- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jaki kominek wybrać? Wybór komina, kominka i paliwa
Kominek wprowadza do wnętrza niesamowitą atmosferę. Może być też dodatkowym lub głównym źródłem ciepła. Odpowiednio dobrany zadba o przyjemną temperaturę we wnętrzach i przytulny klimat. Wybór w tej dziedzinie jest dość szeroki. Sprawdź, na jaki kominek się zdecydować i jak właściwie obliczyć jego moc grzewczą.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jaki kominek wybrać do salonu i czym się kierować,
- jaki materiał na wykończenie kominka będzie najlepszy,
- jaki kominek z płaszczem wodnym warto rozważyć.
Jak obliczyć moc grzewczą kominka?
Jeśli kominek ma być nie tylko ozdobą pomieszczenia, ale również głównym lub dodatkowym źródłem ciepła, należy odpowiednio dobrać jego moc grzewczą. Decyduje ona o ilości dostarczanego ciepła i jest jednym z ważniejszych parametrów. Optymalna moc grzewcza będzie się różnić w zależności od:
- kubatury wnętrza,
- szczelności budynku (strat ciepła),
- temperatury zewnętrznej.
Popularny wzór na moc grzewczą kominka wygląda następująco:
D = V x G x Dt [W], gdzie:
- D oznacza stratę ciepła [W],
- V – kubaturę budynku [m³],
- G – współczynnik przenikalności cieplnej [W/°C/m³],
- Dt – różnicę temperatur (wewnętrznej i zewnętrznej) [°C].
Do wyliczonej wartości zwykle dolicza się dodatkowe 10-15%. Gwarantuje to skuteczność ogrzewania.
Jakie są dostępne rodzaje kominków?
Jednak sama moc grzewcza nie wystarczy do wyboru idealnego kominka. Warto również dobrze zastanowić się nad jego typem. Wybór na rynku jest bardzo szeroki.
Jaki kominek do domu jednorodzinnego? Jedną z opcji jest kominek wolnostojący
Kominek wolnostojący, tzw. koza, może się wpasować w wiele aranżacji. Ma też liczne zalety. Jest ceniony przede wszystkim za to, że:
- zajmuje niewiele miejsca (znacznie mniej niż tradycyjny wkład kominkowy),
- zapewnia sporo swobody, jeśli chodzi o aranżację,
- cechuje się bardzo estetycznym wyglądem i nadaje wnętrzu wyjątkowego klimatu,
- jest relatywnie niedrogi (kominek wolnostojący wysokiej klasy kosztuje mniej więcej tyle, co wkład kominkowy średniej klasy).
Ponadto kominki wolnostojące występują w wielu wariantach wykończenia. Czy mają jakieś wady? Trudno je jednoznacznie wskazać. Warto jednak pamiętać, że kominek koza może nie zaspokoić potrzeb osoby, która marzy o tradycyjnym, majestatycznym, zabudowanym palenisku.
Jaki kominek wolnostojący wybrać? Dobrze kierować się klasą kominka; oprócz tego należy też mieć na uwadze to, ile miejsca w pomieszczeniu zajmie. Kominek do salonu 30 m2 powinien być innej wielkości niż kominek do salonu 40 m2.
Jaki kominek do mieszkania? Kominek elektryczny
Osoby, które chcą zamontować kominek do mieszkania w bloku, powinny zdecydować się na kominek elektryczny. Działa on na prąd, co wiąże się z istotnymi zaletami, ale też wadami. Do tej pierwszej grupy należy zaliczyć:
- bardzo czystą eksploatację (brak popiołu i sadzy),
- brak otwartego płomienia, co wiąże się z bezpieczeństwem stosowania,
- łatwość montażu,
- niską cenę,
- bezobsługowość,
- szerokie możliwości montażu – kominek elektryczny wolnostojący można zamontować nawet w bloku.
Jaki kominek elektryczny wybrać? Wiele zależy od tego, czy ma on pełnić głównie funkcję dekoracyjną, czy też istotna będzie funkcja grzewcza. Kominek LED, który prezentuje tylko atrapę płomieni, nie równa się jednak z kominkiem tradycyjnym pod względem klimatu tworzonego we wnętrzu. Przy rosnących cenach prądu jego eksploatacja staje się też coraz droższa.
Jaki kominek do ogrzania domu o większej powierzchni? Kominek z płaszczem wodnym
Kominki z płaszczem wodnym stanowią efektywny sposób na wykorzystanie ciepła pochodzącego ze spalania drewna. W tym przypadku kominek podgrzewa również wodę, która następnie może być doprowadzona do grzejników w całym domu. Kominek z płaszczem wodnym cechuje się:
- wysoką sprawnością,
- efektywnością ogrzewania,
- możliwością wykorzystania do podgrzewania wody użytkowej,
- wykorzystaniem żywego ognia, co nadaje wnętrzu wyjątkowej przytulności.
Do wad należy jednak zaliczyć konieczność dużej ingerencji w konstrukcję domu i długi czas nagrzewania. Ile kosztują kominki z płaszczem wodnym? Ceny zakupu i instalacji niestety są wysokie.
Jaki kominek z płaszczem wodnym na 100 m2?
Jaki kominek z płaszczem wodnym będzie odpowiedni dla domu o konkretnej powierzchni? Przy wyborze kominka najważniejszym parametrem jest jego moc; należy jednak pamiętać, że istotny jest nie tylko metraż, ale również to kiedy budynek został zbudowany i z jakich materiałów. Na przykład w przypadku nowych, dobrze zaizolowanych budynków o powierzchni 120 m2, kominek z płaszczem wodnym o mocy 10 kW powinien być wystarczający. Jednocześnie w przypadku starego, słabo zaizolowanego domu konieczna może być moc rzędu nawet 16 kW.
Kominek na pellet
Kominek na drewno to nie jedyne dostępne rozwiązanie. Coraz więcej osób stawia na bardziej nowoczesne kominki na pellet. Mają one wiele zalet, do których należy zaliczyć:
- łatwość obsługi – rozpalanie jednym przyciskiem,
- łatwość czyszczenia dzięki mniejszej ilości popiołu,
- wygodę przechowywania i transportu pelletu,
- ekonomiczną eksploatację.
Tego typu źródła ciepła są bardzo wydajne. Wybierając kominek na pellet z płaszczem wodnym, można wygodnie ogrzać cały dom, a często także wodę użytkową. Wadą może być natomiast brak charakterystycznego trzasku związanego ze spalaniem drewna. Należy również pamiętać, że kominek na pellet jest zasilany elektrycznie, co może powodować problemy w przypadku przerw w dostawach prądu.
Jaki pellet do kominka warto wybrać? Osoby posiadające kominek na pellet mogą wybierać między pelletem drzewnym, agro lub z łusek słonecznika. Warto przy tym mieć świadomość, że pellet drzewny będzie najlepszym wyborem pod kątem ogrzewania mieszkań.
Kominek na drewno
Kominek na drewno to oczywiście tradycyjny wybór wyróżniający się unikalnymi walorami. Charakterystyczny trzask polan i żywy ogień nie mogą się równać z niczym innym, jeśli chodzi o tworzenie wyjątkowego klimatu i przytulności we wnętrzu. Taki kominek może mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania.
W tym pierwszym przypadku nie ma mowy o wydajności energetycznej wystarczającej do ogrzania całego domu. Otwarty kominek montuje się więc zaledwie dla ozdoby i dodatkowego dogrzania pomieszczenia, w którym się znajduje. Taką budowę może mieć też efektowny kominek ogrodowy. Zamknięty kominek na drewno jest znacznie skuteczniejszy, ale mniej klimatyczny. Cechuje się też bezpieczniejszym użytkowaniem.
Ogólnie rzecz biorąc, kominek na drewno zapewnia:
- wyjątkowy klimat,
- dodatkowe walory dekoracyjne w pomieszczeniu,
- możliwość dogrzania pomieszczeń.
Ma jednak również całkiem sporo wad, do których należy zaliczyć:
- toksyczność dla środowiska,
- konieczność częstego sprzątania paleniska, ale też obudowy kominka,
- zagrożenie pożarem,
- konieczność wyznaczenia odpowiedniego miejsca do składowania drewna.
Ceny tego typu rozwiązań są bardzo zróżnicowane. Są one niższe w przypadku tradycyjnych wkładów i wyższe w przypadku chęci zwiększenia efektywności grzewczej instalacji poprzez płaszcz wodny.
Jaki komin do kominka na drewno będzie najlepszy? Warto zdecydować się na komin ceramiczny lub stalowy. Lepiej natomiast unikać kominów murowanych – które, choć popularne, mają najmniejszą trwałość.
Jakie drewno najlepiej do kominka się sprawdzi? Osoby, które zastanawiają się, jakie drewno najlepsze do kominka, powinny zwrócić przede wszystkim na kaloryczność drzewa. Dużą ilość energii cieplnej podczas spalania produkują zwłaszcza gatunki twardego drewna liściastego, takie jak grab, dąb, buk czy jesion.
Kominek gazowy
Kominek gazowy może być alternatywą dla kominka na drewno. Jest wygodniejszy w użytkowaniu i czysty, a jednocześnie estetyczny. Świetnie sprawdzi się jako reprezentatywny kominek w salonie, ale też w każdym innym miejscu. Do jego zalet należy zaliczyć:
- bezproblemową eksploatację,
- uruchamianie za pomocą naciśnięcia przycisku,
- brak konieczności kupowania i składowania opału,
- większe bezpieczeństwo użytkowania,
- brak konieczności podłączenia do komina – możliwość montażu w każdym pomieszczeniu.
Wadą z całą pewnością jest konieczność podłączenia do instalacji gazowej, która nie jest dostępna w każdym domu. Alternatywnie można stosować butle z gazem, ale jest to znacznie bardziej problematyczne. Poza tym kominek gazowy nigdy nie będzie tak klimatyczny, jak ten na drewno. Tego typu nowoczesny kominek jest stosunkowo tani w instalacji, ale jego eksploatacja ze względu na rosnące ceny gazu staje się coraz droższa.
Biokominek
Kominki na biopaliwo (biokominki) są ekologiczne i bardzo wygodne w użytkowaniu. Do ich zalet należy zaliczyć:
- brak konieczności podłączenia do komina,
- brak dymu, przykrych zapachów i szkodliwych substancji,
- łatwość montażu.
Kominek ekologiczny można zamontować niemal wszędzie, także na ścianie. Może on przyjmować różne formy i bardzo dobrze się prezentuje. Cena montażu jest w tym przypadku przystępna, ale koszt eksploatacji wysoki, a moc grzewcza niewielka. Dlatego kominki na biopaliwo stosuje się w zasadzie tylko jako dekoracje.
Jaki rodzaj kominka wybrać? Czym kierować się przy wyborze?
Jaki kominek wybrać? Zależy to przede wszystkim od efektu, jaki chcesz uzyskać. Jeśli zależy Ci wyłącznie na walorach dekoracyjnych, może sprawdzić się atrapa kominka lub biokominek. Z kolei najlepszy klimat zapewni jedynie tradycyjne palenisko na drewno. Zwolennicy tradycji mogą wybrać np. kominek kaflowy lub kominek z cegły. Wielu miłośników mają także kominki wolnostojące typu koza. W celu zapewnienia jak najlepszej wydajności grzewczej warto wybrać natomiast kominek z płaszczem wodnym. Dobrym pomysłem może być też zastąpienie drewna wydajniejszym i bardziej ekologicznym pelletem.
Rodzaj wybranego kominka powinien też zależeć od możliwości montażu i chęci ingerencji w konstrukcję budynku. Budowa kominka z płaszczem wodnym jest najtrudniejsza. Wszystkie kominki produkujące spaliny trzeba też podłączyć do wentylacji. Miłośnicy „żywego ognia”, którzy nie mają takiej możliwości, mogą zastosować co najwyżej miniaturowy kominek zapachowy, w którym umieszcza się świeczkę. Istnieją jednak również alternatywy (np. biokominek, kominek elektryczny), które można zamontować w dowolnym miejscu – nawet w mieszkaniu.
Jaki kominek na 70 m2, a jaki kominek na 100 m2?
Przy wyborze kominka należy też wziąć pod uwagę jego moc – w innym wypadku może się okazać, że osoby, które chcą ogrzewać mieszkanie przy pomocy kominka, nie będą mogły go traktować jako jedyne źródło ogrzewania. Moc kominka powinna być dopasowana jednak nie tylko do metrażu, ale również do stanu budynku i jego izolacji.
Gdzie umiejscowić kominek?
Tradycyjny kominek zawsze należy umieścić jak najbliżej komina, aby możliwe było jego wygodne podłączenie. Ze względów bezpieczeństwa w sąsiadującej z nim bezpośrednio ścianie, w stropie czy podłodze nie mogą przebiegać rury instalacji gazowej, grzewczej ani elektrycznej. Najczęściej umieszcza się go w centralnym punkcie domu – niezwykle popularnym wyborem jest kominek w salonie. Niektórzy wolą jednak np., aby tworzył wyjątkowy klimat w sypialni czy nawet w łazience.
Najczęściej umieszcza się go przy ścianie, w jej centralnej części. Bardzo praktycznym i estetycznym rozwiązaniem może być jednak również kominek narożny. Zdecydowanie rzadziej montuje się go w centralnej części pomieszczenia. W tym przypadku obudowa kominka zwykle ma postać otwartą, aby ogień można było podziwiać z każdej strony. Jest to rozwiązanie efektowne, przeznaczone tylko do dużych pomieszczeń. Nowoczesne biokominki czy też atrapy kominków nadają się natomiast do montażu w każdym miejscu.
Jakie akcesoria do kominka są niezbędne?
Specjalne akcesoria do kominka są potrzebne przede wszystkim przy spalaniu drewna lub np. pelletu. Zwykle dostępne są w zestawach przeznaczonych do przechowywania w pobliżu paleniska. Do najbardziej przydatnych akcesoriów należy zaliczyć:
- miotełki,
- szufelki,
- pogrzebacze,
- szczypce.
Ponadto przydatny może się okazać pojemnik na drewno ułatwiający jego przenoszenie i przechowywanie obok kominka. Warto zaopatrzyć się także w parawan lub ekran. Pomoże on zapobiec wydostawaniu się iskier poza palenisko, a tym samym potencjalnym zniszczeniom i pożarom.
Innym niezwykle przydatnym akcesorium jest odkurzacz. Jaki odkurzacz do kominka wybrać? Na wstępie należy zaznaczyć, że nie powinno się usuwać popiołu i sadzy za pomocą odkurzacza domowego – skończy się to bowiem zapchaniem filtrów i spadkiem wydajności. Konieczny jest zatem zakup specjalnego odkurzacza kominkowego. Na rynku dostępne są różne modele – od stosunkowo niewielkich i poręcznych aż po sprzęty większych rozmiarów (i większej mocy).
Jaki kominek wybrać: podsumowanie
Dzięki mnogości dostępnych rozwiązań kominek można zamontować w każdym domu, a nawet w mieszkaniu. Jego wybór jest uzależniony przede wszystkim od możliwości montażowych i oczekiwań. Tradycyjny kominek ceramiczny (kaflowy) czy ceglany prezentują się bardzo klimatycznie, ale należą do najbardziej wymagających (a przy tym, niestety, najmniej praktycznych). Można je zastąpić nowoczesnymi rozwiązaniami, ale często dają one jedynie namiastkę wyjątkowego klimatu tworzonego przez płonące drewno. Wybór należy do Ciebie!
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
13.03.2023, Redakcja
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Koszty ogrzewania
Wysokość czynszu w dużym stopniu zależy od kosztów ogrzewania lokalu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania, aby wydatki na ogrzewanie były jak najniższe. Z czego wynika ostatni wzrost kosztów za ogrzewanie lokali? Z początkiem roku rachunki za ogrzewanie mieszkań wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Wyższe koszty ponoszą zarówno osoby korzystające z ciepła systemowego, ogrzewania centralnego w budynku, jak i wykorzystujące do ogrzewania energię elektryczną.Z początkiem roku rachunki za ogrzewanie mieszkań wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Wyższe koszty ponoszą zarówno osoby korzystające z ciepła systemowego, ogrzewania centralnego w budynku, jak i wykorzystujące do ogrzewania energię elektryczną.
04.10.2022, Artykuł gościnny
Ogrzewanie klimatyzacją – jak to działa?
Klimatyzacja nieodmiennie kojarzy się z chłodzeniem pomieszczeń w upalne, letnie dni. Coraz częściej jednak jest również wykorzystywana do ich ogrzewania, gdy temperatury zaczynają spadać. Nowoczesne urządzenia pomagają w zachowaniu komfortu termicznego, niezależnie do pory roku. Na czym polega ogrzewanie klimatyzatorem?Na czym polega ogrzewanie klimatyzatorem?
30.01.2020, Redakcja
Ogrzewanie podłogowe, gazowe czy elektryczne – które wybrać?
Obecne technologie podążają z duchem czasu i proponują optymalne metody zmierzające nie tylko w kierunku oszczędności, ale też ekologii. Wczesna jesień to idealny moment, by dokładnie zapoznać się z tematem i bliżej przyjrzeć się wszystkim możliwościom. Ogrzewanie domu jednorodzinnego nie musi być skomplikowaną sprawą, pod warunkiem, że nie musi być skomplikowaną sprawą, pod warunkiem, że