- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Rozwód a hipoteka – jak sprzedać nieruchomość obciążoną kredytem?
Nie bez powodu mówi się, że kredyt łączy trwalej niż małżeństwo. Często same procedury rozwodowe są dość proste, a największe problemy stanowi podział majątku byłych małżonków. Jeśli jego częścią jest mieszkanie obciążone kredytem, sprawy komplikują się jeszcze bardziej. Wziąłeś rozwód, a hipoteka utrudnia Ci sprzedaż mieszkania? Dowiedz się, jak sprzedać taką nieruchomość oraz poznaj inne rozwiązania ułatwiające podział majątku.
Rozwód a kredyt hipoteczny – przepisy prawa
Kredyt hipoteczny przy rozwodzie stanowi problem przede wszystkim wtedy, gdy jest to wspólne zobowiązanie zaciągnięte przez oboje małżonków. Z punktu widzenia banku rozwód nic nie zmienia i do spłaty kredytu są cały czas zobowiązane te osoby, które zaciągnęły zobowiązanie. Najważniejsze jest regularne spłacanie rat.
Zgodnie z prawem rozwód prowadzi do ustania małżeńskiej wspólnoty majątkowej. W związku z tym małżonkowie muszą się podzielić wszystkimi składnikami majątku nabytymi wspólnie w trakcie trwania małżeństwa – także mieszkania, jeśli było ono sfinansowane za pomocą wspólnego kredytu hipotecznego. Po rozwodzie i ustaniu wspólności majątkowej w księdze wieczystej nieruchomości powinno dokonać się zmiany współwłasności łącznej na współwłasność ułamkową.
Co z mieszkaniem na kredyt po rozwodzie można zrobić w kolejnych krokach? W znacznej mierze zależy to od byłych małżonków. Zwykle podział odbywa się na drodze porozumienia. Jeśli jednak jego osiągnięcie nie jest możliwe, można zwrócić się do sądu. Kodeks cywilny przewiduje możliwość przejęcia długu przez jednego z byłych współmałżonków, choć bank może się na to nie zgodzić, jeśli zdolność kredytowa dłużnika jest niewystarczająca. Wówczas można spróbować nadpłacić kredyt albo poprosić bank o zaproponowanie innego rozwiązania. Niejednokrotnie dołącza się do zadłużenia inną osobę, np. nowego partnera byłego małżonka czy też jednego z rodziców.
Niejednokrotnie zdarza się, że mieszkanie przypada jednemu z małżonków wskutek podziału majątku, w związku z czym drugi z nich nie poczuwa się do spłaty rat kredytowych, które formalnie nadal są jego obowiązkiem. W takiej sytuacji korzystna może być sprzedaż nieruchomości.
Podział majątku zależny od sytuacji
Jak wygląda rozwód z kredytem hipotecznym w zależności od okoliczności? Po pierwsze nadzy odróżnić, kiedy został zaciągnięty i kto jest wskazany w umowie jako kredytobiorca. Poniżej znajdziesz również odpowiedzi na pytania dotyczące szczególnych okoliczności, z którymi często wiąże się rozwód. Kredyt hipoteczny zaciągnięty przez oboje małżonków sprawia najwięcej trudności, ale w każdym przypadku dostępne są różne drogi postępowania. Dzięki temu byli współmałżonkowie mogą znaleźć rozwiązanie korzystne dla obu stron.
Hipoteka zaciągnięta przed ślubem
Rozwód przy kredycie hipotecznym jest najłatwiejszy, jeśli zobowiązanie zostało zaciągnięte jeszcze przed ślubem przez jednego z małżonków. Wówczas po ustaniu małżeństwa nic się nie zmienia – kredytobiorcą nadal pozostaje ta sama osoba i to ona jest zobowiązana do spłaty zobowiązania.
Kredyt z orzeczeniem o winie
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wygląda wspólny kredyt hipoteczny po rozwodzie z orzeczeniem o winie. Z punktu widzenia prawa nie wiąże się to z żadnymi zmianami w zobowiązaniach dotyczących spłaty kredytu. Jeśli na umowie kredytowej widnieją nazwiska obu byłych małżonków, po rozwodzie oboje są zobowiązani do spłaty – niezależnie od tego, kto przyczynił się do rozpadu małżeństwa. Jeden z małżonków może dobrowolnie wziąć spłatę na siebie, ale jest to kwestia do indywidualnego ustalenia.
Rozpad małżeństwa z dziećmi
A co z kredytem hipotecznym w przypadku rozwodu i posiadania przez parę potomstwa? Zwykle w takim przypadku obciążoną hipoteką nieruchomość zamieszkują dzieci z jednym z byłych małżonków. Teoretycznie to właśnie ten współmałżonek powinien spłacać kredyt. Prawo jednak go do tego nie zobowiązuje. Sposób spłacania kredytu zależy od indywidualnych ustaleń byłych małżonków.
Oczywiście w każdym przypadku kredytobiorcy, jeśli nie są w stanie się dogadać, mogą poprosić o rozstrzygnięcie sprawy sąd. Możliwe jest też sprzedanie nieruchomości i przeznaczenie uzyskanych w ten sposób środków na spłatę zobowiązania w banku.
Jak podzielić kredyt po rozwodzie?
Jeśli małżonkowie nie chcą spłacać kredytu hipotecznego wspólnie, dobrym pomysłem może być skorzystanie z opcji podziału zobowiązania. Jak podzielić kredyt hipoteczny po rozwodzie? Do najczęściej wykorzystywanych rozwiązań należą:
- podział nieruchomości,
- przejęcie lokum z obowiązkiem spłaty drugiego ze współmałżonków,
- sprzedaż mieszkania.
Jak rozwiązać kredyt hipoteczny po rozwodzie? Jest to możliwe jedynie poprzez jego spłatę. Zobowiązanie może też przejąć jedna ze stron. Warunki w tej sytuacji należy ustalić indywidualnie z bankiem.
Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?
Jeśli przejęcie kredytu hipotecznego po rozwodzie przez jednego ze współmałżonków ani wspólna spłata nie wchodzą w grę, można sprzedać nieruchomość. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy jest ona obciążona hipoteką.
Jak sprzedać mieszkanie z kredytem? Sama transakcja odbywa się w sposób standardowy, a więc wymaga zawarcia umowy przeniesienia własności w formie aktu notarialnego. Wcześniej należy jednak dopełnić kilku formalności. Kluczowe jest zdobycie zgody banku na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej po spłacie zobowiązania.
Dzięki temu kupujący uzyskuje pewność, że nabywa nieruchomość bez żadnych obciążeń i może sam uzyskać kredyt hipoteczny na daną nieruchomość. Warto pamiętać, że taka promesa od banku jest ważna 30 dni, dlatego transakcja powinna być zrealizowana w tym terminie. Zgoda banku na sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką nie jest wymagana.
Oprócz tego do sprzedaży nieruchomości obciążonej kredytem potrzebne są standardowe dokumenty – akt własności i numer księgi wieczystej. Kupujący może jednak poprosić o przedstawienie także:
- zaświadczenia o braku zadłużenia z tytułu czynszu do spółdzielni lub wspólnoty,
- zaświadczenia o wymeldowaniu wszystkich osób z mieszkania,
- dokumentu potwierdzającego brak zaległości z tytułu wieczystego użytkowania gruntów oraz podatku od nieruchomości.
Poza tym proces sprzedaży przebiega w standardowy sposób. Po otrzymaniu zapłaty za mieszkanie od nabywcy kredytobiorcy mogą spłacić swoje zobowiązanie w banku. Jeśli natomiast nabywca również finansuje zakup kredytem, jego bank przeleje stosowną kwotę do banku poprzednich właścicieli. Ewentualną nadwyżkę należy podzielić pomiędzy kredytobiorców, czyli w przypadku sprzedaży mieszkania po rozwodzie – byłych współmałżonków.
Podsumowanie
Rozwód a mieszkanie w kredycie to kwestia, która wzbudza wiele wątpliwości. W praktyce nie jest to jednak tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wiele zależy od dobrej woli i umiejętności dogadania się współmałżonków – mogą oni samodzielnie ustalić, kto spłaca kredyt hipoteczny po rozwodzie, przenieść zobowiązanie na jednego z nich lub np. sprzedać nieruchomość.
Bankowi zależy bowiem jedynie na terminowej spłacie – nie interesuje go, że kredytobiorcy wzięli rozwód. Co z kredytem hipotecznym, jeśli małżonkowie nie są w stanie się dogadać co do jego spłaty? Wówczas mogą wystąpić na drogę sądową. Warto jednak traktować to jako ostateczność i skorzystać z jednej z wielu dostępnych opcji na polubowne załatwienie sprawy.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania w spadku po rodzicach i innych bliskich: podatek i formalności od mieszkania otrzymanego w spadku
Mieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakMieszkanie odziedziczone przez bliskich często jest wielkim wsparciem, ale wiąże się również z licznymi formalnościami i obowiązkami podatkowymi. Jeśli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż takiego mieszkania, cały proces może się jeszcze bardziej skomplikować. W artykule przyjrzymy się, jakie kroki należy podjąć, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przebiegła sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
21.05.2024, Dagmara Osińska
Przewalutowanie kredytu we frankach, euro, dolarach i innych walutach na PLN
Czy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwoCzy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwość podpisania umowy kredytowej w EUR wyłącznie klientom, którzy wykazują dochody w takiej walucie. Czy możliwe jest przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? Wyjaśniamy.
14.05.2024, Dagmara Osińska
Zwrot ubezpieczenia pomostowego: wniosek w PKO BP, mBank, Millennium i innych
Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot ubezpieczenia pomostowego. Ile można odzyskać? Wyjaśniamy.
08.05.2024, Dagmara Osińska
Ubezpieczenie pomostowe: co to jest i ile wynosi ubezpieczenie pomostowe?
Wielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipWielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipotecznego, a dla kredytobiorcy oznacza wyższe raty. Jak długo trzeba płacić ubezpieczenie pomostowe? Co to oznacza? Jak dostać zwrot? Wyjaśniamy.