- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Kto ponosi odpowiedzialność za zalanie mieszkania?
Zalane mieszkanie – kto najczęściej odpowiada?
Osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych – szeregówkach, blokach, czy bliźniakach, mogą zetknąć się z kwestią zalania mieszkania sąsiada, który mieszka obok, albo niżej. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, a następnie szybko ustalić źródło wycieku wody.
Nie zawsze woda spływająca z wyższej kondygnacji oznacza winę sąsiada mieszkającego nad nami. Może być to skutek niezależnej od niego awarii instalacji budynku.
Właściciel lokalu mieszkalnego ponosi pełną odpowiedzialność jedynie za stan rur poziomych. Natomiast w przypadku awarii instalacji wodnych biegnących w pionie wina leży po stronie spółdzielni, która nie przeprowadziła prawidłowej kontroli okresowej tych elementów. Za zalanie mieszkania może być odpowiedzialny także deweloper, jeśli podczas budowy budynku dopuszczono się niedopatrzeń i to właśnie one doprowadziły do zalania.
Zalane mieszkanie – co należy zrobić?
Wiele osób mieszkających w blokach zastanawia się, co należy zrobić, gdy dojdzie do zalania mieszkania. W pierwszej kolejności należy jak najszybciej zabezpieczyć sprzęty ruchome, zakręcić zawory i udać się do sąsiada w celu ustalenia, kto jest sprawcą zdarzenia.
Następnie warto wykonać zdjęcia ukazujące ogrom zniszczeń. Gdy za zalanie mieszkania odpowiedzialność ponosi sąsiad wyżej, który przyznaje się do winy, najlepszym krokiem jest spisanie oświadczenia. Dokument powinien zawierać opis skutków zalania i wyszczególnienie zniszczeń. Gdy awarii uległa pionowa instalacja wodno-kanalizacyjna należy zgłosić się do właściciela lub zarządcy budynku i w obecności przedstawiciela nieruchomości spisać protokół zalania.
A co jeśli, sprawca zalania nie przyznaje się do winy lub podważa wysokość strat? Wówczas konieczne jest wezwanie rzeczoznawcy. To właśnie on dokładnie oszacuje wartość uszkodzonego mienia oraz określi kwotę odszkodowania.
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie od zalania?
Zalanie mieszkania przez sąsiada lub gdy my zalejemy sąsiada - to przykra sytuacja, która może narazić nas na duże straty. Oprócz uszkodzenia sufitu, zniszczeniu mogą ulec także wartościowe rzeczy oraz sprzęt AGD i RTV. Właśnie dlatego warto zainwestować w ubezpieczenie mieszkania oraz OC w życiu prywatnym. Wykupienie takiej polisy pokrywa koszty napraw zarówno w przypadku, w której to my jesteśmy poszkodowani, jak również gdy szkoda powstała z naszej niefrasobliwości lub zaniedbania.
Wielkość szkody określane jest przez ubezpieczyciela. Jeśli nasze mieszkanie zalał sąsiad, który posiada wykupione OC w życiu prywatnym, to możemy oczekiwać, że koszty szkody zostaną pokryte z jego polisy. W przypadku gdy nie posiada on ubezpieczenia, musimy zgłosić się do naszego towarzystwa ubezpieczeniowego, które wypłaci nam odszkodowanie.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
06.05.2024, Dagmara Osińska
Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?
Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego dPrzedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Wymiary miejsca parkingowego: szerokość, długość i odległość od granicy działki
Jakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usyJakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie można zapoznać się w obowiązującym akcie prawnym (Dz.U. 2022.1225 – wersja od 9 czerwca 2022 do 31 lipca 2024 r.).
29.04.2024, Dominika Perkowska
Umowa rezerwacyjna mieszkania: wzór w PDF i DOC
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw iUmowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, który formalizuje zobowiązania między stronami - osobą zainteresowaną zakupem nieruchomości a deweloperem bądź właścicielem mieszkania. Jest to istotny krok w procesie nabycia własności, zapewniający obu stronom pewność transakcji oraz ochronę praw i interesów. Umowa rezerwacyjna mieszkania to pierwszy krok w procesie nabycia nieruchomości na rynku pierwotnym, ale też wtórnym, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe sformułowanie oraz pełną przejrzystość dla obu stron. Jak wygląda umowa rezerwacyjna domu lub mieszkania? Czy możliwe jest odstąpienie od umowy rezerwacyjnej? Jaka jest różnica pomiędzy umową rezerwacyjną a umową przedwstępną? Odpowiadamy!