Dzielnice Śródmieście Warszawa

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 16.07.2019

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o warszawskim Śródmieściu? Poniżej kilka przydatnych informacji o tej dzielnicy!

Śródmieście to jedna z najpopularniejszych dzielnic Warszawy i najstarsza część miasta. Ogromna ilość atrakcji kulturalnych, muzeów, galerii, kin i teatrów sprawia, że mieszkańcom tej dzielnicy trudno się nudzić. Śródmieście posiada także niezwykle bogatą ofertę gastronomiczną: od bardzo ekskluzywnych restauracji po tanie bary mleczne.  Muranów czy Powiśle natomiast cechują się bardziej kameralnym klimatem, z większą ilością terenów zielonych.

Podobnie jak ścisłe centrum, tak i cała śródmiejska dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi częściami Warszawy. Na jej terenie znajdują się dworce kolejowe, I i II linia metra oraz dobrze rozbudowana sieć linii tramwajowych i autobusowych. Położenie Śródmieścia powoduje także, że jest to niezwykle gwarna i tętniącą życiem dzielnica - dużą popularnością cieszą się szczególnie okolice Nowego Światu, Krakowskie Przedmieście i Bulwary Wiślane.

Na terenie Śródmieścia znajduje się wiele biurowców i firm, ale także sporo atrakcji turystycznychPałac Kultury i Nauki, Muzeum Narodowe, Muzeum Polin czy Centrum Nauki Kopernik. Dojazd do ścisłego centrum zajmuje od kilku do maksymalnie 15-20 min z dalszych części dzielnicy. Dodatkowo, Śródmieście jest świetnie skomunikowane z większością innych terenów Warszawy, co znacznie ułatwia przemieszanie się po stolicy.

Mieszkańcy centralnej części stolicy, w szczególności okolic Starego Miasta, pl. Zbawiciela czy ul. Mazowieckiej często narzekają na odgłosy „nocnego życia” generowane przez pobliskie kluby i puby. Osoby mieszkające przy ul. Marszałkowskiej lub przy Al. Jerozolimskich mogą skarżyć się na hałas spowodowany wzmożonym ruchem komunikacji miejskiej i samochodów. Fakt ten wpływa także na jakość powietrza – w miesiącach zimowych smog występuje bardzo często.

Oferty w tej dzielnicy:

mieszkania na sprzedaż Śródmieście Warszawa

domy na sprzedaż Śródmieście Warszawa

1. Informacje ogólne

Śródmieście - położenie dzielnicy na mapie Warszawy

Śródmieście to jedna z 18 dzielnic Warszawy. Znajdujący się na lewym brzegu Wisły teren należy do najbardziej rozpoznawalnych części stolicy. Śródmieście zajmuje powierzchnię 15,57 km², co daje mu 14 miejsce w rankingu powierzchni dzielnic warszawskich.

Miejski System Informacji dzieli Śródmieście na następujące osiedla:

Infrastruktura wszystkich należących do Śródmieścia osiedli jest świetnie rozwinięta, co wpływa także na popyt na rynku nieruchomości: ze względu na bliskie sąsiedztwo ze ścisłym centrum to jedna z najbardziej popularnych dzielnic mieszkaniowych.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka w Śródmieściu?

Liczba mieszkańców Śródmieścia wynosi 113 713 osób (stan na 01.2020 r.). Zagęszczenie ludności jest tu więc duże - 7 303 os./km². Śródmieście składa się w 11,8% z osób w wieku przedprodukcyjnym (0-17 lat), 60,6% z osób w wieku produkcyjnym (18–64 lata) i w 27,6% z emerytów.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Ze względu na swoje położenie i świetnie rozwiniętą infrastrukturę dzielnicę zamieszkuje wiele osób w wieku produkcyjnym, w tym singli. Rodziny w Śródmieściu chwalą przede wszystkim dobrze rozwiniętą infrastrukturę usługowo-handlową oraz ofertę edukacyjną. Seniorzy mogą skorzystać z zajęć oferowanych przez Uniwersytet Warszawski oraz uczestniczyć w wielu warsztatach organizowanych przez państwowe instytucje kulturalne.

Muranów i Powiśle to osiedla spokojniejsze niż Centrum, dlatego też cieszą się popularnością wśród osób starszych oraz rodzin. Ze względu na niższe ceny wynajmu mieszkań w Śródmieściu również preferują Powiśle i Muranów. Centrum zamieszkują przede wszystkim osoby rozwijające się zawodowo, które lubią miejski charakter dzielnicy. Biznesmeni wybierają najczęściej nieruchomości z sektora premium w ścisłym centrum stolicy.  

Maszt Wolności, Rondo Radosława

Czy Śródmieście Warszawy to styl życia?

Jak się mieszka w Śródmieściu? Intensywnie. Osoby wybierające tę dzielnicę najczęściej są w wieku produkcyjnym (18-64 lat) i lubią wielkomiejską atmosferę. Stanowią one ok. 60% ludności Śródmieścia wg. GUS. Sprzyja temu ilość modnych lokali, galerii i klubów. Duże korporacje przyciągają wiele młodych osób chcących mieszkać blisko miejsc pracy (jak podaje GUS ok. 15% wszystkich podmiotów gospodarczych Warszawy zlokalizowana jest w Śródmieściu).

Planowany rozwój dzielnicy

W Śródmieściu prowadzonych jest wiele inwestycji deweloperskich. Inwestycje mieszkaniowe prowadzone są przede wszystkim na obrzeżach dzielnicy. Urząd Dzielnicy Śródmieście wdraża także od kilku lat plan rewitalizacji zabytkowych warszawskich kamienic.

Rewitalizowana jest też Ściana Wschodnia – reprezentacyjne założenie z czasów PRL. Dotychczas udało się odnowić Pasaż Wiecha, wyremontować i nadbudować Domy Centrum, wprowadzono w życie plany przebudowy Rotundy. W 2018 r. oddano do użytku odnowione budynki SEZAM-u i SMYK-a. Od kilku lat Urząd Miasta planuje także rewitalizację okolic PKiN. Plany dotyczą odnowienia samego Pałacu (umycie i przywrócenie oryginalnego koloru) oraz zakomponowanie Placu Defilad – projekt zakłada budowę Placu Centralnego z budynkami Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rampa. Dużo mówi się również o przebudowie kluczowych dróg, jakAleje Jerozolimskie, które mają być bardziej zielone i w większym zakresie dostępne dla pieszych.

Sprawdź informacje o innych dzielnicach Warszawy na blogu Gethome.pl:

Śródmieście — atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Śródmieście to dzielnica obfitująca w atrakcje turystyczne i zabytki. Jedną z najważniejszych jest Pałac Kultury i Nauki. Warto wjechać na XXX piętro budynku, by z tarasu widokowego zobaczyć panoramę całej Warszawy. Teren Śródmieścia obejmuje także najstarszą cześć Warszawy – Stare Miasto, w tym Zamek Królewski. Udając się na spacer w okolice Starego Miasta, można minąć Pałac Prezydencki przy ul. Krakowskie Przedmieście.

Przy Rondzie de Gaulle’a znajduje się słynna palma – wzbudzająca wiele kontrowersji instalacja artystyczna. Z kolei przy placu Konstytucji mieści się MDMMarszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa zaprojektowana i wybudowana w latach 50-tych. Na terenie Śródmieścia działają także liczne muzea i galerie sztuki, w tym: Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Miasta Warszawy, Muzeum Etnograficzne czy Galeria Sztuki Zachęta, w pobliżu której znajduje się także Grób Nieznanego Żołnierza. Tuż przy Wiśle mieszczą się Bulwary Wiślane – długi i nowoczesny deptak, który wciąż się rozbudowuje.

Kolejną atrakcją jest Centrum Nauki Kopernik. Szeroka oferta edukacyjna i interaktywna ekspozycja na pewno zafascynują dorosłych i dzieci. Na jego terenie znajduje się również planetarium.

dzielnica śródmieście atrakcje syrenka warszawska powiśle

Pomnik Syrenki Warszawskiej przy stacji metra Centrum Nauki Kopernik.

Czy Śródmieście to bezpieczna dzielnica?

Teren dzielnicy jest monitorowany przez 5 Komend Rejonowych Policji. Urząd Dzielnicy Śródmieście od kilku lat prowadzi program Bezpieczne osiedle, którego celem jest ograniczenie przestępczości i zminimalizowane zachowań niebezpiecznych.

Czy Śródmieście to bezpieczna dzielnica? Niestety nie. Śródmieście cechuje największy odsetek kradzieży (ok. 4 tys. przypadków w ciągu roku). Problem dotyczy przede wszystkim turystów, którzy najczęściej padają ofiarami drobnych kradzieży i wyłudzeń. W dzielnicy często dochodzi też do bójek (ok. 80 w ciągu roku). Kradzieże aut występują w dzielnicy rzadko (ok. 60 przypadków rocznie).

