- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego – nowy obowiązek od 2023
Od 1 stycznia 2023 roku istnieje możliwość założenia i prowadzenia Książki Obiektu Budowlanego w wersji elektronicznej. Służy do tego system c-KOB Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, dostępny na stronie internetowej c-kob.gunb.gov.pl. Sprawdź, kto ma obowiązek prowadzenia Książki Obiektu Budowlanego i na jakich zasadach powinno się to odbywać.
Książka Obiektu Budowlanego – rozporządzenie
Rozporządzenie w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego zawiera przepisy dotyczące prowadzenia takiego dokumentu. Akt prawny został ogłoszony przez Ministra Rozwoju i Technologii w dniu 15 grudnia 2022 roku, a wszedł w życie 1 stycznia 2023 roku.
Książka Obiektu Budowlanego – kto prowadzi?
Książkę Obiektu Budowlanego zakłada i prowadzi właściciel lub zarządca obiektu (to oni bezpośrednio podlegają obowiązkowi, jakim jest Książka Obiektu Budowlanego). Kto dokonuje wpisów? Nie tylko właściciele i zarządcy, ale również osoby fizyczne przez nich wyznaczone i upoważnione.
Obowiązek prowadzenia Książki Obiektu Budowlanego dotyczy budynków i innych obiektów, które wymagają weryfikacji pod kątem zgodności z przepisami techniczno-budowlanymi. Trzeba ją założyć m.in. dla budynków wielorodzinnych, hal produkcyjnych, fabryk, zakładów pracy i budynków publicznych. Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego nie dotyczy natomiast domów jednorodzinnych, obiektów letniskowych i zagrodowych, budynków garażowych i gospodarczych w zabudowie jednorodzinnej ani dróg i mostów.
Zasady prowadzenia Książki Obiektu Budowlanego – przepisy
Właściciel lub zarządca musi wyjątkowo poważnie podejść do zasad regulujących nowy projekt, jakim jest Książka Obiektu Budowlanego. Jak prowadzić tego typu dokumenty? Rozporządzenie w sprawie Książki Obiektu Budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego zawiera zasady prowadzenia książki zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Wskazuje obowiązkowe pozycje, jakie powinny się w niej znaleźć. Należą do nich:
- dane osobowe (lub nazwa), adresowe i kontaktowe właściciela obiektu, zarządcy lub osób działających w ich imieniu,
- dane osoby fizycznej, która została upoważniona do prowadzenia książki,
- plan sytuacyjny obiektu,
- podstawowe informacje na temat obiektu – jego rodzaju, lokalizacji, funkcji, roku oddania do użytkowania, parametrów technicznych, wyposażenia w urządzenia i instalacje oraz wymaganych kontrolach okresowych,
- oznaczenie obiektu na mapie – dotyczy wyłącznie Elektronicznej Książki Obiektu Budowlanego,
- nazwa właściwej instytucji nadzoru budowlanego.
Do Cyfrowej Książki Obiektu Budowlanego należy także wprowadzać – w terminie 7 dni od ich wystąpienia – szczegółowe informacje na temat określonych zdarzeń:
- przeprowadzonych kontroli, ekspertyz i opinii technicznych,
- wydanych postanowień, zaświadczeń, decyzji oraz pozostałych dokumentów wydanych przez instytucje administracji publicznej,
- katastrofach budowlanych,
- przebudów i remontów przeprowadzonych po oddaniu budynku do użytkowania.
Ile kosztuje założenie C-KOB?
Chcesz wiedzieć, ile kosztuje założenie Książki Obiektu Budowlanego w wersji cyfrowej? Aplikacja C-KOB jest całkowicie bezpłatna, dlatego nie trzeba płacić zarówno za otwarcie elektronicznej książki, jak i jej prowadzenie.
Grzywna za brak Książki Obiektu Budowlanego
Grzywna za brak Książki Obiektu Budowlanego może wynieść do 500 zł, zgodnie z zapisami art. 93 ust. 9. ustawy Prawo budowlane. Jest ona nakładana w formie mandatu przez pracowników organów nadzoru budowlanego. Grzywnę można otrzymać nie tylko za brak Książki Obiektu Budowlanego, lecz także za pominięcie wymaganych wpisów.
Podsumowanie
Od 1 stycznia 2023 roku właściciele i zarządcy budynków mogą prowadzić Elektroniczną Książkę Obiektu Budowlanego przy użyciu systemu c-KOB. Należy robić to zgodnie z zasadami opisanymi w Rozporządzeniu w sprawie Książki Obiektu Budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego.
Budowa domu wymaga także spełnienia wielu innych formalności. Nie wiesz, jakich? Sprawdź na naszym blogu.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
06.05.2024, Dagmara Osińska
Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?
Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego dPrzedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Wymiary miejsca parkingowego: szerokość, długość i odległość od granicy działki
Jakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usyJakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie można zapoznać się w obowiązującym akcie prawnym (Dz.U. 2022.1225 – wersja od 9 czerwca 2022 do 31 lipca 2024 r.).
29.04.2024, Dominika Perkowska
Umowa rezerwacyjna mieszkania: wzór w PDF i DOC
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw iUmowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw i interesów. Umowa rezerwacyjna mieszkania to pierwszy krok w procesie nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym, ale też wtórnym, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe sformułowanie oraz pełną przejrzystość dla obu stron. Jak wygląda umowa rezerwacyjna domu lub mieszkania? Czy możliwe jest odstąpienie od umowy rezerwacyjnej? Jaka jest różnica pomiędzy umową rezerwacyjną a umową przedwstępną? Odpowiadamy!