placement placeholder
placement placeholder

Jak się przygotować do złożenia wniosku kredytowego?

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Data publikacji: 31.10.2023

Planujesz wnioskować o kredyt w banku? Niezależnie od tego, o jaki konkretnie produkt się ubiegasz, zadbaj o to, aby dobrze się do tego przygotować. Oczywiście zobowiązanie hipoteczne wymaga znacznie więcej zachodu niż gotówkowe. Zawsze jednak warto podchodzić do korzystania z usług bankowych z odpowiednim przygotowaniem.

Planujesz wnioskować o kredyt w banku? Niezależnie od tego, o jaki konkretnie produkt się ubiegasz, zadbaj o to, aby dobrze się do tego przygotować. Oczywiście zobowiązanie hipoteczne wymaga znacznie więcej zachodu niż gotówkowe. Zawsze jednak warto podchodzić do korzystania z usług bankowych z odpowiednim przygotowaniem.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest wniosek kredytowy,
  • jak na wniosek kredytowy wpływa zdolność kredytowa,
  • co wpływa na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Wniosek kredytowy a zdolność kredytowa

Jednym z ważnych etapów przygotowania się do złożenia wniosku o kredyt jest sprawdzenie swojej zdolności kredytowej. Jest to ważne, ponieważ to od niej zależy, ile pieniędzy będzie w stanie pożyczyć ci bank.

Czy zawsze trzeba zweryfikować ten wskaźnik? Teoretycznie nie, ponieważ to zadanie należy do instytucji udzielającej kredytu. Możesz więc udać się do banku, nie znając swojej zdolności kredytowej (nie jest to wymagane). Weź jednak pod uwagę, że w takiej sytuacji nie będziesz wiedzieć, na jaką wysokość zobowiązania możesz sobie pozwolić. Może się okazać, że znacznie przeszacujesz swoje możliwości w zakresie spłaty i spotkasz się z decyzją odmowną.

Kalkulator zdolności kredytowej może pomóc w przygotowaniu się do wniosku.

Czym jest zdolność kredytowa?

Jest to wskaźnik, który określa możliwość spłacania kredytu w konkretnej wysokości przez daną osobę. Opisuje on, czy wnioskujący będzie w stanie spłacać zobowiązania finansowe, takie jak:

Instytucje finansowe analizują zdolność kredytową, aby sprawdzić, czy wnioskodawca jest wiarygodnym klientem i czy można mu udzielić kredytu. Jest to nie tylko ich przywilej, ale także obowiązek, który wynika z przepisów.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Nie masz pewności, od czego zależy zdolność kredytowa? Ma na nią wpływ wiele różnych czynników. Poznaj najważniejsze elementy, które ją kształtują, jeszcze zanim złożysz w banku wniosek kredytowy.

  1. Wysokość dochodów – instytucje finansowe oceniają zdolność kredytową na podstawie regularności i poziomu dochodów potencjalnego kredytobiorcy. Im wyższe i stabilniejsze wpływy na konto, tym większa szansa na wysoki kredyt.
  2. Historia kredytowa  – informacje dotyczące spłat wcześniejszych kredytów i pożyczek mają duże znaczenie. Osoby, które terminowo spłacają swoje zobowiązania, zyskują lepszą zdolność kredytową. Z kolei klienci z historią opóźnień w spłatach lub niespłaconymi długami mogą mieć obniżone możliwości zaciągnięcia kolejnego zobowiązania.
  3. Aktualne zadłużenie – obecne zobowiązania, takie jak kredyty, pożyczki, karty kredytowe i inne zobowiązania wpływają na zdolność kredytową. Im wyższe zadłużenie, tym trudniej o nowy kredyt. W tym celu banki korzystają z danych w Biurze Informacji Kredytowej – BIK. Zdolność kredytowa jest uzależniona od tego, jak prezentuje się profil klienta w takich zasobach.
  4. Wysokość dochodów w stosunku do zadłużenia – to czynnik, który poniekąd wynika z poprzednich. Banki oceniają, czy wnioskujący będzie w stanie spłacić nowy kredyt przy obecnym poziomie dochodów i zadłużenia.

Wśród innych kwestii, które wpływają na zdolność kredytową, można wskazać stan cywilny, wiek, źródło dochodów czy rodzaj zatrudnienia. Te wszystkie elementy mogą być istotne z punktu widzenia kredytodawcy.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Wiesz już, co to jest zdolność kredytowa. A jak ją sprawdzić? Jak wspomniano, nie zawsze musisz to robić samodzielnie, jednak zdecydowanie warto się na to zdecydować przed złożeniem wniosku kredytowego. Jakie metody masz do dyspozycji?

Przede wszystkim warto sprawdzić swoją historię w BIK. Zdolność kredytowa jest od niej w dużym  stopniu zależna. Jest to baza, która gromadzi wszystkie informacje na temat zadłużenia. Może się okazać, że zapomniałeś zapłacić rachunku za telefon czy Internet, albo pozostała ci do spłaty niewielka rata. Takie na pozór drobne zobowiązania mogą skutecznie obniżyć twoje możliwości jako kredytobiorcy i sprawić, że twoja wiarygodność w oczach banku znacząco się zmniejszy.

Jak przygotować się do wniosku kredytowego: podsumowanie

Możesz także skorzystać z kalkulatorów dostępnych online. Podaje się w nich swoje dane, na przykład wysokość dochodów i wydatków, a narzędzia obliczają przybliżoną zdolność kredytową. Pamiętaj jednak, że takie podsumowania nie są wiążące i podają szacunkowe dane.

Jedynym miejscem, w którym możesz uzyskać wiarygodną informację na temat twojej zdolności kredytowej, jest bank oraz doradcy kredytowi, z których usług możesz skorzystać. Warto to zrobić, jeśli przygotowujesz się do złożenia wniosku kredytowego.

*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Wskazówki i głos największych marek związanych z branżą nieruchomości. Doradzamy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - podpowiadamy przy wyborze odpowiedniej oferty, finansowaniu i finalizowaniu transakcji.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: