placement placeholder
placement placeholder

Aranżacja salonu – praktyczne inspiracje

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 17.10.2022

Salon to bez wątpienia wizytówka wnętrza, dlatego jego wystrój powinien być spójny i przemyślany. Zobacz nasze pomysły na aranżację salonu!

W każdym domu kluczowym miejscem jest salon, stanowi on swoistą wizytówkę mieszkania. Inspiracje do jego urządzenia teoretycznie powinno znaleźć się szybko, jednak i tak wybranie tego właściwego stylu może sprawiać problemy. Nic dziwnego – to pomieszczenie stanowi centrum życia rodzinnego i powinno być dopasowane do potrzeb lokatorów. Ciekawa aranżacja salonu z pewnością umili nam spędzany w nim czas oraz pozytywnie zaskoczy całą rodzinę. Niestety, stylizacja wnętrz nie jest prostym procesem, zwłaszcza jeśli wielkość domu czy mieszkania nie jest zadowalająca. W przypadku, gdy mamy mały salon, bardzo łatwo o nieścisłości czy nawet pomieszanie ze sobą różnych stylów. W efekcie otrzymamy przytłaczający miszmasz zamiast zjawiskowego wnętrza.

Pomysłów i wskazówek na aranżację przestrzeni można szukać w wielu miejscach, ale jak dopasować je do swoich możliwości?

salon nowoczesny gethome.pl

Aranżacja wnętrz – gdzie szukać pomocy?

Istnieją dwie główne metody aranżacji wnętrz: skorzystanie z firmy specjalizującej się w tego typu zadaniach oraz samodzielne urządzenie. Prosząc o pomoc profesjonalistę, musimy szykować się na spory wydatek, ale z kolei mamy pewność, że aranżacja salonu i innych pomieszczeń, np. łazienki, zostanie wykonana zgodnie z wybranym przez nas stylem. Potrzebne będą zarówno konsultacje, jak i projekt, który często obejmuje drogie elementy salonu.

Inspiracji nie musimy jednak szukać sami, przez co oszczędzamy czas. Czasem warto się na to zdecydować – szczególnie przy aranżacji małego salonu. Jego samodzielne urządzanie z kolei jest wyzwaniem, ale nie ponosimy dodatkowych kosztów (chyba, że bierzemy kredyt na remont). Z pomocą przychodzą nam katalogi firm meblowych czy strony internetowe poświęcone dekoracjom, jakie można umieścić w salonach. Inspiracji jest całe mnóstwo, ale często popełniamy dość istotny błąd. Kierując się ceną albo dostępnością pewnego elementu, zmieniamy go. Modyfikacja może sprawić, że cała koncepcja stanie się niespójna.

aranżacja salonu gethome.pl

Aranżacja salonu – na co zwrócić uwagę?

Zabierając się za samodzielną aranżację wnętrza, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka istotnych cech pomieszczenia:

 • wielkość i wysokość aranżowanego salonu,
 • rozmieszczenie elementów elektrycznych czy grzewczych – gniazdek prądowych i kaloryferów – szczególnie ważne przy aranżacji małych salonów,
 • położenie okien w pomieszczeniu,
 • strona, na którą wychodzą okna,
 • piętro.

Jak widać, inspiracje muszą być wybierane na podstawie tego, jak została wybudowana cała nieruchomość. Bez uwzględnienia tych elementów nie możemy zabrać się za aranżację żadnego wnętrza. Najlepszym przykładem może być zakup efektownej meblościanki, która zakryje kaloryfer czy ograniczy dostęp do światła dziennego. Dotyczy to również – wydawałoby się – mniej ważnych elementów, takich jak zasłonki.

W pewnych stylach aranżacyjnych, np. skandynawskim czy nowoczesnym, konieczne jest pozostawienie okien bez dekoracji lub zastosowanie przejrzystych firanek, które zwiększą dopływ światła słonecznego do pomieszczenia. Dla mieszkających na parterze przy ulicy taka aranżacja wnętrza może okazać się bardzo problematyczna z powodu ciekawskich przechodniów.

Urządzamy salon – inspiracje. Gdzie ich szukać? 

Jeśli szukasz inspiracji do urządzenia niewielkiego salonu, warto wziąć pod uwagę:

 • mieszkania znajomych, którzy również aranżowali mały salon,
 • katalogi sklepów meblowych,
 • blogi poświęcone aranżacji wnętrz,
 • artykuły specjalistyczne w prasie papierowej i elektronicznej.

Zapoznaj się dokładnie z wyznacznikami wybranego przez nas stylu aranżacji salonu. Jest to szczególnie ważne w przypadku wyposażania małego wnętrza, ale również w przypadku chęci wynajęcia lub sprzedaży mieszkania. Nie każdy najemca czy kupiec zachwyci się słabo wykonaną aranżacją, co może wpłynąć na szybkość procesu zbycia lub najmu lokalu.  

salon z kuchnia gethome.pl

Salon z kuchnią czy salon z jadalnią?

Ostatnim krzykiem mody jest aranżacja salonu z kuchnią lub jadalnią. Fachowo taki układ nazywa się kuchnią otwartą na salon. To najczęściej stosowany wzór w nowoczesnym budownictwie – zwłaszcza w przypadku niewielkich mieszkań. Deweloper od razu tworzy jedno pomieszczenie: salon z aneksem kuchennym. Rozdzielenie ich jest praktycznie niemożliwe przez ograniczoną ilość miejsca.

Można natomiast manewr ten wykonać w starym mieszkaniu w bloku czy kamienicy, np. jeśli otrzymaliśmy je w spadku czy darowiźnie. Wystarczy usunąć ścianę dzielnącą salon i kuchnię, by zyskać więcej przestrzeni. 

Zalety salonu z aneksem kuchennym

Połączenie ze sobą salonu z aneksem umożliwia nieco lepsze rozplanowanie miejsca. Mamy wtedy do aranżacji znacznie większą przestrzeń. Pamiętajmy, że kompletny rozdział salonu z aneksem kuchennym jest możliwy jedynie poprzez wstawienie ścianki działowej – a ta również zajmuje przestrzeń. Często wtedy kuchnia zostaje pozbawiona światła dziennego. Możemy również zastosować rozwiązania typu wyspa czy półścianka ze szkła. Pamiętajmy, że one również jednak zajmują sporo powierzchni w pomieszczeniu. Szklane ściany mogą być nieodpowiednie, jeśli w mieszkaniu znajdują się dzieci lub zwierzęta. Wyspa z kolei znacząco zmniejszy szerokość ciągów komunikacyjnych.

Podstawowymi zadaniami aranżacji wnętrz, w której salon z kuchnią stają się jednym, są:

 • zwiększenie dostępnej w salonie z aneksem przestrzeni,
 • możliwość gotowania i wspólnego spędzania czasu z rodziną,
 • możliwość podjęcia gości w salonie z kuchnią i zapewnienia im poczęstunku bez ich opuszczania,
 • uzyskanie lepszej kontroli nad dziećmi znajdującymi się w salonie z aneksem kuchennym,
 • zminimalizowanie wyposażenia w mieszkaniu.

Odpowiednio aranżując salon z kuchnią, możemy wyeksponować te zalety jeszcze bardziej za pomocą ciekawych elementów dekoracyjnych. Może to być efektowne oświetlenie czy ozdobny okap. Niestety, musimy mieć świadomość, że oba wnętrza stanowią całość. Nie możemy pozwolić sobie na dwie różne aranżacje.

kuchnia otwarta na salon gethome.pl

Salon z aneksem – wady rozwiązania

Niestety zaprojektowanie salonu z aneksem kuchennym ma też sporo wad, głównie funkcjonalnych. Należą do nich:

 • roznoszenie się – nie zawsze przyjemnych – zapachów,
 • konieczność utrzymania stałego porządku w strefie kuchennej – brudne naczynia nie sprzyjają relaksowi,
 • rozprzestrzenianie się hałasu sprzętu kuchennego oraz „krzątania się” w czasie przygotowywania posiłków,
 • dzieci i zwierzęta mają stały dostęp do kuchni.

Aranżując salon z aneksem, musimy spróbować wyeliminować powyższe niedogodności. Konieczny okazuje się zakup:

 • wydajnego okapu,
 • zmywarki,
 • pojemnych szafek kuchennych,
 • elementów zabezpieczających szuflady, szafki czy kuchenkę.

salon z jadalnią gethome.pl

A może salon z jadalnią?

Swoistym kompromisem wydaje się urządzenie salonu z jadalnią. Faktycznie, większość wad otwartego salonu z kuchnią znika, bo fizycznie kuchnia dalej pozostaje osobnym pomieszczeniem. Jednak otrzymywane tym rozwiązaniem zalety są zgoła inne. Nie musimy jeść posiłków z rodziną w pomieszczeniu, w którym gotowaliśmy. W trakcie ich spożywania możemy oglądać telewizję czy korzystać z innych sprzętów znajdujących się w pokoju. Naszych gości podejmujemy w wyznaczonym do tego miejscu.

Z tego też powodu warto traktować salon z jadalnią nie jako kompromis, ale całkowicie inne rozwiązanie, które zapewnia nam inne funkcjonalności. By jednak móc pozwolić sobie na taką aranżację, pomieszczenie główne musi być sporych rozmiarów. Zwróćmy uwagę, że poza standardowym wyposażeniem, do salonu z jadalnią musimy wstawić:

 • stół jadalny,
 • kilka krzeseł,
 • dodatkowe oświetlenie.

salon z aneksem kuchennym inspiracje

Kącik kuchenny czy pokój dzienny – co najpierw zaplanować?

Przy tworzeniu projektu wnętrz, nasuwa się pytanie, czy najpierw zabrać się za aranżację salonu, czy kuchni. Nie ma jednej prostej odpowiedzi. Salon z aneksem kuchennym wymaga jednolitej koncepcji, dlatego najprościej skorzystać z gotowych zestawów mebli i wyposażenia dla tego typu pomieszczeń. Jeśli jednak chcemy projektować wnętrze sami, z pewnością lepiej dobrać akcesoria najpierw do strefy, która jest mniejsza. Z reguły będzie to aneks, choć nie zawsze.

W przypadku zakupu mebli i pozostałych elementów na zamówienie, optymalnie będzie rozpocząć od aranżacji salonu. Podobnie dzieje się z salonem z jadalnią – rozpocznijmy od strefy wypoczynkowej. Decydując się na wykonanie wyposażenia indywidualnie pod nasze wnętrze, mamy całkowitą dowolność w wyborze charakteru, wielkości czy kształtu. W aneksie kuchennym czy jadalni mamy o wiele mniej mebli niż w salonie. O wiele łatwiej i taniej jest wykonać szafki kuchenne pod wybraną ze sklepu kanapę, pufy, szafy i regały. Koszt wykonania już jednej sofy modułowej może okazać się bardzo spory.

salon gethome.pl

Jak urządzić salon w bloku? Najpopularniejsze style, dekoracje i meble do salonu

Jak urządzić salon w bloku, by mimo niewielkich rozmiarów był elegancki i efektowny? Najprostsze rozwiązania bywają najlepsze, stąd warto przemyśleć styl nowoczesny. Nowoczesny salon w bloku pozbawiony jest wszelkich niefunkcjonalnych dodatków i zdobień. Możemy pozwolić sobie na aranżację salonu z kominkiem, jednak będzie to tylko model elektryczny z powodów technicznych i prawnych. Do tego idealnie pasować będzie niewielki kącik czytelniczy, który nada całemu mieszkaniu niesamowitego uroku i uczucia przytulności.

Salon nowoczesny – cechy charakterystyczne

W salonie nowoczesnym przeważają naturalne materiały w modernistycznych odsłonach, takie jak:

 • szkło,
 • metal,
 • drewno,
 • beton,
 • żywica epoksydowa.

Mały salon w bloku wyda się większy, jeśli pozostawimy w nim więcej pustej przestrzeni. Formy zastosowane do aranżacji wnętrza powinny być proste i nieskomplikowane. Jasna kolorystyka i spora ilość luster doskonale pasują zarówno do tej stylizacji, jak i do małych wnętrz. W pomieszczeniu nie może znaleźć się nic, co nie ma swojego zadania. Usuwamy więc wszystkie przedmioty, które jedynie stoją i osiada na nich kurz. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z aranżacji salonu z kominkiem elektrycznym. Zwróćmy jednak uwagę, by jego obudowa była prosta i minimalistyczna. Takie nowomodne urządzenie świetnie będzie wyglądać w nowoczesnym salonie.

jak urządzić mały salon w bloku gethome.pl

Salon w stylu skandynawskim, czyli inspiracja z północy

Salon w stylu skandynawskim bazuje na prostym i tanim wyposażeniu. Bardzo ważna jest:

 • jasna kolorystyka,
 • minimalistyczny (choć nie spartański) wystrój,
 • ograniczona liczba wyposażenia,
 • duża ilość naturalnego światła.

Dużą wagę przykłada się do komfortu życia i praktyczności, co również ma miejsce w salonie nowoczesnym. We wnętrzach pojawiają się elementy dekoracyjne; jest ich niewiele, ale rozmieszczone są w strategicznych miejscach, dodając przytulności i ciepła pomieszczeniu. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się aranżacja salonu z kominkiem i telewizorem w formie wyspy. To jednak propozycja dla dużego salonu w stylu skandynawskim.

salon w bloku gethome.pl

Salon w stylu glamour – przepych na każdym kroku

Urządzając salon w stylu glamour, będziemy stać w całkowitej opozycji do wystroju salonu nowoczesnego. W tych wnętrzach znajdziemy:

 • stylowe meble,
 • całą masę dodatków,
 • jasne i żywe kolory,
 • dużo światła.

Niestety właśnie z powodu dużej ilości zdobień i dekoracji salon w stylu glamour powinien cechować się nieco większą przestrzenią, która niewątpliwie zostanie optycznie zmniejszona dodatkami. Ten styl stał się synonimem luksusu i przepychu. Najpopularniejsze odcienie to róż i purpura, ale również czerwień, jaskrawa żółć, złoto czy czerń. Projektując salon w stylu glamour, warto jednak nieco stonować kolorystykę i zestawić ją ze spokojniejszymi odcieniami.

Pamiętajmy, że to pomieszczenie służy do relaksu, a zbyt ostre barwy nam go uniemożliwią.W tego typu wnętrzach możemy dość swobodnie operować takimi dodatkami, jak:

 • kryształy i złote dekoracje, które muszą znaleźć się w salonie w stylu glamour,
 • puchowe poduszki na sofach i kanapach,
 • ozdobne ramki na zdjęcia,
 • bogato zdobione lampy podłogowe,
 • świece, kadzidełka i inne.

W tej stylistyce możemy wykonać ciekawą aranżację salonu z kominkiem i telewizorem. Te elementy również powinny świadczyć o przepychu wnętrza w eleganckim stylu, stąd nie żałujmy zdobień i ornamentów na obudowie kominka czy szafce RTV.

