Kamionek - historyczne osiedle Warszawy

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 29.10.2021

Kamionek to warszawskie osiedle, którego historia XIX wieku. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdzisz na GetHome.

Kamionek to jedno z warszawskich osiedli, położonych na prawym brzegu Wisły. Jest to osiedle, które dynamicznie zdobywa popularność, poprzez liczne inwestycje i renowacje historycznych budynków. Sprawdź, co dokładnie przyciąga nowych mieszkańców i turystów na warszawski Kamionek.

Bogata historia Kamionka

Kamionek przyłączono do Warszawy pod koniec XIX wieku, jednak jego historia jest znacznie dłuższa. Na historycznych kartach Polski osada Kamion pojawia się już w XI wieku i to właśnie, stąd wzięła się obecna nazwa warszawskiego osiedla. Najważniejszymi wydarzeniami w historii tego obszaru są z pewnością wybory dwóch polskich królów. To właśnie tu, na polach Kamionka miała miejsce pierwsza wolna elekcja, dzięki której Henryk Walezy został królem Polski. Zostało to uwiecznione na słynnym obrazie Jana Matejki “Potęga Rzeczypospolitej u zenitu”. Co więcej, odbyła się tu również elekcja ostatniego króla Polski, czyli Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uznaje się, że wydarzenia te miały miejsce na terenie obecnych Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych, które stanowią otulinę głównego parku osiedla - Parku Skaryszewskiego.

Zabytki na warszawskim Kamionku

Kamionkowskie Błonie Elekcyjne to popularna wśród warszawiaków ostoja zieleni, która została wpisana do rejestru zabytków. Co roku odbywają się tu także wydarzenia kulturowe, które nawiązują do elekcyjnej przeszłości tych terenów. Wielowieczna historia osiedla sprawia, że obecnie znajdziemy tu wiele zabytków przyciągających turystów. Są to m.in kościół na Kamionku z jedną z najstarszych nekropolii w Polsce, park Skaryszewski, kamienica przy ulicy Chodakowskiej 22, zespół Instytutu Weterynarii SGGW czy Rogatki Grochowskie. Co więcej, osiedle to jest aktualnie dynamicznie rozbudowywane i odnawiane poprzez liczne renowacje starych budynków oraz nowe inwestycje deweloperskie.

Sprawdź ofertę nieruchomości na sprzedaż Kamionek Warszawa

Kamionek z doskonałym położeniem

Dużym atutem osiedla jest przede wszystkim jego doskonała lokalizacja w dzielnicy Praga-Południe. Osiedle położone jest na prawym brzegu Wisły, nad samą rzeką. Jest to osiedle o dużym znaczeniu w zakresie stołecznej komunikacji. To właśnie tu znajdują się trzy kluczowe mosty łączące oba brzegi Warszawy: Most Świętokrzyski, Most Księcia Józefa Poniatowskiego, a także kolejowy Most Średnicowy. Na terenie osiedla znajdują się także ważne punkty komunikacji publicznej, takie jak: Metro Stadion Narodowy, przystanek kolejowy Warszawa Stadion, Rondo Waszyngtona z licznymi przystankami autobusowymi i tramwajowymi, a także drugi największy dworzec kolejowy Warszawa Wschodnia. To sprawia, że Kamionek jest jednym z najlepiej skomunikowanych osiedli w całej Warszawie, a mieszkańcy osiedla mogą szybko przemieszczać się nie tylko po stolicy, ale i po całej Polsce.

Duży wpływ na renomę osiedla mają także liczne atrakcje. Znajdziemy tu słynną plażę Poniatówkę z boiskami do siatkówki plażowej, stadion PGE Narodowy, wspomniany wcześniej Park Skaryszewski z Kanałem Wystawowym, który zlokalizowany jest nad Jeziorem Kamionkowskim, Park Obwodu Praga Armii Krajowej, a także popularna wśród turystów fabryka czekolady E.Wedel. Tak dogodne położenie i liczne udogodnienia sprawiają, że Kamionek cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród warszawiaków, jak turystów z całej Polski i nie tylko.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: