- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Ekspozycja mieszkania - co warto wiedzieć?
Przygotowując się do zakupu wymarzonego mieszkania, warto sporządzić listę jego podstawowych pożądanych cech. Obok dość oczywistych czynników, takich jak lokalizacja czy metraż, należy zwrócić uwagę na eksozycję okien. Od tego w znacznej mierze zależą komfort i samopoczucie domowników! Sprawdź, co warto wiedzieć o ekspozycji mieszkania.
Ekspozycja mieszkania - jak wpływa na atrakcyjność lokalu?
Ekspozycja mieszkania weryfikuje, na jaką stronę świata wychodzą okna. Od tego zależy, ile światła w ciągu dnia wpada do pomieszczeń i w jaki sposób przełoży się to na panującą w nich temperaturę. Oczywiście lokalizacja okien to nie wszystko – liczy się również ich wielkość, obecność różnych przeszkód rzucających cień itp. Jest to jednak bardzo istotna kwestia – kluczowa przede wszystkim ze względu na to, jak będzie wyglądać korzystanie z nieruchomości.
Ekspozycja mieszkania znacząco wpływa na jego atrakcyjność. Okna od północy sprawiają, że pomieszczenia są ciemne i negatywnie wpływają na samopoczucie, szczególnie zimą. Mieszkania, do których wpada dużo naturalnego światła (np. od południa, południowego wschodu czy południowego zachodu), są uważane za zdecydowanie przyjemniejsze i atrakcyjniejsze. Światło słoneczne wpływa też na odbiór wystroju, sprawiając, że wnętrze wydaje się po prostu ładniejsze.
Ekspozycja mieszkania a strony świata
Przyjmuje się, że najatrakcyjniejsza ekspozycja mieszkania to ta południowo-zachodnia, która zapewnia dużą ilość światła w godzinach popołudniowych. Takie rozwiązanie nie zawsze się jednak sprawdza – wiele zależy od stylu życia domowników. Najkorzystniejsza ekspozycja różni się też w zależności od sposobu wykorzystania poszczególnych pomieszczeń.
- Okna na południe lub południowy zachód umożliwiają naturalne dogrzewanie pomieszczeń i zapewniają optymalną ilość światła przez cały rok. Szczególnie korzystne może być usytuowanie salonu czy jadalni z widokiem właśnie na tę stronę świata
- Okna na wschód zapewniają dużo światła o poranku i nie nagrzewają tak bardzo pomieszczeń. Dlatego chętnie wybierane są kuchnie z tą ekspozycją. Sypialnia z oknami na wschód może natomiast pomóc w porannym wstawaniu, ale ci, którzy lubią dłużej pospać, będą musieli w tym przypadku zainwestować w rolety zaciemniające.
- Okna na zachód zapewniają bardzo dobre doświetlenie pomieszczeń w godzinach popołudniowych. Latem bywa to jednak kłopotliwe, ponieważ wpływają również na nagrzewanie się wnętrza. Zachodnia ekspozycja okien sprawdzi się w salonie. Należy jej unikać w sypialni, ponieważ w upalne dni pomieszczenie pozostanie nagrzane do późnego wieczora, utrudniając zasypianie.
- Okna na północ oznaczają dużo mniejszą ilość dziennego światła. Umieszczone po tej stronie świata pomieszczenia są też chłodniejsze, co może być zarówno problemem, jak i atutem. Jakie pomieszczenie może mieć okna od północy? Na przykład gabinet (ponieważ bezpośrednie światło jest uciążliwe podczas pracy przy komputerze), sypialnia lub łazienka. Podobnie jest, jeśli chodzi o okna na północy zachód – wówczas światło wpada do pomieszczenia tylko przez chwilę, późnym popołudniem.
Jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się na balkonie północnym, a jakie na połudnowym? Przeczytaj artykuł naszego eksperta, dotyczący kwiatów balkonowych.
Ekspozycja tarasu lub balkonu – na co zwracać uwagę?
Kolejnym ważnym czynnikiem jest ekspozycja tarasu lub balkonu. Od tego będą zależeć zarówno komfort spędzania na nim czasu, jak i możliwości w zakresie uprawy roślin.
