placement placeholder
placement placeholder

Top 13 nowoczesnych budynków w Polsce

Katarzyna Kubeł

Katarzyna Kubeł

Data publikacji: 08.07.2019

Praktyczne, zapierające dech w piersiach i w dodatku polskie - oto 13 nowoczesnych budynków, które zachwyciły świat.

Architektura z roku na rok zmienia swoje oblicze. Powstaje coraz więcej budynków wykorzystujących nowoczesne rozwiązania, a także charakteryzujących się nietypowym wyglądem. Zobacz subiektywną listę najlepszych nowoczesnych budynków w Polsce!

Muzeum Ognia, Żory

Gmach Muzeum Ognia, który ma kształt oraz kolorystykę płomieni, został otwarty 3 grudnia 2014 r. Muzealna ekspozycja ma na celu ukazać znaczenie ognia w historii ludzkości i sposoby walki z nim. Zwiedzający mogą samodzielnie rozpalić ogień, a nawet go ugasić, jak również zapalić znicz olimpijski.

Filharmonia w Szczecinie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie od 2014 r. mieści się w nowoczesnym budynku wyróżnianym w licznych konkursach architektonicznych. Liczy on cztery kondygnacje naziemne oraz  podziemny dwupoziomowy parking. Budynek jest iluminowany, a barwy podświetlenia zależą od aktualnych wydarzeń.

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego/BUW

Budynek BUW zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach architektonicznych, a także plebiscytach mieszkańców Warszawy. Stanowi doskonałe połączenie nowoczesnej biblioteki i miejsca, gdzie przenikają się kultura i nauka. Na uwagę zasługuje też jeden największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie.

buw

Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa

Muzeum jest nowoczesną instytucją kultury, która ukazuje dzieje polskich Żydów. Wielokrotnie nagradzany budynek stanowi perłę architektury. Z zewnątrz to prosta bryła na planie kwadratu pokryta miedzią i szkłem, a wewnątrz możemy podziwiać dynamiczną szczelinę, która przebiega na całej długości budynku.

Przeczytaj także nasz poradnik o warszawskim Śródmieściu

muzeum polin

Małopolski Ogród Sztuki, Kraków

Małopolski Ogród Sztuki to niepowtarzalne centrum kultury współfinansowane przez Unię Europejską. Architektura budynku sprawia, że tworzy on nowoczesną przestrzeń, w której świetnie się prezentują projekty artystyczne z różnych dziedzin sztuki. Nowoczesna budowla doskonale wkomponowała się w architekturę otoczenia poprzez wyraźne nawiązania do XIX-wiecznej zabudowy.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

Główną misją Centrum jest rozwijanie talentów instrumentalistów, wokalistów oraz dyrygentów z całego świata. Budynek, świetnie wkomponowany w krajobraz pól i dworskich parków, stanowi doskonałe połączenie współczesności z tradycją.

Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk

Budynek muzeum spotkał się z ogromnym uznaniem międzynarodowego środowiska architektów, a projekt określano jako nowy symbol Gdańska. Jego twórcy chcieli wywołać u zwiedzających silne emocje, a tym samym zmusić do refleksji. Muzeum jest podzielone na trzy strefy: przeszłość (w podziemiach budynku), teraźniejszość (na otwartym placu) oraz przyszłość (dominanta z punktem widokowym).

Hala KS Cracovia 1906, Kraków

Nowoczesna hala to obiekt wielofunkcyjny, którego główną częścią została sala gier umożliwiająca rozgrywanie meczów oraz organizację zawodów  większości dyscyplin halowych. Znajduje się w niej prawdopodobnie najgłębiej umieszczone boisko hali sportowej w Polsce (4 metry pod poziomem terenu). Obiekt ma również płaski dach porośnięty zielenią, a jego architektoniczna forma umożliwia niepełnosprawnym wjazd o własnych siłach.

Biurowiec Bałtyk, Poznań

Budynek, otwarty 2 czerwca 2017 r., pełni funkcję biurową, a także handlowo-usługową. Jego forma architektoniczna sprawia, że z każdej strony prezentuje się zupełnie inaczej. Od ulicy Zwierzynieckiej wygląda dość przysadziście, a od Mostu Teatralnego smukło. Z jednej strony jest głęboko podcięty i sprawia wrażenie zawieszonego nad ulicą, z kolei z innej przypomina piramidę.

Biurowiec ul. Za Bramką, Poznań

To kolejny budynek w Poznaniu, który z różnych stron wygląda inaczej. Taka forma sprawia, że ta nowoczesna budowla doskonale wpisuje się w historyczne otoczenie i tworzy z nim spójną całość. Z zewnątrz elementy architektoniczne dopasowane są do sąsiednich budynków. Natomiast z drugiej strony utworzone zostały rekreacyjne tarasy wyłożone drewnem i uzupełnione zielenią.

Akademeia High School, Warszawa

Ta nietypowa prywatna szkoła działa na terenie Warszawy od września 2017 r. Zgodnie z jej założeniem architektura powinna stymulować, inspirować i dawać poczucie bycia ważnym. Zostało to wykorzystane w projekcie budynku szkoły.

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Toruń

Otwarty 12 grudnia 2015 roku budynek to obiekt wielofunkcyjny wykonany z lanego betonu, z ceglastym wstawkami nawiązującymi do architektury miasta. Składa się on z czterech modułów połączonych szklanymi łącznikami. To sprawia, że poszczególne części łatwo można rozdzielić i stworzyć przestrzeń dopasowaną do charakteru wydarzenia, które się w nim odbywa. W dodatku akustykę Sali Koncertowej można modyfikować dzięki zastosowaniu mobilnych sufitów.

Centrum Spotkania Kultur, Lublin

Pierwsze plany projektu pojawiły się już na początku lat 70. XX w., ale powstał tylko wypełniony ceglanymi ścianami żelbetowy szkielet. Współcześnie wykorzystano go do wykonania budynku stanowiącego doskonałe połączenie przeszłości (kurhany Guterberga na placu przed wejściem), teraźniejszości (multimedialne elewacje) i przyszłości (wiszące ogrody na dachach).

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Katarzyna Kubeł

Katarzyna Kubeł

Dziennikarka i copywriterka, dla której pisanie stanowi największą pasję. Od kilka lat śledzi rynek nieruchomości i trendy związane z aranżacją wnętrz. Swoje obserwacje wykorzystuje w tworzonych tekstach. W wolnych czasie podróżuje i stara się odkrywać nowe, ciekawe zakątki Polski oraz Europy.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: