- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Ile kosztuje doradca kredytowy: usługi i prowizja doradcy kredytowego
Coraz więcej osób zwraca się o pomoc do doradców kredytowych w celu uzyskania wsparcia przy podejmowaniu decyzji finansowych. Korzyści płynące z korzystania z ich usług są niezaprzeczalne. Jednak tym, co powstrzymuje przyszłych kredytobiorców przed skorzystaniem z usług doradcy kredytowego, jest niewiedza dotycząca sposobu rozliczania się i wysokości oraz pochodzenia prowizji, na podstawie której rozlicza się taki specjalista. Ile bierze doradca kredytowy za swoje usługi? W jaki sposób może Ci pomóc? Czy warto skorzystać z doradcy kredytowego? Wyjaśniamy.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- na czym zarabia doradca kredytowy,
- ile wynosi koszt doradcy kredytowego,
- czy warto skorzystać z doradcy kredytowego.
Kim jest doradca kredytowy i na czym polega jego praca?
Doradca kredytowy to osoba, której zadaniem jest pomoc w wyborze odpowiedniego kredytu hipotecznego. Znając wszystkie drobne druczki ofert banków, doradca pomoże znaleźć kredyt, który będzie najlepiej pasował do naszej indywidualnej sytuacji. Na podstawie informacji o naszych zarobkach, wydatkach oraz historii kredytowej doradzi, które oferty banków będą najkorzystniejsze. Doradca kredytowy zazwyczaj współpracuje z wieloma bankami, co pozwala na łatwe porównanie ofert.
Doradca kredytowy przygotowuje niezbędne dokumenty do złożenia wniosku kredytowego. Odpowie na pytania i wyjaśni nam wszystkie skomplikowane kwestie prawne i finansowe związane z kredytem, dzięki czemu proces nabiera przejrzystości i staje się mniej stresujący, szczególnie jeśli dotyczy on rządowego instrumentu, który ma w sobie wiele zawiłości prawnych.
Poza tym doradca kredytowy często ma dostęp do specjalnych ofert oraz warunków preferencyjnych, których klienci samodzielnie nie mieliby możliwości uzyskać. Dzięki temu współpraca z doradcą może przynieść dodatkowe korzyści finansowe. Wreszcie, doradca kredytowy działa w naszym imieniu, starając się znaleźć rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i preferencji, co sprawia, że proces pozyskiwania kredytu staje się bardziej efektywny i komfortowy.
Czy doradca kredytowy i doradca finansowy zajmują się tym samym?
Chociaż terminy „doradca kredytowy” i „doradca finansowy” są czasem używane zamiennie, te dwie role mogą obejmować różne obszary specjalizacji. Wiesz już, czym zajmuje się doradca kredytowy. Natomiast doradca finansowy może pomóc w wielu aspektach zarządzania finansami, w tym planowaniu emerytalnym czy inwestycyjnym. Jego celem jest zapewnienie, że finanse klienta są odpowiednio zarządzane, aby osiągnąć określone cele finansowe. Nie zajmuje się więc stricte doradztwem w kwestiach kredytowania, ale szeroko rozumianych finansów.
Ile zarabia doradca kredytowy?
Według portali zajmujących się pozyskiwaniem informacji o zarobkach mediana wynagrodzeń doradców podatkowych wynosi ok. 6 tysięcy brutto, a jego pensja pokrywana jest często głównie z prowizji. Choć jest to niewątpliwie ciekawa informacja, zapewne bardziej od tego ile zarabia doradca kredytowy, interesuje Cię to, czy jego prowizja finansowana jest z twojej kieszeni - a może być, choć nie jest to może częsta sytuacja.
W większości przypadków doradcy kredytowi są związani z bankami. Prowizja doradcy kredytowego ustalana jest jako procent udzielonego kredytu hipotecznego lub innego rodzaju kredytu. Może to stanowić od 2 do nawet 5 procent wartości zaciągniętego zobowiązania. W praktyce więc najczęściej doradca otrzyma wynagrodzenie w formie prowizji od twojego kredytu wypłaconej przez bank.
Ile kosztuje doradca kredytowy? Jaka prowizja dla doradcy kredytowego
Dobra wiadomość jest taka, że doradcy kredytowi związani z bankami nie pobierają opłat od klientów. To bank płaci im za niejako pośrednictwo w sprzedaży swojego produkty, więc dla nas usługa jest bezpłatna. Chyba że zdecydujemy się na niezależnego doradcę kredytowego.
Zgodnie z regulacjami prawnymi dotyczącymi kredytów hipotecznych doradca, który nie otrzymuje wynagrodzenia ani prowizji od instytucji bankowej, może być nazywany „niezależnym doradcą”. I to właśnie w takim przypadku to Ty płacisz rachunek.
Koszt usług niezależnego doradcy kredytowego może być zróżnicowany i zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj kredytu, wartość kredytu, skomplikowanie procedury oraz polityka cenowa konkretnego doradcy. Często spotykanymi modelami rozliczeń są opłaty stałe (za spotkanie tj. poświęcony czas) lub prowizje od udzielonego kredytu. Jednorazowa konsultacja to wydatek rzędu 200-500 zł. W przypadku prowizji dla doradcy kredytowego trzeba liczyć się z opłatą w wysokości 1-2 proc. wartości otrzymanego kredytu, w którego zaciągnięciu pomógł doradca.
Kiedy warto skorzystać z usług doradcy kredytowego?
Skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego nie jest obowiązkowe, ale może znacząco ułatwić oraz przyspieszyć, i tak już stresujący, proces zbierania niezbędnych dokumentów i składania wniosku o kredyt. Warto na pewno skorzystać z usług doradcy kredytowego, w sytuacji kiedy:
- nasza wiedza na temat produktów finansowych jest niewystarczająca,
- pojawiają się kwestie, które mogą być problematyczne,
- nie mamy czasu, aby zapoznać się z ofertami różnych banków i ich warunkami.
Pomoc doradcy kredytowego może być nieoceniona w wielu przypadkach. Jeśli zdecydujemy się na bezpłatną usługę, nie musząc zastanawiać się, ile wynosi prowizja doradcy kredytowego – właściwie nic nie tracimy, możemy tylko zyskać.
Wybrać doradcę kredytowego czy szukać kredytu samodzielnie?
Wybór między zatrudnieniem doradcy kredytowego a samodzielnym przeprowadzeniem procesu związanego z zaciągnięcie kredytu zależy od kilku czynników, w tym od poziomu twojej wiedzy finansowej, dostępnego czasu i skomplikowania konkretnej sytuacji kredytowej.
Doradca kredytowy ma sporo wiedzę o rynku kredytów hipotecznych i pomoże porównać różne oferty, wynegocjować lepsze warunki i upewnić się, że rozumiesz wszystkie zasady i warunki kredytu. Jeśli nie masz doświadczenia w zakresie kredytów hipotecznych lub nie masz czasu na samodzielne porównywanie ofert, doradca kredytowy może być bardzo przydatny.
Z drugiej strony, jeśli masz pewną wiedzę finansową i jesteś w stanie poświęcić czas na badanie i porównywanie różnych ofert kredytowych, samodzielne przeprowadzenie procesu może dać Ci więcej kontroli.
Jak znaleźć dobrego doradcę kredytowego?
Pomimo spełnienia wymogów prawnych oraz niezbędnych zezwoleń i rejestracji, istotne jest również kierowanie się zdrowym rozsądkiem przy wyborze konkretnego doradcy kredytowego i dokładne zweryfikowanie jego kompetencji.
Po pierwsze, zaleca się zapoznanie się z opiniami na temat doradcy oraz najlepiej skonsultowanie się z osobami z kręgu znajomych, które miały już kontakt z danym specjalistą. To właśnie opinie klientów na temat skuteczności działania doradcy będą najlepszą wskazówką.
Po drugie, ważne jest - jeśli decydujesz się na doradcę kredytowego niezależnego - aby system wynagradzania doradcy był klarowny i przejrzysty, a wysokość prowizji znana od początku współpracy.
Po trzecie, istotnym będzie, z jaką liczbą banków współpracuje doradca kredytowy. Jeśli tylko z jednym - powstanie konflikt interesów, bo z jednej strony specjalista świadczy usługę dla nas, z drugiej zaś dostaje wynagrodzenie od banku. Im więcej banków współpracujących, tym większa szansa, że doradca przedstawi najkorzystniejszą dla nas ofertę.
Jakie pytania zadać doradcy kredytowym?
Jeszcze przed rozpoczęciem współpracy, aby upewnić się, że wybraliśmy odpowiednią osobę, warto zapytać doradcy kredytowego m.in.:
- z jakimi instytucjami współpracuje;
- jakie ma doświadczenie zawodowe;
- czy jest wpisany do wykazu pośredników KNF;
- z jakimi innymi ekspertami współpracuje, np. notariuszem albo rzeczoznawcą majątkowym.
Czy doradca kredytowy może sprawdzić rejestr BIK?
Dostęp do Twojego raportu dostępnego w bazie BIK (Biura Informacji Kredytowej) mają jedynie banki, instytucje pożyczkowe i SKOK-i. Również samodzielnie możesz sprawdzić taki raport na swój temat.
Dowiedz się: Co to jest i jak sprawdzić samodzielnie raport BIK za darmo?
Doradca kredytowy, jeżeli ma taką usługę w zakresie swojej działalności, może sprawdzić raport podczas przeprowadzania wstępnej oceny zdolności kredytowej.
O co może zapytać Cię doradca kredytowy?
Aby znaleźć ofertę odpowiadającą Twoim potrzebom i możliwościom, musisz liczyć się z tym, że dobry doradca kredytowy zada Ci np. pytania o:
- wysokość Twoich dochodów i źródła utrzymania gospodarstwa domowego,
- wysokość miesięcznych wydatków,
- liczby osób na utrzymaniu,
- ewentualnych zaległościach w BIK-u,
- innych zaciągniętych zobowiązaniach,
- wysokość wkładu własnego (lub o to, czy w ogóle nim dysponujesz)
- cel, na jaki chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny.
Celem tych pytań jest wyliczenie Twojej zdolności kredytowej, która z kolei jest podstawą do zebrania ofert z banków.
Doradca kredytowy - jakie dokumenty są potrzebne?
Potwierdzeniem odpowiedzi na powyższe pytania będą dokumenty, które musisz skompletować i zabrać ze sobą na pierwsze spotkanie z doradcą kredytowym. Są to np.:
- umowa o pracę, a w przypadku innych umów podstawą potwierdzenia zarobków będą PIT-y (za zeszły rok),
- projekt umowy z deweloperem lub sprzedającym
- harmonogram płatności za mieszkanie,
- numer księgi wieczystej (rynek wtórny).
Ile kosztuje doradca kredytowy: podsumowanie
Podsumowując, doradztwo kredytowe może być istotnym wsparciem dla osób, które nie mają wiedzy finansowej, nie mają czasu samodzielnie sprawdzić warunków i ofert we wszystkich bankach. W praktyce korzystanie z usług doradcy kredytowego to wydatek, który jest najczęściej pokrywany przez bank w postaci prowizji od udzielonego kredytu. Rzadziej to klient bezpośrednio pokrywa całkowity koszt usług doradcy. Decyzja o skorzystaniu z pomocy specjalisty powinna zatem zależeć od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy, w tym jego wiedzy finansowej i dostępnego czasu.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
21.05.2024, Dagmara Osińska
Przewalutowanie kredytu we frankach, euro, dolarach i innych walutach na PLN
Czy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwoCzy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwość podpisania umowy kredytowej w EUR wyłącznie klientom, którzy wykazują dochody w takiej walucie. Czy możliwe jest przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? Wyjaśniamy.
14.05.2024, Dagmara Osińska
Zwrot ubezpieczenia pomostowego: wniosek w PKO BP, mBank, Millennium i innych
Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot ubezpieczenia pomostowego. Ile można odzyskać? Wyjaśniamy.
08.05.2024, Dagmara Osińska
Ubezpieczenie pomostowe: co to jest i ile wynosi ubezpieczenie pomostowe?
Wielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipWielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipotecznego, a dla kredytobiorcy oznacza wyższe raty. Jak długo trzeba płacić ubezpieczenie pomostowe? Co to oznacza? Jak dostać zwrot? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Cesja kredytu hipotecznego: czym jest przeniesienie kredytu na inną osobę?
Perspektywa długoletniej spłaty zadłużenia powoduje, że wiele osób ma obawy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji może powstrzymywać długi okres spłaty, czy obawa o zmiany w życiu zawodowym i prywatnym. W trudnej sytuacji finansowej lub losowej dobrym rozwiązaniem Perspektywa długoletniej spłaty zadłużenia powoduje, że wiele osób ma obawy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji może powstrzymywać długi okres spłaty, czy obawa o zmiany w życiu zawodowym i prywatnym. W trudnej sytuacji finansowej lub losowej dobrym rozwiązaniem może okazać się cesja. Co to właściwie oznacza? Jak wygląda przepisanie kredytu na kogoś innego? Wyjaśniamy.
23.04.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt? Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny
21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BI21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BIK ma wpływ na zdolność kredytową? Ile czasu po upadłości można wziąć kredyt? Wyjaśniamy.