- Miłośnicy słońca powinni wybrać balkon lub taras o ekspozycji południowej lub południowo-zachodniej. Trzeba jednak pamiętać, że latem spędzanie na nim czasu bez osłony przeciwsłonecznej będzie dla większości osób męczące. W takiej przestrzenni można posadzić rośliny lubiące duże ilości światła. Będą one jednak narażone na przesuszenie i przegrzanie.
- Balkon wschodni stwarza najlepsze warunki dla uprawy roślin. Jest również przyjemnym miejscem do odpoczynku latem, ponieważ po południu jest zacieniony.
- Balkon zachodni jest słoneczny, ale latem zwykle mocno się nagrzewa. Nada się do uprawy „ciepłolubnych” roślin, ale należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu podczas upałów.
- Balkon północny jest miejscem, w którym można sadzić tylko rośliny niepotrzebujące bezpośredniego światła. Zapewni przyjemny odpoczynek podczas upałów, ale miłośnicy słońca powinni go unikać.
Nie istnieje uniwersalna receptura, jeśli chodzi o idealną ekspozycję mieszkania. Ponadto w praktyce znalezienie lokalu, który spełnia wszystkie wymagania, może być trudne. Zdecydowanie warto jednak skorzystać z powyższych wskazówek i zastanowić się, na jaką stronę świata powinny wychodzić okna z poszczególnych pomieszczeń, a także balkon czy taras w Twoje wymarzonej nieruchomości.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
29.02.2024, Dominika Perkowska
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa: czym jest najstarsza spółdzielnia w Polsce?
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znana jako WSM, stanowi kluczowy element krajobrazu mieszkaniowego Warszawy. Jako jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w mieście, WSM odgrywa istotną rolę w zapewnianiu mieszkańcom odpowiednich warunków mieszkaniowych. Jej historiWarszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znana jako WSM, stanowi kluczowy element krajobrazu mieszkaniowego Warszawy. Jako jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w mieście, WSM odgrywa istotną rolę w zapewnianiu mieszkańcom odpowiednich warunków mieszkaniowych. Jej historia sięga początków lat dwudziestych XX wieku, a dzisiaj nadal kontynuuje misję zapewniania bezpiecznych i dostępnych cenowo mieszkań dla społeczności Warszawy. Czym właściwie jest Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa? Sprawdzamy!
12.07.2023, Daniel Grzegorzek
Jaka fotopułapka na działkę?
Fotopułapka na działkę pozwala namierzyć złodzieja, wandala czy dzikie zwierzęta, które powodują szkody w ogrodzie. Aby dobrze się sprawdziła, powinna mieć określone parametry i być wyposażona w przydatne funkcje. Jakie? Sprawdź. Z artykułu dowiesz się m.in.: jak działa fotopułapka,
07.07.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Jak sprawdzić klasę gruntu online?
Przy zakupie działki należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest klasa bonitacyjna gruntu na działce — dzięki tej informacji przyszły właściciel jest w stanie ustalić, czy jego plany na wykorzystanie działki w ogóle będą mogły dojść do skutku. Jak sprawdzić klasę gPrzy zakupie działki należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest klasa bonitacyjna gruntu na działce — dzięki tej informacji przyszły właściciel jest w stanie ustalić, czy jego plany na wykorzystanie działki w ogóle będą mogły dojść do skutku. Jak sprawdzić klasę gruntu na działce?
02.05.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe w 2023 roku?
Z tego artykułu dowiesz się: dla kogo jest obowiązkowe świadectwo energetyczne 2023 r., od kiedy świadectwa energetyczne będą wymagane na nowych zasadach, kto jest zwolniony z obowiązku i jakie są kary za brak świadectwa charakterystyki energetycznej. Jakie zmiany w świadectwie energetycznym w 2023 roku?Jakie zmiany w świadectwie energetycznym w 2023 roku?
03.04.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Najdroższe ulice w polskich miastach - ranking
Jakie są najdroższe ulice handlowe w Polsce? Przy jakich ulicach nieruchomości będą najdroższe? Gdzie za mieszkanie zapłacisz najwięcej? Czytaj. Z tego artykułu dowiesz się: jakie są najdroższe ulice handlowe w Polsce, w którym mieście znajduje się najwięcej takich ulic, ile trzeba średnio zapłacić za czynsz lokalu przy najdroższej ulicy w kraju. ile trzeba średnio zapłacić za czynsz lokalu przy najdroższej ulicy w kraju.