placement placeholder
placement placeholder

Dzielnica Krowodrza Kraków

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 13.09.2022

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o krakowskiej dzielnicy Krowodrza? Poniżej kilka przydatnych informacji!

Krowodrza to jedna z osiemnastu dzielnic Krakowa, która charakteryzuje się bardzo dużą liczbą nowych inwestycji mieszkalnych. Jest to miejsce bardzo atrakcyjne do mieszkania, spędzania wolnego czasu czy szukania pracy. Bliska odległość do krakowskiego Starego Miasta sprawia, że ceny nieruchomości w Krowodrzy są znacznie wyższe od przeciętnych.

Krowodrza ma bardzo bogatą infrastrukturę własną, w skład której wchodzą jednostki edukacyjne, sportowe czy kulturalne. Znajdziemy tu liczne zabytki i parki, które poprawiają jakość życia i zapewniają wiele możliwości spędzania czasu wolnego. Dzielnica ta jest swoistym kompromisem między tętniącym życiem Starym Miastem, gdzie zawsze jest głośno, a spokojniejszymi okolicami, które są idealne dla osób starszych i rodzin z dziećmi.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż na krakowskich Krowodrzachdomy na sprzedaż Krowodrza Kraków

1. Informacje ogólne

Położenie Krowodrzy na mapie Krakowa

Krowodrza, oznaczona numerem „V”, jest położona na północ od Wisły, w zachodnio-północnej części miasta. Od południa graniczy ze Zwierzyńcem – dzielnicą nr VII, od zachodu z Bronowicami oznaczonymi rzymską cyfrą VI, od północy z Prądnikiem Białym (dzielnica IV), a od wschodu ze Starym Miastem.

Rozciąga się od Parku Jordana na południu do torów kolejowych na północy oraz od ul. Piastowskiej do al. Słowackiego. Na terenie Krowodrzy położonych jest sześć osiedli:

 • Cichy Kącik – nazwa pochodzi od prowadzonej tam przed wojną kawiarni o tej samej nazwie; dominuje tam zabudowa niska, tereny zielone oraz punkty rekreacyjne czy kulturalne,
 • Czarna Wieś – dominuje tam zabudowa kamieniczna, choć znajdują się tu także wielkie gmachy takich budynków jak AGH czy Muzeum Narodowego,
 • Krowodrza – jedno z najbardziej uprzemysłowionych osiedli w dzielnicy; to dawne przedmieście Krakowa, co jest widoczne w stylu zabudowy,
 • Łobzów – to dawna wieś królewska, w której znajdziemy chociażby Pałac Królewski w Łobzowie; dominuje tu zabudowa niska i targowa,
 • Miasteczko Studenckie AGH – to kampus studencki przeznaczony dla żaków tej uczelni; w okresie wakacyjnym to największe centrum hotelowe w Polsce; dominuje tu zabudowa wysoka,
 • Nowa Wieś – osiedle o zabudowie międzywojennej, kamienicznej, choć znajdziemy tu i nowsze bloki z wielkiej płyty.

Większa część dzielnicy stanowi zabudowa niska i kamieniczna. Duża ilość terenów zielonych sprawia, że jest to raj dla deweloperów, którzy w tym miejscu stawiają swoje inwestycje, chcąc przyciągnąć mieszkańców z okolic. Sprawdź: mieszkania Kraków na sprzedaż.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Mała liczba osób niepełnoletnich mieszkających w Krowodrzy świadczy o tym, że dzielnicę zamieszkuje niewiele rodzin z dziećmi. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma rodzaj mieszkań oferowanych przez deweloperów. Wiele z nich jest bardzo małych – to apartamentowce przeznaczone dla osób samotnych, a nie powiększających się rodzin.

Jest to miejsce o wiele popularniejsze wśród studentów i osób dopiero co rozpoczynających swoją karierę na rynku pracy. Zobacz: mieszkania na wynajem Kraków.

Aż 32% ludności stanowią właśnie żacy i osoby poniżej 34. roku życia. Z pewnością wpływ na to ma obecność AGH oraz Miasteczka Studenckiego, które jest w stanie pomieścić nawet 40 tysięcy studentów. Nie wszyscy oczywiście są zameldowani w Krowodrzy, ale wielu z nich pozostaje w najbliższej okolicy po zakończeniu studiów.

Duży odsetek mieszkańców stanowią także seniorzy. Dobrze rozwinięta infrastruktura, ośrodki opieki zdrowotnej oraz stosunkowa cisza i spokój są atrakcyjne dla ludzi starszych. Niewielu z seniorów podejmuje decyzję o wyprowadzce na stare lata na obrzeża miasta.

Czy Krowodrza to styl życia Krakowa?

Jak się mieszka w Krowodrzy? Dość różnorodnie. Osoby młodsze z pewnością cenią sobie bliskość Miasteczka Uniwersyteckiego, które tętni życiem i oferuje wiele miejsc rozrywki. Z pewnością jednak ta okolica nie jest uwielbiana przez osoby starsze i szukające spokoju. Często jednak wystarczy wybrać się nieco dalej, by móc zaznać ciszy wśród okolicznych parków czy nawet w ogrodach Pałacu Królewskiego. Sposób, jak się mieszka w Krowodrzy, zależy w dużej mierze od samych mieszkańców. Każdy z pewnością znajdzie tam coś dla siebie.

Jak się żyje w dzielnicy? Mieszkańcy cenią sobie bliskość centrum Krakowa, bardzo dobre możliwości dojazdu i stosunkową – jak na środek miasta – ciszę. Z drugiej strony jednak często wskazuje się także przeludnienie i brak miejsca na powstawanie nowych inwestycji, z czym jednak deweloperzy doskonale sobie radzą. Dużym minusem może być także cena mieszkań – zarówno tych z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Planowany rozwój dzielnicy

Trwają prace nad budową linii do Górki Narodowej. Na pętlę Krowodrza Górka tramwaje będą skręcać z torowiska prowadzącego na północ. Równocześnie będzie ona miała wyprowadzenie potrzebne do budowy w przyszłości linii na Azory.

Krowodrza – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Choć Krowodrza jest dość niepozorna, to znajdziemy tu wiele atrakcji, które trzeba zobaczyć. Jedną z nich jest wspomniany wyżej Pałac Królewski w Łobzowie – zabytek z XVI w., którego historia rozpoczęła się już za panowania Kazimierza Wielkiego. Niegdyś pałac był określany mianem drugiego Wersalu. Warto odwiedzić także Fort Kleparski, zwany Kleparzem. To jedyny, tak dobrze zachowany obiekt tego typu.

Na Krowodrzy mieści się także Muzeum Narodowe, które jest punktem obowiązkowym do odwiedzenia. To właśnie w tym miejscu można podziwiać mundur Józefa Piłsudskiego czy przedromańską Czarę włocławską z X wieku. Atrakcje w tym miejscu zapewnią wiele godzin zwiedzania.

Czy Krowodrza to bezpieczna dzielnica?

Czy Krowodrza to bezpieczna dzielnica? Z pewnością dużą wagę przykłada się obecnie do poprawy bezpieczeństwa. Warto tu wskazać prowadzoną kampanię społeczną ,„Bezpieczny Senior”, w ramach której policja ostrzega osoby starsze przed próbami oszustw i wyłudzeń.

Atrakcje Krowodrzy: oferta dla dzieci

Choć w Krowodrzy liczba dzieci jest stosunkowo niewielka, to z pewnością nie można powiedzieć, że oferta dla dzieci jest tu mała i nieciekawa. Dla najmłodszych przeznaczone są zajęcia oferowane przez placówkę Bystry Bobas. Maluchy do 30. miesiąca życia mogą tu skorzystać z zajęć sensoryczno-ruchowych. W ofercie dla dzieci nie może zabraknąć placów zabaw – szczególnie tych na otwartej przestrzeni. Najatrakcyjniejsze place zabaw dla dzieci to z pewnością:

 • Smoczy Skwer przy ul. Kluczborskiej,
 • plac przy Parku Krowoderskim, w którym wiele atrakcji znajdą także starsze pociechy,
 • plac zabaw dla dzieci Ogród Łobzów,
 • Młynówka przy parku Młynówka Królewska.

Z dzieckiem warto odwiedzić także Bawialnię M. w stylu Montessori, gdzie maluchy do 6. roku życia mogą skorzystać z zamkniętej sali zabaw, zajęć muzycznych, sensoplastyki i wielu innych.

Zapoznaj się również z informacjami o innych krakowskich dzielnicach na Gethome:

2. Komunikacja w Krowodrzy

Odległość Krowodrzy od Starego Miasta czy Grzegórzki jest stosunkowo niewielka, stąd i bardzo łatwo i szybko można przemieścić się z jednej dzielnicy do drugiej. Dzielnica V jest idealna zarówno dla osób poruszających się komunikacją miejską, jak i posiadających własne samochody czy jednoślady.

Ile trwa dojazd z Krowodrzy do centrum?

Czas dojazdu z Krowodrzy do Starego Miasta zależy od wielu czynników. W godzinach szczytu może to zająć nawet pół godziny, mimo odległości, która wynosi 4,5 km. W innych godzinach przejazd zajmuje 10-15 minut.

Dojazd samochodem do Grzegórzek zajmie do 40 minut w okolicach godziny 16:00, a poza szczytem jedynie 10 minut. Z kolei do centrum Podgórza trzeba szykować się na trasę, która zajmuje od 20 minut do nawet godziny. W szczególności zakorkowane są:

 • Most Dębnicki,
 • al. A. Mickiewicza,
 • ul. Czarnowiejska,
 • II obwodnica Krakowa.

Tramwaje w Krowodrzy

W Krakowie kursuje kilka linii tramwajowych, które stanowią jeden z głównych środków komunikacji miejskiej. Przez samą Krowodrzę kursuje 5 linii:

 • 4 – od Wzgórz Krzesławickich do Bronowic Małych,
 • 13 – od Bronowic do Nowego Bieżanowa,
 • 14 – od Mistrzejowic do Bronowic Małych,
 • 20 – od Małego Płaszowa P+R do Cichego Kącika,
 • 64 – od os. Piastów do Bronowic Małych.

Tramwaje łączą ze sobą szlaki komunikacyjne i główne punkty miasta. Z powodu niewielkiej ilości samych linii, kursują one bardzo często – co 7 do 15 minut.

Autobusy w Krowodrzy

Większość komunikacji miejskiej w Krakowie bazuje na autobusach. W Krowodrzy także znajdziemy kilka połączeń, bez których ciężko wyobrazić sobie poruszanie się po mieście. Z pewnością warto tu wymienić linie:

 • 132 – łącząca Nowy Kleparz z Kombinatem,
 • 144 – łącząca Rżąkę z Prądnikiem Białym,
 • 159 – łącząca Cichy Kącik z os. Piastów,
 • 194 – łącząca Czerwone Maki P+R z Krowodrzą Górką.

Najbardziej kluczowy przystanek autobusowy w dzielnicy to z pewnością Krowodrza Górka. Warto tu także wymienić taki przystanek autobusowy jak Czarnowiejska, przez który przejeżdża aż 11 linii – także tych podmiejskich.

Dworce/zajezdnie

W Krowodrzy znajduje się jeden dworzec kolejowy – Kraków Łobzów. Ma dwa perony i cztery krawędzie. Obsługuje głównie ruch lokalny. Obsługuje linie kolejowe:

 • Kraków Główny – Kraków Lotnisko,
 • Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Kraków Główny.

Przy ulicy Krowoderskich Zuchów 13 znajduje się dworzec autobusowy Krowodrza Górka. Tam też znajduje się pętla tramwajowa o tej samej nazwie.

Krowodrza – ścieżki rowerowe

Przez Krowodrzę przebiega kilka ścieżek rowerowych. Od Starego Miasta do Pękowic ciągnie się ścieżka rowerowa przez Park Krowoderski. Druga z nich, oznaczona przez miasto numerem 20, biegnie wzdłuż:  Ronda Ofiar Katynia – Wybickiego – WT Krowodrza – Bratysławską – Prądnicką – rondo Polsadu – Młyńską – Meissnera.

Jeszcze jedna trasa łączy WT Krowodrza z WT Ruczaj. Niestety, to koniec ścieżek rowerowych w Krowodrzy. Mieszkańcy dotrą dzięki nim tylko do kluczowych punktów miasta.

Komunikacja w Krowodrzy – główne ulice

Główne ulice Krowodrzy to:

 • Wrocławska,
 • Królewska,
 • Czarnowiejska,
 • Piastowska,
 • al. Słowackiego.

Równocześnie są to najbardziej korkujące się ulice w dzielnicy. Nie ma zbyt wielu alternatyw szybszego przedostania się przez Krowodrzę.

Komunikacja w Krowodrzy – inwestycje drogowe

Na ul. Józefitów planowane jest ułożenie warstwy ścieralnej nawierzchni i prace porządkowe, na ul. J. Lea remontowany będzie chodnik. Kluczową inwestycją jest przebudowa stacji energetycznej GPZ Prądnik. To projekt, który przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i niezaawodności dostaw energii, usprawni również procesy przyłączeniowe w północnej części miasta. 

Ocena redakcji

Krowodrza jest bardzo dobrze skomunikowana z pozostałymi dzielnicami Krakowa. Tramwajem dojedziemy na Prądnik czy os. Piastów. Większość komunikacji odbywa się jednak autobusami, które stanowią podstawowy środek lokomocji. Dzielnica V potrafi być jednak tak samo zakorkowana, jak Stare Miasto – szczególnie w godzinach szczytu. Choć ścieżki rowerowe są obecne w Krowodrzy, to jest ich o wiele mniej niż w ścisłym centrum.

3. Edukacja w Krowodrzy

Żłobki i przedszkola w Krowodrzy

W Krowodrzy funkcjonują trzy publiczne żłobki samorządowe – numer 2, 14 i 18. Poza tym do dyspozycji rodziców pozostaje kilka prywatnych placówek. Ośrodki publiczne dysponują 261 miejscami. Niepubliczne żłobki z kolei oferują 134 miejsca. Łącznie daje nam to możliwość opieki nad prawie 400 dziećmi w wieku do trzech lat.

Na Krowodrzy funkcjonują cztery przedszkola samorządowe – numer 13, 43, 75, 119. Oferują one prawie 500 miejsc dla dzieci od 3. roku życia. Dodatkowo swoje budynki ma tu kilka placówek niepublicznych, które oferują drugie tyle miejsc.

Według GUS-u dla mieszkańców Krowodrzy niezbędnych jest około 800 miejsc w przedszkolach. Oznacza to, że nie każde dziecko dostanie się do publicznego przedszkola i część rodziców będzie musiało oddać pociechę do całkowicie prywatnej placówki. Mimo zapewnień władz miasta Krakowa, że każde dziecko dostanie się do przedszkola, sytuacja bywa tu ciężka.

Szkoły podstawowe: edukacja w Krowodrzy

W dzielnicy działa także kilka szkół podstawowych, które noszą numery: 5, 12, 15, 33, 34, 36, 106. Znajduje się tu także Waldorfska Szkoła Podstawowa i Gimnazjum oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa Przystanek przeznaczona dla dzieci ze spektrum autyzmu. Warto także wiedzieć, że Szkoła Podstawowa nr 33 przy ul. Konarskiego w rankingach szkół podstawowych w lipcu 2019 roku zajęła 9. miejsce wśród wszystkich placówek krakowskich.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej w Krowodrzy?

Czy łatwo się dostać do żłobka? Według GUS-u w Krowodrzy mieszka około 600 dzieci w wieku 1-3 lat. Oznacza to, że niestety nie wszystkie maluchy mają szansę dostać się do żłobka. Te oferują raptem 400 miejsc. Wielu rodziców musi szukać pomocy u prywatnych opiekunek lub w klubach dziecięcych. Czy łatwo się dostać do podstawówki? Krowodrza potrzebuje sumarycznie dla wszystkich roczników około 1600 miejsc. Rocznie otwiera się ich ponad 300, więc raczej nie powinniśmy mieć problemów z zapisaniem swojej pociechy do szkoły w tej dzielnicy.

Licea i technika w Krowodrzy: szkoły średnie dzielnicy

Na terenie Krowodrzy funkcjonują trzy licea ogólnokształcące:

 • IX LO przy ul. Czaplińskiego 5,
 • VII LO przy ul. Skarbińskiego 5,
 • XX LO przy ul. Szlak 5.

Dobre wyniki osiąga VII Liceum Ogólnokształcące – w rankingu szkół w Małopolsce zajmuje 20. miejsce. W Krakowie szczyci się 6 miejscem. Przy ul. Zamoyskiego 6 działa także Zespół Szkół Gastronomicznych, gdzie działa także Technikum Gastronomiczne nr 11 – jedna z najlepszych szkół tego typu w Polsce. W rankingu wszystkich techników w Krakowie zajmuje wysokie 5. miejsce.

Popularne szkoły w Krowodrzy

Najpopularniejszą z pewnością wyższą szkołą publiczną w Krakowie jest Akademia Górniczo-Hutnicza. Co roku zajmuje wysokie miejsce, jednak w 2019 roku zanotowała skok na 4. pozycję. W 2018 roku było to 5. miejsce, a w 2017 – 6. miejsce. Uczelnia ma swoją siedzibę właśnie w Krowodrzy, gdzie znajduje się także Miasteczko Uniwersyteckie.

Popularną szkołą publiczną jest także VII Liceum Ogólnokształcące im. Nałkowskiej. Zajmuje 6. miejsce wśród wszystkich szkół średnich w Krakowie. Warto wspomnieć także o szkole prywatnej Royal School, która oferuje nauczanie na poziomie szkoły podstawowej oraz przedszkolnej. To popularna szkoła, w której program nauczania oparty jest o międzynarodowe standardy.

Ocena redakcji

Liczba żłobków i przedszkoli w Krowodrzy pozostawia wiele do życzenia. Miasto musi z pewnością powiększyć swoją ofertę dla mieszkańców dzielnicy V. O wiele lepiej prezentują się szkoły podstawowe i licea – tutaj wybór jest spory i raczej nie powinno zabraknąć miejsca dla nikogo. Warto wspomnieć, że placówki w Krowodrzy oferują miejsca w klasach sportowych, technicznych czy artystycznych. Miejsce do nauki znajdą także dzieci z problemami – na przykład cierpiące na spektrum autyzmu.

Na Krowodrzy znajduje się także AGH – jedna z najpopularniejszych, technicznych szkół wyższych w Polsce. Dzięki temu dzielnica przyciąga żaków, którzy stanowią bardzo duży odsetek wszystkich mieszkańców. Na uczelnię aplikują nie tylko młodzi z Krakowa, ale i z całej Polski i świata, dzięki czemu można śmiało powiedzieć, że Krowodrza jest jedną z najbardziej multikulturowych dzielnic Krakowa.

4. Jak się mieszka w Krowodrzy? Parki i rekreacja w dzielnicy

Krowodrza, choć jest niewielką dzielnicą, jest bogata w tereny zielone i parki dla mieszkańców, w których można odpocząć po ciężkim dniu pracy czy nauki. Najpopularniejszy z pewnością jest Park Krakowski im. Marka Grechuty. Warto pamiętać, że niedawno przeszedł gruntowną rewitalizację, dzięki czemu obecnie zachwyca.

Poza zielenią znajdziemy tam wiele atrakcji dla najmłodszych w postaci placów zabaw czy możliwości pokarmienia kaczek w znajdującym się w parku stawie. To jednak niejedyna propozycja na rekreację w dzielnicy. Warto wspomnieć tu o:

 • parku im. Jordana, który znajduje się dokładnie na obrzeżach dzielnicy i jest idealny do wypoczynku z dziećmi,
 • Kąciku Czytelniczym Szewczyka Dratewki - bardzo ciekawym miejscu wśród zieleni, w którym można usiąść i poczytać książkę zostawioną w specjalnych budkach.

W Krowodrzy znajduje się też kilka innych mini-parków i skwerów, a nawet wybiegów dla psiaków. Dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu, dzielnica oferuje możliwość skorzystania z kilku basenów, w tym bardzo dobrze oceniany Basen AGH. Przy ul. Armii Krajowej 11 znajduje się także Hotel Novotel, gdzie także możemy skorzystać z pływalni i sauny. Możemy też popływać na basenie Towarzystwa Sportowego Wisła.

W Krowodrzy do dyspozycji jest także kilkadziesiąt siłowni – w tym bardzo dobrze oceniana Infinity Fitness przy ul. Reymonta 22 oraz Fit by Step Kraków przy ul. Królewskiej 1. Można także polecić siłownię na świeżym powietrzu przy Młynówce Królewskiej. Choć użytkownicy wskazują miejscami na nieco przestarzały już sprzęt, to cenią sobie ciszę, spokój i dużą ilość zieleni.

AGH udostępnia nie tylko basen, ale także boisko do gry w piłkę. Mowa tu o Orliku MS-AGH. Na Krowodrzy znajduje się też stadion WKS Wawel. Z kolei miłośnicy tenisa będą zachwyceni, mogąc skorzystać z innego rodzaju boiska - kortu tenisowego niedaleko Młynówki Królewskiej.

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w dzielnicy dobry obiad? Ciekawe oferty znajdziemy niemal wszędzie – nie tylko w ekskluzywnych miejscach, ale i w barach mlecznych czy narożnych pizzeriach. Wpływ na to ma z pewnością bliska odległość Miasteczka Studenckiego AGH. Znajdziemy tu dobre restauracje z całego świata:

 • By the Way – serwującą kuchnię włoską,
 • Yamato Sushi z kuchnią japońską,
 • Świat Pierogów, czyli pierogarnię,
 • Zjedz Coś z kuchnią amerykańską.

Restauracje, które oferują dobre jedzenie na studencką kieszeń to z pewnością Bistro akademickie przy ul. Reymonta 15 czy Do Syta przy Kazimierza Wielkiego. Z pewnością jednak każdy miłośnik dobrej kuchni znajdzie tu lokal dla siebie.

Warto nie tylko wiedzieć, gdzie zjeść w dzielnicy, ale także gdzie pójść, jeśli zapragniemy kontaktu z kulturą. W Krowodrzy nie znajdziemy wielkich kin typu multipleksy, ale niewielkie i kameralne ośrodki kulturalne, takie jak Mikro – Kino Fundacji Rozwoju Kina czy kino Kijów. Obejrzymy tu nie tylko wielkie premiery, ale i zapomniane czy niskobudżetowe produkcje.

Znacznie więcej jest tu teatrów. Możemy polecić Krakowski Teatr Tańca, Teatr STU czy Groteskę. Takich miejsc w dzielnicy jest bardzo sporo. Miłośnicy książek także nie mogą narzekać – poza filiami miejskich placówek, znajdują się tu bardzo dobrze wyposażone: Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej, Biblioteka Uniwersytetu Rolniczego, Biblioteka Jagiellońska.

Z innych, ciekawych obiektów kulturalnych znajduje się tu:

 • Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza”,
 • Klub Kultury „Paleta”,
 • Muzeum Ośrodka Historii Techniki AGH,
 • Curashu Origami.

Zarówno młodzi, jak i starsi znajdą w Krowodrzy coś dla siebie.

6. Zdrowie w Krowodrzy

Najbliższy punkt pomiaru jakości powietrza znajduje się przy ul. Złoty Róg. Według serwisu aqicn.org powietrze nie należy tu do najzdrowszych. Wskaźnik PM2.5 pokazuje, że od września do marca jakość powietrza jest tu bardzo zła. W listopadzie i grudniu poziom pyłu przekracza 170 mikrogramów na metr sześcienny. Czyste i zdrowe powietrze występuje tu jedynie w lipcu i sierpniu. Oznacza to, że w sezonie jesienno-zimowym smog skutecznie uniemożliwia większość aktywności fizycznych poza zamkniętymi pomieszczeniami.

Tak jak w całym Krakowie, kranówka jest tu bezpieczna dla zdrowia i możemy ją swobodnie pić.

Na terenie Krowodrzy jest jeden szpital – SP ZOZ MSWiA, który jednak nie cieszy się zbyt dobrymi opiniami. Kolejny najbliższy to 5. Wojskowy Szpital Kliniczny przy ul. Wrocławskiej, który mieści się już na Starym Mieście. Przychodni i szpitali publicznych nie ma tu zbyt wielu – w przeciwieństwie do niepublicznych czy prywatnych zakładów opieki zdrowotnej. Swoje usługi świadczy tu Centrum Ortopedyczno-Rehabilitacyjne czy prywatny szpital Scanmed.

Problemów nie powinniśmy mieć ze znalezieniem apteki. Przy ul. Kronikarza Galla działa nawet apteka całodobowa Galla, tak jak i przy Kazimierza Wielkiego Apteka pod Eskulapem.

7. Krowodrza: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

W Krowodrzy nie ma żadnych większych centrów handlowych. Mieszkańcy muszą korzystać z Galerii Krakowskiej lub Galerii Bronowice, które znajdują się najbliżej. Działa tu jednak wiele mniejszych sklepów, takich jak chociażby Delikates Królewski HEAN czy Złoty Róg, który słynie ze świeżych wędlin i bogatej oferty produktów spożywczych.

Kilka supermarketów i hipermarketów uzupełniają skutecznie infrastrukturę handlową dzielnicy. Znajdziemy tu także lokalne targowisko przy pl. Nowowiejskim, gdzie kupimy produkty prosto od rolników – najświeższe i najlepszej jakości.

8. Wady i zalety mieszkania w Krowodrzy

Jak się żyje w Krowodrzy?

Plusy:

 • bliska odległość do centrum,
 • duża liczba parków i terenów zielonych,
 • dobra oferta edukacji wyższej,
 • dużo połączeń autobusowych,
 • wiele lokali gastronomicznych,
 • bogata oferta kulturalna (kina, teatry, centra kulturalne).

Minusy:

 • zła jakość powietrza,
 • brak centrów handlowych,
 • wysokie ceny nieruchomości,
 • korki,
 • mała liczba żłobków i przedszkoli,
 • problemy z bezpieczeństwem w dzielnicy.

Ocena redakcji

Krowodrza łączy ze sobą wiele zalet życia w ścisłym centrum dużej metropolii, a jednocześnie stara się wyeliminować większość wad Śródmieścia czy Starego Miasta. Z pewnością korki są tu mniejsze, a powietrze nieco czystsze. Dzielnica jest przeznaczona głównie dla studentów i singli rozpoczynających swoją karierę zawodową. Rodziny z małymi dziećmi mogą się tu zwyczajnie nie odnaleźć – mieszkania są drogie i małe, a placówek przedszkolnych niewiele.

Dużym plusem z pewnością jest bliskość ścisłego centrum – stąd wszędzie jest blisko, choć w godzinach szczytu lepiej unikać poruszania się samochodami po głównych ulicach.

Czy Krowodrza jest przyjazne dla zwierząt?

Na Krowodrzy jest kilka miejsc, w których można bez obaw pójść z psiakiem. Są to nie tylko wybiegi czy Dziki Park, gdzie można bezpiecznie swojego pupila spuścić ze smyczy. Jest bardzo wiele sklepów i restauracji, gdzie bez obaw można wejść z czworonogiem, a nawet kupić mu przysmak. Z najciekawszych restauracji warto wymienić:

 • By the Way przy ul. Lea,
 • Pod Pretekstem przy ul. Królewskiej,
 • Pizzerię Capri New Kraków przy ul. Chopina,
 • Bococa Bistro przy pl. Inwalidów.

Ze zwierzakiem wejdziemy także do sklepu Certyfikowana Żywność Ekologiczna przy Nowowiejskiej oraz do Piwowaru – salonu fryzjerstwa artystycznego.

9. O tym się mówi w Krowodrzy

Dużo emocji wywołuje spór o Rynek Krowoderski przy zbiegu ul. Królewskiej i al. Kijowskiej. Problem wynikł z prawem do wieczystego użytkowania tego terenu, który należy do Spółdzielni Piast. Miasto Kraków chciałoby w tym miejscu przeprowadzić rewitalizację, dodać elementy zieleni urządzonej i oddać do użytku wszystkim mieszkańcom dzielnicy i miasta. Wiele osób czeka na rozwiązanie sprawy i stworzenie prawdziwego rynku, który będzie punktem centralnym Krowodrzy.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: