- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Pokój dla dziecka – jak urządzić?

Iwona Czarkowska
Data publikacji: 11.07.2019

Pokój dla dziecka to miejsce naprawdę wyjątkowe. Musi przecież uwzględniać jego specyficzne potrzeby i przede wszystkim być bezpieczny. W sklepach z artykułami wyposażenia wnętrz oraz przedmiotami do dekoracji można znaleźć wszystko, co będzie potrzebne. Co wybrać? Jak urządzić pokój dla dziecka, aby jego mały właściciel czuł się w nim dobrze? Jakie meble najlepiej się sprawdzą? Na jaki kolor pomalować ściany? Oto kilka rad, które pomogą rozstrzygnąć wątpliwości.
Pokój, który rośnie z dzieckiem
Projektując wystrój dziecięcego pokoju, samodzielnie lub z pomocą profesjonalnego architekta wnętrz, warto postawić na rozwiązania, które sprawdzą się nie tylko przy noworodku i niemowlaku, ale posłużą również starszemu dziecku.
Przykładowo, w takiej sytuacji świetnie sprawdzają się meble, które można dowolnie zestawiać, dopasowując przestrzeń do potrzeb coraz większego dziecka. Na rynku są dostępne łóżeczka dla noworodków „rosnące” razem z użytkownikiem. Mają one w standardzie funkcję obniżania poziomu, która przydaje się, gdy maluch zaczyna siadać, a następnie stawać.
Ale na tym możliwość przeróbek się nie kończy. Szczebelki oraz boki łatwo zdemontować, dzięki czemu łóżeczko szybko zamienia się w tapczanik. W komplecie jest też często barierka, którą można założyć na pierwszych kilka tygodni, gdy dziecko dopiero będzie się uczyć spać w dorosłym łóżku i rodzice obawiają się, że mogłoby wypaść.
Innym rozwiązaniem jest łóżeczko rozsuwane z komodą. W przypadku małego dziecka komoda znajduje się poniżej łóżeczka a obydwie części zamontowane są na jednej ramie i stanowią całość.
To rozwiązanie o tyle wygodne, że komodę można wykorzystać na przechowywanie dziecięcych akcesoriów (pieluchy, kosmetyki) i mieć je zawsze pod ręką. Gdy dziecko podrośnie, wystarczy zdjąć z ramy łóżeczko oraz komodę i już każde z nich może być wykorzystywane osobno, rama zaś staje się podstawą tapczanika.
Dobrym pomysłem są również komody na kółkach. Przy małym dziecku można je bez trudu transportować z jednego pomieszczenia do drugiego – na przykład z pokoju do łazienki, gdzie kąpiemy dziecko. Istnieje opcja demontażu kółek i ustawienia komody w jednym miejscu na stałe.
Wybierając meble do pokoju dla dziecka, rodzice często decydują się na te w odcieniach różu czy jasnego błękitu, jako najbardziej odpowiednie. Takie barwy jednak szybko się mogą się opatrzyć i znudzić. Ograniczają również wybór koloru ścian oraz innych dodatków. Dlatego lepiej kupić meble białe lub w kolorze naturalnego jasnego drewna.
Drewno to również najlepszy materiał na podłogę, ponieważ jest trwałe i łatwo je utrzymać w czystości - w przeciwieństwie do wszelkich wykładzin dywanowych, w których gromadzą się alergeny. Aby ocieplić podłogę w dziecięcym pokoju wystarczy w zupełności mały dywanik, który łatwo wyprać.
Pokój dla chłopca, pokój dla dziewczynki
Utarło się przekonanie, że pokój dla dziewczynki powinien być urządzony w odcieniach słodkiego różu, pokój dla chłopca zaś w błękitach. Tymczasem to nie barwa ścian, mebli czy dodatków jest najistotniejsza. Najlepiej urządzać pokój nie dla chłopca czy dziewczynki, ale po prostu dla dziecka i zwrócić uwagę na jego funkcjonalność.
Najważniejszym meblem w dziecięcym królestwie jest łóżko. Musi ono być wygodne. Mniejsze znaczenie ma to, czy będzie metalowe z baldachimem, proste drewniane, w kształcie zamku księżniczki, czy samochodu wyścigowego.
Aby dziecko mogło utrzymać w swoim królestwie porządek, należy zapewnić mu odpowiednią liczbę szafek, koszy i półek na zabawki, książki oraz ubrania. Rzeczy, po które sięga samodzielnie, umieszczajmy w zasięgu jego rąk, aby nie musiało wspinać się po nie, bo to grozi urazami, szczególnie w przypadku małych dzieci ze słabą jeszcze koordynacją.
Na ścianach najlepiej sprawdzą się jasne, pastelowe barwy. Bardziej zdecydowane kolory powinny być zarezerwowane dla zabawek i dekoracji. Coraz modniejsze są białe ściany. Jeśli chcemy ożywić wystrój pokoju, fragment ściany możemy ozdobić wzorzystą tapetą, naklejkami lub samoprzylepną taśmą.
Ściany powinny być malowane co 3-5 lat, co pozwoli uniknąć nudy we wnętrzu, umożliwi dostosowanie wyglądu pokoju do etapu rozwojowego dziecka i przede wszystkim odświeży pokój. Wybierając farby, warto zdecydować się na zmywalne i plamoodporne, z których łatwo będzie usunąć wszelkie zabrudzenia: z kredek, flamastrów, błota i tych zostawionych przez brudne rączki malucha.
Pokój dla rodzeństwa
Nie zawsze mamy możliwość wygospodarowania w mieszkaniu czy domu osobnych pokojów dla więcej niż jednego dziecka. Ale można przecież tak urządzić pokój dla rodzeństwa, aby zaspokojone zostały potrzeby każdego z jego mieszkańców. Dzieci mają osobne zabawki, książki czy kredki. Trzeba zadbać o ich odpowiednie przechowywanie w taki sposób, aby się nie mieszały, a w pomieszczeniu panował porządek.
Praktyczny system to kosze i pojemniki dla każdego dziecka w innym kolorze. Maskotki można trzymać w specjalnych różnokolorowych workach, który po wypełnieniu misiami i innymi przytulankami wieszamy na haczykach na ścianie, na bokach mebli lub na drzwiach. Worek można łatwo uszyć samodzielnie.
Takie sprytne schowki pomagają uczyć dziecko, że zabawki trzeba odkładać na miejsce, a nie porzucać po zabawie na środku pokoju. To ważne, bo w pokoju, który zajmuje więcej niż jedno dziecko, porządek nie jest łatwy do utrzymania. Warto też w pokoju dla rodzeństwa przewidzieć osobne miejsca na książki każdego z dzieci – półki lub szafki o takiej wysokości, aby właściciel bez problemu mógł wziąć z niej ulubioną pozycję i z powrotem ją tam odłożyć.
Mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku
Pokój dla dzieci w zbliżonym wieku nie jest trudno urządzić, zwłaszcza jeśli dysponujemy odpowiednio dużym pomieszczeniem. Ale co, jeśli pokój jest mały a dzieci w różnym wieku – na przykład przedszkolak i uczeń szkoły podstawowej? Łóżko najlepiej sprawdzi się piętrowe. Starsze dziecko może spać na górze, bez obaw, że spadnie w nocy.
W sklepach meblowych znajdziemy również tzw. łóżka wielofunkcyjne, które łączą funkcje kilku mebli: w górnej części znajduje się miejsce do spania, do którego wchodzi się po drabince, a w dolnej biurko, szafa czy regał. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie naprawdę dużej ilości miejsca, którego może brakować w małym pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku – wszak trzeba zadbać o miejsce i na zabawki, i na przybory szkolne.
Aby zaaranżować kącik dla młodszego dziecka, można kupić kolorowy namiocik, w którym maluch będzie się bawił, pozwalając tym samym starszemu bratu lub siostrze na spokojne odrabianie lekcji oraz naukę. Taki namiot również doskonałe miejsce na przechowywanie najczęściej używanych zabawek. Wieczorem wystarczy go po prostu zamknąć.
Jeśli nie mamy miejsca na dwa biurka dla dzieci, dla młodszego możemy kupić specjalne sztalugi do rysowania, które w razie potrzeby mogą pełnić również funkcję stolika. Sposobem na zaoszczędzenie miejsca jest również postawienie stolika dwuosobowego zamiast dwóch biurek.
Jeśli mamy taką możliwość, podzielmy pokój na dwie części. Ich granicę może wyznaczać ażurowy regał z książkami lub pudłami na zabawki, czy przybory szkolne. Sposobem na „rozdzielenie stref wpływów” w małym pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku jest również pomalowanie ścian na różne kolory.
To metoda na pogodzenie upodobań kolorystycznych dzieci, które mogą się przecież różnić, jeśli jedno pomieszczenie ma być równocześnie pokojem dla chłopca i pokojem dla dziewczynki. Oczywiście rodzice muszą zadbać o to, aby całość wyglądała spójnie i estetycznie. Jeśli dzieci nie potrafią dojść do kompromisu, ściany niech zostaną białe, a strefy można oddzielić kolorową taśmą samoprzylepną.
Warto mieć pomysł na urządzenie pokoju dla dziecka lub dzieci w taki sposób, aby czuły się w nim dobrze i bezpiecznie. Ważne też, aby rodzice nie musieli co kilka lat wymieniać całego umeblowania.
Subskrybuj „Gethome” na Google News

Iwona Czarkowska
dziennikarka, pisarka oraz copywriter. Specjalizuje się między innymi w tekstach poradnikowych dotyczących wyposażenia oraz wystroju wnętrz. Warszawianka co prawda nie z racji urodzenia, ale z zamiłowania. Mieszkała niemal w każdej ze stołecznych dzielnic, więc warszawski rynek nieruchomości zna od podszewki. Obecnie ursynowianka i tak już pewnie zostanie, bo tutaj znalazła swoje miejsce na ziemi.
Artykuły powiązane
13.09.2023, Artykuł sponsorowany
Panele podłogowe laminowane czy winylowe? Zalety i wady obu rozwiązań
Panele podłogowe to produkt, który już od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego głównym atutem jest duża uniwersalność. Panele podłogowe pasują zarówno do eleganckich wnętrz w stylu glamour, jak i romantycznych aranżacji rustykalnych. Wśród najchętniej wyPanele podłogowe to produkt, który już od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego głównym atutem jest duża uniwersalność. Panele podłogowe pasują zarówno do eleganckich wnętrz w stylu glamour, jak i romantycznych aranżacji rustykalnych. Wśród najchętniej wybieranych rozwiązań znajdują się panele laminowane i winylowe. Czym się charakteryzują? Jakie są ich najważniejsze wady i zalety? Wyjaśniamy!
11.09.2023, Artykuł sponsorowany
Jak urządzić przytulną łazienkę?
Każdy z nas marzy o miejscu, gdzie może się odprężyć i odetchnąć po trudach dnia. Łazienka, choć często zapomniana, to idealna przestrzeń, by stworzyć oazę relaksu i komfortu w naszym domu. Wydawać by się mogło, że jest to pomieszczenie wyłącznie użytkowe, ale jak pokazały nasze wcześniejsze rozważaKażdy z nas marzy o miejscu, gdzie może się odprężyć i odetchnąć po trudach dnia. Łazienka, choć często zapomniana, to idealna przestrzeń, by stworzyć oazę relaksu i komfortu w naszym domu. Wydawać by się mogło, że jest to pomieszczenie wyłącznie użytkowe, ale jak pokazały nasze wcześniejsze rozważania, estetyka może iść w parze z funkcjonalnością. Jak zaaranżować przestrzeń, by była przytulna, a jednocześnie praktyczna? W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak połączyć te dwa aspekty w harmonijną całość.
28.07.2023, Artykuł sponsorowany
Feng Shui w Twoim mieszkaniu: jak je wprowadzić do wnętrza?
Urządzanie swojego mieszkania to nie lada wyzwanie. Wszystko za sprawą faktu, że mamy całą masę pomysłów, które chcemy zrealizować. Nie na wszystkie jednak znajdzie się miejsce oraz czas. Z tego też względu rezultatem takiego natłoku myśli może być chaos w całej aranżacji. Jednym z cieUrządzanie swojego mieszkania to nie lada wyzwanie. Wszystko za sprawą faktu, że mamy całą masę pomysłów, które chcemy zrealizować. Nie na wszystkie jednak znajdzie się miejsce oraz czas. Z tego też względu rezultatem takiego natłoku myśli może być chaos w całej aranżacji. Jednym z ciekawych sposobów na jego uniknięcie jest wykorzystanie techniki zwanej Feng Shui. Na czym polega ta opcja i jak ją wprowadzić do mieszkania?
13.07.2023, Dominika Perkowska
Jak zagospodarować działkę?
Własny ogród wokół domu lub działka rekreacyjna to wspaniała przestrzeń, która pozwala cieszyć się bliskością natury i odkrywać niezliczone możliwości. Ogród to nie tylko strefa relaksu i odpoczynku, ale może się też stać przytulnym miejscem spotkań z rodziną i przyjaci&oWłasny ogród wokół domu lub działka rekreacyjna to wspaniała przestrzeń, która pozwala cieszyć się bliskością natury i odkrywać niezliczone możliwości. Ogród to nie tylko strefa relaksu i odpoczynku, ale może się też stać przytulnym miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi czy też wspaniałym terenem do eksperymentowania z uprawą własnych warzyw i ziół. Bez względu na to, czy marzysz o przepięknych kwiatach, bujnych drzewach czy rustykalnych altanach, własny ogród lub działka rekreacyjna oferują nieograniczone możliwości. Pojawia się jednak pytanie: jak zagospodarować działkę? Podpowiadamy!
13.07.2023, Dominika Perkowska
Jak urządzić wnętrze domku na działce?
Działka rekreacyjna i nawet niewielki domek letniskowy to marzenie wielu z nas. Takie miejsce to wspaniała przestrzeń, by oderwać się od codziennych obowiązków, porzucić miejski zgiełk i odpocząć. Aby móc w pełni cieszyć się relaksem, warto zadbać o odpowiednie urządzenie domku –Działka rekreacyjna i nawet niewielki domek letniskowy to marzenie wielu z nas. Takie miejsce to wspaniała przestrzeń, by oderwać się od codziennych obowiązków, porzucić miejski zgiełk i odpocząć. Aby móc w pełni cieszyć się relaksem, warto zadbać o odpowiednie urządzenie domku – tak, aby wnętrze było wygodne i przyjazne, ale też, by sprzyjało odprężeniu. Odpowiednie zaaranżowanie tego przestrzennego azylu wymaga zatem uwzględnienia zarówno estetyki, jak i funkcjonalności. Pojawia się więc pytanie, na co zwrócić uwagę.