placement placeholder
placement placeholder

Piec na pellet: jak działa i czy jest ekologiczny?

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Data publikacji: 31.05.2023

Piec na pellet jest rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością. Czy jest to jednak opcja ekologiczna? Jak właściwie działa piec na pellet? Sprawdź na Gethome.pl.

Piec na pellet jest rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością. Czy jest to jednak opcja ekologiczna? Jak właściwie działa piec na pellet? Sprawdź na Gethome.pl.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak ustawić piec na pellet,
  • jak działa piec na pellet,
  • czy piec na pellet jest ekologiczny.

Pellet – ekologiczne paliwo z biomasy

Pellet to paliwo stałe w formie granulatu (zwykle o średnicy 6-8 mm) z biomasy. Najczęściej powstaje z trocin drzew liściastych i iglastych, a także innych odpadów tartacznych. Ma wysoką, tylko nieznacznie niższą wartość opałową niż węgiel – na poziomie około 13-19 MJ/kg. Do nowoczesnych kotłów na pellet z podajnikiem przeznaczony jest certyfikowany opał najwyższej klasy (A1). 

Wady i zalety pieca pelletowego

Kotły na pellet to urządzenia grzewcze, które mają wiele zalet. Do najważniejszych z nich zaliczają się:

  • wysoka sprawność i efektywność – wyższa niż w kotłach węglowych,
  • możliwość czystego spalania – bez sadzy, smoły i szkodliwych substancji,
  • niemal bezobsługowa praca – dzięki zaawansowanej automatyce,
  • brak problemów z pracą kotła – rzadko dochodzi do spiekania czy szlakowania opału,
  • niewielka ilość popiołu,
  • brak negatywnego wpływu na środowisko,
  • wysokie bezpieczeństwo – dzięki zabezpieczeniom przeciwpożarowym, czujnikom temperatury i zaworowi wodnemu,
  • łatwa instalacja,
  • możliwość uzyskania dotacji z programu Czyste Powietrze.

Piece na pellet mają tylko nieliczne wady. Zaliczają się do nich:

  • wysoka cena zakupu kotła,
  • konieczność usuwania popiołu,
  • możliwość spalania tylko jednego rodzaju opału,
  • potrzeba magazynowania pelletu,
  • wymagane miejsce w kotłowni – co najmniej 2 x 3 m.

Jak działa piec na pellet?

Nowoczesny kocioł na pellet to urządzenie niemal w pełni zautomatyzowane, co umożliwia ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie budynków. Jest najczęściej wybieranym rodzajem kotła na biomasę – według statystyk CEEB na dzień 26 kwietnia 2023 roku z urządzeń takich korzysta obecnie 1 464 793 gospodarstw domowych.

Najważniejsze elementy jego konstrukcji to:

  • podajnik ślimakowy lub pneumatyczny,
  • zasobnik na paliwo,
  • wentylator nadmuchowy,
  • palnik,
  • komora spalania,
  • sterownik z wyświetlaczem,
  • czujnik temperatury,
  • zawór wodny,
  • zabezpieczenia przeciwpożarowe,
  • pompa,
  • wymiennik ciepła.

Kocioł na pellet najczęściej sam się rozpala – jeśli jest wyposażony w zapalarkę w postaci grzałki elektrycznej. Wentylator nadmuchowy podtrzymuje płomień, podajnik przekazuje paliwo w odpowiedniej ilości do komory spalania, a czujnik temperatury i zawór wodny gaszą płomienie, dzięki czemu zapobiegają przegrzaniu. 

Jeśli kocioł osiągnie zadaną temperaturę, następuje automatyczne wygaszanie i proces postoju. Gdy następnie temperatura w obiegu spadnie poniżej pożądanej wartości, podajnik ponownie wznowi pracę.

Piec na pellet a finanse

Użytkownik musi jedynie ustawić określone parametry urządzenia, a następnie pamiętać o okresowym uzupełnieniu paliwa w zasobniku i wyjmowaniu popiołu z popielnika. Nie ma potrzeby kontrolowania procesu spalania, a najnowsze urządzenia są wyposażone w palnik z funkcją automatycznego czyszczenia.

Ile trwa rozpalanie pieca na pellet? Będzie to zależeć od mocy urządzenia – najczęściej około 30 minut.

Zobacz również: Program Czyste Powietrze: podstawa wsparcia termomodernizacji

Jak podłączyć piec na pellet?

Kocioł na pellet należy podłączyć do instalacji grzewczej oraz przewodu dymowego. Konieczne jest także zainstalowanie sterownika, pompy i naczynia wzbiorczego. Urządzenie przed rozpoczęciem pracy musi być podłączone do gniazdka z prądem.

Sprawdź także: Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe w 2023 roku?

Ile kosztuje piec na pellet?

Nowoczesny piec na pellet 5. klasy może kosztować, w zależności od mocy, od 10 do 20 tysięcy złotych. Warto skorzystać z dofinansowania na zakup i montaż takiego urządzenia z programu Czyste Powietrze. Maksymalna kwota dotacji wynosi 9 tysięcy złotych (do 45% poniesionych kosztów). Istnieje także możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania dzięki uldze termomodernizacyjnej.

Polecamy również: Ulga na termomodernizację: jak korzystać w 2023 r.?

Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?

Sposób pracy kotła na pellet można ustawić za pomocą sterownika z wyświetlaczem. Warto dobrać poszczególne wartości względem rzeczywistego zapotrzebowania budynku na ciepło oraz charakterystyki konkretnego modelu pieca, w tym zwłaszcza jego mocy.

Kluczowe są następujące parametry:

  • siła nadmuchu – zbyt niska utrudnia spalanie opału, a zbyt wysoka przyspiesza ten proces,
  • czas nadmuchu w trybie pracy i czuwania,
  • częstotliwość i czas podawania pelletu,
  • temperatura grzania (optymalne wartości to 60-80 stopni Celsjusza),
  • temperatura powrotu wody z instalacji (około 55 stopni Celsjusza),
  • czas postoju,
  • histereza.

Jak ustawić parametry pieca na pellet? Może w tym pomóc obserwacja dymu wydostającego się z komina. Powinien mieć on jasny kolor – czarne zabarwienie sygnalizuje nieprawidłową pracę urządzenia. Ważne jest także, aby komora spalania była czysta, bez widocznej sadzy i smoły. W przeciwnym razie konieczne może być podniesienie temperatury spalania w palenisku lub zmiana ustawienia siły nadmuchu.

Sprawdź także: Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Ile spala piec na pellet?

Poziom spalania opału w piecu na pellet zależy od jego mocy, ustawionych parametrów, panującej temperatury oraz zapotrzebowania budynku na ciepło. Kocioł będzie spalał sporo pelletu, jeśli urządzenie zostanie przewymiarowane.

Dowiedz się również: Ile kosztuje termomodernizacja budynku? Ceny w 2023 roku

Czy można wyłączyć piec na pellet?

Nie warto wyłączać kotła na pellet, ponieważ bardziej ekonomiczna jest jego ciągła praca. Jeśli zostanie osiągnięta automatyczna temperatura, wtedy piec samoczynnie się wyłączy. Wyłączanie urządzenia jest nieopłacalne nawet podczas nieobecności w domu, ponieważ naraża to na wychłodzenie budynku.

Piec na pellet – do kiedy można palić?

Obecne przepisy Unii Europejskiej nie wskazują daty wprowadzenia zakazu ogrzewania budynków pelletem.

Sprawdź również: Dyrektywa EPBD i ustawa o termomodernizacji: przygotuj się już teraz

Czy piec na pellet jest ekologiczny?

Nie ulega wątpliwości, że urządzenie takie jest przyjazne środowisku. Powstaje z biomasy drzewnej – odnawialnego opału, który ma zerowy bilans CO2 i nie wymaga wycinki drzew. W wyniku jego spalania powstaje znacznie mniej szkodliwych substancji w porównaniu do węgla. Popiół powstały w wyniku spalania można wykorzystywać jako nawóz.

Ile prądu zużywa piec na pellet?

Urządzenie takie jest wyposażone w automatyczne systemy, których obsługa wymaga poboru energii elektrycznej. Nie można jednoznacznie stwierdzić, ile prądu zużywa piec na pellet. Rzeczywiste zużycie będzie zależeć od mocy urządzenia i ustawionych parametrów. 

Najwięcej prądu pobiera automatyczna zapalarka, której mocy wynosi zwykle około 200 W. Mniejsze zużycie wiąże się z pracą pozostałych układów, w tym podajnika, siłownika i wentylatora nadmuchowego. Kocioł pelletowy o mocy 15 kW wykorzystuje średnio około 0,7 kWh na dobę.

Przeczytaj również: Jak działa i jakie są rodzaje pomp ciepła?

Jak zlikwidować spieki w piecu na pellet?

Aby pozbyć się spieków w piecu na pellet, zazwyczaj wystarczy obniżyć temperaturę spalania i zmniejszyć obroty wentylatora. Pomóc może również wymiana opału na inny, konieczne z certyfikatem A1.

Dla kogo piec na pellet będzie odpowiedni?

Kocioł na pellet to urządzenie odpowiednie dla właścicieli domów, którzy myślą o niskich kosztach ogrzewania i wygodzie użytkowania. Nie muszą oni poświęcać czasu na codzienne rozpalanie. Sporą wygodę zapewnia uzupełnianie raz na kilka dni zasobnika, automatyczne czyszczenie i brak potrzeby częstego opróżniania popiołu.

Polecamy także: Co to jest termomodernizacja, czyli podstawy nowoczesnego mieszkalnictwa

 

 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Daniel Grzegorzek

Daniel Grzegorzek

Copywriter z niespełna 10-letnim doświadczeniem, były pracownik agencji badawczej, z wykształcenia socjolog. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce biznesu, finansów, nieruchomości i marketingu. Pisanie artykułów poprzedza głębokim researchem. Skomplikowane zagadnienia przedstawia w przystępny sposób.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: