placement placeholder
placement placeholder

Kwiaty balkonowe i ogrodowe - rodzaje i pielęgnacja

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 21.05.2020

Nie wiesz, na jakie kwiaty balkonowe i ogrodowe się zdecydować? Masz problem z ich uprawą i pielęgnacją? Sprawdź wskazówki na GetHome.

Rośliny doniczkowe idealnie komponują się z aranżacją balkonu czy tarasu. Balkonowe kwiaty tworzą niepowtarzalny klimat zarówno w sezonie wiosenno-letnim, jak i jesienią, a także sprawiają, że możemy z przyjemnością wypocząć na świeżym powietrzu. Najbardziej popularnymi roślinami są pelargonie, surfinie, begonie oraz petunie.

Kwiaty balkonowe zwisające to doskonała ozdoba tarasu lub altanki, która zazwyczaj znajduje się na terenie działki. Dzięki niektórym gatunkom możemy urządzić taką przestrzeń gustownie i z pomysłem. Dużym zainteresowaniem cieszą się bluszczolistne kwiaty balkonowe.

Kompozycje kwiatowe złożone na przykład z pelargonii nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Wysokie miejsce w rankingu zajmują także surfinie, które kwitną długo i obficie oraz mało wymagające begonie. W przydomowym ogródku warto posadzić kwiaty ogrodowe, jak również krzewy ozdobne. Praktycznie przez cały rok możemy podziwiać wyjątkowe rośliny, które urozmaicają większość posesji. Wiele z nich kwitnie już w lutym lub marcu, jak na przykład kwiaty ogrodowe cebulowe typu przebiśniegi czy krokusy. Przedstawiamy przewodnik po najpiękniejszych roślinach na balkon i do ogrodu.

Kwiaty balkonowe 

Sezonowe rośliny w donicach są świetnym uzupełnieniem wystroju balkonu, tarasu czy nawet wejścia do domu. Kwiaty doniczkowe balkonowe to znakomity pomysł na dekorację takich miejsc, który przypadnie do gustu miłośnikom bujnej roślinności. Wiele odmian przetrzymuje również przez zimę.

Zwisające kwiaty balkonowe muszą być dobrze wyeksponowane, dlatego warto je posadzić w specjalnych pojemnikach lub wysokich donicach. Dzięki temu pędy roślin mogą swobodnie zwisać, a przy tym ich wzrost nie będzie niczym ograniczony. Możemy zainwestować w skrzynki balkonowe na kwiaty w kolorze dopasowanym do wystroju całej aranżacji.

Dlaczego warto uprawiać rośliny? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta! Kwiaty rabatowe i balkonowe mają dobry wpływ na nasze samopoczucie, sprzyjają wyciszeniu i relaksowi. Zapachy, które uaktywniają się pod wpływem wiatru działają kojąco oraz pobudzają zmysły.

Oprócz walorów estetycznych, kwiaty balkonowe pnące stanowią niezwykły pożytek dla pszczół. Uprawa roślin sprzyja owadom w ciągu całego roku. Pszczoły potrzebują stałego dostępu do pyłku oraz nektaru, dzięki czemu mogą przeżyć i się rozmnażać. Oznacza to, że kwitnące drzewa, krzewy czy kwiaty są ich zasługą.

Kwiaty balkonowe długo kwitnące stanowią dekorację tarasu przez niemal cały sezon. Warunkiem obfitego kwitnienia jest odpowiednia pielęgnacja oraz idealnie dobrane stanowisko. Dzięki balkonowej uprawie możemy wyczarować zielony zakątek i cieszyć się niezwykłym aromatem roślin. Kontakt z przyrodą poprawia nastrój, jak również podnosi naszą odporność.

Kwiaty balkonowe kwitnące całe lato warto posadzić nawet na niewielkim balkonie. Czas spędzony na świeżym powietrzu wpływa pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale też ducha. Uprawiając rośliny nektarodajne pomagamy pszczołom zdobyć niezbędny pokarm.

Kwiaty balkonowe - bluszcz

Kwiaty balkonowe – rodzaje

Kompozycje kwiatowe pozwalają stworzyć zieloną enklawę w środku miasta. Jakie kwiaty balkonowe prezentują się najlepiej od wczesnej wiosny do późnej jesieni? Oto nasza lista popularnych roślin, które pięknie kwitną i nadają się do skrzynek zamontowanych na balkonie.

Kwiaty balkonowe wieloletnie 

Kwiaty balkonowe wieloletnie możemy podzielić na dwa typy – lubiące światło i słońce oraz cieniolubne. Zanim wybierzemy odpowiednie rośliny, powinniśmy sprawdzić wymagania danej odmiany. Na podstawie stanowiska, jakim dysponujemy, możemy wybrać sadzonki. Niezwykle istotne jest położenie balkonu. Wiele gatunków bywa stosunkowo odporna na niskie temperatury.

Kwiaty balkonowe na stanowiska słoneczne

Kwiaty balkonowe na stanowiska słoneczne sprawdzą się doskonale na tarasie zachodnim i południowo-zachodnim. Balkon zachodni jest najbardziej oświetlony po południu. Przydadzą się tam kwiaty balkonowe zwisające lubiące światło, jak na przykład słonecznik lub aksamitka. Wiele odmian należy chronić przed przegrzaniem, dlatego nie wszystkie gatunki dobrze zniosą pełne nasłonecznienie w południe.

Wśród światłolubnych roślin znajdują się żółte kwiaty balkonowe oraz drobne kwiaty balkonowe typu santolina cyprysikowata. Srebrne poduchy rośliny potrafią udekorować każdą przestrzeń. Jakie kwiaty na balkon południowy warto wybrać? Rośliny typu sanwitalia, werbena, surfinia, petunia, kochają słońce. Kwiaty balkonowe na słoneczny balkon trzeba systematycznie podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem.

Kwiaty balkonowe na stanowiska cieniste 

Kwiaty balkonowe na stanowiska cieniste doskonale prezentują się w donicach albo w skrzynkach. Na naszym rodzimym rynku znajduje się kilkadziesiąt gatunków roślin do cienia. Kwiaty balkonowe cieniolubne, takie jak niezapominajka, funkia, fuksja czy żurawka są popularne na tarasach północnych i wschodnich. Odmiany te lubią równomiernie rozproszone światło, w tym nasłonecznienie z samego rana oraz późnym popołudniem.

Jakie kwiaty na balkon wschodni sprawdzą się idealnie? Tam gdzie promienie słoneczne są łagodne, warto wybrać barwinek, begonię bulwiastą, bluszcz pospolity, hortensję oraz pierwiosnek. Dużym zainteresowaniem cieszy się również żurawka. Jakie kwiaty na balkon północny można posadzić? Cień dobrze znosi niecierpek nowogwinejski, bluszczyk kurdybanek, barwinek pospolity, dąbrówka rozłogowa. Czy są kwiaty na balkon w cieniu? Jak najbardziej, poszukują ich posiadacze wystawy północnej, północo-wschodniej, północno-zachodniej.

Gatunki typu petunia, lobelia, pelargonia to kwiaty balkonowe do cienia i półcienia, które dobrze rosną w wielu miejscach. Jakie kwiaty na balkon zachodni warto wybrać? Rośliny o silnym zapachu, takie jak wieczornik damski, dziwaczek, tytoń ozdobny czy brugmansja nie przepięknie pachną wieczorem. „Trąby anielskie” to żółte, różowe lub białe kwiaty balkonowe, które kwitną od czerwca do października. Pełne uroku begonie też nie powinny być wystawione na promienie słoneczne.

Kwiaty balkonowe pelargonie mają bardzo długi okres kwitnienia, a przy okazji odstrasza komary i meszki, dlatego cieszą się dużą popularnością. Dość oryginalnie wyglądają kompozycje kwiatowe na balkon zachodni złożone z pelargonii oraz plektrantusa.