Projekt salonu w bloku – podstawowe wskazówki

Przede wszystkim warto wybrać styl aranżacji salonu w bloku, który nie wymaga wielu dodatków i dekoracji. Im więcej się ich znajdzie, tym pomieszczenie wyda się mniejsze i bardziej zagracone. Tego typu wyznacznikiem wyróżniają się style:

 • industrialny,
 • minimalistyczny,
 • skandynawski,
 • nowoczesny.

Dodatkowo ważne jest, by kolorystyka naszego salonu w bloku utrzymana była w jasnych odcieniach; optycznie powiększają one wnętrze. Zadbajmy również o to, by znalazło się w nim wiele luster i lamp o różnym charakterze oświetlenia.


Zrezygnujmy z ciemnych aranżacji – klasycznej, postmodernistycznej czy gabinetowej. Ciekawie może wyglądać również duża fototapeta naklejona na największej ścianie w salonie. Motywy, jakie powinny się na niej znaleźć, to te przedstawiające otwartą przestrzeń. Może to być:

 • ocean lub morze,
 • otwarta łąka,
 • niebo z chmurami i świecącym słońcem,
 • widok z drapacza chmur w wielkim mieście.

Jeśli odpowiednio dobierzemy dodatki, taka tapeta może znaleźć się nawet w nowoczesnym salonie w bloku.

salon na poddaszu gethome.pl

salon na poddaszu porady

Mały salon w bloku – zdefiniujmy nasze potrzeby

Aranżując mały salon w bloku, nie zapomnijmy o dokładnym zdefiniowaniu naszych potrzeb. Jeśli mieszkamy sami lub we wójkę, niepotrzebny będzie stół na dwanaście osób. Skorzystajmy z rozwiązań, które pozwolą nam przechowywać rzeczy codziennego użytku w ukryciu. Kupmy sofę z pojemnikiem na pościel, pufy ze schowkiem czy pojemną szafę narożną. Starajmy się zagospodarować jak najwięcej przestrzeni właśnie w kątach pomieszczenia. Takie kryteria spełnia nowoczesny salon w bloku, gdzie całe wyposażenie ma swoją określoną funkcję.


Jeśli mamy dzieci, w salonie warto wydzielić dla nich mały kącik. Do utrzymania porządku w strefie zabaw dla dzieci sprawdzi się niewielka skrzynia na zabawki (zwłaszcza model z siedziskiem), która będzie stanowić dodatkowe miejsce siedzące. W wyniku pandemii praca zdalna stała się niezwykle powszechna. Jeśli i Ty pracujesz w domu, zapewne to salon pełni funkcję Twojego biura, dlatego warto, by znalazło się w nim niewielkie biurko – najlepiej ulokować je pod oknem, które zapewni dostęp do światła słonecznego.

salon w stylu nowoczesnym gethome.pl

Jak umeblować salon w bloku? – meble i dodatki

Do małych salonów w bloku musimy zakupić meble niewysokie, które pozostawią sporo przestrzeni pod sufitem. Dzięki temu pomieszczenia będą wydawały się wyższe. Dobrym pomysłem jest również wybór mebli na wąskich nóżkach – nadadzą one wnętrzu lekkości. Zrezygnujmy z ornamentów i zdobień na rzecz lakierowanego, a nawet szklanego frontu. Wybierając kanapę czy sofę do salonu w bloku, lepiej postawić na może nieco droższy, ale bardziej funkcjonalny mebel modułowy lub narożnik. Da nam to więcej możliwości i pozwoli zrezygnować z topornych foteli. Do tego warto wybrać niewielki stolik kawowy zamiast klasycznej ławy. W przypadku dywanu lepiej zdecydować się na gładki model w jasnym odcieniu, bez zbędnych zdobień – niezależenie od tego, w jakim stylu urządzamy wnętrze.


Jeśli chcielibyśmy hodować rośliny, musimy wziąć pod uwagę to, że nie dysponujemy wielką powierzchnią. Nadmiar kwiatów przytłoczy wnętrze i sprawi, że będzie wydawało się mniejsze. Ciekawym rozwiązaniem może być wybór do salonu w bloku doniczek podwieszanych pod sufitem. Jedna czy dwie w okolicach kątów pomieszczenia sprawdzą się idealnie, a nie będą zabierać nam miejsca do życia. Takie rozwiązania znajdziemy często w nowoczesnych salonach w blokach.

Salon na poddaszu – czy to możliwe?

Jeżeli dysponujemy sporą powierzchnią, jak zwykle ma to miejsce w domu jednorodzinnym, nie dotyczą nas większe problemy z zaplanowaniem wystroju wnętrza. Kształt pokoju dziennego również nie musi nas ograniczać. Niestety wielu z nas żyje w niewielkich mieszkaniach i może jednie pomarzyć o przestronnym salonie. Chcąc cieszyć się posiadaniem funkcjonalnego, przytulnego pokoju dziennego, często musimy zaadaptować w tym celu nietypowe pomieszczenia – jak poddasze. 

Poddasze wiąże się ze skosami stropów, które utrudniają urządzanie salonu. Z pewnością musimy uważać na meble i ich wysokość. Pamiętajmy, że stół z krzesłami powinien znaleźć się przy najwyższych ścianach naprzeciwko spadku dachu, aby korzystanie z niego było maksymalnie komfortowe. Wzdłuż niższych ścian można postawić niewysokie komody, ale – w przypadku małego kąta nachylenia stropu – dostęp do nich może być utrudniony.

Strefę relaksu w salonie na poddaszu w postaci sof i kanap warto umieścić tuż pod oknami dachowymi. W ciągu dnia zapewnimy sobie sporą ilość naturalnego światła. Ciekawym rozwiązaniem przy urządzaniu salonów na poddaszu jest zamontowanie luster na spadkach, dzięki czemu pomieszczenie wyda się większe.

salon w stylu skandynawskim gethome.pl

Aranżacja salonu z kominkiem i telewizorem

Niektórzy uważają, że kominek w salonie pasuje tylko do stylu klasycznego czy do salonu w stylu glamour, co nie jest prawdą. Aranżacja wnętrza z kominkiem może zostać wykonana z powodzeniem także w salonie nowoczesnym, czy w pomieszczeniu w stylu skandynawskim. Na rynku znajdziemy wiele modeli kominków z paleniskami otwartymi lub zamkniętymi – bardzo popularnymi w salonach nowoczesnych. Obudowa może być metalowa, szklana czy kamienna. Warto zakupić model z szybą z efektem pyrolizy, co ułatwia jej czyszczenie.

Wiele kontrowersji zdaje się budzić połączenie tradycjonalizmu z nowoczesnością, co ma miejsce przy aranżacji pokoju z kominkiem i telewizorem czy innym sprzętem rtv rodem z XXI wieku. Wystarczy jednak zdecydować się meble, które pozwolą sprytnie schować elektronikę. Z drugiej jednak strony – już od samego wejścia do salonu to Ty powinieneś czuć się w nim dobrze, nawet jeśli jego wystrój nieco odbiegnie od ogólnie przyjętych standardów.

Sposobów na aranżację salonu jest całe mnóstwo. Niestety, nie zawsze można zastosować każdy z nich. Szczególnie musimy uważać w małych wnętrzach – w takim salonie możesz łatwo przesadzić. Zbyt duża liczba dodatków sprawi, że pomieszczenie stanie się wizualnie zagracone i zaniedbane. Jakiekolwiek modyfikacje przyjętego rozwiązania powinny zostać dokładnie przemyślane.

W trudnych dla nas przypadkach nie zaszkodzi skonsultować się z profesjonalnym dekoratorem wnętrz – zwłaszcza jeśli samodzielnie przygotowujemy projekt aranżacji salonu.

Nie zawsze urządzanie tego pokoju musi wiązać się z dużymi wydatkami. Czasem wystarczy rozejrzeć się, chociażby, po pchlich targach. Z reguły jednak warto kierować się zasadą, że mniej znaczy więcej. Da to wytchnienie naszej kieszeni i z pewnością zmniejszy ryzyko otrzymania miszmaszu. Jeśli więc decydujemy się na aranżację salonu z kominkiem, zrezygnujmy z kilku elementów dekoracyjnych i pozwólmy urządzeniu stanowić punkt centralny pomieszczenia, który przyciąga wzrok.

salon z kominkiem i telewizorem gethome.pl

Jak wybrać odpowiednią aranżację i wystrój salonu?

Najczęściej spotykanymi aranżacjami salonu są style opisane wyżej, czyli:

 • nowoczesny,
 • skandynawski,
 • glamour,
 • klasyczny.

Każdy z nich wyróżnia się nieco innymi cechami. Zanim zdecydujemy się na dany styl, zwróćmy uwagę, czy metraż salonu oraz rozmieszczenie sieci elektrycznej i grzewczej pozwalają nam w pełni wykorzystać jego zalet. Czasem możemy być zmuszeni zrezygnować z danej charakterystyki wnętrza, by było ono funkcjonalne i komfortowe. Nie bez znaczenia są również nasze potrzeby i wymagania. Zanim zaczniemy kompletować wyposażenie, warto zrobić listę naszych wymogów zestawionych z wadami i zaletami każdego stylu wnętrzarskiego.
 

jak urządzić salon? porady

Mały salon w bloku – metraż a możliwości

W małych kawalerkach z reguły wykonuje się już jedynie salony z aneksem kuchennym, co pozwala powiększyć wnętrze. Pamiętajmy, że jeśli zostało u nas zastosowane takie rozwiązanie, obie te strefy muszą zostać urządzone w jednakowym stylu. Nie możemy części salonowej wykonać w stylu klasycznym, a kuchennej – w nowoczesnym. Musimy rozpatrywać całość jako jedno wnętrze. Nawet jeśli metraż naszego mieszkania pozwala nam na oddzielenie od siebie tych pomieszczeń, warto przemyśleć urządzenie salonu z otwartą kuchnią, łącząc strefę jadalnianą i wypoczynkową.

To rozwiązanie ma wiele zalet – również aranżacyjnych. Potrzebujemy mniejszej liczby sprzętów i mebli, a i miłośnicy gotowania będą mogli aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym. Łączenie salonu z aneksem nie jest jedynym rozwiązaniem w małych wnętrzach. By cieszyć się komfortem i funkcjonalnością, musimy postawić na:

 • dużą ilość naturalnego światła,
 • jasną kolorystykę salonu,
 • użycie luster i odbijających światło laminatów,
 • małą liczbę dodatków.

To niestety dość mocno ogranicza rozwiązania, które możemy wykorzystać. Jeszcze ciężej jest w przypadku salonów na poddaszu, gdzie musimy poradzić sobie ze skosami. Jeśli jesteśmy miłośnikami prostoty, minimalizmu i jasnych kolorów, a mamy mały salon w bloku – wybierzmy styl nowoczesny czy skandynawski. Osoby uwielbiające przepych i intensywne odcienie, mogą postawić na glamour – o ile powierzchnia pomieszczenia na to pozwala.
Bardziej stonowany jest styl klasyczny, ale przy nim czeka nas o wiele więcej sprzątania czy odkurzania elementów dekoracyjnych salonu.

Pomysłów w katalogach i w Internecie jest dość sporo – bez trudu znajdziemy inspirację i odpowiedni styl – o ile pójdziemy na pewne ustępstwa, ale tylko do momentu, w którym to my będziemy czuć się dobrze w swoim salonie. Pamiętajmy również, że każde wnętrze jest inne, a wielkość salonu w domu jednorodzinnym daje zazwyczaj więcej możliwości.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: