placement placeholder
platforma mieszkaniowa

Jak urządzić pokój lub mieszkanie dla studenta?

Marta Gług
Marta Gług

Data publikacji: 07.07.2023

Aranżacja i wyposażenie pokoju lub mieszkania dla studenta powinny uwzględniać specyficzne potrzeby osoby, która spędza dużo czasu na uczelni i potrzebuje wygodnego miejsca do odpoczynku  Ograniczony metraż lub spółdzielnie przestrzeni mieszkania z innymi osobami stwarza wyzwania, z którymi poradzisz sobie za pomocą odpowiedniej aranżacji i funkcjonalnego podziału przestrzeni. Jak urządzić mieszkanie studenckie? Podpowiadamy.

Aranżacja i wyposażenie pokoju lub mieszkania dla studenta powinny uwzględniać specyficzne potrzeby osoby, która spędza dużo czasu na uczelni i potrzebuje wygodnego miejsca do odpoczynku  Ograniczony metraż lub spółdzielnie przestrzeni mieszkania z innymi osobami stwarza wyzwania, z którymi poradzisz sobie za pomocą odpowiedniej aranżacji i funkcjonalnego podziału przestrzeni. Jak urządzić mieszkanie studenckie? Podpowiadamy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie kroki podjąć, aby urządzić mieszkanie dla studenta szybko i niskim kosztem,
  • jakie są najpopularniejsze aranżacje pokojów dla studentów,
  • jakie czynniki wziąć pod uwagę, urządzając mieszkanie dla studenta. 

Jak urządzić mieszkanie dla studenta?

Urządzając mieszkanie dla studenta — na wynajem lub użytek własny, warto pamiętać o kilku kwestiach, które sprawią, że aranżacja będzie funkcjonalna i udana, a mieszkanie łatwo będzie wynająć. Jak urządzić mieszkanie dla studenta?

Postaw na neutralną kolorystykę

Niezależnie czy jest to lokal na użytek własny, czy mieszkanie pod wynajem studentom, postaw na jasną, neutralną paletę barw. Jasna kolorystyka sprawia, że wnętrze wydaje się optycznie większe i jest w nim więcej światła.  Neutralne kolory nie rozpraszają podczas nauki. Przypadną także do gustu większej liczbie osób, co ma znaczenie przy rotacji lokatorów, którą musisz uwzględnić, wynajmując mieszkanie studentom. Kolory powinny znaleźć się na ścianach i podłogach oraz na wprowadzonych meblach i tekstyliach. Tak urządzoną przestrzeń łatwo odmienić i dopasować do swoich preferencji za pomocą kolorowych dodatków. Jasne ściany są także łatwiejsze do odświeżenia podczas remontu.

Wykorzystaj przestrzeń mieszkania

Mieszkania dla studentów w Krakowie często znajdują się starych kamienicach. Wysokie ściany i przestronne metraże pozwalają na funkcjonalny podział przestrzeni i zastosowanie nieszablonowych rozwiązań, jak na przykład antresola z miejscem do spania, dzięki czemu zwiększysz powierzchnię użytkową mieszkania. Być może przestronne pokoje można podzielić na dwa mniejsze lub wydzielić strefę do nauki za pomocą ścianki działowej, lub regału? Przestronną przestrzeń kuchenną możesz wzbogacić dodatkową kanapą lub uzupełnić aneks kuchenny o część jadalną. Możesz także wykorzystać obecność pawlacza i spiżarni, w których stworzysz dodatkową przestrzeń do przechowywania ubrań i domowych sprzętów.

Wybierz proste i wygodne meble

Pomieszczenia w mieszkaniach studenckich często muszą spełniać kilka funkcji równocześnie. Warto więc zadbać o to, aby ich wnętrza nie były zbyt przeładowane oraz zapewniały maksymalnie wygodne warunki do nauki i odpoczynku. Kompletując wyposażenie w mieszkaniu na wynajem dla studentów postaw na proste i trwałe meble. Wśród niezbędnych sprzętów z pewnością znajduje się biurko, łóżko, półka na książki i szafka na ubrania i rzeczy osobiste. Meble powinny mieć łatwo zmywalną i odporną powierzchnię. Najlepiej sprawdzą się typowe, proste modele bez dodatkowych zdobień. Łatwiej będzie je wymienić na takie same lub podobne, Przykładem wielu ciekawych i funkcjonalnych aranżacji są mieszkania dla studentów Gdańsk, które chętnie sięgają po rozwiązania i styl skandynawski.

Zadbaj o dobre oświetlenie

Nie każde mieszkanie zapewnia odpowiedni dostęp do światła dziennego. Przykładem mogą być mieszkania dla studentów w Łodzi, które często posiadają okna na północ lub znajdują się  w oficynie. Koniecznie zadbaj więc o dobre oświetlenie. Najlepiej sprawdzi się mocne oświetlenie główne w centralnej części pokoju oraz mniej intensywne oświetlenie boczne. Ważna jest także obecność gniazdek w miejscu przeznaczonym do nauki, tak aby student miał możliwość montażu lampki biurowej. Więcej światła możesz także wprowadzić, wieszając na ścianie naprzeciwko okna szerokie lustro. 

Jak urządzić pokój dla studenta? Aranżacje i inspiracje

Studencki pokój to pomieszczenie, które łączy wiele funkcji. W przypadku mieszkań dzielonych z innymi osobami lub stancji często jest on sypialnią, miejscem nauki, jadalnią oraz salonem, w którym student podejmuje swoich gości. Pełni więc niemal te wszystkie funkcje co kawalerka. Jeśli jest to duże pomieszczenie, łatwiej wydzielić w nim poszczególne strefy. Większym wyzwaniem jest aranżacja małego pokoju dla studenta. W tym przypadku warto postawić na meble wielofunkcyjne jak rozkładana kanapa lub biurko, które możesz złożyć do ściany. Ważna jest także ogólna estetyka i poczucie przytulności. W końcu pokój pełni często rolę azylu i daje namiastkę poczucia bycia domu. Jak urządzić pokój dla studenta? 

Aranżacje pokoju dla studenta w stylu skandynawskim

Podstawą stylu skandynawskiego jest minimalizm i jasna kolorystyka. Jest więc to idealny wybór zarówno do większych pomieszczeń, jak i pokoi, w których liczy się każdy centymetr powierzchni użytkowej. W takim wnętrzu postaw na jasną kolorystykę ścian. Idealnie sprawdzi się biel, jasna szarość lub zgaszone pastele. Jako wyposażenie wybierz drewniane meble o naturalnym wzornictwie oraz tekstylną kanapę lub łóżko bezgłowiem. Idealnie jeśli będziesz mógł wygospodarować pod nim miejsce do przechowywania, ustawiając drewniane szuflady na kółkach. Kolor i wzory wprowadź poprzez dodatki w styli skandi. Mogą to być niewielkie ozdobne dywaniki, kwiaty w doniczkach oraz zdjęcia lub plakaty w antyramach.  Jeśli całość pomieszczenia jest utrzymana w stonowanej barwie, możesz pokusić się o mocniejszy akcent kolorystyczny w postaci intensywnie żółtych zasłon i dekoracyjnych poduszek z folkowymi wzorami. 

Wnętrze w stylu skandynawskim

Aranżacje pokoju dla studenta w stylu boho

Innym popularnym stylem wnętrzarskim jest styl boho. Podobnie jak skandynawski bazuje na naturalnych materiałach i jasnej kolorystyce, dopuszcza jednak większy eklektyzm i zwraca się w kierunku wnętrz inspirowanych naturą. Taka przestrzeń z pewnością jest przyjazna i pomaga w koncentracji przy nauce lub wieczornym odpoczynku. Ażurowe, drewniane meble o ciepłej barwie wprowadzają wrażenie lekkości i przytulności. Jasne ściany możesz ozdobić plakatami z motywami kwiatów i liści lub dekoracyjnym lustrem w plecionej wiklinowej ramie. Łóżko lub kanapę koniecznie przykryj lnianą tkaniną i ułóż na nim dekoracyjne poduchy i pled w kolorze zieleni. Całość aranżacji koniecznie uzupełnij roślinami w donicach. Idealnie jeśli pokój lub  posiada przynależny balkon, na którym możesz stworzyć egzotyczną strefę wypoczynku. Przykładem mogą być mieszkanie dla studenta Wrocław, gdzie lokale mieszkalne często mają dodatkową przestrzeń zewnętrzną.

Wnętrze w stylu boho

Aranżacje pokoju dla studenta w stylu romantycznym

Inną propozycją  jest styl romantyczny, który często pojawia się w mieszkaniach dla studentów w Poznaniu. Klasyczna, pastelowa aranżacja z elegancką sztukaterią świetnie podkreśla klimat starej kamienicy. W pokoju dominują biele, szarości i akcenty w kolorze pudrowego różu. W strefie łóżka możesz wprowadzić materiałowe obicie ściany.  Komoda z lustrem może pełnić funkcję toaletki. Miejsce do przechowywania może zapewnić skrzyniowa szafa lub otwarty wieszak. Aranżację możesz wzbogacić o miękkie grafiki w białych ramkach oraz abażurową lampę w stylu glamour. Taki pokój z pewnością przypadnie do gustu studentkom oraz parom.

Wnętrze w stylu romantycznym

Jak urządzić pokój lub mieszkanie dla studenta: podsumowanie

Urządzanie pokoju lub mieszkania dla studenta wymaga nieszablonowego podejścia do przestrzeni. Często pokój jest jednocześnie miejscem nauki, odpoczynku i rozrywki. Doskonale sprawdzą się więc wielofunkcyjne meble, które pozwolą dostosować go do bieżących potrzeb. Duża rotacja wśród lokatorów sprawia, że lepiej postawić na uniwersalne kolory i typowe wyposażenie, które w razie potrzeby łatwo można dokompletować. Pokój powinien zapewniać możliwość relaksu i przyciągać ciekawą aranżacją, dzięki której student poczuje się jak w domu.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Marta Gług

Marta Gług

Copywriterka i redaktorka z kilkuletnim doświadczeniem w branży nieruchomości. Interesuje się urbanistyką i architekturą. Uwielbia podejmować trudne tematy i przybliżać je w przystępny i praktyczny sposób. Specjalizuje się w tekstach z zakresu nieruchomości, aranżacji wnętrz, prawa i finansów.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: