- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jakie dokumenty przygotować do sprzedaży działki?
Sprzedaż działki, jak każda transakcja kupna-sprzedaży dotycząca nieruchomości, wiąże się z koniecznością dotrzymania pewnych formalności. Nie są one bardzo skomplikowane, ale przy pierwszej styczności z tego typu sytuacją mogą wydawać się przytłaczające. Sprawdź, jakie dokumenty do sprzedaży działki należy przygotować zawczasu, aby transakcja przebiegła sprawnie i bez problemów.
Odpis z księgi wieczystej
Odpis z księgi wieczystej jest najważniejszym dokumentem potrzebnym przy sprzedaży działki. To właśnie od tego powinno się rozpocząć kompletowanie niezbędnej dokumentacji. Informacje zawarte w księdze wieczystej są niezwykle cenne – szczególnie z punktu widzenia kupującego. Sprawdzenie księgi wieczystej zapewnia jednak również korzyści dla sprzedającego – może on dzięki temu upewnić się, czy zawarte w niej dane są aktualne, a w razie potrzeby je skorygować.
Dokument potwierdzający posiadanie działki
Przed przystąpieniem do sprzedaży działki warto też przygotować dokument, który potwierdzi, że to właśnie Ty jesteś jej właścicielem. Istnieje kilka sposobów na udowodnienie tego faktu.
Akt notarialny umowy sprzedaży działki
Nie ma nic prostszego – jeśli działka została nabyta drogą kupna, wystarczy odszukać potwierdzający ten fakt akt notarialny.
Umowa darowizny w formie aktu notarialnego
Nieruchomość gruntową można otrzymać także w wyniku darowizny. Ta procedura również wymaga sporządzenia aktu notarialnego, który będzie stanowił potwierdzenie własności. Należy do niego dołączyć zaświadczenie o uregulowaniu podatku od spadku i darowizny lub zwolnieniu od tegoż podatku (pozyskiwane z urzędu skarbowego).
Akt poświadczenia dziedziczenia lub prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku
Jeśli działka przeznaczona na sprzedaż została przez Ciebie odziedziczona, również powinieneś dysponować odpowiednim aktem notarialnym. Do potwierdzenia własności nieruchomości sprawdzą się zarówno akt poświadczenia dziedziczenia, jak i prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku. W tym przypadku również należy dołączyć do dokumentacji zaświadczenie z urzędu skarbowego o uregulowaniu należnego podatku lub zwolnieniu z podatku.
Wypis z rejestru gruntów
Wypisy z rejestru gruntów służą do potwierdzenia dokładnego położenia i przebiegu granic działki. Określają także funkcję nieruchomości. Wypis z rejestru gruntów ma formę tabeli, która zawiera komplet informacji dotyczących danej działki, budynku czy też lokalu. Dokument ten może zostać wydany w wersji pełnej lub uproszczonej.
Wniosek o uzyskanie wypisu z rejestru gruntów można złożyć online (choć nie w każdym urzędzie) albo osobiście w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta.
Wyrys z mapy ewidencyjnej
Wyrys z mapy ewidencyjnej to nic innego jak rysunek przedstawiający ten fragment mapy, na której znajduje się nieruchomość. Pozwala on między innymi unaocznić sobie przebieg granic parceli i stanowi uzupełnienie wypisu z rejestru gruntów.
Aby otrzymać ten dokument, należy złożyć odpowiedni wniosek w starostwie powiatowym. W niektórych urzędach możliwe jest wnioskowanie online.
Zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego
Bardzo ważne jest również przeznaczenie danego terenu. Decyduje o tym Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Dlatego przy sprzedaży działki warto pozyskać odpowiednie zaświadczenie. Jeśli na danym terenie obowiązuje MPZP, należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w urzędzie miasta lub gminy – w jednostce zajmującej się planowaniem przestrzennym lub architekturą. Jeśli na danym terenie nie obowiązuje MPZP, wówczas można pozyskać zaświadczenie o jego braku. Sprzedający będzie natomiast musiał zadbać o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.
Dodatkowe dokumenty potrzebne do sprzedaży działki
Jakie inne dokumenty do sprzedaży działki należy przygotować? Zależy to od indywidualnych cech danej nieruchomości. Jeżeli dla sprzedawanej działki budowlanej zostało wydane pozwolenie na budowę, należy dołączyć je do dokumentacji sprzedażowej. Potrzebne mogą być również:
- zaświadczenie ze starostwa powiatowego z informacją, czy sprzedawana działka jest objęta uproszczonym planem urządzania lasu;
- zaświadczenie z urzędu gminy lub miasta, że nieruchomość nie znajduje się na terenie rewitalizacyjnym;
- decyzja podziałowa z informacją, że jest ona ostateczna – jeśli działka powstała w wyniku podziału nieruchomości; jeśli podział nie jest ujawniony w księdze wieczystej, w takiej sytuacji potrzebne będą również wykaz zmian danych ewidencyjnych lub odpis tego wykazu oraz wypis i wyrys na działki powstałe w wyniku podziału.
Jeśli natomiast działka jest zabudowana, jej sprzedaż będzie wymagała skompletowania również takich dokumentów jak zaświadczenie o braku zameldowania w nieruchomości osób na pobyt stały lub tymczasowy (pozyskiwane z urzędu gminy lub miasta) czy świadectwo charakterystyki energetycznej (certyfikat energetyczny) budynku.
Podsumowanie
Jeśli planujesz sprzedaż działki, dokumenty niezbędne do przeprowadzenia tej procedury warto zacząć zbierać jak najwcześniej. Niektóre z nich (jak np. odpis z księgi wieczystej czy wypis i wyrys z rejestru gruntów) mogą wymagać wizyty u notariusza czy też w urzędzie. Są one niezwykle ważne, ponieważ stanowią potwierdzenie autentyczności ogłoszenia. Skracają też procedurę zakupu, pozwalając szybciej dopełnić wszelkich formalności.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
14.03.2024, Artykuł gościnny
Działka rekreacyjna: co to jest, co można budować i jak urządzić działkę rekreacyjną
Wraz z początkiem wiosny wraca zainteresowaniem działkami i ogródkami miejskimi. Zakup działki rekreacyjnej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkając w mieście, marzą o własnym kawałku zieleni lub chcą zainwestować w nieruchomość wypoczynkową. Co to znaczy działka rekrWraz z początkiem wiosny wraca zainteresowaniem działkami i ogródkami miejskimi. Zakup działki rekreacyjnej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkając w mieście, marzą o własnym kawałku zieleni lub chcą zainwestować w nieruchomość wypoczynkową. Co to znaczy działka rekreacyjna, co można na niej wybudować i jak ją urządzić? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.
04.03.2024, Dagmara Osińska
Podział działki: ile kosztuje, trwa i jaka jest procedura podziału działki
Właściciele działek poszukują często praktycznych rozwiązań. W przypadku podziału nieruchomości muszą przygotować się na szereg formalności. Niezbędne jest przeanalizowanie uwarunkowań lokalnych oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jak wygląda cała procedura? Ile kosztuje podział działWłaściciele działek poszukują często praktycznych rozwiązań. W przypadku podziału nieruchomości muszą przygotować się na szereg formalności. Niezbędne jest przeanalizowanie uwarunkowań lokalnych oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jak wygląda cała procedura? Ile kosztuje podział działki? Sprawdź.
05.10.2023, Daniel Grzegorzek
Wypis i wyrys z rejestru gruntów: wniosek, cena i uzyskanie wypisów
Planujesz sfinansować zakup nieruchomości kredytem hipotecznym? Będziesz więc musiał uzyskać wypis i wyrys z rejestru gruntów. Poznaj najważniejsze informacje na temat tego dokumentu oraz sprawdź, w jaki sposób możesz się o niego ubiegać. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: czym jest wypis i wyrys z rejestru gruntów,czym jest wypis i wyrys z rejestru gruntów,
13.07.2023, Dominika Perkowska
Jak zagospodarować działkę?
Własny ogród wokół domu lub działka rekreacyjna to wspaniała przestrzeń, która pozwala cieszyć się bliskością natury i odkrywać niezliczone możliwości. Ogród to nie tylko strefa relaksu i odpoczynku, ale może się też stać przytulnym miejscem spotkań z rodziną i przyjaci&oWłasny ogród wokół domu lub działka rekreacyjna to wspaniała przestrzeń, która pozwala cieszyć się bliskością natury i odkrywać niezliczone możliwości. Ogród to nie tylko strefa relaksu i odpoczynku, ale może się też stać przytulnym miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi czy też wspaniałym terenem do eksperymentowania z uprawą własnych warzyw i ziół. Bez względu na to, czy marzysz o przepięknych kwiatach, bujnych drzewach czy rustykalnych altanach, własny ogród lub działka rekreacyjna oferują nieograniczone możliwości. Pojawia się jednak pytanie: jak zagospodarować działkę? Podpowiadamy!
13.07.2023, Dominika Perkowska
Jak urządzić wnętrze domku na działce?
Działka rekreacyjna i nawet niewielki domek letniskowy to marzenie wielu z nas. Takie miejsce to wspaniała przestrzeń, by oderwać się od codziennych obowiązków, porzucić miejski zgiełk i odpocząć. Aby móc w pełni cieszyć się relaksem, warto zadbać o odpowiednie urządzenie domku –Działka rekreacyjna i nawet niewielki domek letniskowy to marzenie wielu z nas. Takie miejsce to wspaniała przestrzeń, by oderwać się od codziennych obowiązków, porzucić miejski zgiełk i odpocząć. Aby móc w pełni cieszyć się relaksem, warto zadbać o odpowiednie urządzenie domku – tak, aby wnętrze było wygodne i przyjazne, ale też, by sprzyjało odprężeniu. Odpowiednie zaaranżowanie tego przestrzennego azylu wymaga zatem uwzględnienia zarówno estetyki, jak i funkcjonalności. Pojawia się więc pytanie, na co zwrócić uwagę.