Kwiaty balkonowe pnące wieloletnie 

Kwiaty balkonowe pnące wieloletnie są doskonałym pomysłem na aranżację tarasu. Pnącza typu bluszcz pospolity z roku na rok tworzą coraz bardziej zwartą zasłonę. Kwiaty balkonowe wiszące musimy odpowiednio pielęgnować. Niektóre z nich nie zrzucają liści na zimę, więc pozostają zielone przez cały rok. Kwiaty balkonowe zwisające wieloletnie typu winobluszcz, powojniki, chmiel zwyczajny są bardzo efektowne oraz praktyczne. Do gatunków bardziej egzotycznych należy azarina, psianka, męczennica, bugenwilla, dipladenia.

Kwiaty wiszące balkonowe nasturcja są rośliną ozdobną. Wieloletnie pnącza powojniki mają wiele odmian, które mogą zdobić balkony przez wiele miesięcy. Żółte zwisające kwiaty balkonowe, takie jak słonecznica, złotokap, sanwitalia nadają się na słoneczny balkon.

Przeczytaj również: Jak wykorzystać płyty ceramiczne wokół domu?

Kwiaty na balkon

Kwiaty balkonowe – uprawa i pielęgnacja 

Decydując się na uprawę roślin, musimy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Kwiaty na taras powinny być sadzone we właściwym miejscu, pojemniku i na odpowiednim podłożu. W zależności od położenia balkonu, do roślin będzie docierać różna ilość promieni słonecznych. Kwiaty balkonowe lubiące słońce i wiatr – na przykład heliotrop potrzebuje żyznej ziemi, bogatej w składniki mineralne.

Roślinę można wysadzać do skrzynek dopiero po „zimnych ogrodnikach”. Te kwiaty balkonowe niebieskie lub fioletowe utrzymują się aż do października. Heliotrop należy do roślin wieloletnich, a jego cechą charakterystyczną jest silny, waniliowy zapach. Aksamitka czy lantana to kwiaty balkonowe odporne na wiatr, które trzeba regularnie podlewać.

W trakcie wakacji wiele osób zastanawia się nad tym, jak zabezpieczyć kwiaty balkonowe przed wyjazdem na urlop. To zależy, ale obfite podlewanie na zapas nie jest dobre. Ziemię balkonową trzeba nawilżać systematycznie. Możemy postawić donice na mokrych kamykach, dodać hydrożelu lub kupić ceramiczne końcówki z plastikowymi rurkami w sklepie ogrodniczym. W takich warunkach balkonowe kwiaty mogą przetrwać od 1 do nawet 3 tygodni.

Większość z nas zastanawia się, jak sadzić kwiaty balkonowe i kiedy przesadzać kwiaty balkonowe. Przedstawiamy nasz poradnik, który zawiera najważniejsze informacje na temat określonych gatunków:

  • kwiaty balkonowe zwisające - werbena kwitną od połowy lata do jesieni. To rośliny jednoroczne, które mogą być uprawiane w półcieniu. Kwiaty na balkon zachodni wyglądają bardzo efektownie. Uprawa wytrzymuje niskie temperatury. Werbena nie jest jednak mrozoodporna, warto ją podlewać dwa razy w tygodniu. Podłoże wymaga ziemi próchniczej oraz nawożenia. Pielęgnacja dotyczy usuwania przekwitłych kwiatów i suchych łodyg.
    Jak przesadzać kwiaty balkonowe o nazwie werbena? Powinniśmy wykopać łodygi jesienią i przesadzić do doniczek. Rośliny na balkon zachodni lub wschodni występują w wielu kolorach.

  • lobelia – kwiaty balkonowe są dostępne w klasycznym odcieniu błękitu, bieli, różu i czerwieni. Stanowisko dla tej rośliny powinno mieć dużo słońca, najlepiej przez cały dzień. To kwiaty na balkon wschodnio-południowy, który zostanie osłonięty od wiatru. Lobelia lubi ciepło i słońce, więc tylko w takich warunkach może bujnie kwitnąć. Jeśli chodzi o podłoże, nie jest zbyt wymagająca. Do uprawy można wykorzystać praktycznie każdą ziemię kwiatową.

    Kiedy sadzić kwiaty balkonowe lobelia? Wysiew z nasion powinien nastąpić w lutym lub w marcu. Od połowy kwietnia warto przyzwyczajać siewki do warunków zewnętrznych. Kwiaty balkonowe lobelia kwitną zazwyczaj do jesieni, ale potrzebują przycięcia rośliny około lipca.

Kwiaty balkonowe - lobelia

  • kwiaty balkonowe pnące dipladenia - to dekoracyjne rośliny, które są chętnie uprawiane w naszym kraju. Pnącze pochodzące z Ameryki Południowej najlepiej sadzić w dużych donicach. Czerwone kwiaty balkonowe dipladenii warto regularnie podlewać w sezonie letnim, a także unikać zalewania wodą. Na okres zimowy trzeba przenieść roślinę do pomieszczenia. To kwiaty na balkon południowy oraz kwiaty na południowy parapet w domu, które powinny być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
    Kiedy sadzić kwiaty balkonowe typu dipladenia? Najlepiej od stycznia do marca, wówczas możemy liczyć na dojrzałe kwiatostany na początku lata.

  • niecierpek to roślina, która czuje się najlepiej w cieple i półcieniu. Kwiaty cieniolubne balkonowe nie lubią bezpośredniej ekspozycji na słońce. Ponadto źle znoszą niedobór wody. Niecierpki to rośliny na balkon wschodni, gdzie światło jest rozproszone. Dzięki temu zabezpieczymy tę odmianę przed przegrzaniem czy wysuszeniem. Niecierpki waleriana są używane do dekoracji wnętrz i traktowane jako kwiaty balkonowe całoroczne. Niektóre gatunki kwitną przez cały sezon. W większości przypadków to pomarańczowe kwiaty balkonowe, które pięknie wyglądają w wiszących doniczkach.
    Wielkość tych roślin jest mocno zróżnicowana. Od drugiej połowy maja zwykle uprawiamy te kwiaty balkonowe. Kiedy sadzić niecierpek? Nasiona możemy wysiewać już w marcu, a od jesieni do wiosny powinny stać w pomieszczeniu. Kwiaty na balkon zacieniony powinny mieć stale wilgotne podłoże, nawożone preparatami do gatunków balkonowych.

  • kwiaty balkonowe bakopa - kwitną obficie od czerwca do września. Roślina powinna znajdować się na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. To drobne kwiaty na balkon koloru białego, które służą do dekoracji. Polecamy te rośliny na balkon południowy lub wschodni.

    Jeśli chodzi o warunki uprawy, to potrzebują ziemi żyznej, nawożonej i stale wilgotnej. Bakopa na balkonie najlepiej prezentuje się w wiszącym pojemniku, a także w kompozycjach kwiatowych z pelargoniami czy plektrantusem. Bakopa to zdecydowanie kwiaty na okno południowe, gdzie dociera duża ilość światła słonecznego.

  • przypołudnik - należy do roślin botanicznych, zwanych pustynnymi stokrotkami. Kwiaty na balkon słoneczny rozrastają się wszerz na 10-15 cm wysokości. Sukulenty mogą przetrwać w okresie suszy, dzięki zapasom wody zgromadzonej w liściach. To wytrzymałe kwiaty na balkon, które znoszą nawet duże wahania temperatur pomiędzy dniem, a nocą. Doskonale nadają się na tarasy południowe lub południowo-zachodnie. Kwiaty balkonowe odporne na słońce polecamy szczególnie osobom, które nie mają zbyt wiele wolnego czasu na pielęgnację roślin lub często wyjeżdżają.
    Kwiaty balkonowe na pełne słońce mają dużą wytrzymałość na chłody oraz pojawienie się pierwszych przymrozków. Wyselekcjonowane odmiany sukulentów wieloletnich typu delosperma są uważane za popularne kwiaty balkonowe. Sadzonki tego typu możemy dostać już na początku sezonu. „Pustynne stokrotki” stanowią odpowiedź na pytanie, jak urządzić balkon południowy? To odporne kwiaty balkonowe, które wytrzymują duże spadki temperatur.

  • „afrykańskie stokrotki”, czyli kwiaty balkonowe osteospermum. Majowe przymrozki mogą im zaszkodzić, ale nie zniszczyć. Bezpieczne jest wystawienie tej rośliny na zewnątrz po 15 maja. Osteospermum to kwiaty słońca, które „zamykają się” na noc i w trakcie pochmurnych dni. Wymagane podłoże do uprawy to uniwersalna ziemia do kwiatów balkonowych z warstwą drenażu, ponieważ roślina lubi częste podlewanie.

  • nemezja na balkonie kwitnie bardzo obficie od wiosny do końca lata. To kwiaty na balkon wschodni lub południowy, ponieważ potrzebują stanowiska słonecznego oraz półcienia. Nemezja wygląda bajecznie i jest łatwa w uprawie. Większość osób uważa, że to najpiękniejsze kwiaty balkonowe. Gdzie najlepiej prezentuje się ta roślina? Drewniane skrzynki na kwiaty balkonowe lub donice są idealne dla nemezji. Nasiona tej rośliny wysiewa się w marcu i kwietniu. Nemezja to kwiaty na taras słoneczny, które są dostępne w dwóch kolorach.

  • kwiaty balkonowe sanwitalia dobrze się czują na balkonie słonecznym. Roślina wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Gleba powinna być przepuszczalna oraz lekko kwaśna. Jak łączyć kwiaty balkonowe, by stworzyć oryginalny zestaw? Wśród popularnych rozwiązań znajduje się połączenie sanwitalii z lobelią lub pelargonią. Czym się kierować łącząc kwiaty balkonowe? Aranżacje balkonu mogą składać się z różnych roślin w zbliżonych odcieniach bądź na zasadzie kontrastu. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań i preferencji.

  • hortensja na balkonie obicie kwitnie na stanowiskach półcienistych. Kwiaty mogą przezimować w odpowiednich warunkach domowych. Jak przechowywać kwiaty balkonowe zimą? Z dala od przeciągów – w pomieszczeniu, które jest jasne. Te rośliny na balkon północny warto wystawić dopiero w połowie maja. Hortensję możemy przesadzać do większych pojemników z żyzną glebą, co daje pewność, że idealnie będą rosły te kwiaty balkonowe.
    Pielęgnacja polega na przycinaniu hortensji w okresie wiosennym. Najbardziej polecane do uprawy są odmiany limonkowe i bukietowe. Pierwsza z nich może osiągać nawet 1,5 m, co oznacza, że to wysokie rośliny na balkon.

Kwiaty balkonowe - hortensja

  • kwiaty balkonowe fuksja nadają się znakomicie na balkony czy tarasy. Rośliny potrzebują rozproszonego światła. To kwiaty na balkon północny lub wschodni, obficie kwitną aż do jesieni. Uprawa opiera się na częstym podlewaniu i nawożeniu preparatami wieloskładnikowymi. Podłoże do posadzenia fuksji powinno być zasobne w próchnicę oraz domieszkę torfu czy piasku.
    Na balkonach o wystawie północnej powinny znaleźć się tylko cieniolubne kwiaty balkonowe. W cieniu doskonale rośnie między innymi ta odmiana.

  • dalia na balkonie nadaje się do uprawy w dużych donicach. Roślina zakwita od połowy lipca. To najlepsze kwiaty balkonowe na lato, które pięknie się rozrastają na stanowiskach bardzo słonecznych. Dalia potrzebuje żyznej gleby, zasobnej w składniki odżywcze oraz usuwania przekwitłych kwiatostanów.
    Niektóre odmiany to bardzo wysokie rośliny na balkon, które osiągają nawet 50 cm wysokości. Lepiej znoszą przesuszenie niż nadmiar wody. To dość wytrzymałe rośliny na balkon, bo są mrozoodporne. Dalie nie lubią wiatru, w związku z czym nie są to kwiaty na wietrzny balkon.

  • kwiaty balkonowe sundaville potrzebują lekkiego i przepuszczalnego podłoża, nawożenia co 2-4 tygodnie, bez przelewania wodą ziemi. To rośliny na balkon południowy, ponieważ lubią stanowiska ciepłe i słoneczne. Gleba do uprawy powinna być żyzna z dodatkiem torfu. To kwiaty doniczkowe na zewnątrz, gdzie mogą stać aż do pierwszych przymrozków.

  • lawenda na balkon to w większości przypadków kwiaty balkonowe fioletowe, które należy regularnie przycinać. Roślina dobrze sobie radzi ze słońcem i wiatrem. To kwiaty na balkon słoneczny i wietrzny, których pędy rosną pionowo. Kwiaty balkonowe jesienne kwitną aż do października. W doniczce mogą przezimować do następnego roku. Pachnące kwiaty na balkon odstraszają wiele uciążliwych owadów.

  • kwiaty balkonowe surfinia – okres kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu, a kończy na jesieni. Surfinie to kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe, które są dość odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Lubią miejsca słoneczne, zlokalizowane od strony południowej, południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej.
    Surfinie trzeba regularnie nawadniać, najlepiej rosną na glebach piaszczysto-gliniastych, żyznych oraz przepuszczalnych. To pachnące kwiaty balkonowe, które charakteryzują się intensywnym wzrostem i obfitym kwitnieniem.

  • goździki - sprawdzą się idealnie jako ozodba tarasu. Uprawa na balkonie jest dość wymagająca. Goździkom musimy zapewnić dobrą glebę, użyźnioną naturalnym kompostem. Goździki to kwiaty doniczkowe na zewnątrz, które powinny mieć bezpośredni dostęp do światła dziennego. Nawadnianie kropelkowe jest optymalne dla tej uprawy.
    Jak łączyć kwiaty balkonowe tego rodzaju? Najlepiej połączyć goździki z roślinami w zbliżonych odcieniach różu lub fioletu.

Jakie rośliny na balkon są przyjazne zwierzakom? Begonie, petunie czy chabry to kwiaty balkonowe bezpieczne dla kota, ale musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu takiego miejsca. Donice warto przysypać ozdobnymi kamieniami oraz osłonić plastikową bądź metalową siatką. Jeśli planujemy urządzić balkon na nowo nie może też zabraknąć praktycznych akcesoriów, takich jak: stojak na kwiaty balkonowe, półki na kwiaty balkonowe, uchwyty na kwiaty balkonowe czy kosze na kwiaty balkonowe.

Kwiaty ogrodowe 

Rabaty kwiatowe, krzewy oraz byliny stanowią serce każdego ogrodu. Aranżacja takiego miejsca nie należy do najłatwiejszych zadań, choć możliwości jest naprawdę wiele. Jak urządzić oryginalny ogród, w którym znajdą się najpiękniejsze kwiaty ogrodowe? Dlaczego warto i jak sadzić rośliny czy krzewy ozdobne?

Z pewnością trudno sobie wyobrazić taką przestrzeń bez tworzenia kontrastów na tle zieleni. Polskie kwiaty ogrodowe są bajecznie kolorowe i pasują do naturalistycznego otoczenia domu. Byliny do ogrodu to z reguły rośliny wieloletnie, które przez długi czas nie tracą swoich walorów ozdobnych. W większości przypadków mogą zimować w gruncie, ale gatunki typu begonie czy dalie nie znoszą mrozów.

Kwiaty ogrodowe, takie jak liliowce, azalie czy rododendrony powinniśmy mieć w ogródku z oczywistych powodów. Wszystkie wymienione propozycje bardzo bujnie kwitną i oszałamiająco pachną. Wiele krzewów wabi motyle, a także inne owady. Dzwonki, wrzosy oraz lawendy lubią rosnąć w pełnym słońcu, natomiast hortensje lepiej się czują w półcieniu i są widowiskową ozdobą. Forsycje tworzą praktyczne oraz piękne żywopłoty. Żółte kwiaty ozdobne na ich gałęziach pojawiają się przed rozwojem liści.

Ścieżki w ogrodzie - przeczytaj ciekawy artykuł przygotowany przez naszą redakcję. 

Kwiaty ogrodowe

Kwiaty ogrodowe – rodzaje

W podstawowym podziale możemy wyodrębnić kwiaty ogrodowe jednoroczne i kwiaty ogrodowe wieloletnie. Większość roślin uwielbia słońce, niektóre wolą lekki półcień. Spośród wszystkich propozycji warto wymienić:

  • kwiaty cieniolubne ogrodowe - zazwyczaj mają ciemnozielone oraz błyszczące liście. Gatunki typu zawilec mieszańcowy, parzydło leśne, brunnera wielkolistna, bluszczyk, żurawka drobnokwiatowa, funkia, gajowiec żółty, barwinek pospolity, paproć i wiele innych lubią miejsca zacienione. Kwiaty ogrodowe lubiące cień warto posadzić na stanowiskach północnych oraz zachodnich,

  • kwiaty ogrodowe lubiące słońce - nadają się do uprawy w słonecznym ogrodzie, na stanowiskach południowych lub południowo-wschodnich. Większość roślin, takich jak: słonecznik zwyczajny, chaber bławatek, cynia wytworna, magnolia, glicynia kwiecista potrzebuje dużej ilości światła do obfitego kwitnienia.

Kolejne kryterium podziału dotyczy roślin typu:

  • kwiaty całoroczne ogrodowe,
  • zimowe kwiaty ogrodowe,
  • kwiaty ogrodowe wiosenne,
  • letnie kwiaty ogrodowe,
  • kwiaty ogrodowe wieloletnie jesienne.

Kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród miłośników zieleni. Wiele gatunków roślin wykazuje dużą odporność na mróz i niekorzystne warunki atmosferyczne. Na polskim rynku istnieje wiele odmian, które znane są jako kwiaty ogrodowe. Byliny typu piwonia czy liliowiec dobrze znoszą dość niskie temperatury. W jednym miejscu mogą pozostawać nawet przez kilkanaście lat.

Kwiaty wieloletnie ogrodowe są najbardziej popularne wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Rośliny typu begonia, aksamitka czy wiciokrzew są uważane za dekoracyjne kwiaty ogrodowe kwitnące całe lato. Takie byliny wydają kwiatostan przez wiele miesięcy. Wiele z nich jest uznawana za wysokie kwiaty ogrodowe, które pięknie kwitną aż do jesieni. Z większości bylin i krzewów możemy stworzyć naprawdę atrakcyjną rabatę.

Kwiaty ogrodowe długo kwitnące, na przykład pelargonie, begonie, aksamitki trzeba co roku sadzić na nowo. Na całe szczęście jest spora grupa bylin, które tworzą okazałe kępy przez całe lato.

kwiaty w ogrodzie jakie wybrać

Kwiaty ogrodowe – uprawa i pielęgnacja

Jak pielęgnować kwiaty ogrodowe? Na polskim rynku znajduje się wiele gatunków i odmian, które nie są zbyt wymagające w uprawie i pielęgnacji. Weźmy pod uwagę najpopularniejsze kwiaty ogrodowe, takie jak:

  • aksamitki - w różnych kolorach i odmianach. Rośliny doskonale rosną na żyznej glebie ogrodowej. Te kwiaty ogrodowe lubią stanowiska słoneczne lub półcień oraz wilgotne podłoże. Aksamitki długo kwitną – od kwietnia do jesieni. Najlepiej wysadzić je do gruntu w drugiej połowie maja i podlewać umiarkowanie. Aksamitki można przesadzać w każdej fazie rozwoju razem z bryłą ziemi.

  • begonie - to rośliny sezonowe, które najlepiej posadzić na stanowiskach półcienistych. Podłoże powinno być wilgotne, żyzne i próchnicze. Jakie kwiaty ogrodowe kwitną najdłużej? Begonie, których powinniśmy przesadzić wiosną do różnego rodzaju pojemników. To najdłużej kwitnące kwiaty ogrodowe, które są wspaniałą ozdobą ogródków lub balkonów. Begonie słabo znoszą nadmierne zalewanie.

  • pelargonia rabatowa - kwitnie od wiosny do późnej jesieni. Na zimę należy wykopać te kwiaty ogrodowe i przechowywać w chłodnym pomieszczeniu. Jaka ziemia pod kwiaty ogrodowe pelargonie? Mało wymagająca w uprawie roślina rośnie na mieszance odkwaszonego torfu z piaskiem. Pelargonie przesadza się pojedynczo do donic z żyzną ziemią, gdy młode pędy osiągną wysokość 8-10 cm. Młodym roślinom należy urwać wierzchołki. To kwiaty doniczkowe kwitnące, ogrodowe o odmianie bluszczolistnej, które są odporne na przesychanie.

  • werbena ogrodowa - lubi podłoże wilgotne i kwitnie od późnej wiosny do pierwszych przymrozków jesienią. Werbena urośnie praktycznie na każdej glebie ogrodowej. Lubi stanowiska nasłonecznione, a także musi być regularnie podlewana. Do uprawy balkonowej polecamy skrzynki ogrodowe drewniane na kwiaty. Sadzonki warto wysadzać na stałe w maju. Kiedy nawozić kwiaty ogrodowe werbena? Uprawę zasila się raz w miesiącu płynnym nawozem.

Poznajmy jeszcze kwiaty ogrodowe wieloletnie niskie, takie jak: dąbrówka rozłogowa, przywrotnik miękki, płomyk szydlasty, żagwin ogrodowy czy goździk pierzasty oraz kwiaty ogrodowe wieloletnie wysokie typu astry nowoangielskie i jukki ogrodowe. Te ostatnie wytrzymują mrozy oraz relatywnie niskie temperatury. Odpowiednia pielęgnacja może na wiele lat zabezpieczyć kwiaty ogrodowe wieloletnie. Łatwe w uprawie rośliny prezentują się pięknie w każdym ogrodzie.

Jeśli chodzi o kwiaty ogrodowe wiosenne wieloletnie, to należy wymienić pierwiosnki i krokusy, forsycje oraz piwonie. Dużym zainteresowaniem cieszą się także tulipany, hiacynty, irysy, które są uznawane za kwiaty cebulowe ogrodowe. Kiedy sadzić tego typu rośliny?

Jakie kwiaty ogrodowe sadzimy jesienią? Przede wszystkim rośliny charakterystyczne dla tego okresu, czyli wrzos pospolity, astry jesienne, chryzantemy czy dabecje kantabryjskie. Jakie kwiaty na rabaty ogrodowe cieszą się największą popularnością? Oczywiście begonie, fiołki, aksamitki, niecierpki, do których warto dosadzić byliny, tj. bukszpany, rozchodniki czy lawendy. Do tego dochodzą kwiaty ogrodowe o dużych liściach, na przykład funkie.

Większość kwiatów ogrodowych nadaje się do sadzenia w odpowiednich pojemnikach na dużym balkonie czy tarasie. Dzięki roślinom, które kwitną przez cały sezon letni możemy ozdobić i oryginalnie urządzić takie miejsca. Z oczywistych względów żywe kwiaty balkonowe cieszą się największą popularnością. Wśród nich są także byliny i małe krzewy, które mogą stworzyć naturalną zasłonę tarasową.

Jak wiemy, na balkonie wypoczywa się najprzyjemniej w sezonie letnim. Liściaste krzewy sprawdzają się znakomicie również w przydomowym ogrodzie. Wszystkie kwiaty ogrodowe wyglądają wdzięcznie o każdej porze roku. Najbardziej popularnym trendem jest aranżacja ogrodu za pomocą roślin kwitnących latem.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: