- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Materiały budowlane a wpływ pandemii na ich ceny
Wbrew początkowym obawom, rodzima branża budowlana kontynuowała działalność mimo trwającej pandemii COVID-19, zachowując wysoki poziom płynności. Prace nad realizacją większości inwestycji deweloperskich nie zostały wstrzymane. Wręcz przeciwnie. Były kontynuowane zgodnie z planem.
Niektóre obostrzenia nałożone przez rząd - związane z próbą powstrzymania skali zakażeń - wpłynęły jednak na zmianę dotychczasowych norm w branży budownictwa. Pojawiły się problemy logistyczne, odnotowano również trudność w dostępności niektórych materiałów budowlanych czy wzrost kosztów pracy związany z koniecznością przestrzegania nowych wytycznych. Czy w związku z tymi zmianami wzrosły również ceny materiałów budowlanych?
Materiały budowlane a koronawirus
Zauważalne od kilku lat ożywienie na rynku materiałów budowlanych było jednym z głównych, o ile nie najważniejszym stymulatorem wzrostu cen nowych mieszkań w ostatnim czasie. Na przestrzeni ostatnich lat obserwowaliśmy systematyczny wzrost kosztów budowy inwestycji budowlanych, czego potwierdzeniem są notowania SEKOCENBUD, Systemu Komputerowej Informacji o Cenach w Budownictwie. Wzrastały nie tylko koszty materiałów budowlanych, ale również stawki robocizny kosztorysowej.
Analiza tych tendencji, potwierdzona statystykami GUS-u dotyczącymi ilości nowo rozpoczynanych budów, pozwoliła na analogiczną prognozę na 2020 rok. Notowania cen materiałów budowlanych w III kwartale 2020 roku pokazują jednak, że koronawirus wyraźnie osłabił wcześniejsze przypuszczenia.
Najwyższe wzrosty kosztów
Lata 2018-2019 przyniosły spore wzrosty cen wszystkich obiektów budowlanych. W 2018 roku największy przyrost kosztów - w skali całego kraju - odnotowano dla:
- stawek robocizny kosztorysowej w robotach inżynieryjnych (16,8%),
- stawek robocizny kosztorysowej w robotach ogólnobudowlanych remontowych (16,6%),
- cen materiałów budowlanych (5,9%).
W 2019 roku - podobnie jak w roku poprzedzającym - utrzymała się tendencja wzrostu cen materiałów budowlanych. Nastąpiły jednak pewne zmiany. Największy przyrost kosztów – średni w skali całego kraju - odnotowano bowiem dla:
- stawek robocizny kosztorysowej w robotach ogólnobudowlanych inwestycyjnych i wykończeniowych o wysokim standardzie (11,5%),
- stawek robocizny kosztorysowej w robotach inżynieryjnych (10,1%),
- stawek robocizny kosztorysowej w robotach instalacji elektrycznych (10,5%),
- cen najmu i pracy sprzętu budowlanego (6,2%).
Obserwowana od kilku lat dynamika wzrostu cen materiałów budowlanych, instalacyjnych, elektrycznych oraz stawek robocizny do kosztorysowania uległa wyraźnemu osłabieniu, co potwierdzają notowania SEKOCENBUD na koniec III kwartału 2020 roku. Aktualne wzrosty kosztów robocizny utrzymują się na poziomie około 5%, ceny materiałów budowlanych wzrosły jedynie o 1,9%, materiały instalacyjne podrożały o 2,3% a ceny materiałów elektrycznych spadły o 1,8%.
Przeczytaj także: Koronawirus a rynek nieruchomości
Pandemia COVID-19, wbrew początkowym prognozom nie wpłynęła na drastyczny wzrost cen materiałów budowlanych. Wręcz przeciwnie. Utrzymujący się od początku rozprzestrzeniania koronawirusa, słabnący trend wzrostu cen materiałów budowlanych, w perspektywie czasu ma szansę na stabilizację, co w konsekwencji może mieć wpływ na obniżkę kosztów budowy nowych inwestycji.
Autor: Mariola Gala-de Vacqueret, sekocenbud.pl
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
21.05.2024, Dagmara Osińska
Przewalutowanie kredytu we frankach, euro, dolarach i innych walutach na PLN
Czy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwoCzy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwość podpisania umowy kredytowej w EUR wyłącznie klientom, którzy wykazują dochody w takiej walucie. Czy możliwe jest przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? Wyjaśniamy.
14.05.2024, Dagmara Osińska
Zwrot ubezpieczenia pomostowego: wniosek w PKO BP, mBank, Millennium i innych
Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot ubezpieczenia pomostowego. Ile można odzyskać? Wyjaśniamy.
08.05.2024, Dagmara Osińska
Ubezpieczenie pomostowe: co to jest i ile wynosi ubezpieczenie pomostowe?
Wielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipWielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipotecznego, a dla kredytobiorcy oznacza wyższe raty. Jak długo trzeba płacić ubezpieczenie pomostowe? Co to oznacza? Jak dostać zwrot? Wyjaśniamy.
30.04.2024, Dagmara Osińska
Cesja kredytu hipotecznego: czym jest przeniesienie kredytu na inną osobę?
Perspektywa długoletniej spłaty zadłużenia powoduje, że wiele osób ma obawy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji może powstrzymywać długi okres spłaty, czy obawa o zmiany w życiu zawodowym i prywatnym. W trudnej sytuacji finansowej lub losowej dobrym rozwiązaniem Perspektywa długoletniej spłaty zadłużenia powoduje, że wiele osób ma obawy przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Przed podjęciem decyzji może powstrzymywać długi okres spłaty, czy obawa o zmiany w życiu zawodowym i prywatnym. W trudnej sytuacji finansowej lub losowej dobrym rozwiązaniem może okazać się cesja. Co to właściwie oznacza? Jak wygląda przepisanie kredytu na kogoś innego? Wyjaśniamy.
23.04.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt? Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny
21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BI21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BIK ma wpływ na zdolność kredytową? Ile czasu po upadłości można wziąć kredyt? Wyjaśniamy.