- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jak podłączyć taśmę led? Sposób na listwy ledowe
Najbardziej dekoracyjnym i jednocześnie najpopularniejszym oświetleniem, jakie w ostatnich latach zagościło w domach, jest oświetlenie oparte o żarówki i taśmy LED. Paski LEDowe, szczególnie taśmy kolorowe RGB, zapewniają niezapomniane wrażenia estetycznie i podnoszą atrakcyjność każdego wnętrza, w jakim zostaną zamontowane. Taśmy LEDowe to również gwarancja energooszczędności, wydajności i niskich kosztów użytkowania – mogą świecić codziennie przez wiele godzin.
Wybór taśm LED jest ogromny, a i ich ceny nie są wysokie; zależą one m.in. od długości taśmy, parametrów, rodzaju zastosowanych diod LED (niektóre umożliwiają regulację natężenia i ilości światła za pomocą pilota, aplikacji lub przycisku). Dlatego jest to rozwiązanie dostępne praktycznie dla każdego.
Jak jednak prawidłowo podłączyć taśmę LED? Jaka jest kolejność montażu, na co zwrócić uwagę i czego unikać? Dziś postaramy się w naszym krótkim poradniku pomóc każdemu w tym wyzwaniu.
Montaż oświetlenia LED: jak podłączyć LEDy?
W celu podłączenia taśmy LEDowej potrzebować będziemy następujących elementów wchodzących w skład całej instalacji:
- taśma LED w formie elastycznego paska;
- zasilacz do taśmy LED;
- ściemniacz dla taśm jednokolorowych;
- sterownik oświetlenia dla taśmy LED RGB;
- profil aluminiowy do montażu taśmy.
W najprostszych instalacjach wystarczy nam jedynie taśma i zasilacz. Taśmę możemy bowiem przykleić bezpośrednio do podłoża i zabezpieczyć silikonem. Polecamy jednak zdecydowanie montaż taśmy LED w specjalnie do tego celu przygotowanych profilach aluminiowych. Zapewniają one lepsze odprowadzanie ciepła z pracującej taśmy, a co za tym idzie, w zauważalny sposób mogą wydłużyć jej żywotność.
Jeśli zapragniemy osiągnąć niezwykłe efekty i w naszej instalacji znajdzie się taśma LED RGB, będziemy zawsze zmuszeni włączyć do instalacji sterownik do taśmy. Dzięki niemu możliwe będzie sterowanie światłem, jakie będzie emitowane z taśmy. Do wersji jednokolorowych możemy podłączyć ściemniacz umożliwiający zmianę natężenia światła. W zależności od rodzaju instalacji mogą okazać się przydatne także łączniki do profili czy specjalne złączki do taśmy.
Taśma LED - jak podłączyć krok po kroku?
Montaż taśmy LED możemy podzielić na dwie części. Pierwsza to montaż fizyczny samej taśmy, czyli zainstalowanie profili, umieszczenie w nich taśmy, przygotowanie miejsca na zasilacz itp. Drugą częścią jest połączenie całości, czyli prace elektryczne. Przechodząc bezpośrednio do przebiegu montażu, pierwszym krokiem jest przygotowanie wszystkich elementów instalacji i zweryfikowanie, czy wszystkie jej podzespoły są ze sobą kompatybilne. Zgubne mogłoby się bowiem okazać np. użycie zasilacza 24 V do instalacji taśmy LED 12 V.
Wiedząc już, że wszystko do siebie pasuje, przechodzimy do przygotowania podłoża na instalację taśmy. Zakładając, że korzystamy z profili LED, musimy je odpowiednio podocinać, połączyć ze sobą łącznikami, jeśli jest taka potrzeba i zamontować w miejscu, w jakim tego chcemy. Przygotowujemy również taśmę LED tak, aby mieć już podocinane odcinki o długości, jaka będzie nam potrzebna podczas instalacji (do cięcia taśmy LED sprawdzą się nożyczki). Przed naklejeniem taśmy w profilu, musimy odtłuścić jego powierzchnię. Podobnie pamiętajmy o odtłuszczeniu powierzchni, na którą nakleimy taśmę, jeśli nie używamy profilu. Po przygotowaniu podłoża możemy przykleić do niej wcześniej przygotowane, odpowiedniej długości odcinki taśmy.
Jak podłączyć listwę LED? Instalacja elektryczna
Kwestia połączeń elektrycznych jest sprawą dość prostą, jednak ciut bardziej skomplikowaną od przygotowania profili i taśmy. Wymaga podstaw wiedzy z dziedziny elektryki, a także odrobiny umiejętności. Jeśli nie czujemy się na siłach, lepiej zlecić taki montaż wykwalifikowanemu fachowcowi. Zakładając, że montujemy taśmę samodzielnie, pamiętajmy, aby zawsze wszelkich prac dokonywać przy odłączonym zasilaniu, a dopiero w ostatnim etapie całość podłączyć do prądu.
Pierwszym krokiem jest lutowanie ze sobą poszczególnych kawałków taśmy, o ile nasza instalacja składać się będzie z więcej niż jednego. Kolejnym etapem jest podłączenie zasilacza do taśmy. W przypadku, gdy korzystamy ze ściemniacza lub sterownika LED, montujemy go pomiędzy zasilaczem a taśmą. Do zasilacza podłączamy odpowiednio L – przewód fazowy, N – przewód neutralny.
Z zasilacza przewody + oraz - łączymy z oznaczonymi tak samo wejściami w sterowniku lub bezpośrednio z taśmą. Jeśli korzystamy ze sterownika lub ściemniacza, właściwie opisane wyjścia z niego łączymy z taśmą mono lub RGB, w zależności od tego, jak wygląda nasza instalacja. Ostatnim etapem części elektrycznej jest podłączenie zasilania do zasilacza. Wreszcie możesz cieszyć się atrakcyjną, nowoczesną i designerską instalacją oświetlenia LED.
Jak podłączyć taśmę LED bez lutowania?
Ponieważ niewiele osób ma doświadczenie w lutowaniu i wielu z nas obawia się tej czynności, często pojawia się pytanie, czy można łączyć taśmę bez lutowania. Odpowiedź brzmi: tak. Dostępne są specjalne złączki do taśm, za pomocą których połączymy ze sobą dwa odcinki taśmy bez konieczności jej lutowania. Złączki takie to elementy, które zaciskamy na końcach taśm, zapewniając łączność między nimi.
Wybierając złączki, zawsze musimy dobrać je odpowiednio do naszej taśmy. Inne złączki są do taśm mono, a inne do taśm RGB. Złączki różnią się między sobą także ze względu na szerokość taśmy, do której są przeznaczone. Dostępne są również złączki do podłączenia taśmy do zasilacza oraz sterownika. Choć łączenie taśm za pomocą złączek wydaje się wygodnym rozwiązaniem, to my jednak polecamy zawsze łączenie za pomocą lutowania. Zapewnia ono pewniejsze i trwalsze połączenie dwóch odcinków taśm, czy podłączenie do samego zasilacza.
Listwy, paski i żarówki LED to bardzo energooszczędne źródła światła, których nawet codzienne, długotrwałe użytkowanie nie odbije się znacząco na rachunkach – cechują się niskim poborem mocy. Mimo niewielkich rozmiarów będą świetnie doświetlać stopnie schodów, a zamocowane w pokoju dziecięcym wielokolorowe listwy i paski LED z dużą ilością diod będą zarazem wyjątkowymi elementami dekoracyjnymi, jak i praktycznymi i cieszącymi oko punktami świetlnymi. Sprawdzą się również w kuchni, gdzie klejone pod szafkami będą oświetlać blat i inne powierzchnie robocze.
Taśmy LED dają wiele możliwości aranżacyjnych. Sklepy oferują szeroki wybór tego typu oświetlenia; z pewnością znajdziesz taśmę, która odpowie Twoim oczekiwaniom.
Nasz krótki poradnik opisuje jedynie podstawy montażu taśmy LED. Mamy jednak nadzieję, że pomoże Ci przy podjęciu decyzji, czy montować ją samodzielnie, czy zlecić jej montaż elektrykowi, a w przypadku podjęcia wyzwania i samodzielnego montażu listwy LEDowej – okaże się pomocny w przygotowaniach i samym procesie montażowym.
Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.05.2024, Artykuł sponsorowany
Jakie lampy ogrodowe wybrać do ogrodu w stylu japońskim?
Japonia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do oJaponia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do otoczenia domu inspirowanego krajem kwitnącej wiśni?
13.09.2022, Artykuł gościnny
Kinkiet łazienkowy: jaki i gdzie powiesić, żeby łazienka stała się praktyczniejsza?
Jak wybrać dobry kinkiet do łazienki? Zanim zaczniesz się zastanawiać nad tym, gdzie dokładnie powiesić kinkiet w łazience, zadbaj o to, by kupić odpowiednio dopasowany, jakościowy model. Czym się kierować, żeby wybrać praktyczny? Jest kilka aspektów, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę.Zanim zaczniesz się zastanawiać nad tym, gdzie dokładnie powiesić kinkiet w łazience, zadbaj o to, by kupić odpowiednio dopasowany, jakościowy model. Czym się kierować, żeby wybrać praktyczny? Jest kilka aspektów, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę.
30.09.2021, Artykuł gościnny
Jak i gdzie ukryć zasilacz LED?
Gdzie należy schować zasilacz LED i sterownik RGB? Zasilacz i sterownik można zainstalować bezpośrednio na półce wokół wnęki lub można je przenieść na sufit. To elektronika, która powinna być przede wszystkim wentylowana. Po drugie, w przypadku awarii powinniśmy zagwarantować, żGdzie należy schować zasilacz LED i sterownik RGB? Zasilacz i sterownik można zainstalować bezpośrednio na półce wokół wnęki lub można je przenieść na sufit. To elektronika, która powinna być przede wszystkim wentylowana. Po drugie, w przypadku awarii powinniśmy zagwarantować, że urządzenia te są łatwo dostępne.
02.09.2021, Artykuł gościnny
Oświetlenie parków i ogrodów
Parki i ogrody stają się bardzo zachęcające do spędzania czasu także w godzinach wieczornych. Wieczorami jednak przestrzenie te pozbawione są nasłonecznienia i wymagają doświetlenia. Projektując park lub ogród pamiętajmy, jak będzie on wyglądał w ciemności. Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele: Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele:
26.07.2021, Artykuł gościnny
Oświetlenie biurka - jakie wybrać?
Biurko jest miejscem wytężonej pracy. Przy nim wykorzystujemy nasz umysł i wzrok do osiągnięcia zamierzonego celu. Aby praca przy biurku była efektywna, bezpieczna i wygodna musimy zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki do jej wykonywania. Oczywiste jest, że powinniśmy przy biurku ustawić wygodBiurko jest miejscem wytężonej pracy. Przy nim wykorzystujemy nasz umysł i wzrok do osiągnięcia zamierzonego celu. Aby praca przy biurku była efektywna, bezpieczna i wygodna musimy zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki do jej wykonywania. Oczywiste jest, że powinniśmy przy biurku ustawić wygodny fotel lub krzesło z regulacją oraz dostosować wielkość blatu do naszych potrzeb.