placement placeholder
placement placeholder

PPK jako wkład własny: wypłata PPK na wkład własny

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 09.04.2024

Wkład własny do kredytu ze środków zgromadzonych na rachunku PPK? Sprawdź, jak pieniądze z PPK  przeznaczyć na zakup mieszkania.

Obecnie coraz więcej osób poszukuje sposobów na zabezpieczenie swojej przyszłości finansowej, zwłaszcza w kontekście zakupu nieruchomości. Program Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) stał się istotnym narzędziem wspierającym oszczędzanie na różne cele życiowe, w tym także na wkład własny do kredytu hipotecznego. Wypłata środków z PPK na wkład własny do kredytu może stanowić znaczącą pomoc dla osób planujących zakup mieszkania czy domu. Jak wypłacić pieniądze z PPK na wkład własny? Sprawdzamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym są PPK,
  • kto i na jakich zasadach może wypłacić środki z rachunku PPK,
  • jak wypłacić PPK na wkład własny.

Czym jest Program Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)?

Program Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) to inicjatywa rządowa wprowadzona w Polsce w 2019 roku, która ma na celu zachęcanie pracowników do systematycznego oszczędzania. Jest to dobrowolny program, w ramach którego pracownicy oraz pracodawcy regularnie wpłacają określone składki na indywidualne konta pracowników. Składki te są potrącane bezpośrednio z wynagrodzenia pracownika.

Twoje oszczędności są gromadzone na indywidualnym rachunku PPK, które jest obsługiwane przez instytucję finansową współpracującą z Twoją firmą w ramach PPK. Środki, które gromadzisz, są inwestowane w fundusz, który dostosowuje poziom ryzyka inwestycji do Twojego wieku (tzw. fundusz zdefiniowanej daty).

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie

PPK sugeruje 3 możliwe scenariusze, jak, jako uczestnik PPK, możesz wykorzystać zebrane środki:

  • Oszczędzasz do osiągnięcia wieku 60 lat. W momencie osiągnięcia tego wieku dokonujesz jednej większej wypłaty, stanowiącej 25% wszystkich zgromadzonych oszczędności w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych, a pozostałą część wypłacasz równomiernie co miesiąc przez okres 10 lat. Wszystkie wypłaty z PPK są zwolnione z podatku, a Twoje środki nadal są inwestowane i generują dalsze dochody.
  • Rezygnujesz przed czasem, np. po 10 latach, i wypłacasz środki zgromadzone na rachunku PPK (w tym przypadku obowiązują potrącenia i podatek od zysków kapitałowych).
  • Dokonujesz wypłaty części środków z rachunku PPK na pokrycie kosztów leczenia dla siebie, współmałżonka lub dziecka (do 25% bez konieczności zwrotu) lub nawet w całości na zakup mieszkania czy domu (z obowiązkiem zwrotu) – tego rodzaju wypłaty z PPK są zwolnione z podatku.

PPK – wypłata na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jeden ze scenariuszy PPK to właśnie wypłata środków na poczet wkładu własnego przy zakupie nieruchomości. To atrakcyjna opcja dla osób, które przymierzają się do nabycia wymarzonego mieszkania i którym udało się już zgromadzić pieniądze na koncie PPK.

PPK wkład własny – na co można przeznaczyć środki?

Wypłata z PPK wkład własny do kredytu hipotecznego może być przeznaczona na:

  • zakup mieszkania lub domu,
  • budowę domu,
  • nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
  • nabycie prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części,
  • nabycie udziału we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność,
  • udział w nieruchomości gruntowej.

Kto może dokonać wypłaty z PPK na wkład własny?

To rozwiązanie jest dostępne jedynie dla uczestników PPK, którzy nie przekroczyli 45 roku życia. Osoby te mogą wypłacić nawet całość swoich oszczędności zgromadzonych na koncie PPK bez żadnych potrąceń. Jednakże środki pobrane na wkład własny przy kredycie hipotecznym należy zwrócić na swój rachunek PPK – można to traktować jak pożyczkę bez odsetek. Okres na zwrot środków wynosi maksymalnie 15 lat od dnia wypłaty środków, przy czym spłatę należy rozpocząć nie później niż 5 lat od momentu ich pobrania. Ta opcja wypłaty jest dostępna tylko raz.

PPK wkład własny na mieszkanie – jak wypłacić?

Uczestnik PPK składa bezpośrednio do instytucji finansowej, która prowadzi jego rachunek PPK, wniosek o zawarcie umowy umożliwiającej wypłatę środków na pokrycie wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu. Jeśli masz oszczędności na kilku rachunkach PPK w różnych instytucjach finansowych, to wniosek ten składasz do wybranej przez siebie instytucji. Możliwe jest również złożenie wniosku o wypłatę do więcej niż jednej instytucji finansowej, pod warunkiem, że wszystkie wypłaty dotyczą tej samej nieruchomości.

Nie przegap: Jak obliczyć i zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Według ustawy o PPK umowa, która umożliwia instytucji finansowej wypłatę środków w celu pokrycia wkładu własnego związanego z kredytem hipotecznym, powinna zawierać:

  • określenie inwestycji, która będzie finansowana za pomocą kredytu;
  • zasady i terminy wypłat (w tym numer rachunku, na który ma zostać dokonana wypłata);
  • procedury i terminy zwrotu wypłaconych środków, z uwzględnieniem, że:
    - zwrot nie może rozpocząć się później niż 5 lat od daty wypłaty środków;
    - zwrot nie może trwać dłużej niż 15 lat od daty wypłaty środków.

Środki z PPK na wkład własny a podatek

Zasadniczo pieniądze z PPK na wkład własny nie podlegają opodatkowaniu. Jeśli jednak uczestnik PPK nie zwróci środków na pokrycie wkładu własnego w ustalonym terminie, będzie musiał zapłacić 19% zryczałtowany podatek dochodowy od kwoty niezwróconych środków. Dochód ten to różnica pomiędzy niezwróconymi środkami a kosztem nabycia jednostek uczestnictwa lub umorzonych jednostek rozrachunkowych. Ten dochód powstaje następnego dnia po wyznaczonym terminie zwrotu.

PPK wkład własny: podsumowanie

Program Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) stanowi korzystne rozwiązanie dla osób, które planują zakup nieruchomości i potrzebują wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Uczestnicy PPK mogą wykorzystać zgromadzone oszczędności na ten cel, a wypłata środków z PPK na wkład własny może być znaczącym wsparciem finansowym. Proces wypłaty jest prosty – wniosek składamy bezpośrednio do instytucji finansowej prowadzącej nasze konto PPK, określając cel wypłaty oraz zasady i terminy spłaty. Istnieje możliwość skorzystania z tej opcji tylko raz, a środki można przeznaczyć na różne cele związane z zakupem nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że brak spłaty w ustalonym terminie będzie skutkować opodatkowaniem środków z PPK. Dlatego ważne jest przestrzeganie warunków umowy i terminów spłaty. Wkład własny z PPK jest więc swego rodzaju nieoprocentowaną pożyczką.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Dominika Perkowska

Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: