstawówek nie jest ciężko dostać się do wymarzonej szkoły. Jednak nie są one tak popularne wśród rodziców, jak te znajdujące się w Śródmieściu czy Zachodzie. Nie powinniśmy mieć więc problemów z zapisaniem pociechy do szkoły podstawowej, szczególnie takiej, w której panuje rejonizacja. 13 placówek to dość spora ilość, a trzeba pamiętać, że niektórzy rodzice wysyłają swoje pociechy do Śródmieścia, które posiada nieco bogatszą ofertę edukacyjną.

Licea i technika na Prawobrzeżu

Na Prawobrzeżu znajduje się tylko jedno liceum ogólnokształcące – imienia Mikołaja Kopernika. Młodzi, którzy chcą się kształcić w technikach, mają do wyboru:

 • Technikum Ogrodnicze,
 • Prywatne Technikum Fryzjerskie.

Popularne szkoły na Prawobrzeżu: poznaj renomowane placówki edukacyjne

Z przedszkoli najpopularniejsza i najwyżej oceniana jest niepubliczna placówka Happy Świat. Na Prawobrzeżu znajduje się jedna z najpopularniejszych szkół podstawowych w Szczecinie -  Katolicka Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, która jednak nie jest placówką miejską. Żadna inna podstawówka nie cieszy się wyjątkową popularnością wśród rodziców, jednak szkoła nr 74 zyskuje dobre oceny.

Z racji tylko jednego, publicznego Liceum Ogólnokształcącego, rodzice chcący posłać swoje dzieci do szkoły blisko domu, nie mają wielkiego wyboru. Na Prawobrzeżu nie ma także żadnych szkół wyższych.

Ocena redakcji

Liczba podstawówek wydaje się odpowiednia. Tworzy się corocznie około 900 miejsc w placówkach. Co roku natomiast posyła się około 840 maluchów z Prawobrzeża do pierwszej klasy. Przedszkoli i żłobków mogłoby być nieco więcej, ale nie jest to sytuacja tragiczna.

O wiele gorzej przedstawia się kwestia edukacji w szkołach ponadpodstawowych. Do wyboru jest tylko jedno liceum ogólnokształcące i jedno publiczne technikum. Nie ma także żadnych szkół wyższych – nawet tych prywatnych. To z pewnością duży minus edukacji na Prawobrzeżu, który sprawia, że nie jest to dzielnica popularna wśród studentów.

4.  Jak się mieszka na Prawobrzeżu? Parki i rekreacja w dzielnicy

Prawie jedną trzecią powierzchni dzielnicy Prawobrzeże zajmują parki, puszcze i nadleśnictwa. Mieszkańcy mogą odpocząć w:

 • Nadleśnictwie Gryfino,
 • Parku Leśnym Zdroje,
 • Parku Leśnym Klęskowo,
 • Parku Leśnym Dąbie,
 • Nadleśnictwie Kliniska

Park Leśny Dąbie mieści się niemal w centrum dzielnicy. Wśród puszcz i parków znajdziemy także 10 pomników przyrody. Tuż za południową granicą znajduje się Szczeciński Park Krajobrazowy, a od wschodu – Puszcza Goleniowska.

Czy istnieje coś wspanialszego od możliwości wykąpania się w naturalnym i czystym jeziorze, przy którym się mieszka? Nie trzeba chodzić na zamknięty basen w Szczecinie. Prawobrzeże dysponuje własnym zbiornikiem wodnym. Kąpielisko Dąbie słynie z piaszczystych plaż i bardzo atrakcyjnych cen wejściówek.

Jednak miłośnicy sztucznych basenów w Szczecinie także na Prawobrzeżu znajdą coś dla siebie. Basen dla dzieci i niemowląt Kacper znajduje się przy przedszkolu niepublicznym o tej samej nazwie przy ul. Wierzbowej 2. Bardzo popularna jest także pływalnia przy Centrum Kształcenia Sportowego na ul. Rydla 49.

Jest bardzo wiele siłowni w Szczecinie. Na Prawobrzeżu także. Ich główne skupisko mieści się na najludniejszych osiedlach – Dąbiu, Zdrojach, Słonecznym. Najlepsze opinie ma Sportfit Ekko Squash&Fitness, gdzie znajdziemy bogatą ofertę zajęć, w tym fitness, squash, pilates, a także otwarty dostęp do siłowni. Warte uwagi są także placówki pod szyldem Ani.

Dużą popularnością cieszą się otwarte siłownie w Szczecinie. Na Prawobrzeżu znajdziemy takie miejsce przy placu zabaw Bałtycka na ul. Wiślanej. Bardzo atrakcyjna jest także miejscówka przy ul. Przewiewnej.

Na Prawobrzeżu znajduje się Szczeciński Klub Tenisowy i Szczecińskie Centrum Tenisowe. Poza kortem, pogramy też w kręgle i skorzystamy z oferty hostelu. Warto także wspomnieć o Obiekcie Sportowym Bukowe, w którym znajdziemy profesjonalne boisko do gry w piłkę nożną. Przy ulicy Przestrzennej 29 znajduje się centrum paintballowe.

Miłośnicy aktywności fizycznej nie będą się więc nudzić. Na Prawobrzeżu znajdziemy niemal wszystkie obiekty sportowe, z których mielibyśmy chęć skorzystać.

Marina Szczecin Dąbie

Marina Szczecin Dąbie

5.  Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść na Prawobrzeżu? Dzielnica ma bogatą ofertę gastronomiczną. Szczecin pełen jest turystów i przyjezdnych, a rodzaje kuchni są bardzo zróżnicowane. Zjemy tu niedrogie obiady domowe jak np. w Top-Barze przy ul. Hangarowej 13, ale także bardziej wyrafinowane smaki kuchni polskiej w Hotelu Bończa – pięknym, odrestaurowanym XII-wiecznym młynie.

Z racji bliskości zarówno jeziora Dąbie, jak i morza, nie może zabraknąć także rybnych restauracji na Prawobrzeżu. Szczecin przyjeżdża na ciekawe dania do Marina Restaurant przy ul. Przestrzennej 7. Nie będziemy mieli też problemów ze zjedzeniem pizzy czy makaronu. Na Prawobrzeżu działa restauracja sushi, z chińszczyzną, kebabem czy greckim jedzeniem.

Mamy dwa kina na Prawobrzeżu. Szczecin bardzo ceni sobie to pod szyldem Heliosa, które znajduje się w Szczecin Outlet Park. Warto jednak pamiętać i o nietypowym, drugim kinie na Prawobrzeżu. Szczecin może cieszyć się sezonowymi wyświetleniami filmów z cyklu kina samochodowego.

Miłośnicy literatury również nie będą narzekać na ofertę dzielnicy. Na Prawobrzeżu funkcjonuje siedem oddziałów miejskich bibliotek publicznych, a także osiedlowe placówki:

 • Miejski Ośrodek Kultury przy Goleniowskiej,
 • Klub osiedlowy fundacji kultury i sportu Prawobrzeże przy Rydla,
 • Fundację Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej Prawobrzeże przy Seledynowej.

6.  Zdrowie

Jakość powietrza na Prawobrzeżu jest dobra. Wskaźnik PM10, czyli szkodliwych pyłów zawieszonych, w ciągu ostatnich 18 miesięcy nie przekraczał wartości 67, ale z reguły utrzymuje się na bezpiecznym poziomie maksymalnie 20 punktów. Nieco gorzej Prawobrzeże wypada według wskaźnika PM2.5, czyli najbardziej szkodliwych pyłów. Od października do lutego ich poziom może być niebezpieczny dla zdrowia. W miesiącach zimowych jest raptem kilka takich dni.

Woda w kranach w Szczecinie jest czysta i zdatna do spożycia. Na Prawobrzeżu występuje też bardzo wysokie stężenie magnezu i wapnia, co czyni ją nawet wartościowszą od wielu butelkowanych wód. Stężenie magnezu wynosi 17,7 mg/l, a wapnia – 70,7 mg/l. Na Prawobrzeżu nie brakuje szpitali i centrów medycznych. Przy ul. Sokołowskiego znajdziemy Specjalistyczny Szpital im. prof. Alfreda Sokołowskiego. Publiczną placówkę - szpital Zdroje. Jest też kilka przychodni na Prawobrzeżu. W Szczecinie najbardziej są cenione:

 • Balticmed Prawobrzeże przy ul. Kosynierów,
 • Centrum Medyczne Dom Lekarski S.A. – prywatna placówka przy ul. Struga i Rydla,
 • Prawobrzeże-Medic Sp. z o.o. przy ul. Napierskiego.

Na Prawobrzeżu mieszka się przyjemnie i zdrowo. Mieszkańcy doceniają świeże i czyste powietrze oraz bardzo dobrą opiekę zdrowotną – zarówno publiczną, jak i prywatną.

7.  Prawobrzeże: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Prawobrzeże nie może narzekać na brak centrów i galerii handlowych. Najpopularniejsze wśród mieszkańców są:

 • CH Słoneczne,
 • Outlet Park Szczecin,
 • Galeria Gryf,
 • MMG Centers Szczecin.

Mieszkańcy cenią sobie te miejsca za brak tłoku, łatwo dostępne miejsca parkingowe i całkiem sporą ofertę wielu sklepów. Na Prawobrzeżu oferta handlowo-usługowa jest dobra. Znajdziemy tu wiele sklepów – mniejszych i większych, hipermarketów i dyskontów. Są one rozlokowane po całej dzielnicy, nie będzie więc problemów ze znalezieniem najbliższego sklepu handlowego.

Na osiedlach znajdujących się na obrzeżach dzielnicy znajdziemy także kilka małych, przydomowych bazarków, gdzie możemy zaopatrzyć się w lokalne produkty spożywcze najwyższej jakości.

8. Wady i zalety mieszkania na Prawobrzeżu

Plusy:

 • bliskość terenów zielonych,
 • zdrowe powietrze,
 • cisza i spokój,
 • bliska odległość do jeziora Dąbie,
 • niska gęstość zaludnienia,
 • bezpieczeństwo,
 • dobrze rozbudowana infrastruktura handlowo-usługowa,
 • stosunkowo niewielkie zakorkowanie dzielnicy.

Minusy:

 • niewielka liczba placówek kulturalnych,
 • niemal całkowity brak komunikacji tramwajowej,
 • brak szkół wyższych w pobliżu.

Ocena redakcji:

Do głównych plusów mieszkania na Prawobrzeżu należy bliskość terenów zielonych, dzięki czemu jest to okolica spokojna, cicha, o znacznie zdrowszym powietrzu. Duża liczba atrakcji przyrodniczych sprawia, że jest to okolica idealna dla osób, które cenią sobie możliwość wyciszenia się podczas spaceru w parku lub lesie po całym dniu pracy. Pozostałe zalety to z pewnością:

 • bliska odległość do jeziora Dąbie,
 • niska gęstość zaludnienia,
 • bezpieczeństwo,
 • dobrze rozbudowana infrastruktura handlowo-usługowa.

Nie można także powiedzieć, że Prawobrzeże jest dzielnicą zakorkowaną. Nawet w godzinach szczytu nie spotkamy się z dużymi zatorami ruchu. W ramach możliwości należy jednak unikać ulic: Granitowej, Pomorskiej czy Batalionów Chłopskich.

Musimy jednak wspomnieć również o wadach Prawobrzeża. Okolica ta nazywana jest przez mieszkańców kulturalną pustynią – jedno kino i trzy, miejskie ośrodki kulturalne to z pewnością za mało. Dawać się we znaki może też komunikacja miejska w tym rejonie. Jest ona uzależniona niemal jedynie od autobusów. Te wszystkie czynniki sprawiają, że Prawobrzeże jest jedną z najtańszych dzielnic Szczecina. Cena mieszkania na rynku pierwotnym może być nawet o tysiąc złotych niższa za metr kwadratowy, niż w przypadku nieruchomości w Śródmieściu.

Prawobrzeże z pewnością jest miejscem, które będzie się jeszcze rozwijać, by stać się atrakcyjniejszym dla swoich mieszkańców. Zakup położonego tu mieszkania lub domu może więc być także całkiem niezłą inwestycją na przyszłość.

Czy Prawobrzeże jest przyjazne dla zwierząt?

Duża liczba parków, puszczy i lasów sprawia, że Prawobrzeże jest miejscem bardzo przyjaznym dla zwierząt. Z pewnością nie brakuje tu miejsc do spacerów z pupilami. Najpopularniejszym miejscem do zabaw z czworonogiem jest Wybieg Majowe.

9.   O tym się mówi

Wiele emocji budzi zbliżające się otwarcie Domu Kultury w Podjuchach, dzięki czemu dzielnica zyska dodatkowy ośrodek kulturalny, który rozwiąże problemy z brakiem oferty rozrywkowej Prawobrzeża. W budynku znajdzie się:

 • scena z widownią na 200 osób,
 • pracownie i sale ćwiczeniowe,
 • scena plenerowa,
 • ściana wspinaczkowa,
 • kawiarnia.

Innym, gorącym tematem jest modernizacja kąpieliska Dąbie, które ma się zakończyć przed sezonem 2020. Przetarg już ruszył, a od przyszłego sezonu mieszkańcy mają się kąpać w całkowicie nowym i odremontowanym miejscu.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: