- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Rośliny do ogrodu – jakie gatunki wybrać?
Ogród powinien stanowić harmonijne połączenie 3 komponentów - małej architektury, nawierzchni i roślinności. I tak, jak przy zakupie mebli ogrodowych czy wyposażenia, wystarczy kierować się upodobaniami, tak w czasie zakupu roślin musimy posiadać przynajmniej elementarną wiedzę. Pozwoli to cieszyć się nam pięknymi i zdrowymi roślinami, które nie sprawiają problemów. Jak wybrać rośliny do ogrodu? Dlaczego warto inwestować w zieloną infrastrukturę? Dowiesz się z dalszej części artykułu.
Rośliny do ogrodu - funkcjonalne piękno
Marzeniem każdego posiadacza ogrodu jest piękna i zachwycająca roślinność. Gatunki ozdobne są prawdziwą biżuterią ogrodu. Obecność roślin to uczta dla oczu i ducha. Jednak warto wiedzieć, że rośliny w ogrodzie pełnią również wiele pożytecznych funkcji. Obecność roślin w ogrodzie zdecydowanie poprawia jakość powietrza. Rośliny oczyszczają powietrze, a także nawilżają je. To również sprawia, że temperatura powietrza w ogrodzie jest niższa.
Istotnym działaniem jest poprawa jonizacji powietrza, dzięki czemu łatwiej nam odpocząć. Wszechobecna zieleń również idealnie koi nerwy. Rośliny pachnące jak np. lawenda, zioła, róże, wysycają powietrze olejkami eterycznymi, które mają właściwości zdrowotne. Osoby ceniące komfort w ogrodzie, zgodnie przyznają, że nie ma nic lepszego, niż roślinny parawan, chroniący naszą prywatność.
Obecnie bardzo dużo mówi się o funkcji ekologicznej roślin - rośliny są źródłem pokarmu i nektaru dla owadów, ptaków, mniejszych zwierząt. Gęste zarośla to bezpieczne schronienie przed drapieżnikami, wiatrem, deszczem. Rośliny zatrzymują wodę w ogrodzie, a także tworzą cenny cień, tak poszukiwany w czasie relaksu w ogrodzie. Warto również wiedzieć, że nieruchomość wyposażona w ogród znacznie zyskuje na wartości, dlatego ogród można traktować jak inwestycję.
Czytaj również: Letni ogród – jak go zaaranżować?
W ogrodzie warto sadzić drzewa, są źródłem upragnionego cienia.
Rośliny do ogrodu - jak dobierać rośliny?
Rośliny do ogrodu powinniśmy dobierać starannie, uwzględniając stanowisko w jakim mają rosnąć. Tylko wtedy mamy pewność, że będą zdrowe, nie sprawią problemów. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę ?
Warunki siedliskowe
Przede wszystkim rośliny musimy dobierać do warunków siedliskowych, panujących w ogrodzie. Na początku trzeba zorientować się, czy nasz ogród jest słoneczny, czy cienisty, a także jaka gleba w nim dominuje? Każda z roślin ma specyficzne wymagania, a zaspokojenie ich sprawi, że zieleń będzie rozwijać się wzorowo. Znając sytuację, jaka panuje w naszym ogrodzie, uda nam się dobrać rośliny skrojone na miarę, dobrane idealnie do naszej przestrzeni. To również pewność, że rośliny szybko urosną, i w pełni wykształcą swoje walory - barwne liście, kwitnienie itp.
Wielkość przestrzeni, jaką dysponujesz
Nie ma roślin, których nie możemy zastosować w ogrodzie, jest tylko źle dobrana dla nich przestrzeń. Kupując rośliny, często zapominamy, że one kiedyś urosną, będą kilkukrotnie większe. Często możemy obserwować sytuację, w której drzewa nie mieszczą się w ogrodzie, muszą być przycinane, bo zbytnio się rozrastają. Krzewy nachodzą na siebie, utrudniają korzystanie z ogrodu. Wynika to właśnie z faktu, iż nie uwzględniono ich docelowych wymiarów. Pamiętajmy o tym, a unikniemy problemów.
Polecamy także: Kompostowanie – jak zacząć?
Rośliny do ogrodu - jakie gatunki dla początkujących?
Kupując rośliny do ogrodu, musimy zdawać sobie sprawę, że niektóre z nich są bardziej wymagające od innych. Dlatego na początku naszej ogrodniczej drogi, warto wybierać takie gatunki, które wyglądają ładnie nawet bez pielęgnacji. Jakie gatunki są najlepsze dla początkujących ogrodników?
Sadząc rośliny w ogrodzie, warto rozpocząć od drzew. Drzewa rosną najdłużej, a są najmocniej pożądane - dają cień. Mało kłopotliwe, atrakcyjne drzewa to :
- świerk np. świerk kłujący o niebieskawym zabarwieniu igieł,
- brzozy, np. odmiana Doorenbos lub Youngii,
- jodła koreańska, o delikatnych igłach i powolnym wzroście.
W ogrodzie warto sadzić krzewy. Krzewy to najmniej kłopotliwa, pasująca w każde miejsce, grupa roślin. Z krzewów iglastych o małych wymaganiach możemy wymienić:
- tuje, dostępne w wielu rodzajach, jak Smaragd czy Brabant na żywopłoty lub Danica o okrągłym kształcie,
- kosodrzewina, czyli sosna górska,
- jałowce, zarówno w formie kolumnowej, jak też płożącej,
- oraz ciekawe formy szczepione na pniu, jak np. modrzewie, jodły czy świerki.
Krzewy liściaste, które nigdy nie zawiodą, a o których możesz zapomnieć po posadzeniu to:
- krzewuszka cudowna, która jest naprawdę cudowna i obficie kwitnie,
- berberysy o atrakcyjnych liściach,
- derenie, np. dereń biały o czerwonej skórze, zdobiącej ogród zimą lub dereń rozłogowy, o korze zielonej,
- forsycja, która zachwyca wiosną radosnymi, żółtymi kwiatami,
- tawuły, jak tawuła japońska, lub van Hotte’a, to krzewy o pięknych kwiatach,
- bez lilak, który każdy z nas zna z pięknie pachnących, najczęściej fioletowych kwiatów.
Uzupełnieniem tych nasadzeń mogą być wieloletnie byliny, zwłaszcza takie, o które nie trzeba dbać, jak:
- barwinek pospolity, który tworzy zielony dywan z fioletowymi kwiatami, sprawdzi się pod drzewami i krzewami,
- runianka japońska i hosty w cienistych zakątkach,
- liliowce o licznych kwiatach,
- rozchodniki i rojniki, na stanowiska suche i słoneczne.
Krzewy ozdobne to mało wymagające rośliny.
Rośliny do ogrodu - gatunki obowiązkowe
Istnieją takie gatunki roślin, które w modnym ogrodzie znaleźć się muszą. Może będą wymagać odrobiny więcej pielęgnacji, podsypania nawozem czy przycięcia, ale ich obecność w ogrodzie podkreśli jego styl oraz dobry gust właścicieli.
Do kultowych roślin należą:
- róże ogrodowe, dostępne w formie na pniu, płożącej i krzewiastej, o kwiatach w kolorach pastelowych i wyrazistych, pachnących lub nie; róże kochają stanowiska słoneczne, ale czasem dokuczają im mszyce i choroby grzybowe,
- hortensje, które zachwycają dużymi kwiatostanami, nawet w kolorze niebieskim, możemy dopasować je na stanowisko od słonecznego do cienistego, w upalne lata wymagają podlewania,
- trawy ozdobne, które są w ostatnim czasie bardzo modne, zachwycają zwłaszcza od późnego lata do jesieni, kiedy kwitną i przebarwiają się, wypełniają więc jesienny ogród kolorem,
- jeżówki, zwłaszcza jeżówka purpurowa, o kwiatach różowych i kolczastym, brązowym środku, jest idealna na stanowiska półcieniste i słoneczne,
- lawenda, idealnie komponuje się z różami, jeżówkami, przyciąga motyle i pszczoły, wypełnia powietrze w ogrodzie wspaniałym zapachem, a po przekwitnięciu jej kwiaty możemy wykorzystać w garderobie, tworząc z nich torebki zapachowe,
- bukszpan - zimozielony krzew, który uwielbia cięcie, dzięki czemu można z niego tworzyć wspaniałe bryły, stożki, kule, a nawet obwódki i niskie żywopłoty,
- klony palmowe - to małe drzewa i krzewy o orientalnym wyglądzie, które dobrze znoszą półcień, i lubią wilgoć, idealne do sadzenia przy zbiorniku wodnym.
Trawy ozdobne to jedne z modniejszych roślin.
Rośliny do ogrodu - gatunki do donic na taras
Rośliny w ogrodzie to nie tylko te gatunki, które sadzimy w gruncie. To także nasadzenia w donicach, które ustawiamy na balkonach, parapetach i tarasie. Wybieramy tu przede wszystkim gatunki jednoroczne, sezonowe, wprowadzające kolor i dynamikę. Sezonowa wymiana tych roślin sprawia, że w ogrodzie nigdy nie będzie nudno. Jeżeli nie mamy czasu na coroczną wymianę roślin w donicach, możemy posadzić w nich byliny, a nawet krzewy.
Co wybrać? Gatunki jednoroczne:
- pelargonie i begonie są odporne na suszę,
- surfinie i werbeny bujnie kwitną,
- niecierpki sprawdzą się w cieniu,
- wrzosy sprawdzą się w jesiennych donicach.
Rośliny do ogrodu wybieramy po ustaleniu warunków siedliskowych, ale nie zapominajmy, że ich obecność ma sprawiać nam radość i przyjemność. Wybierzmy więc gatunki o kwiatach w ulubionym kolorze, pachnące lub z jadalnymi owocami.
Aranżując donice ogrodowe, możemy wykorzystać rośliny jednoroczne i wieloletnie.
Wpis powstał we współpracy z Ogrodolandią.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.05.2024, Artykuł sponsorowany
Jakie lampy ogrodowe wybrać do ogrodu w stylu japońskim?
Japonia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do oJaponia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do otoczenia domu inspirowanego krajem kwitnącej wiśni?
13.06.2022, Redakcja
Basen ogrodowy - jaki wybrać?
Własny basen w ogrodzie to najprzyjemniejszy sposób na ochłodę w upalny dzień. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań różniących się konstrukcją, przeznaczeniem i oczywiście ceną. Jakie rodzaje basenów ogrodowych można znaleźć w sklepach? Które z nich są godne uwagi? CzyWłasny basen w ogrodzie to najprzyjemniejszy sposób na ochłodę w upalny dzień. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań różniących się konstrukcją, przeznaczeniem i oczywiście ceną. Jakie rodzaje basenów ogrodowych można znaleźć w sklepach? Które z nich są godne uwagi? Czym się kierować podczas zakupu? Podpowiadamy.
24.05.2022, Redakcja
Przedogródek - jak zaaranżować?
Teren znajdujący się od frontu domu, tak zwany przedogródek, to wizytówka nieruchomości. Wraz z elewacją i całą strefą wejściową tworzy reprezentatywną strefę, o którą warto zadbać. Jak zaaranżować przedogródek – niezależnie od jego formy i rozmiarów? SprawdźTeren znajdujący się od frontu domu, tak zwany przedogródek, to wizytówka nieruchomości. Wraz z elewacją i całą strefą wejściową tworzy reprezentatywną strefę, o którą warto zadbać. Jak zaaranżować przedogródek – niezależnie od jego formy i rozmiarów? Sprawdź!
02.09.2021, Artykuł gościnny
Oświetlenie parków i ogrodów
Parki i ogrody stają się bardzo zachęcające do spędzania czasu także w godzinach wieczornych. Wieczorami jednak przestrzenie te pozbawione są nasłonecznienia i wymagają doświetlenia. Projektując park lub ogród pamiętajmy, jak będzie on wyglądał w ciemności. Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele: Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele:
27.08.2021, Redakcja
Oczko wodne w ogrodzie - jak zrobić?
Oczko wodne to popularna forma upiększania ogrodu, która urozmaica aranżację i zwiększa jej funkcjonalność. Oczka wodne mają również wiele zalet, które wpływają na mikroklimat otoczenia, a także pełnią ważną funkcję. Dlaczego warto i jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy. a także pełnią ważną funkcję. Dlaczego warto i jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy.