- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Krowodrza - dawna dzielnica ogrodów
Krowodrza przez długi czas pozostawała zapleczem ogrodniczym Krakowa. O tę zasobną wieś, której przeważający obszar zajmowały łąki, pastwiska i folwarki, radcy miejscy toczyli wieczne spory z władzami kościelnymi, które sprawowały nad Krowodrzą zarząd. Od 1910 roku, czyli od czasu włączenia jej do Krakowa, Krowodrza powoli wychodzi ze służebnej roli ogrodniczej i zaczyna się zmieniać jej charakter. Obecnie jest to jedna z bardziej polecanych dzielnic to zakupu mieszkania w Krakowie.
Chcesz zamieszkać na Krowodrzy? Sprawdź oferty portalu Gethome:
Zielone tradycje Krowodrzy
Pomimo, że Kraków nie potrzebuje już Krowodrzy w roli dostarczyciela płodów ziemi, tradycje ogrodnicze w dzielnicy są nadal żywe. Wystarczy się przejść nad Młynówkę Królewską, aby zobaczyć ślady dawnej krowoderskiej świetności ogrodniczej. Oficjalnie działają Towarzystwo Ogrodnicze i Ogrody Łobzów, ale w Krowodrzy w Krakowie nie brakuje również inicjatyw społecznych, jak na przykład organizowanie ogródków dla dzieci i przestrzeni hortiterapeutycznych, promujących wykorzystanie roślin w rehabilitacji pacjentów.
Tereny zielone to zasób niezwykle ważny dla mieszkańców Krowodrzy. Wielokrotnie podkreślali oni potrzebę ochrony tego, co pozostało po łąkowo-ogrodniczej przeszłości Krowodrzy. Oprócz tego wyrażają gorące poparcie dla nowych inwestycji w obszary zieleni i parki kieszonkowe. Jakie tereny rekreacyjne mają obecnie do dyspozycji w dzielnicy?
W jej obszar wchodzi Park Jordana i Park Krakowski, które są zabytkami i na szczęście nie mogą być zabudowywane. - opowiada redakcji news.krakow.pl Marcin Grega, twórca profilu facebookowego "Moja Krowodrza" - Krowodrzę cechuje też duża bliskość terenów zielonych poza Krakowem, wystarczy wsiąść na rower, przejechać całą Młynówkę Królewską i w pół godziny jest się w okolicach wałów Rudawy, w Modlniczce czy w rezerwacie Skała Kmity.
Przeczytaj również: Nowa Huta - miasto w mieście
Spokojnie, ale nie nudno
Krowodrza w Krakowie ze względu na liczne tereny rekreacyjne, jest świetnym wyborem dla rodzin z dziećmi. Również studenci wybierają tę dzielnicę ze względu na bliskość szkół wyższych i dobre połączenie z centrum miasta. W wolnym czasie można się zrelaksować na świeżym powietrzu albo - wprost przeciwnie - wybrać którąś z nastrojowych kawiarenek. Na dłuższy wypad warto udać się na krakowskie Stare Miasto, do którego jest zaledwie 2,5 km odległości.
Mam mieszkanie w kamienicy niedaleko parku Krakowskiego i kina Mikro, którego jestem bardzo częstym gościem. - mówi Filip, który na Krowodrzy w Krakowie mieszka od kilkunastu lat - Wieczorami biegam wzdłuż Błoni, do pracy jeżdżę na rowerze, bo biuro wynajmuję niedaleko, na piwo ze znajomymi chodzę na nogach. Latem często zaglądam do Bezogródka, gdzie mogę coś zjeść szybko, ale i zdrowo. No i mogę ze sobą zabrać psa, poza tym uwielbiam tajskie lody.
Zobacz również: mieszkania do wynajęcia Krowodrza
"Serce" Krowodrzy
Rynek Krowoderski to inwestycja na którą czekają niecierpliwie wszyscy mieszkańcy. Krowodrza w Krakowie nie ma swojego centrum, które spełniałoby ważne funkcje społeczne i służyło jako forum aktywności dzielnicowej. Rynek miałby powstać u zbiegu ul. Królewskiej i al. Kijowskiej, jednak nadal nie ma porozumienia pomiędzy władzami miasta a spółdzielnią mieszkaniową “Piast” w sprawie użytkowania wieczystego położonej tam działki. Plany inwestycyjne dotyczące rynku całkowicie popierają mieszkańcy Krowodrzy.
Rynek Krowoderski mógłby być sercem naszej dzielnicy – uważa Łukasz Mańczyk, pasjonat historii Krowodrzy, w rozmowie z portalem funkcjaobywatel.pl – Po pierwsze – stworzenie rynku ratuje ten cenny obszar przed zabudową, po drugie – to właśnie tutaj krzyżują się dwie najważniejsze krowoderskie arterie: wschód-zachód i północ-południe. Jednak stworzenie Rynku Krowoderskiego będzie trudne, bo teren ten został oddany na mocy użytkowania wieczystego Spółdzielni Mieszkaniowej „Piast”.
Póki co, na spornym terenie powstał parking, a z powodu braku porozumienia sprawa trafiła do sądu. Obie strony deklarują jednak, że zależy im na utworzeniu wspólnej przestrzeni, służącej wszystkim mieszkańcom Krowodrzy.
Zdjęcie główne: https://lovekrakow.pl/
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.09.2024, Artykuł gościnny
Kolejna szansa na mieszkanie, dom lub kredyt na Targach Mieszkań i Domów w Krakowie
Zapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach orgZapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach organizowanych przez spółkę Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie.
23.09.2021, Redakcja
Targi mieszkaniowe wracają do Krakowa!
Co dalej z cenami mieszkań? To pytanie zadają sobie tej jesieni wszyscy, którzy myślą o kupnie nowego lokum. Oferta deweloperów we wszystkich dużych miastach w Polsce kurczy się z niespotykaną dotąd prędkością. Oprócz popytu konsumpcyjnego umacnia się również popyt inwestycyjny - wiele oTo pytanie zadają sobie tej jesieni wszyscy, którzy myślą o kupnie nowego lokum. Oferta deweloperów we wszystkich dużych miastach w Polsce kurczy się z niespotykaną dotąd prędkością. Oprócz popytu konsumpcyjnego umacnia się również popyt inwestycyjny - wiele osób decyduje się na kupno jednego lub kilku mieszkań pod wynajem lub po prostu jako ochronę kapitału w niepewnych gospodarczo czasach. Na dodatek podaż nowych lokali spada. Przy rosnącym popycie i słabnącej podaży nie mamy więc co liczyć na zapowiadane w Internecie spadki cen!
17.07.2023, Dominika Perkowska
Poradnik dla studenta: gdzie zamieszkać w Krakowie?
Kraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studeKraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studentem szukającym idealnego mieszkania w Krakowie, istnieje kilka czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę – od lokalizacji i dostępności uczelni po atrakcje i życie kulturalne miasta, wszystko to może wpływać na Twoją decyzję. Jak się mieszka w Krakowie? Które dzielnice będą najlepsze na studenckie życie? Czym się od siebie różnią? Sprawdzamy!
27.01.2020, Redakcja
Jak się mieszka na Podgórzu Duchackim?
Podgórze Duchackie stało się jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic mieszkalnych stolicy Małopolski. Co warto wiedzieć o tym rejonie, jeśli poszukuje się mieszkania w Krakowie? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności ? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności Podgórza Duchackiego wśród krakowian?
27.01.2020, Redakcja
Czy warto zamieszkać na Wzgórzach Krzesławickich?
Obszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza KrzesławickiObszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza Krzesławickie wchodziły w skład dzielnicy Nowa Huta, co również w dużym stopniu wpłynęło na tożsamość dzielnicy. Jak się mieszka w tej części Krakowa?