- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Ogrodzenie domu - rodzaje i montaż
Ogrodzenie to nieodłączny element krajobrazu współczesnych osiedli z domkami jednorodzinnymi, niejednokrotnie wprowadzany też do większych, deweloperskich inwestycji mieszkaniowych. Wykonać je można m.in. z kompleksowych zestawów betonowych bloczków. Co warto wiedzieć o konstrukcjach z tego materiału?
Wybieramy ogrodzenie
Ogrodzenia stanowią naturalną zaporę i dodatkową ochronę przed intruzami, wydzielają teren posesji, zwiększają poczucie prywatności mieszkańców, a ponadto stanowią atrakcyjne dopełnienie otaczającej architektury oraz wizytówkę całej posesji. Dlatego wybór odpowiedniego budulca wiąże się zarówno z jego funkcjonalnością, jak i z estetyką. Możemy postawić np. na gotowe przęsła o klasycznym designie wykonane z drewnianych sztachet lub stalowych prętów.
Ciekawym sposobem zwieńczenia przydomowej zabudowy są też, wypełnione kamieniami ozdobnymi, gabiony oraz oczywiście betonowe bloczki i cegły tworzące stabilne, solidne konstrukcje. Wybór tego ostatniego materiału może oznaczać praktyczny kompromis między dostępnymi opcjami, ponieważ wspomnianymi metalowymi czy drewnianymi przęsłami często wypełnia się właśnie bryły z betonu (słupy, podmurówka), tworząc w ten sposób niebanalne, ażurowe powierzchnie. Od naszego projektu zależy, w jakim stopniu osłonimy sobie przestrzeń wokół działki.
Dlaczego warto?
Betonowe systemy ogrodzeń oferują nam obecnie bogactwo możliwości kreacyjnych, składając się z zestawów elementów o rozmaitych wymiarach, kształtach, kolorach, a także fakturach. Dzięki temu niezwykle łatwo dopasować je do wyglądu otaczanego budynku. Przykładowo, możemy postawić na nowoczesny design gładkich, prostych bloczków lub wybrać wyjątkowy klimat specjalnie postarzanych kostek.
Ponadczasowy naturalny efekt osiągniemy dzięki charakterystycznej, nieregularnej fakturze uzyskanej w procesie tzw. łamania, a stosując pustaki z wystającymi w różnych miejscach fragmentami ścianek bocznych, wprowadzimy do otoczenia wyjątkowy motyw 3D. W każdym przypadku mamy do czynienia z trwałymi materiałami, przystosowanymi do funkcjonowania w warunkach zewnętrznych. Niezwykle ważne jest jednak prawidłowe przeprowadzenie prac montażowych.
O czym pamiętać?
Stawianie konstrukcji nie ogranicza się w tym przypadku do przyklejania do siebie ogrodzeniowych bloczków wg przyjętej koncepcji. Aby efekt był trwały, a przede wszystkim bezpieczny dla użytkowników, niezbędne jest m.in. profesjonalne wykonanie solidnych fundamentów z uwzględnieniem zbrojenia oraz hydroizolacji.
Układanie, klejenie, wypełnianie (w przypadku pustaków), uszczelnianie czy łączenie z innymi instalacjami również wymagają odpowiednich kwalifikacji. Realizację najlepiej więc zlecić fachowcom, którzy zajmą się poszczególnymi etapami montażu. Warto jednak pamiętać o omówieniu z nimi kilku kwestii, które zdecydują o zakresie i przebiegu inwestycji oraz o osiągniętym efekcie. Przed rozpoczęciem prac, ustalmy m.in.:
- liczbę oraz rozstaw przęseł
- usytuowanie, szerokość i mechanizm otwierania bram wjazdowych oraz furtek
- wysokość słupków i podmurówki
- dodatkowe elementy zabudowy, np. wokół śmietników
- rozmieszczenie i sposób montażu instalacji elektrycznych związanych np. z dzwonkiem, domofonem czy oświetleniem
- sposób mocowania dodatkowych detali, jak skrzynka na listy.
Nie tylko wokół posesji
Pamiętajmy też, że betonowe elementy ogrodzeniowe sprawdzają się nie tylko na skraju posesji. To doskonały sposób na zagospodarowanie i uporządkowanie przestrzeni w jej obrębie. Możemy więc wprowadzić do aranżacji niewielkie murki wydzielające poszczególne strefy użytkowe. W przypadku sporych różnic w wysokości terenu warto wykorzystać cegły jako sposób na estetyczne zabezpieczenie skarp. Znakomicie sprawdzają się też one jako budulec kwietników, siedzisk oraz innych elementów małej architektury ogrodowej. Dzięki nim stworzymy kompleksową przestrzeń, która służyć na będzie przez wiele lat.
Artykuł napisany przez eksperta serwisu www.e-otoczenie.pl oferującego online materiały do aranżacji przestrzeni.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
25.09.2024, Artykuł sponsorowany
Wideodomofon – niezbędny dodatek do domu, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa
Nowoczesne rozwiązania w smart domu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Przykładem systemu, który staje się już standardem na nowych osiedlach, w biurowcach czy budynkach jednorodzinnych, jest wideodomofon. To urządzenie, które zapewnia domownikom wysoki stopień bezpieczeństwa i pozwalNowoczesne rozwiązania w smart domu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Przykładem systemu, który staje się już standardem na nowych osiedlach, w biurowcach czy budynkach jednorodzinnych, jest wideodomofon. To urządzenie, które zapewnia domownikom wysoki stopień bezpieczeństwa i pozwala na kontrolę sytuacji przed posesją. Co warto o nim wiedzieć?
06.05.2024, Dagmara Osińska
Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?
Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego dPrzedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.
12.03.2024, Artykuł sponsorowany
Jak interpretować dane z domowej stacji pogodowej?
Stacja pogodowa to niezwykle przydatne urządzenie, które pozwala na bieżąco monitorować warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał należy jednak wiedzieć, jak interpretować wyświetlane dane. Wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne parametry i jak jeStacja pogodowa to niezwykle przydatne urządzenie, które pozwala na bieżąco monitorować warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał należy jednak wiedzieć, jak interpretować wyświetlane dane. Wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne parametry i jak je wykorzystać do planowania codziennych aktywności.
01.12.2023, Artykuł sponsorowany
Strategie oszczędzania energii podczas korzystania ze sprzętów AGD. Czy znasz je wszystkie?
Oszczędzanie energii podczas korzystania ze sprzętów AGD – podstawowe kroki Płyta indukcyjna, piekarnik elektryczny czy też lodówka to sprzęty AGD, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Niestety rosnące ceny prądu sprawiają, że korzystanie z nich kosztuje coraz więcejkosztuje coraz więcej
22.09.2023, Daniel Grzegorzek
Jak negocjować cenę domu?
Kupno domu wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, dlatego warto negocjować cenę. Nawet kilka procent upustu może zapewnić duże oszczędności. Pieniądze zaoszczędzone na kupnie nieruchomości można przeznaczyć np. na remont, wykończenie, wyposażenie czy opłacenie podatków związanych z zakupem domu.Kupno domu wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, dlatego warto negocjować cenę. Nawet kilka procent upustu może zapewnić duże oszczędności. Pieniądze zaoszczędzone na kupnie nieruchomości można przeznaczyć np. na remont, wykończenie, wyposażenie czy opłacenie podatków związanych z zakupem domu.