- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Top 13 nowoczesnych budynków w Polsce
Architektura z roku na rok zmienia swoje oblicze. Powstaje coraz więcej budynków wykorzystujących nowoczesne rozwiązania, a także charakteryzujących się nietypowym wyglądem. Zobacz subiektywną listę najlepszych nowoczesnych budynków w Polsce!
Muzeum Ognia, Żory
Gmach Muzeum Ognia, który ma kształt oraz kolorystykę płomieni, został otwarty 3 grudnia 2014 r. Muzealna ekspozycja ma na celu ukazać znaczenie ognia w historii ludzkości i sposoby walki z nim. Zwiedzający mogą samodzielnie rozpalić ogień, a nawet go ugasić, jak również zapalić znicz olimpijski.
Filharmonia w Szczecinie
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie od 2014 r. mieści się w nowoczesnym budynku wyróżnianym w licznych konkursach architektonicznych. Liczy on cztery kondygnacje naziemne oraz podziemny dwupoziomowy parking. Budynek jest iluminowany, a barwy podświetlenia zależą od aktualnych wydarzeń.
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego/BUW
Budynek BUW zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach architektonicznych, a także plebiscytach mieszkańców Warszawy. Stanowi doskonałe połączenie nowoczesnej biblioteki i miejsca, gdzie przenikają się kultura i nauka. Na uwagę zasługuje też jeden największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie.
Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa
Muzeum jest nowoczesną instytucją kultury, która ukazuje dzieje polskich Żydów. Wielokrotnie nagradzany budynek stanowi perłę architektury. Z zewnątrz to prosta bryła na planie kwadratu pokryta miedzią i szkłem, a wewnątrz możemy podziwiać dynamiczną szczelinę, która przebiega na całej długości budynku.
Przeczytaj także nasz poradnik o warszawskim Śródmieściu
Małopolski Ogród Sztuki, Kraków
Małopolski Ogród Sztuki to niepowtarzalne centrum kultury współfinansowane przez Unię Europejską. Architektura budynku sprawia, że tworzy on nowoczesną przestrzeń, w której świetnie się prezentują projekty artystyczne z różnych dziedzin sztuki. Nowoczesna budowla doskonale wkomponowała się w architekturę otoczenia poprzez wyraźne nawiązania do XIX-wiecznej zabudowy.
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
Główną misją Centrum jest rozwijanie talentów instrumentalistów, wokalistów oraz dyrygentów z całego świata. Budynek, świetnie wkomponowany w krajobraz pól i dworskich parków, stanowi doskonałe połączenie współczesności z tradycją.
Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk
Budynek muzeum spotkał się z ogromnym uznaniem międzynarodowego środowiska architektów, a projekt określano jako nowy symbol Gdańska. Jego twórcy chcieli wywołać u zwiedzających silne emocje, a tym samym zmusić do refleksji. Muzeum jest podzielone na trzy strefy: przeszłość (w podziemiach budynku), teraźniejszość (na otwartym placu) oraz przyszłość (dominanta z punktem widokowym).
Hala KS Cracovia 1906, Kraków
Nowoczesna hala to obiekt wielofunkcyjny, którego główną częścią została sala gier umożliwiająca rozgrywanie meczów oraz organizację zawodów większości dyscyplin halowych. Znajduje się w niej prawdopodobnie najgłębiej umieszczone boisko hali sportowej w Polsce (4 metry pod poziomem terenu). Obiekt ma również płaski dach porośnięty zielenią, a jego architektoniczna forma umożliwia niepełnosprawnym wjazd o własnych siłach.
Biurowiec Bałtyk, Poznań
Budynek, otwarty 2 czerwca 2017 r., pełni funkcję biurową, a także handlowo-usługową. Jego forma architektoniczna sprawia, że z każdej strony prezentuje się zupełnie inaczej. Od ulicy Zwierzynieckiej wygląda dość przysadziście, a od Mostu Teatralnego smukło. Z jednej strony jest głęboko podcięty i sprawia wrażenie zawieszonego nad ulicą, z kolei z innej przypomina piramidę.
Biurowiec ul. Za Bramką, Poznań
To kolejny budynek w Poznaniu, który z różnych stron wygląda inaczej. Taka forma sprawia, że ta nowoczesna budowla doskonale wpisuje się w historyczne otoczenie i tworzy z nim spójną całość. Z zewnątrz elementy architektoniczne dopasowane są do sąsiednich budynków. Natomiast z drugiej strony utworzone zostały rekreacyjne tarasy wyłożone drewnem i uzupełnione zielenią.
Akademeia High School, Warszawa
Ta nietypowa prywatna szkoła działa na terenie Warszawy od września 2017 r. Zgodnie z jej założeniem architektura powinna stymulować, inspirować i dawać poczucie bycia ważnym. Zostało to wykorzystane w projekcie budynku szkoły.
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Toruń
Otwarty 12 grudnia 2015 roku budynek to obiekt wielofunkcyjny wykonany z lanego betonu, z ceglastym wstawkami nawiązującymi do architektury miasta. Składa się on z czterech modułów połączonych szklanymi łącznikami. To sprawia, że poszczególne części łatwo można rozdzielić i stworzyć przestrzeń dopasowaną do charakteru wydarzenia, które się w nim odbywa. W dodatku akustykę Sali Koncertowej można modyfikować dzięki zastosowaniu mobilnych sufitów.
Centrum Spotkania Kultur, Lublin
Pierwsze plany projektu pojawiły się już na początku lat 70. XX w., ale powstał tylko wypełniony ceglanymi ścianami żelbetowy szkielet. Współcześnie wykorzystano go do wykonania budynku stanowiącego doskonałe połączenie przeszłości (kurhany Guterberga na placu przed wejściem), teraźniejszości (multimedialne elewacje) i przyszłości (wiszące ogrody na dachach).
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
29.02.2024, Dominika Perkowska
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa: czym jest najstarsza spółdzielnia w Polsce?
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znana jako WSM, stanowi kluczowy element krajobrazu mieszkaniowego Warszawy. Jako jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w mieście, WSM odgrywa istotną rolę w zapewnianiu mieszkańcom odpowiednich warunków mieszkaniowych. Jej historiWarszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znana jako WSM, stanowi kluczowy element krajobrazu mieszkaniowego Warszawy. Jako jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w mieście, WSM odgrywa istotną rolę w zapewnianiu mieszkańcom odpowiednich warunków mieszkaniowych. Jej historia sięga początków lat dwudziestych XX wieku, a dzisiaj nadal kontynuuje misję zapewniania bezpiecznych i dostępnych cenowo mieszkań dla społeczności Warszawy. Czym właściwie jest Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa? Sprawdzamy!
12.07.2023, Daniel Grzegorzek
Jaka fotopułapka na działkę?
Fotopułapka na działkę pozwala namierzyć złodzieja, wandala czy dzikie zwierzęta, które powodują szkody w ogrodzie. Aby dobrze się sprawdziła, powinna mieć określone parametry i być wyposażona w przydatne funkcje. Jakie? Sprawdź. Z artykułu dowiesz się m.in.: jak działa fotopułapka,
07.07.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Jak sprawdzić klasę gruntu online?
Przy zakupie działki należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest klasa bonitacyjna gruntu na działce — dzięki tej informacji przyszły właściciel jest w stanie ustalić, czy jego plany na wykorzystanie działki w ogóle będą mogły dojść do skutku. Jak sprawdzić klasę gPrzy zakupie działki należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest klasa bonitacyjna gruntu na działce — dzięki tej informacji przyszły właściciel jest w stanie ustalić, czy jego plany na wykorzystanie działki w ogóle będą mogły dojść do skutku. Jak sprawdzić klasę gruntu na działce?
02.05.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe w 2023 roku?
Z tego artykułu dowiesz się: dla kogo jest obowiązkowe świadectwo energetyczne 2023 r., od kiedy świadectwa energetyczne będą wymagane na nowych zasadach, kto jest zwolniony z obowiązku i jakie są kary za brak świadectwa charakterystyki energetycznej. Jakie zmiany w świadectwie energetycznym w 2023 roku?Jakie zmiany w świadectwie energetycznym w 2023 roku?
03.04.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Najdroższe ulice w polskich miastach - ranking
Jakie są najdroższe ulice handlowe w Polsce? Przy jakich ulicach nieruchomości będą najdroższe? Gdzie za mieszkanie zapłacisz najwięcej? Czytaj. Z tego artykułu dowiesz się: jakie są najdroższe ulice handlowe w Polsce, w którym mieście znajduje się najwięcej takich ulic, ile trzeba średnio zapłacić za czynsz lokalu przy najdroższej ulicy w kraju. ile trzeba średnio zapłacić za czynsz lokalu przy najdroższej ulicy w kraju.