Atrakcje Śródmieścia: oferta dla dzieci

W okolicach Nowego Miasta (Starówka) działa Warszawska Strefa Rodziny organizująca czas rodzicom i dzieciom. Jest to inicjatywa wakacyjna. Na terenie Śródmieścia znajduje się wiele sal zabaw (m.in. w Arkadii). Park Ujazdowski przygotował bogatą ofertę dla dzieci, na świeżym powietrzu: zajęcia fizycznie (np. jogę) czy też warsztaty z ekologii i zdrowego odżywiania. Również Centrum Nauki Kopernik posiada różnorodny program edukacyjny dostosowany do różnych grup wiekowych.

Place zabaw dla dzieci w Śródmieściu znajdują się m.in.:

 • w Parku Ujazdowskim,
 • w Parku Saskim,
 • na Podwalu,
 • przy ul. 6 Pułku Piechoty (Solec), z parkiem linowym.

Rodziny z dziećmi nie będą się nudzić w Śródmieściu. Oferta dla najmłodszych jest bogata w wydarzenia kulturalne. W PKiN znajduje się Muzeum Domków dla Lalek i Muzeum Techniki, na Starym Mieście mieści się Park Miniatur. Kino Muranów prowadzi Poranki dla Dzieci, oferuje także Klub Kina Dzieci. Wiele muzeów, jak Muzeum Etnograficzne, Muzeum Narodowe czy Zachęta organizują specjalne zajęcia edukacyjne dla dzieci, często połączone z warsztatami.

Muzeum Polin na Muranowie

2. Komunikacja w Śródmieściu

Ile trwa dojazd ze Śródmieścia do Centrum?

Do ścisłego Centrum można się dostać w maksymalnie 10-15 min z obrzeży dzielnicy. Komunikacja w Śródmieściu składa się z bardzo dobrze rozwiniętej sieci tramwajowej i licznych linii autobusowych. W tej dzielnicy znajdują się także 2 linie metra. W godzinach szczytu komunikacja jeździ z dużą częstotliwością. Bez problemu można przemieścić się ze Śródmieścia w dowolne miejsce na mapie stolicy. Problemem mogą być korki tworzące się w szczególności przy ul. Marszałkowskiej, Al. Jerozolimskich i Al. Jana Pawła II w godzinach szczytu.

Metro w Śródmieściu

Metro w Śródmieściu ułatwia codzienną komunikację. Znajduje się tu aż 5 stacji I linii metra:

 • Dworzec Gdański,
 • Ratusz Arsenał,
 • Świętokrzyska,
 • Centrum,
 • Politechnika.

Od 2015 r. działa także wciąż rozbudowywana II linia metra. Na terenie dzielny funkcjonują obecnie 4 stacje M2:

 • Rondo ONZ,
 • Świętokrzyska,
 • Nowy Świat – Uniwersytet,
 • Centrum Nauki Kopernik.

Rondo Jazdy Polskiej

Dworce/zajezdnie

Na terenie Śródmieścia działają 4 dworce. Dworzec Centralny jest głównym dworcem Warszawy, który skupia transport krajowy i międzynarodowy. Dworce: Warszawa Śródmieście, Warszawa Powiśle i Dworzec Gdański realizują przede wszystkim połączenia regionalne. Przy PKiN znajduje się także dworzec autobusowy, z którego odjeżdżają busy mniejszych i większych międzynarodowych przewoźników.

Śródmieście — ścieżki rowerowe

Niestety, choć Warszawa z roku na rok staje się miastem coraz bardziej przyjaznym rowerzystom, w Śródmieściu ścieżki rowerowe są rzadkością. Dotyczy to przede wszystkim centrum miasta, po którym ciężko poruszać się na rowerze. Mimo to, ilość stacji Veturillo jest duża.

Jedna z najdłuższych ścieżek rowerowych znajduje się przy Bulwarach Wiślanych – łączy Śródmieście z Żoliborzem i Bielanami. Drugą co do wielkości jest ścieżka ciągnąca się wzdłuż al. Jana Pawła II, biegnąca od Żoliborza do okolic Złotych Tarasów i Politechniki. Dojazd do ścisłego centrum miasta powinien zająć maksymalnie ok. 15-20 min z obrzeży. Warto jednak pamiętać, że w Śródmieściu ścieżek rowerowych jest mało.

Most Świętokrzyski, Powiśle

Komunikacja w Śródmieściu: główne ulice

Komunikacja w Śródmieściu odbywa się przede wszystkim na ul Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich. Zlokalizowane w centrum stolicy Rondo Dmowskiego, na którym krzyżują się wymienione ulice, w znacznej mierze rozładowuje i ułatwia ruch drogowy. Ze względu na popularność Centrum, ta część Śródmieścia często jest zakorkowana - szczególnie w godzinach szczytu.

Komunikacja w Śródmieściu: planowane inwestycje drogowe

Trwają prace nad stworzeniem placu Pięciu Rogów. Inwestycja ma być zlokalizowana na skrzyżowaniu ulic Brackiej, Chmielnej, Zgody i Szpitalnej. Skrzyżowanie to pełniło do tej pory funkcję czysto komunikacyjną, lecz Zarząd Dróg Miejskich planuje to zmienić.

Plac Pięciu Rogów ma być pełnym zieleni deptakiem, który przede wszystkim posłuży pieszym. Przejazd zostanie zachowany jedynie dla autobusów i rowerów w ciągu ul. Kruczej i Szpitalnej. Z jednej strony projekt, jako rewitalizacja zaniedbanego miejsca, jest optymistycznie przyjmowany przez mieszkańców Warszawy. Z drugiej wzbudza emocje wśród kierowców: zamknięcie ulic spowoduje korkowane się innych części Śródmieścia.

Ocena redakcji

Sieć komunikacyjna w Śródmieściu jest bardzo dobrze rozwinięta. Liczne linie autobusowe i tramwajowe oraz częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej sprawiają, że bez większych problemów można dostać się w niemal każde miejsce na mapie Warszawy.

Na jakość komunikacji wpływają także 2 linie metra, dzięki którym ludzie mogą szybko przemieszczać się po Centrum i Muranowie. Przepustowość głównych arterii dzielnicy: ul. Marszałkowskiej, Al. Jana Pawła II czy Al. Jerozolimskich, jest bardzo dobra. Jedynym minusem mogą być korkujące się w godzinach szczytu okolice ul. Marszałkowskiej i Ronda Dmowskiego. Mimo to, redakcja uważa Śródmieście za jedną z najlepiej skomunikowanych dzielnic Warszawy.

kolumna Zygmunta stare miasto warszawa

Kolumna Zygmunta na warszawskiej starówce

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola w Śródmieściu

Na terenie Śródmieścia działa 6 publicznych żłobków i ponad 100 prywatnych placówek. Dzielnica jest zróżnicowana pod względem ofert przedszkoli, których funkcjonuje tu 30 państwowych i podobna ilość prywatnych. Pod względem oferty edukacyjnej przedszkola w Śródmieściu cieszą się dużą popularnością. Ze względu na duże zagęszczenie ludności problematyczna może być rekrutacja do państwowych żłobków w Śródmieściu.

Szkoły podstawowe: edukacja w Śródmieściu

Podstawówek w Śródmieściu jest wiele (ok. 30), z czego kilka posiada oddziały integracyjne. Na terenie dzielnicy działa też sporo szkół prywatnych, w tym prestiżowa Szkoła Podstawowa im. Cecylii Plater-Zyberkówny. Wiele placówek to szkoły dwujęzyczne. Rodzice nie narzekają na oferty edukacyjne szkół podstawowych w Śródmieściu. Duża ilość placówek pozwala na wybór szkoły dostoswanej do oczekiwań rodziców i dzieci. Niestety, ilość miejsc w szkołach i żłobkach jest często mniejsza niż liczba zgłaszanych dzieci, co może powodować problemy rekrutacyjne.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej w Śródmieściu?

Niestety, wiele rodzin skarży się na problemy z zapisaniem dzieci do żłobka i przedszkola. Dotyczy to w szczególności żłobków, w których nie występuje rejonizacja. Liczba dzieci zgłaszanych podczas rekrutacji jest często większa niż ilość miejsc w placówkach. Czy łatwo się dostać do podstawówki w Śródmieściu? W porównaniu do dzielnic, takich jak Ursynów, Żoliborz czy sąsiadujący Mokotów, Śródmieście nie wypada dobrze. Bogata oferta edukacyjna i bliskość centrum miasta sprawiają jednak, że śródmiejskie szkoły podstawowe cieszą się popularnością wśród rodziców.

Licea i technika w Śródmieściu: szkoły średnie dzielnicy

Licea w Śródmieściu to aż 18 szkół państwowych oraz 20 placówek niepublicznych. W rankingach przoduje II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego. Na terenie dzielnicy funkcjonuje 12 szkół zawodowych. Ciekawą ofertę edukacyjną posiadają technika w Śródmieściu, takie jak: Technikum Kinematograficzne, Szkoła Poligraficzna czy Technikum Architektoniczno-Budowlane.

Popularne szkoły w Śródmieściu: poznaj renomowane placówki edukacyjne

Wiele wyższych szkół publicznych mieści się w Śródmieściu. Należy tu przede wszystkim wymienić Uniwersytet Warszawski przy ul. Krakowskie Przedmieście. Jest to jedna z najlepszych szkół wyższych w Polsce. Uczelnia zapewnia dostęp do świetnie wyposażonej biblioteki uniwersyteckiej, z której zbiorów mogą korzystać również osoby nie będące studentami.

Szkoły prywatne w Śródmieściu to przede wszystkim placówka im. Cecylii Plater Zyberkówny, zlokalizowana przy ul. Pięknej 24/26. Obecnie w szkole znajdują się oddziały żeńskie (przedszkole, szkoła podstawowa i liceum) oraz oddziały męskie (szkoła podstawowa i liceum). Ze względu na historyczny kontekst oraz wysoki poziom kształcenia szkoła ta jest popularna w Śródmieściu i innych dzielnicach Warszawy.

PKiN - Pałac Kultury i Nauki, Cosmopolitan

Ocena redakcji

Infrastruktura edukacyjna Śródmieścia oceniana jest dobrze. Na terenie dzielnicy znajduje się wiele placówek edukacyjnych, w tym także prestiżowe szkoły prywatne. W Śródmieściu, w porównaniu do innych dzielnic, występuje największa liczba dzieci uczęszczających do przedszkoli. Dzieje się tak, ponieważ z placówek edukacyjnych tu położonych korzystają także mieszkańcy pozostałych części Warszawy.

Ponadto wiele szkół, przedszkoli czy liceów w Śródmieściu znajduje się nieopodal miejsca pracy rodziców. Z tego względu wielu rodziców ma problemy z zapisaniem dzieci do żłobków czy przedszkoli. Oferta edukacyjna dla seniorów również jest bardzo bogata. Osoby starsze mogą korzystać z zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku lub kursów Uniwersytetu Otwartego organizowanych przez Uniwersytet Warszawski.

4. Jak się mieszka w Śródmieściu? Parki i rekreacja w dzielnicy

Wbrew pozorom na terenie Śródmieścia znajduje się wiele parków i terenów zielonych. Najbardziej rozpoznawalnym z nich są Łazienki Królewskie. Zespół pałacowo-ogrodowy zajmuje 76 ha. Parków w Śródmieściu jest dużo – na terenie dzielnicy znajduje się ich aż 20, m.in. Ogród Krasińskich, Park Jazdów czy zlokalizowana w pobliżu ul. Mokotowskiej Dolinka Szwajcarska.

Siłownie w Śródmieściu oferują bogate spectrum usług. Znajdują się tu zarówno te należące do znanych sieci: Calypso czy City Fit, jak i mniejsze studia. Basen w Śródmieściu znajduje się na ul. Polnej. W opisywanej dzielnicy nie ma wielu boisk. Śródmieście oferuje natomiast bogatą ofertę zajęć ruchowych dla dzieci. W Parku Ujazdowskim regularnie organizowane są zajęcia rozwojowe na świeżym powietrzu.

łazienki królewskie warszawa pałac na wodzie

Pałac na wodzie w Łazienkach Królewskich

5. Gastronomia i kultura

Gdzie zjeść w Śródmieściu? Dzielnica ma najbogatszą ofertę gastronomiczną w stolicy. Wiele miejsc oferuje menu dla wegetarian i wegan. Ze względu na bliskość biurowców i korporacji na terenie dzielnicy działa sporo sieci dostarczających jedzenie. Wiele lokali oferuje też tańsze menu lunchowe. Znalezienie dobrej restauracji w Śródmieściu nie będzie trudne! Oprócz lokali gastronomicznych, w Śródmieściu działa także dużo kawiarni i pubów. Warto wymienić Ministerstwo Kawy przy ul. Marszałkowskiej czy STOR na Powiślu - to miejsca specjalizujące się w parzeniu różnych gatunków kaw.

Na terenie dzielnicy znajduje się sporo kin. Oprócz multipleksów w centrach handlowych (Multikino w Złotych Tarasach, Cinema City w Arkadii lub kino Atlantic) mieszkańcy mają dostęp do kin studyjnych. Kinoteka zlokalizowana w PKiN czy Kino Muranów oferują szeroki wybór filmów niszowych. Miłośnicy kultury wysokiej mogą skorzystać z repertuaru aż 24 teatrów – m.in. Teatr Polonia, Teatr 6.Piętro, Teatr Muzyczny Roma czy Teatr Wielki (Opera Narodowa). Śródmieście oferuje zarówno teatry komediowe i muzyczne, jak i dramatyczne. Dobrze działa także Teatr Żydowski zajmujący się propagowaniem kultury i sztuki tej grupy etnicznej.

W Śródmieściu funkcjonuje wiele bibliotek publicznych (np. przy ul. Koszykowej) oraz Biblioteka Uniwersytecka UW. Rodziny z dziećmi, jak i seniorzy, nie będą narzekać na dostępną na terenie dzielnicy ofertę kulturalno-edukacyjną.

Sprawdź przewodnik portalu GetHome.pl po haśle mural warszawa - kliknij i poznaj najlepsze dzieła artystów ulicznych.

Pole Mokotowskie, Śródmieście Południowe

6. Zdrowie w Śródmieściu

Podobnie jak w całej Warszawie, kranówka w dzielnicy Śródmieście jest zdatna do picia. Wiele restauracji promuje picie wody z kranu, oferując ją swoim klientom do posiłków. Jakość powietrza w Śródmieściu nie jest dobra – ilość pyłów często przekracza dopuszczalne normy. Smog w Śródmieściu występuje szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Powodem zanieczyszczenia powietrza jest przede wszystkim duży ruch samochodowy oraz duże zagęszczenie starych kamienic.

Na terenie dzielnicy działa wiele przychodni i szpitali publicznych (m.in. Szpital Kliniczny im. Księżnej Anny Mazowieckiej, Szpital SOLEC i Szpital Okulistyczny), jak również prywatne centra opieki typu Medicover czy Luxmed. Pacjenci mają także dostęp do Centrum Medycznego Bonifratrów. Nie ma problemów z dostaniem się do lekarzy POZ i specjalistów, zwłaszcza w sektorze prywatnym. Duża ilość poradni specjalistycznych sprawia, że z dostępnych tu usług lekarskich korzystają również mieszkańcy innych dzielnic Warszawy. Aptek w Śródmieściu jest wiele, w tym dużo całodobowych.

7. Śródmieście: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Śródmieście cechuje się najlepiej rozwiniętą infrastrukturą handlowo–usługową spośród wszystkich dzielnic Warszawy. Supermarkety znajdują się przede wszystkim w centrach handlowych (Złote Tarasy, Arkadia). Przy ul. Brackiej funkcjonuje także Vitkac – luksusowy dom handlowy oferujący marki premium.

Na terenie dzielnicy Śródmieścia działają centra handlowe. Największą popularnością cieszą się otwarte w 2007 r. Złote Tarasy. Położone tuż przy Dworcu Centralnym, przyciągają nie tylko mieszkańców Warszawy, ale także osoby przyjezdne. Drugim centrum handlowym zlokalizowanym na terenie dzielnicy jest Arkadia. Dużą popularnością cieszy się zrewitalizowana w 2006 r. Hala Koszyki. Na terenie Koszyków znajdują się głównie restauracje i inne lokale gastronomiczne. Śródmieście słynie także z dobrze rozwiniętych usług z branży beauty: działa tu wielu fryzjerów i kosmetyczek.

Ilość targowisk w Śródmieściu jest mała. W okresie letnio-wiosennym działa targowisko przy pl. Konstytucji oraz oferujący wyselekcjonowane produkty ekologiczne Slow Market nad Wisłą. Bardzo popularnym targowiskiem jest Hala Mirowska, w której można zaopatrzyć się w produkty spożywcze: regionalne, sezonowe, orientalne przyprawy czy rzadkie gatunki owoców i warzyw. Przed Halą Mirowską rezydują także kwiaciarki oferujące świeże kwiaty.

hala mirowska śródmieście warszawa

Targowisko przy Hali Mirowskiej

8. Wady i zalety mieszkania w warszawskim Śródmieściu

Jak się żyje w Śródmieściu?

Plusy:

 • dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo–usługowa,
 • bardzo dobra komunikacja,
 • duża liczba lokali gastronomicznych,
 • bogata oferta kulturalna (kina, teatry, muzea),
 • kompleksy parkowe, jak Łazienki czy Jazdów.

Minusy:

 • korki, brak ścieżek rowerowych,
 • intensywny hałas spowodowany dużym ruchem samochodowym oraz funkcjonowaniem jako centrum rozrywek (kluby, puby itp.) całej stolicy,
 • smog i jakość powietrza,
 • wysokie ceny mieszkań i najmu.

Ocena redakcji

Plusem Śródmieścia jest świetnie rozbudowana infrastruktura handlowo-gastronomiczna, a także bardzo dobrze rozwinięta komunikacja i bogata oferta kulturalna (teatry, kina, muzea, galerie sztuki). Duża ilość atrakcji turystycznych, obecność PKiN oraz Starego Miasta to zdecydowany plus dzielnicy. Na atrakcyjność Śródmieścia wpływa także obecność dużych terenów zielonych, m.in. Łazienek Królewskich. Największym minusem życia w Śródmieściu jest jakość powietrza – smog dokucza mieszkańcom dzielnicy szczególnie podczas jesieni i zimy.

Problemem dla wielu osób będą z pewnością korki (ul. Marszałkowska, al. Jerozolimskie i al. Jana Pawła II) oraz hałas spowodowany ilością samochodów. Zlokalizowane w dzielnicy centra handlowe jak np. Złote Tarasy często są przepełnione. Mimo wszystkich wad Śródmieście nadal cieszy się popularnością wśród mieszkańców, a ceny nieruchomości w tej dzielnicy należą do najdroższych w całej Warszawie.


Q22, ul. Twarda 18

Czy Śródmieście jest przyjazne dla zwierząt?

Śródmieście to dzielnica przyjazna psom. W okolicy przystanku Ratusz Arsenał znajdują się place zabaw dla czworonogów. Wiele restauracji, jak choćby Krowarzywa, Spacca Napoli, Zorza, czy Lokal Vegan Bistro pozwala na przyprowadzenie psów, zapewniając zwierzętom świeżą wodę do picia. Niestety, w porównaniu z innymi dzielnicami, jak Bielany czy Żoliborz, Śródmieście jest ubogie w trawniki i parki, na terenie których można wyprowadzać psa.

9. O tym się mówi w Śródmieściu

Minusem życia w Śródmieściu jest duży poziom smogu. Wiele kontrowersji wzbudzają też okolice PKiN i pl. Defilad, które niektórych rażą swoją brzydotą, zaśmieceniem i brakiem pomysłu na zagospodarowanie przestrzeni. W 2018 r. został zgłoszony projekt obywatelski dotyczący budowy Parku Centralnego na terenie pl. Defilad.

Projekt Parku Centralnego zakłada zadrzewienie okolic PKiN i utworzenie zielonego serca miasta. Drzewa miałyby filtrować mocno zanieczyszczone powietrze oraz dawać cień. Mimo posiadania wielu zwolenników, projekt Parku Centralnego spotkał się z głosami krytyki, zarówno ze strony mieszkańców Warszawy, jak i władz miasta. Do zarzutów należą m.in. brak dobrego wkomponowania się w okoliczną architekturę, czas i koszty zrealizowania całości.

Trwają także prace przy budowie nowych pawilonów Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Teatru Rampa, które miałyby się mieścić na pl. Defilad od strony ul. Marszałkowskiej, co również wzbudza wiele emocji. Ogłoszony przetarg na budowę nowoczesnych budynków nie został rozstrzygnięty, ponieważ do konkursu nie zgłosił się żaden wykonawca.

Ogromne znaczenie ma realizacja projektu Zielone Centrum Warszawy, które zakłada zwiększenie terenów zielonych w centrum miasta, a także modernizację licznych obiektów. Dużą transformację przejdą Aleje Jerozolismkie które będą pokryte pasami zieleni i otoczone drzewami. Zwiększona ma zostać również dostępność pieszych poprzez zwiększenie liczby przejść i zamknięcie kilku mniejszych uliczek dla ruchu samochodowego.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: