Materiały budowlane a wpływ pandemii na ich ceny

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Data publikacji: 05.01.2021

W jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła na ceny materiałów budowlanych? Przeczytaj, o ile procent wzrosły ceny w stosunku do lat ubiegłych.

Wbrew początkowym obawom, rodzima branża budowlana kontynuowała działalność mimo trwającej pandemii COVID-19, zachowując wysoki poziom płynności. Prace nad realizacją większości inwestycji deweloperskich nie zostały wstrzymane. Wręcz przeciwnie. Były kontynuowane zgodnie z planem.

Niektóre obostrzenia nałożone przez rząd - związane z próbą powstrzymania skali zakażeń - wpłynęły jednak na zmianę dotychczasowych norm w branży budownictwa. Pojawiły się problemy logistyczne, odnotowano również trudność w dostępności niektórych materiałów budowlanych czy wzrost kosztów pracy związany z koniecznością przestrzegania nowych wytycznych. Czy w związku z tymi zmianami wzrosły również ceny materiałów budowlanych?

Materiały budowlane a koronawirus

Zauważalne od kilku lat ożywienie na rynku materiałów budowlanych było jednym z głównych, o ile nie najważniejszym stymulatorem wzrostu cen nowych mieszkań w ostatnim czasie. Na przestrzeni ostatnich lat obserwowaliśmy systematyczny wzrost kosztów  budowy inwestycji budowlanych, czego potwierdzeniem są notowania SEKOCENBUD, Systemu Komputerowej Informacji o Cenach w Budownictwie. Wzrastały nie tylko koszty materiałów budowlanych, ale również stawki robocizny kosztorysowej.

Analiza tych tendencji, potwierdzona statystykami GUS-u dotyczącymi ilości nowo rozpoczynanych budów, pozwoliła na analogiczną prognozę na 2020 rok. Notowania cen materiałów budowlanych w III kwartale 2020 roku pokazują jednak, że koronawirus wyraźnie osłabił wcześniejsze przypuszczenia.

Najwyższe wzrosty kosztów

Lata 2018-2019 przyniosły spore wzrosty cen wszystkich obiektów budowlanych. W 2018 roku największy przyrost kosztów - w skali całego kraju - odnotowano dla:

  • stawek robocizny kosztorysowej w robotach inżynieryjnych (16,8%),
  • stawek robocizny kosztorysowej w robotach ogólnobudowlanych remontowych (16,6%),
  • cen materiałów budowlanych (5,9%).

W 2019 roku - podobnie jak w roku poprzedzającym - utrzymała się tendencja wzrostu cen materiałów budowlanych. Nastąpiły jednak pewne zmiany.  Największy przyrost kosztów – średni w skali całego kraju - odnotowano bowiem dla:

  • stawek robocizny kosztorysowej w robotach ogólnobudowlanych inwestycyjnych i wykończeniowych o wysokim standardzie (11,5%),
  • stawek robocizny kosztorysowej w robotach inżynieryjnych (10,1%),
  • stawek robocizny kosztorysowej w robotach instalacji elektrycznych (10,5%),
  • cen najmu i pracy sprzętu budowlanego (6,2%).

Obserwowana od kilku lat dynamika wzrostu cen materiałów budowlanych, instalacyjnych, elektrycznych oraz stawek robocizny do kosztorysowania uległa wyraźnemu osłabieniu, co potwierdzają notowania SEKOCENBUD na koniec III kwartału 2020 roku. Aktualne wzrosty kosztów robocizny utrzymują się na poziomie około 5%, ceny materiałów budowlanych wzrosły jedynie o 1,9%, materiały instalacyjne podrożały o 2,3% a ceny materiałów elektrycznych spadły o 1,8%.

Przeczytaj także: Koronawirus a rynek nieruchomości 

Pandemia COVID-19, wbrew początkowym prognozom nie wpłynęła na drastyczny wzrost cen materiałów budowlanych. Wręcz przeciwnie. Utrzymujący się od początku rozprzestrzeniania koronawirusa, słabnący trend wzrostu cen materiałów budowlanych, w perspektywie czasu ma szansę na stabilizację, co w konsekwencji może mieć wpływ na obniżkę kosztów budowy nowych inwestycji.

 

Autor: Mariola Gala-de Vacqueret, sekocenbud.pl

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: