- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Kompostowanie – jak zacząć?
Kompostownik umożliwia składowanie resztek roślinnych, a także powtórne wykorzystywanie niektórych odpadów kuchennych, co pozwala uzyskać znakomity nawóz naturalny. Kompost dostarcza również niezbędnych składników odżywczych roślinom oraz poprawia strukturę gleby. W jaki sposób zacząć swoją przygodę z kompostowaniem? Oto najważniejsze informacje, które przydadzą się początkującym w tej dziedzinie.
Czytaj również: Segregacja odpadów – co gdzie wyrzucać?
W jaki sposób kompostować w ogrodzie?
Co można zyskać dzięki kompostowaniu? Z czego zrobić kompost?
Dzięki kompostownikowi z całą pewnością zadbać można o środowisko naturalne, a także pozbyć się problemów z biodegradowalnymi resztkami kuchennymi bądź roślinnymi. Kompostownik wpłynie na lepszy wygląd ogrodu, a także poprawi strukturę gleby i doskonale ją użyźni. Dodatkowo dzięki kompostowaniu oszczędzić można na wywozie śmieci i zapewnić roślinom znakomite warunki do rozwoju. Kompost zrobić można z m.in.:
- Odpadów roślinnych (również liści czy chwastów) i resztek jedzenia;
- Popiołu drzewnego;
- Odchodów zwierząt domowych i hodowlanych;
- Zaparzonych wcześniej torebek herbacianych;
- Mułu ze stawu bądź oczka wodnego;
- Szarego papieru.
Jak duży powinien być kompostownik?
Wielkość kompostownika należy zawsze dopasowywać do wielkości ogrodu. Kompostownik nie może być więc ani za mały, ani za duży – wówczas bowiem nie będzie w pełni użyteczny. Do małego kompostownika nie zmieszczą się wszystkie odpady biodegradowalne, więc się zmarnują. Z kolei zbyt duży kompostownik zajmie większą część ogrodu – a przecież można ją zagospodarować np. na miejsce do odpoczynku. W przypadku, gdy decydujemy się na samodzielne wydzielenie miejsca na kompost, należy zwrócić uwagę na jego średnie wymiary:
- Maksymalnie 150 cm wysokości i 150 cm szerokości;
- Mały kompostownik – pojemność do 500 l;
- Uprawa ekologiczna – pojemność powyżej 1000 l;
- Duży kompostownik – pojemność powyżej 1500 l.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić kompostownik krok po kroku, sprawdź ten poradnik: https://fajnyogrod.pl/porady/jak-zrobic-kompostownik-doradzamy-krok-po-kroku/
Jak zacząć kompostowanie? Przydatne wskazówki
Kompostownik należy ustawić w miejscu, które nie będzie narażone na wiatr czy mocne słońce. Właśnie dzięki temu kompostownik będzie miał zapewnioną dobrą temperaturę i wilgotność, co z pewnością pozytywnie wpłynie na proces kompostowania bioodpadów. Trzeba też pamiętać, aby kompostownik znalazł się daleko od użytkowej części ogrodu i był daleko od granicy działki – nie może bowiem przeszkadzać sąsiadom. Warto skupić się również na modelach pojemników przeznaczonych na odpady biodegradowalne. Do wyboru mamy trzy popularne kompostowniki:
- Otwarty – bez pokrywy, wykonany z drewna, plastiku bądź metalu.
- Zamknięty – z pokrywą, zazwyczaj utworzony z plastiku.
- Rotacyjny – w postaci beczki, którą można obracać i w ten sposób mieszać odpady.
Najtańsze są kompostowniki z palet, które można zrobić samodzielnie. Doskonale sprawdzają się też drewniane konstrukcje, które są o wiele trwalsze niż te z palet. Ogromną popularnością cieszą się również kompostowniki plastikowe, zwłaszcza że są odporne na promieniowanie słoneczne bądź deszcze. Tanią i prostą konstrukcyjnie opcją jest też kompostownik z siatki. Niektórzy decydują się również na trwały, jednak zupełnie niemobilny kompostownik murowany.
Polecamy także: Rośliny do ogrodu – jakie gatunki wybrać?
Jak ułożyć kompost warstwowo?
Najważniejsze w kompostowaniu jest dokładne formowanie warstw, które pozwala na uzyskanie dobrej jakości nawozu. Zacznij od dolnej warstwy, po czym wysypuj na nią kolejne:
- 1 warstwa – 20 cm rozdrobnionych gałęzi jako naturalna warstwa drenująca.
- 2 warstwa – torf, ziemia ogrodowa lub słoma jako warstwa pochłaniająca składniki mineralne.
- Następne warstwy – dowolne warstwy, jednak przekładane ziemią, pokruszoną gliną, dolomitem lub mieloną kredą w celu łatwiejszego wchłaniania się deszczówki.
Warto pamiętać o tym, aby podlewać kompostownik w czasie suszy – musi być on bowiem ciągle lekko wilgotny. Nie tylko jednak woda, ale też tlen powinien mieć dostęp do każdej warstwy kompostu – również tych położonych najgłębiej. Aby biodegradowalne odpady nie zgniły przez zbyt obfite deszcze, w trakcie ulewy warto z kolei przykryć kompostownik liśćmi lub słomą. Jak przyspieszyć proces rozkładu? Wystarczy do kompostu dodać składniki aktywizujące, np. młode chwasty, odchody zwierząt hodowlanych bądź dżdżownice.
Opracowanie: fajnyogrod.pl
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
19.07.2023, Artykuł sponsorowany
Jakie drzwi zewnętrze do domu energooszczędnego wybrać?
Drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego najczęściej są wybierane w kluczu: cena, dopiero później jakość. Całkowitą niszą jest z kolei nowoczesne podejście, które odpowiada specyfice konkretnego budownictwa. W takim przypadku absolutną podstawą będzie funkcjonalność, a następnie jakośćDrzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego najczęściej są wybierane w kluczu: cena, dopiero później jakość. Całkowitą niszą jest z kolei nowoczesne podejście, które odpowiada specyfice konkretnego budownictwa. W takim przypadku absolutną podstawą będzie funkcjonalność, a następnie jakość wykonania produktu. Jakie drzwi wejściowe sprawdzą się w przypadku domów energooszczędnych?
02.05.2023, Dominika Perkowska
Czym jest audyt energetyczny budynku?
Audyt energetyczny to kompleksowa analiza zużycia energii w budynku w celu określenia efektywności energetycznej oraz wskazania możliwości redukcji kosztów związanych ze zużyciem energii. Jak wygląda taki audyt, na czym polega i ile kosztuje? Sprawdzamy! Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
02.05.2023, Dominika Perkowska
Ile kosztuje termomodernizacja budynku w 2023 roku?
Termomodernizacja budynku to proces, którego celem jest zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia budynku, co przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz obniżenia kosztów eksploatacyjnych budynku. Jest to jeden z najważniejszych spTermomodernizacja budynku to proces, którego celem jest zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia budynku, co przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz obniżenia kosztów eksploatacyjnych budynku. Jest to jeden z najważniejszych sposobów na redukcję zużycia energii w budynkach i poprawę ich efektywności energetycznej. Jaki jest koszt termomodernizacji domu i mieszkania? Sprawdzamy!
02.05.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Co to jest termomodernizacja, czyli podstawy nowoczesnego mieszkalnictwa
Z tego artykułu dowiesz się m.in.: co obejmuje termomodernizacja budynku, jakie są etapy termomodernizacji budynków, co daje termomodernizacja domu. Co to termomodernizacja... w prawie? Definicja prawna Czym jest termomodernizacja domu? Najprościej ujmując jest to przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną, wpływające na poprawę efektywności energetycznej budynku i pozwalające zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Nie jest to jednak definicja termomodernizacjCzym jest termomodernizacja domu? Najprościej ujmując jest to przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną, wpływające na poprawę efektywności energetycznej budynku i pozwalające zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Nie jest to jednak definicja termomodernizacji w rozumieniu przepisów prawa; ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów wyraźnie określa, co to jest termomodernizacja i jakie przedsięwzięcia można uznać za przedsięwzięcia termomodernizacyjne. O termomodernizacji można mówić m.in. w sytuacji, gdy wynikiem podjętych prac jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej. Mowa zarówno o budynkach mieszkalnych, jak i budynkach stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych.
28.04.2023, Dominika Perkowska
Program Czyste Powietrze: podstawa wsparcia termomodernizacji
Program Czyste Powietrze już od kilku lat wspiera Polaków w procesie termomodernizacji budynków. Teraz - kiedy termomodernizacja staje się absolutną podstawą - Program Czyste Powietrze może się cieszyć jeszcze większym zainteresowaniem. Już teraz sprawdź, w czym może Cię wesprzeć ProgrProgram Czyste Powietrze już od kilku lat wspiera Polaków w procesie termomodernizacji budynków. Teraz - kiedy termomodernizacja staje się absolutną podstawą - Program Czyste Powietrze może się cieszyć jeszcze większym zainteresowaniem. Już teraz sprawdź, w czym może Cię wesprzeć Program Czyste Powietrze.