Gdzie zamieszkać w Warszawie? Najdroższe i najtańsze dzielnice

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 13.02.2023

Chcesz kupić mieszkanie w stolicy, jednak nie wiesz, na jaką lokalizację się zdecydować? Sprawdź ranking najdroższych i najtańszych dzielnic Warszawy na portalu GetHome.

Lokalizacja mieszkania wpływa łatwość dotarcia do pracy czy szkoły, dostępność najważniejszych usług (sklepy, przychodnie, gastronomia, sport, rozrywka) czy terenów zielonych, a także bezpieczeństwo i spokój. Jej właściwy wybór może mieć zatem znaczący wpływ na jakość życia. Warszawa jest olbrzymim i bardzo różnorodnym miastem, w którym każdy znajdzie miejsce dla siebie. Lokalizacje znacząco wpływają jednak na ceny nieruchomości. Dowiedz się, gdzie zamieszkać w Warszawie i czym różnią się poszczególne dzielnice.

Ranking warszawskich dzielnic

Aby ułatwić sobie poszukiwania wymarzonego mieszkania Warszawa, warto najpierw zawęzić je do jednej lub kilku dzielnic. Warto jednak pamiętać, że odpowiedź na pytanie, gdzie warto zamieszkać w Warszawie, będzie różna w zależności od Twoich oczekiwań i potrzeb. Dla jednych najważniejsze będzie dobre skomunikowanie z centrum, inni poszukują zielonych enklaw w środku miasta. Które dzielnice warto brać pod uwagę w zależności od potrzeb?

Komunikacja miejska

Cała Warszawa jest bardzo dobrze skomunikowana, ale jeśli zależy Ci na szybkim przemieszczaniu się i omijaniu korków, które bardzo często formują się w godzinach szczytu, dobrym pomysłem będzie zamieszkanie w pobliżu stacji metra. Znajdują się one w następujących dzielnicach:

 • Ursynów,
 • Mokotów,
 • Żoliborz,
 • Śródmieście,
 • Bielany,
 • Bemowo,
 • Wola,
 • Targówek,
 • Praga Północ.

Trzeba jednak brać pod uwagę, że bliskość metra wpływa na wzrost cen nieruchomości.

Tereny zielone

Ponad 80% mieszkańców stolicy mieszka w odległości nie większej niż 1200 m od terenów zielonych, które dają wytchnienie od zgiełku miasta. Jeśli jednak zależy Ci na jak najspokojniejszej okolicy i bliskości przyrody, warto wziąć pod uwagę te dzielnice, w którym przypada najwięcej powierzchni terenów zielonych na jednego mieszkańca. Są to:

 • Śródmieście (22,19 mkw.),
 • Żoliborz (12,66 mkw.),
 • Ochota (12,08 mkw.),
 • Włochy (7,53 mkw.),
 • Mokotów (7,01 mkw.).

Gdzie jest najmniej zieleni? Ze statystyk wynika, że na Wawrze i Rembertowie (poniżej 1 mkw. na mieszkańca).

Zaludnienie

Szukając spokoju, warto zwrócić uwagę także na liczbę mieszkańców w przeliczeniu na 1 km² powierzchni. Do dzielnic z najmniejszą gęstością zaludnienia należą:

 • Wawer (1090),
 • Wesoła (1153),
 • Rembertów (1283).

Natomiast najgęściej zaludnione są:

 • Praga-Południe (8339),
 • Ochota (8291),
 • Wola (7839 osób).

Będą to odpowiednie lokalizacje dla osób, którym nie przeszkadza wielkomiejski zgiełk i chaos.

Komunikacja rowerowa

Zastanawiając się, gdzie zamieszkać w Warszawie, często warto wziąć też pod uwagę dostępność tras rowerowych. Dzięki nim miłośnicy dwóch kółek mogą się łatwo i szybko poruszać po mieście. Jeśli jesteś zwolennikiem tej formy transportu, warto zwrócić uwagę na dzielnice, w których można znaleźć najwięcej kilometrów ścieżek rowerowych. Są to:

 • Mokotów (77,1 km),
 • Śródmieście (65,4 km),
 • Ursynów (62,5 km),
 • Praga-Południe (52,6 km),
 • Bielany (50,5 km).

Największą gęstością tras rowerowych mogą się natomiast pochwalić Żoliborz (4,6 km/km² powierzchni), Śródmieście (4,2 km/km²) i Ochota (3,6 km/km²). Natomiast najmniej przyjazne dla cyklistów są Wesoła ora Rembertów.

Bezpieczeństwo

Szukając najbezpieczniejszego miejsca do zamieszkania w Warszawie, najlepiej przyjrzeć się statystykom policyjnym. Najwięcej przestępstw kryminalnych w 2022 r. stwierdzono na Żoliborzu i w dzielnicy Praga-Północ. Najspokojniejsza pod tym względem jest Białołęka, choć tam z kolei stwierdzono najwięcej przestępstw przeciwko mieniu (w tej kategorii mieszczą się m.in. kradzieże). Najmniej tego typu zdarzeń stwierdzono natomiast na Targówku.

Jakie są najdroższe dzielnice w Warszawie?

Średnie ceny nieruchomości w Warszawie należą do najwyższych w Polsce. W obrębie miasta są jednak dość zróżnicowane. W najdroższych dzielnicach znajdują się przede wszystkim luksusowe mieszkania dla osób oczekujących komfortu, a jednocześnie nie liczących się przesadnie z kosztami. Są one atrakcyjne również ze względu na lokalizację, czyli m.in. dostępność usług i infrastruktury. Gdzie warto zamieszkać w Warszawie, jeśli wysoki koszt nie jest przeszkodą? Statystycznie najdrożej jest na:

 • Ochocie,
 • Woli,
 • Mokotowie.

Najwięcej w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej kosztują w pełni wykończone apartamenty i mieszkania powstałe w ramach nowoczesnych, prestiżowych inwestycji. W tych atrakcyjnych dzielnicach można jednak również znaleźć bardziej przystępne cenowo mieszkania – jednak w zasadzie wyłącznie na rynku wtórnym.

Jakie są najtańsze dzielnice w Warszawie? 

Gdzie najlepiej zamieszkać w Warszawie, jeśli masz ograniczone możliwości finansowe? Najkorzystniej pod względem cen wypadają dzielnice oddalone od centrum, takie jak Wawer, Białołęka i Rembertów. Ich mieszkańcy nie mogą również liczyć na dostępność metra, które zapewniłoby szybszy dojazd. Są to jednak obszary należące do najspokojniejszych i najmniej zaludnionych. Zabudowa często jest kameralna, nie brakuje w nich także zieleni. Dlatego mogą się okazać dobrym wyborem np. dla młodych rodzin czy seniorów.

W poszukiwaniu niższych cen często warto też rozważyć lokalizacje poza granicami miasta.

Gdzie zamieszkać z dziećmi?

Częstym dylematem młodych ludzi jest to, gdzie zamieszkać w Warszawie, mając dzieci. Rodzicom zależy przede wszystkim na dobrym dostępie do edukacji, ale także usług medycznych, rekreacji czy terenów zielonych. Jeśli chodzi o to pierwsze kryterium, atrakcyjnymi lokalizacjami są Ursynów, Wesoła i Śródmieście – w tych dzielnicach przypada najwięcej miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych na 1000 dzieci.

Najwięcej przedszkoli zlokalizowanych jest natomiast na Mokotowie, w Śródmieściu i na Pradze-Południe. Mokotów i Praga-Południe dominują także, jeśli chodzi o liczbę szkół podstawowych. Ponadto w tych dzielnicach znajduje się dużo przyjaznych dzieciom atrakcji, parków, placów zabaw i innych miejsc rekreacji.

Zastanawiając się, gdzie warto zamieszkać w Warszawie, dobrze jest zwracać uwagę również na odległości do placówek oświatowych. Z badań z 2019 r. wynika, że dla mniej więcej połowy mieszkańców Białołęki, Rembertowa, Wawra, Wesołej i Wilanowa przedszkola znajdują się poza zasięgiem 800 m, a szkoły podstawowe poza zasięgiem 1000 m. Podobne problemy można zaobserwować w Wilanowie, Wawrze, Białołęce, we Włochach i Wesołej. 

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, gdzie zamieszkać w Warszawie, na pewno nie jest jednoznaczna. Warto jednak zauważyć, że w mieście znajdują się przyjazne enklawy zarówno dla rodzin, jak i dla singli czy seniorów. Mimo wysokiej średniej cen na rynku nieruchomości wciąż można tu również znaleźć niezłe okazje. Ogółem stolica jest uważana za bardzo dobre miejsce do życia, a tutejsze nieruchomości są niezwykle różnorodne.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: