1. Blog
 • Dla profesjonalistów
 • Analizy
 • Aranżacje
 • Architektura
 • Baza wiedzy
 • Dzielnice
 • Finanse i prawo
 • Lokalizacje
 • Porady
Tematy

Kompostowanie – jak zacząć?

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

16.07.2021

Kompostownik umożliwia składowanie resztek roślinnych, by powtórnie wykorzystywać niektóre z odpadów. Jak kompostować? Sprawdź na Gethome.pl

Kompostownik umożliwia składowanie resztek roślinnych, a także powtórne wykorzystywanie niektórych odpadów kuchennych, co pozwala uzyskać znakomity nawóz naturalny. Kompost dostarcza również niezbędnych składników odżywczych roślinom oraz poprawia strukturę gleby. W jaki sposób zacząć swoją przygodę z kompostowaniem? Oto najważniejsze informacje, które przydadzą się początkującym w tej dziedzinie.

Czytaj również: Segregacja odpadów – co gdzie wyrzucać?

W jaki sposób kompostować w ogrodzie?

Co można zyskać dzięki kompostowaniu? Z czego zrobić kompost?

Dzięki kompostownikowi z całą pewnością zadbać można o środowisko naturalne, a także pozbyć się problemów z biodegradowalnymi resztkami kuchennymi bądź roślinnymi. Kompostownik wpłynie na lepszy wygląd ogrodu, a także poprawi strukturę gleby i doskonale ją użyźni. Dodatkowo dzięki kompostowaniu oszczędzić można na wywozie śmieci i zapewnić roślinom znakomite warunki do rozwoju. Kompost zrobić można z m.in.:

 • Odpadów roślinnych (również liści czy chwastów) i resztek jedzenia;
 • Popiołu drzewnego;
 • Odchodów zwierząt domowych i hodowlanych;
 • Zaparzonych wcześniej torebek herbacianych;
 • Mułu ze stawu bądź oczka wodnego;
 • Szarego papieru.

Jak duży powinien być kompostownik?

Wielkość kompostownika należy zawsze dopasowywać do wielkości ogrodu. Kompostownik nie może być więc ani za mały, ani za duży – wówczas bowiem nie będzie w pełni użyteczny. Do małego kompostownika nie zmieszczą się wszystkie odpady biodegradowalne, więc się zmarnują. Z kolei zbyt duży kompostownik zajmie większą część ogrodu – a przecież można ją zagospodarować np. na miejsce do odpoczynku. W przypadku, gdy decydujemy się na samodzielne wydzielenie miejsca na kompost, należy zwrócić uwagę na jego średnie wymiary:

 • Maksymalnie 150 cm wysokości i 150 cm szerokości;
 • Mały kompostownik – pojemność do 500 l;
 • Uprawa ekologiczna – pojemność powyżej 1000 l;
 • Duży kompostownik – pojemność powyżej 1500 l.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić kompostownik krok po kroku, sprawdź ten poradnik: https://fajnyogrod.pl/porady/jak-zrobic-kompostownik-doradzamy-krok-po-kroku/

Jak zacząć kompostowanie? Przydatne wskazówki

Kompostownik należy ustawić w miejscu, które nie będzie narażone na wiatr czy mocne słońce. Właśnie dzięki temu kompostownik będzie miał zapewnioną dobrą temperaturę i wilgotność, co z pewnością pozytywnie wpłynie na proces kompostowania bioodpadów. Trzeba też pamiętać, aby kompostownik znalazł się daleko od użytkowej części ogrodu i był daleko od granicy działki – nie może bowiem przeszkadzać sąsiadom. Warto skupić się również na modelach pojemników przeznaczonych na odpady biodegradowalne. Do wyboru mamy trzy popularne kompostowniki:

 • Otwarty – bez pokrywy, wykonany z drewna, plastiku bądź metalu.
 • Zamknięty – z pokrywą, zazwyczaj utworzony z plastiku.
 • Rotacyjny – w postaci beczki, którą można obracać i w ten sposób mieszać odpady.

Najtańsze są kompostowniki z palet, które można zrobić samodzielnie. Doskonale sprawdzają się też drewniane konstrukcje, które są o wiele trwalsze niż te z palet. Ogromną popularnością cieszą się również kompostowniki plastikowe, zwłaszcza że są odporne na promieniowanie słoneczne bądź deszcze. Tanią i prostą konstrukcyjnie opcją jest też kompostownik z siatki. Niektórzy decydują się również na trwały, jednak zupełnie niemobilny kompostownik murowany.

Polecamy także: Rośliny do ogrodu – jakie gatunki wybrać?

Jak ułożyć kompost warstwowo?

Najważniejsze w kompostowaniu jest dokładne formowanie warstw, które pozwala na uzyskanie dobrej jakości nawozu. Zacznij od dolnej warstwy, po czym wysypuj na nią kolejne:

 • 1 warstwa – 20 cm rozdrobnionych gałęzi jako naturalna warstwa drenująca.
 • 2 warstwa – torf, ziemia ogrodowa lub słoma jako warstwa pochłaniająca składniki mineralne.
 • Następne warstwy – dowolne warstwy, jednak przekładane ziemią, pokruszoną gliną, dolomitem lub mieloną kredą w celu łatwiejszego wchłaniania się deszczówki.

Warto pamiętać o tym, aby podlewać kompostownik w czasie suszy – musi być on bowiem ciągle lekko wilgotny. Nie tylko jednak woda, ale też tlen powinien mieć dostęp do każdej warstwy kompostu – również tych położonych najgłębiej. Aby biodegradowalne odpady nie zgniły przez zbyt obfite deszcze, w trakcie ulewy warto z kolei przykryć kompostownik liśćmi lub słomą. Jak przyspieszyć proces rozkładu? Wystarczy do kompostu dodać składniki aktywizujące, np. młode chwasty, odchody zwierząt hodowlanych bądź dżdżownice.

 

Opracowanie: fajnyogrod.pl

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu. Współpracujemy tylko z najlepszymi! Dzięki temu na GetHome znajdziesz merytoryczne artykuły opracowane przez profesjonalistów. Zastanawiasz się, jak przeprowadzić rozmowę z doradcą kredytowym? Szukasz pomysłu na aranżację przestrzeni sypialnianej? Specjalnie dla Ciebie - wspólnie z naszymi Partnerami - opracowaliśmy serię niezbędnych porad i inspiracji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox

Google Chrome

Google Chrome

Microsoft Edge

Microsoft Edge

Safari

Safari

Opera

Opera