placement placeholder
placement placeholder

Najtańsze miasta i dzielnice dla studentów. Gdzie nie wydasz fortuny?

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 06.09.2023

Znalezienie mieszkania na studencką kieszeń może okazać się nie lada wyzwaniem. Gdzie studiować, by nie wydać fortuny na wynajem? W jakim mieście można znaleźć najtańsze lokum dla studenta? Czy ośrodki akademickie zlokalizowane w Warszawie i Krakowie cieszą się nadal największą popularnością? Poznaj najnowszy ranking.

Znalezienie sensownego i taniego lokum nie należy do łatwych zadań. Stanowi nie lada wyzwanie zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją akademicką przygodę. Zdecydowana większość studentów poszukuje mieszkania na wynajem. Niewielu żaków może sobie pozwolić na zakup wymarzonego M. Jakie są najtańsze miasta w Polsce? Sprawdź na GetHome.pl.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • w jakim mieście można znaleźć mieszkanie na studencką kieszeń;
  • gdzie zamieszkać i studiować, by nie przepłacić;
  • jakie dzielnice Warszawy zaliczane są do najtańszych.

Najdroższe i najtańsze miasta dla studentów

Do największych i popularnych ośrodków akademickich należy Warszawa, Kraków, Poznań oraz Wrocław. Wynajem mieszkania w największych miastach staje się coraz droższy.

Szacuje się, że w samej stolicy Polski kształci się ok. 250 tys. żaków. Drugie miejsce pod względem liczby studentów i wysokich cen mieszkań zajmuje Kraków. W roku akademickim 2022/2023 studiowało tutaj ok. 128 tys. osób. Dużą popularnością wśród studentów cieszą się również miasta tj. Poznań i Wrocław, na terenie których funkcjonuje wiele znanych uczelni publicznych i prywatnych.

Zobacz: mieszkanie na wynajem Poznań.

Ze względu na wysokie koszty życia, nie każdego stać na studiowanie w największych aglomeracjach. Dlatego znaczna część żaków decyduje się na zamieszkanie i dalszą edukację w miastach, takich jak: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Olsztyn czy Toruń. Do zdecydowanie tańszych ośrodków akademickich można też zaliczyć Kielce, Rzeszów, Bydgoszcz, Białystok, Łódź czy Lublin. W niektórych z wymienionych miast mieszkania są nawet dwukrotnie tańsze niż w Warszawie czy Krakowie.

Najtańsze miasta do życia w Polsce

Jeśli chodzi o nieruchomości na sprzedaż z rynku pierwotnego, na podium znajduje się Zamość, Grudziądz oraz Nowy Sącz. Tanie i nowe mieszkania można też nabyć w Bytomiu, Świętochłowicach czy Przemyślu. Na rynku wtórnym najtańszy jest również Bytom, Jastrzębie-Zdrój oraz Grudziądz. Tanie mieszkania z „drugiej ręki” można też znaleźć w Piekarach Śląskich i Wałbrzychu. Biorąc pod uwagę ceny wynajmu, najtańszy jest Tarnobrzeg. Jednak nie znajdziemy tam zbyt wielu ofert. Do miast z tanimi lokalami na wynajem można też zaliczyć Grudziądz, Jastrzębie-Zdrój, Chełm, Rudę Śląską oraz Suwałki.

Najtańsze dzielnice Warszawy

Stolica Polski słynie niezmiennie z najwyższych cen w Polsce. Mowa zarówno o koszcie wynajmu, jak i zakupie mieszkania własnościowego. Najdroższe są mieszkania zlokalizowane w dzielnicach centralnych. Zaliczyć do nich można Śródmieście, Mokotów, Żoliborz, Wolę czy Ochotę. Najwięcej zapłacimy za mieszkania zlokalizowane w ścisłym centrum Warszawy. Bardziej przystępne ceny obowiązują w dzielnicach oddalonych od serca miasta i gorzej skomunikowanych z pozostałymi częściami stolicy. Kawalerka na wynajem Warszawa to średnio koszt 2700 zł.

Najtańszym miastem nie jest z pewnością Warszawa, jednak Białołęka nie uderzy w nasze portfele.

W jakiej dzielnicy Warszawy są najtańsze mieszkania? Z reguły można je znaleźć na obrzeżach miasta. Najtańsze mieszkanie na wynajem Warszawa są dostępne w następujących lokalizacjach.

  • Rembertów – dzielnica słynie z licznych terenów zielonych i zaplecza sportowo-rekreacyjnego. Dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza wśród osób studiujących na Akademii Sztuki Wojennej. Na rynku najmu w Rembertowie można znaleźć mieszkania zróżnicowane pod względem powierzchni czy wyposażenia. Obowiązują tu ceny atrakcyjniejsze niż w prestiżowych lokalizacjach Warszawy.

Mieszkania do wynajęcia Rembertów

  • Wawer – to również dzielnica, która znana jest z licznych terenów zielonych. Można stąd dotrzeć do centrum miasta Szybką Koleją Miejską. Mieszkania do wynajęcia na warszawskim Wawrze poszukują zazwyczaj studenci z ograniczonym budżetem.

Mieszkanie do wynajęcia Wawer

  • Białołęka – na przestrzeni ostatnich lat dzielnica bardzo się rozwinęła. Charakteryzuje się nowoczesną zabudową mieszkalną. Mieszkania do wynajęcia na Białołęce wybierają najczęściej studenci kształcący się na UKSW i Wojskowej Akademii Technicznej.

Wynajem mieszkania Białołęka 

  • Wesoła – słynie z wyjątkowego mikroklimatu. Ceny nieruchomości w tej dzielnicy nie są również zbyt wygórowane. Wynajem w Wesołej stanowi budżetowe rozwiązanie.

