placement placeholder
placement placeholder

Jakie dokumenty przygotować do sprzedaży działki?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 18.10.2022

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży działki? Jakich formalności należy dopilnować, aby transakcja przebiegła sprawnie i pomyślnie? Sprawdź razem z ekspertami portalu GetHome.

Sprzedaż działki, jak każda transakcja kupna-sprzedaży dotycząca nieruchomości, wiąże się z koniecznością dotrzymania pewnych formalności. Nie są one bardzo skomplikowane, ale przy pierwszej styczności z tego typu sytuacją mogą wydawać się przytłaczające. Sprawdź, jakie dokumenty do sprzedaży działki należy przygotować zawczasu, aby transakcja przebiegła sprawnie i bez problemów.

Odpis z księgi wieczystej

Odpis z księgi wieczystej jest najważniejszym dokumentem potrzebnym przy sprzedaży działki. To właśnie od tego powinno się rozpocząć kompletowanie niezbędnej dokumentacji. Informacje zawarte w księdze wieczystej są niezwykle cenne – szczególnie z punktu widzenia kupującego. Sprawdzenie księgi wieczystej zapewnia jednak również korzyści dla sprzedającego – może on dzięki temu upewnić się, czy zawarte w niej dane są aktualne, a w razie potrzeby je skorygować.

Dokument potwierdzający posiadanie działki

Przed przystąpieniem do sprzedaży działki warto też przygotować dokument, który potwierdzi, że to właśnie Ty jesteś jej właścicielem. Istnieje kilka sposobów na udowodnienie tego faktu.

Akt notarialny umowy sprzedaży działki

Nie ma nic prostszego – jeśli działka została nabyta drogą kupna, wystarczy odszukać potwierdzający ten fakt akt notarialny.

Umowa darowizny w formie aktu notarialnego

Nieruchomość gruntową można otrzymać także w wyniku darowizny. Ta procedura również wymaga sporządzenia aktu notarialnego, który będzie stanowił potwierdzenie własności. Należy do niego dołączyć zaświadczenie o uregulowaniu podatku od spadku i darowizny lub zwolnieniu od tegoż podatku (pozyskiwane z urzędu skarbowego).

Akt poświadczenia dziedziczenia lub prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku

Jeśli działka przeznaczona na sprzedaż została przez Ciebie odziedziczona, również powinieneś dysponować odpowiednim aktem notarialnym. Do potwierdzenia własności nieruchomości sprawdzą się zarówno akt poświadczenia dziedziczenia, jak i prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku. W tym przypadku również należy dołączyć do dokumentacji zaświadczenie z urzędu skarbowego o uregulowaniu należnego podatku lub zwolnieniu z podatku.

Akt notarialny umowy sprzedaży działki.

Wypis z rejestru gruntów

Wypisy z rejestru gruntów służą do potwierdzenia dokładnego położenia i przebiegu granic działki. Określają także funkcję nieruchomości. Wypis z rejestru gruntów ma formę tabeli, która zawiera komplet informacji dotyczących danej działki, budynku czy też lokalu. Dokument ten może zostać wydany w wersji pełnej lub uproszczonej.

Wniosek o uzyskanie wypisu z rejestru gruntów można złożyć online (choć nie w każdym urzędzie) albo osobiście w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta.

Wyrys z mapy ewidencyjnej

Wyrys z mapy ewidencyjnej to nic innego jak rysunek przedstawiający ten fragment mapy, na której znajduje się nieruchomość. Pozwala on między innymi unaocznić sobie przebieg granic parceli i stanowi uzupełnienie wypisu z rejestru gruntów.

Aby otrzymać ten dokument, należy złożyć odpowiedni wniosek w starostwie powiatowym. W niektórych urzędach możliwe jest wnioskowanie online.

Zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

Bardzo ważne jest również przeznaczenie danego terenu. Decyduje o tym Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Dlatego przy sprzedaży działki warto pozyskać odpowiednie zaświadczenie. Jeśli na danym terenie obowiązuje MPZP, należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w urzędzie miasta lub gminy – w jednostce zajmującej się planowaniem przestrzennym lub architekturą. Jeśli na danym terenie nie obowiązuje MPZP, wówczas można pozyskać zaświadczenie o jego braku. Sprzedający będzie natomiast musiał zadbać o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.

Dokumenty potrzebne do sprzedaży działki.

Dodatkowe dokumenty potrzebne do sprzedaży działki

Jakie inne dokumenty do sprzedaży działki należy przygotować? Zależy to od indywidualnych cech danej nieruchomości. Jeżeli dla sprzedawanej działki budowlanej zostało wydane pozwolenie na budowę, należy dołączyć je do dokumentacji sprzedażowej. Potrzebne mogą być również:

  • zaświadczenie ze starostwa powiatowego z informacją, czy sprzedawana działka jest objęta uproszczonym planem urządzania lasu;
  • zaświadczenie z urzędu gminy lub miasta, że nieruchomość nie znajduje się na terenie rewitalizacyjnym;
  • decyzja podziałowa z informacją, że jest ona ostateczna – jeśli działka powstała w wyniku podziału nieruchomości; jeśli podział nie jest ujawniony w księdze wieczystej, w takiej sytuacji potrzebne będą również wykaz zmian danych ewidencyjnych lub odpis tego wykazu oraz wypis i wyrys na działki powstałe w wyniku podziału.

Jeśli natomiast działka jest zabudowana, jej sprzedaż będzie wymagała skompletowania również takich dokumentów jak zaświadczenie o braku zameldowania w nieruchomości osób na pobyt stały lub tymczasowy (pozyskiwane z urzędu gminy lub miasta) czy świadectwo charakterystyki energetycznej (certyfikat energetyczny) budynku.

Podsumowanie

Jeśli planujesz sprzedaż działki, dokumenty niezbędne do przeprowadzenia tej procedury warto zacząć zbierać jak najwcześniej. Niektóre z nich (jak np. odpis z księgi wieczystej czy wypis i wyrys z rejestru gruntów) mogą wymagać wizyty u notariusza czy też w urzędzie. Są one niezwykle ważne, ponieważ stanowią potwierdzenie autentyczności ogłoszenia. Skracają też procedurę zakupu, pozwalając szybciej dopełnić wszelkich formalności.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: