- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jak się przygotować do złożenia wniosku kredytowego?
Planujesz wnioskować o kredyt w banku? Niezależnie od tego, o jaki konkretnie produkt się ubiegasz, zadbaj o to, aby dobrze się do tego przygotować. Oczywiście zobowiązanie hipoteczne wymaga znacznie więcej zachodu niż gotówkowe. Zawsze jednak warto podchodzić do korzystania z usług bankowych z odpowiednim przygotowaniem.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czym jest wniosek kredytowy,
- jak na wniosek kredytowy wpływa zdolność kredytowa,
- co wpływa na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego.
Wniosek kredytowy a zdolność kredytowa
Jednym z ważnych etapów przygotowania się do złożenia wniosku o kredyt jest sprawdzenie swojej zdolności kredytowej. Jest to ważne, ponieważ to od niej zależy, ile pieniędzy będzie w stanie pożyczyć ci bank.
Czy zawsze trzeba zweryfikować ten wskaźnik? Teoretycznie nie, ponieważ to zadanie należy do instytucji udzielającej kredytu. Możesz więc udać się do banku, nie znając swojej zdolności kredytowej (nie jest to wymagane). Weź jednak pod uwagę, że w takiej sytuacji nie będziesz wiedzieć, na jaką wysokość zobowiązania możesz sobie pozwolić. Może się okazać, że znacznie przeszacujesz swoje możliwości w zakresie spłaty i spotkasz się z decyzją odmowną.
Czym jest zdolność kredytowa?
Jest to wskaźnik, który określa możliwość spłacania kredytu w konkretnej wysokości przez daną osobę. Opisuje on, czy wnioskujący będzie w stanie spłacać zobowiązania finansowe, takie jak:
- kredyty hipoteczne,
- kredyty samochodowe,
- karty kredytowe,
- kredyty odnawialne.
Instytucje finansowe analizują zdolność kredytową, aby sprawdzić, czy wnioskodawca jest wiarygodnym klientem i czy można mu udzielić kredytu. Jest to nie tylko ich przywilej, ale także obowiązek, który wynika z przepisów.
Od czego zależy zdolność kredytowa?
Nie masz pewności, od czego zależy zdolność kredytowa? Ma na nią wpływ wiele różnych czynników. Poznaj najważniejsze elementy, które ją kształtują, jeszcze zanim złożysz w banku wniosek kredytowy.
- Wysokość dochodów – instytucje finansowe oceniają zdolność kredytową na podstawie regularności i poziomu dochodów potencjalnego kredytobiorcy. Im wyższe i stabilniejsze wpływy na konto, tym większa szansa na wysoki kredyt.
- Historia kredytowa – informacje dotyczące spłat wcześniejszych kredytów i pożyczek mają duże znaczenie. Osoby, które terminowo spłacają swoje zobowiązania, zyskują lepszą zdolność kredytową. Z kolei klienci z historią opóźnień w spłatach lub niespłaconymi długami mogą mieć obniżone możliwości zaciągnięcia kolejnego zobowiązania.
- Aktualne zadłużenie – obecne zobowiązania, takie jak kredyty, pożyczki, karty kredytowe i inne zobowiązania wpływają na zdolność kredytową. Im wyższe zadłużenie, tym trudniej o nowy kredyt. W tym celu banki korzystają z danych w Biurze Informacji Kredytowej – BIK. Zdolność kredytowa jest uzależniona od tego, jak prezentuje się profil klienta w takich zasobach.
- Wysokość dochodów w stosunku do zadłużenia – to czynnik, który poniekąd wynika z poprzednich. Banki oceniają, czy wnioskujący będzie w stanie spłacić nowy kredyt przy obecnym poziomie dochodów i zadłużenia.
Wśród innych kwestii, które wpływają na zdolność kredytową, można wskazać stan cywilny, wiek, źródło dochodów czy rodzaj zatrudnienia. Te wszystkie elementy mogą być istotne z punktu widzenia kredytodawcy.
Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Wiesz już, co to jest zdolność kredytowa. A jak ją sprawdzić? Jak wspomniano, nie zawsze musisz to robić samodzielnie, jednak zdecydowanie warto się na to zdecydować przed złożeniem wniosku kredytowego. Jakie metody masz do dyspozycji?
Przede wszystkim warto sprawdzić swoją historię w BIK. Zdolność kredytowa jest od niej w dużym stopniu zależna. Jest to baza, która gromadzi wszystkie informacje na temat zadłużenia. Może się okazać, że zapomniałeś zapłacić rachunku za telefon czy Internet, albo pozostała ci do spłaty niewielka rata. Takie na pozór drobne zobowiązania mogą skutecznie obniżyć twoje możliwości jako kredytobiorcy i sprawić, że twoja wiarygodność w oczach banku znacząco się zmniejszy.
Jak przygotować się do wniosku kredytowego: podsumowanie
Możesz także skorzystać z kalkulatorów dostępnych online. Podaje się w nich swoje dane, na przykład wysokość dochodów i wydatków, a narzędzia obliczają przybliżoną zdolność kredytową. Pamiętaj jednak, że takie podsumowania nie są wiążące i podają szacunkowe dane.
Jedynym miejscem, w którym możesz uzyskać wiarygodną informację na temat twojej zdolności kredytowej, jest bank oraz doradcy kredytowi, z których usług możesz skorzystać. Warto to zrobić, jeśli przygotowujesz się do złożenia wniosku kredytowego.
*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
21.05.2024, Dagmara Osińska
Przewalutowanie kredytu we frankach, euro, dolarach i innych walutach na PLN
Czy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwoCzy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwość podpisania umowy kredytowej w EUR wyłącznie klientom, którzy wykazują dochody w takiej walucie. Czy możliwe jest przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? Wyjaśniamy.
14.05.2024, Dagmara Osińska
Zwrot ubezpieczenia pomostowego: wniosek w PKO BP, mBank, Millennium i innych
Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot ubezpieczenia pomostowego. Ile można odzyskać? Wyjaśniamy.
08.05.2024, Dagmara Osińska
Ubezpieczenie pomostowe: co to jest i ile wynosi ubezpieczenie pomostowe?
Wielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipWielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipotecznego, a dla kredytobiorcy oznacza wyższe raty. Jak długo trzeba płacić ubezpieczenie pomostowe? Co to oznacza? Jak dostać zwrot? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Cesja kredytu hipotecznego: czym jest przeniesienie kredytu na inną osobę?
Perspektywa długoletniej spłaty zadłużenia powoduje, że wiele osób ma obawy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji może powstrzymywać długi okres spłaty, czy obawa o zmiany w życiu zawodowym i prywatnym. W trudnej sytuacji finansowej lub losowej dobrym rozwiązaniem Perspektywa długoletniej spłaty zadłużenia powoduje, że wiele osób ma obawy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji może powstrzymywać długi okres spłaty, czy obawa o zmiany w życiu zawodowym i prywatnym. W trudnej sytuacji finansowej lub losowej dobrym rozwiązaniem może okazać się cesja. Co to właściwie oznacza? Jak wygląda przepisanie kredytu na kogoś innego? Wyjaśniamy.
23.04.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt? Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny
21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BI21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BIK ma wpływ na zdolność kredytową? Ile czasu po upadłości można wziąć kredyt? Wyjaśniamy.