Wynajem mieszkania Warszawa Wesoła

  • Ursus – jest dzielnicą dobrze skomunikowaną z centrum miasta. Charakteryzuje się rozbudowaną infrastrukturą oraz niższymi cenami mieszkań. Wynajem w Ursusie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym nie przeszkadza znaczna odległość od centrum Warszawy.

Mieszkanie do wynajęcia Ursus

Najtańsze miasta nad morzem

Wiele osób zastanawia się nad kosztami zamieszkania na polskim wybrzeżu. Okazuje się, że ceny nieruchomości rosną nie tylko w największych aglomeracjach. Jeśli chodzi o Pomorze Wschodnie, najdrożej jest w Sopocie. Mieszkanie do wynajęcia Gdańsk i Gdynia będą nieco tańsze. Umiarkowane ceny obowiązują w miejscowościach oddalonych nieco od morza, tj. Reda i Rumia. Najtańsze są mieszkania w Słupsku usytuowanym ok. 20 km od plaży w Ustce.

Mieszkanie na wynajem Gdynia

Najtańszym miastem nie jest Gdynia, jednak stanowi o wiele mniejszy wydatek niż sąsiedni Gdańsk.

Duży kontrast cenowy występuje także na Pomorzu Zachodnim. Najdroższe są nieruchomości w Mielnie, Świnoujściu i Ustroniu Morskim. W ostatnich latach znacznie podrożały również mieszkania w Kołobrzegu czy Władysławie. Umiarkowane ceny nieruchomości można znaleźć w Koszalinie. Jakie jest najtańsze miasto nad morzem? Przystępne ceny nieruchomości obowiązują m.in. w nadmorskim Darłowie oddalonym zaledwie 4 km od plaży w Darłówku.

Najtańszym miastem w Polsce nie jest Gdańsk, a swoimi stawkami powoli dogania Warszawę.

W jakim mieście są najtańsze mieszkania do wynajęcia?

W tej kategorii bezkonkurencyjny wydaje się Tarnobrzeg. Jednak dostępnych ofert mieszkań na wynajem jest tam jak na lekarstwo. Pod tym względem lepiej przestawia się Grudziądz. Najtaniej można też wynająć mieszkanie w Jastrzębiu-Zdroju, Chełmie, Rudzie Śląskiej oraz Suwałkach. Jeśli chodzi o studentów, dużą popularnością cieszą się mieszkania na wynajem Białystok, Olsztyn, Toruń, Kielce, Rzeszów, Łódź oraz Bydgoszcz. Wymienione aglomeracje są zróżnicowane pod względem rynku najmu.

Wynajem w Białymstoku

Mieszkania do wynajęcia można znaleźć praktycznie na każdym osiedlu. Dużym zainteresowaniem wśród studentów cieszą się lokale usytuowane w sąsiedztwie Rynku Kościuszki. Na szczególną uwagę zasługują także mieszkania położone na osiedlu Piasta oraz Sienkiewicza. Lokalny rynek nieruchomości jest jednym z najbardziej konkurencyjnych w Polsce.

Najtańszym miastem w skali kraju może być Białystok ze znacząco niższymi stawkami niż metropolie na północy i południu.

Wynajem na Kortowie w Olsztynie

Znane osiedle znajduje się w południowej części miasta. Na jego terenie mieści się jeden z najpiękniejszych kampusów uniwersyteckich. Nie dziwi zatem fakt, że mieszkania zlokalizowane na Kortowie cieszą się największym powodzeniem wśród studentów.

Mieszkania do wynajęcia Olsztyn

Najtańszym miastem na północy Polski w kategorii wojewódzkich jest Olsztyn.

Wynajem w Toruniu

Najdroższe są mieszkania na Bydgoskim Przedmieściu, czyli obszarze rozciągającym się na zachód od Starego Miasta. Studenci poszukujący budżetowych rozwiązań decydują się najczęściej na wynajem mieszkania dwu- lub trzypokojowego, które współdzielą z większą ilością osób. Popularne mieszkania na wynajem Toruń zlokalizowane na Rubinkowie lub Bydgoskim Przedmieściu.

Najtańszym miastem środkowej części kraju może być również Toruń.

Wynajem w Kielcach

Nie bez powodu mieszkania w tym mieście cieszą się dużą popularnością wśród żaków. W Kielcach usytuowane są uczelnie tj. Politechnika Świętokrzyska czy Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Studenci wybierają dość często lokalizacje centralne i osiedla, z których mogą szybko dojechać do kampusów.

Wynajem mieszkań Kielce

Najtańszym miastem w środkowo-południowej części kraju mogą być Kielce.

Wynajem w Rzeszowie

Na terenie miasta akademickiego funkcjonuje m.in. Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. Studenci poszukują najczęściej nieruchomości zlokalizowanych na osiedlach tj. Staroniwa, Drabinianka, Baranówka lub Kopisko.

Mieszkanie do wynajęcia Rzeszów

Najtańszym miastem Ściany Wschodniej może być Rzeszów.

Najtańsze miasta i dzielnice dla studentów: podsumowanie

Komfortowe mieszkania w przystępnej cenie można znaleźć głównie w mniejszych aglomeracjach. Najdroższe są nieruchomości na sprzedaż i wynajem zlokalizowane w dużych ośrodkach akademickich. Na preferencyjne ceny mogą liczyć studenci, którzy zdecydują się zamieszkać na obrzeżach lub peryferiach największych miast. Mowa nie tylko o mieszkania na wynajem Kraków czy Warszawa, ale też o Rzeszowie, Toruniu czy Kielcach.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Dagmara Osińska

Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: