- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym - co warto wiedzieć?
Wydatki związane z kredytem hipotecznym nie ograniczają się wyłącznie do opłacania miesięcznych rat. W wielu przypadkach okaże się, że znaczną część zobowiązania stanowią różnego typu ubezpieczenia.
Kredyt hipoteczny to dla wielu konsumentów jedno z największych zobowiązań finansowych, z jakim będą musieli mierzyć się w ciągu całego życia. W związku z tym kluczowe znaczenie zyskują jego koszty. Częstym błędem jest przy tym nieuwzględnianie w rachunkach niektórych z nich, zwłaszcza tych, które nie zawsze stanowią składową raty kredytu hipotecznego, jednak generują stały wydatek.
Jednym z nich są ubezpieczenia występujące przy kredycie hipotecznym. Są przy tym bardzo często zróżnicowane: część z nich może być wymogiem banku, inne są fakultatywne, jednak mogą przełożyć się pozytywnie np. na wysokość marży. Warto przyjrzeć się ubezpieczeniom przy kredycie hipotecznym i samodzielnie obliczyć, czy warto z nich korzystać oraz z jakimi kosztami będą się wiązać.
Ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym: na czym polegają?
Kredyt mieszkaniowy to spore ryzyko nie tylko dla kredytobiorcy, który będzie musiał regulować zobowiązanie na określonych zasadach, ale również dla instytucji powierzającej pieniądze. W celu jego ograniczenia banki stosują zróżnicowane procedury skupione na analizie zdolności kredytowej i wiarygodności klienta. Z drugiej strony korzystają również z dodatkowych zabezpieczeń. Jednym z nich mogą być ubezpieczenia.
Co ważne: obowiązujące prawo reguluje również kwestię ubezpieczeń kredytu hipotecznego. Warto zapoznać się przede wszystkim z Ustawą z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Jej zapisy wpływają na obowiązki obu stron oraz możliwości, jakie posiadają. Należy mieć również świadomość, że prawo nie obliguje klienta do korzystania z propozycji banku czy współpracujących z nim firm ubezpieczeniowych. Może wybrać inną propozycję, która będzie spełniać oczekiwania instytucji.
Czytaj również: Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania
Jakie ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym stosują banki?
Zakres ubezpieczeń przy kredycie hipotecznym jest stosunkowo szeroki, a zawarcie umowy ubezpieczeniowej nie zawsze będzie wymogiem do uzyskania finansowania. Bardzo często znajduje jednak przełożenie na koszt kredytu, a szczególnie wysokość marży, więc ostatecznie nawet wykupienie dodatkowej polisy może być opłacalne. Do najpowszechniejszych ubezpieczeń kredytu hipotecznego należą:
- Ubezpieczenie nieruchomości – nieruchomość stanowi podstawowe zabezpieczenie interesów banku, wobec czego musi zostać objęta szczególną ochroną. Banki najczęściej oczekują podstawowego ubezpieczenia nieruchomości (tzw. ubezpieczenie murów). Dobrze więc rozszerzyć je we własnym zakresie.
- Ubezpieczenie na życie – śmierć kredytobiorcy jest jednym z potencjalnych czynników ryzyka dla spłaty kredytu. W związku z tym bank może oczekiwać od kredytobiorcy zawarcia umowy ubezpieczenia na życie. Kwota wypłacana w przypadku zgonu powinna przy tym pokryć kwotę pozostałego do spłaty zadłużenia. To również istotne z punktu widzenia spadkobierców, ponieważ nie będą musieli obawiać się konieczności borykania się z długiem.
- Ubezpieczenie na wypadek utraty pracy lub inwalidztwa – zdecydowanie rzadziej spotykanym rozwiązaniem staną się ubezpieczenia, które w założeniu mają ochronić bank przed ryzykiem związanym z utratą przez kredytobiorcę źródła dochodu lub jego istotnej części. Może być to związane np. z niską zdolnością kredytową lub sytuacją klienta na rynku pracy. Samo ubezpieczenie może zakładać np. spłatę rat kredytu przez wyznaczony okres.
W przypadku ubezpieczeń konieczne będzie również sporządzenie cesji praw z umowy ubezpieczenia na rzecz banku. W związku z tym towarzystwo ubezpieczeniowe będzie zobowiązane do wypłacenia odszkodowania lub jego części wskazanej instytucji.
Inne ubezpieczenia przy kredycie na mieszkanie
Niektóre ubezpieczenia są przy tym „ukryte” w kredycie hipotecznym. Należą do nich przede wszystkim:
- Ubezpieczenie pomostowe: z jego istnienia wielu kredytobiorców nie zdaje sobie sprawy. Występuje natomiast powszechnie w pierwszym okresie spłaty kredytu, a jego zadaniem jest zabezpieczenie interesów banku do czasu, w którym dojdzie do ustanowienia wpisu w księdze wieczystej nieruchomości. Zazwyczaj wiąże się to z nieco wyższą marżą, samo ubezpieczenie jest natomiast zawierane przez bank.
- Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego: jednym z czynników ograniczających ryzyko instytucji jest również wkład własny, wnoszony przez samego kredytobiorcę. Jeżeli ten nie dysponuje odpowiednimi środkami, w niektórych przypadkach możliwe stanie się zastosowanie ubezpieczenia, które ochroni interesy banku do momentu nadpłacenia wskazanej kwoty. Przełoży się to jednak na koszty ponoszone przez klienta.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
21.05.2024, Dagmara Osińska
Przewalutowanie kredytu we frankach, euro, dolarach i innych walutach na PLN
Czy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwoCzy warto przewalutować kredyt we frankach, euro czy dolarach? Zaciągnięcie kredytu w walucie obcej wiąże się z ryzykiem. Spłata takiego zobowiązania odbywa się jednak na podobnych zasadach, jak w przypadku finansowania udzielonego w złotówkach. Obecnie większość banków oferuje możliwość podpisania umowy kredytowej w EUR wyłącznie klientom, którzy wykazują dochody w takiej walucie. Czy możliwe jest przewalutowanie kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy? Wyjaśniamy.
14.05.2024, Dagmara Osińska
Zwrot ubezpieczenia pomostowego: wniosek w PKO BP, mBank, Millennium i innych
Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem zabezpieczenia dla banku, który udziela kredytu hipotecznego. Dla kredytobiorcy stanowi dodatkowe obciążenie finansowe. Taka opłata jest wciąż wymagana przez niektóre banki. Większość kredytobiorców może jednak odzyskać pieniądze. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot ubezpieczenia pomostowego. Ile można odzyskać? Wyjaśniamy.
08.05.2024, Dagmara Osińska
Ubezpieczenie pomostowe: co to jest i ile wynosi ubezpieczenie pomostowe?
Wielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipWielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę stosunkowo małego obciążenia finansowego, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Dodatkowa opłata jest pobierana do czasu dokonania wpisu w księdze wieczystej. Ubezpieczenie pomostowe dla banku stanowi dodatkowe zabezpieczenie przy udzielaniu kredytu hipotecznego, a dla kredytobiorcy oznacza wyższe raty. Jak długo trzeba płacić ubezpieczenie pomostowe? Co to oznacza? Jak dostać zwrot? Wyjaśniamy.
23.04.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Czy po upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt? Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny
21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BI21 000 - tyle wniosków o upadłość konsumencką zostało złożonych w 2023 roku, czym jednocześnie ustanowiliśmy niechlubny rekord. Czy osoby, które okoliczności zmusiły do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego? Czy tego rodzaju wpis w BIK ma wpływ na zdolność kredytową? Ile czasu po upadłości można wziąć kredyt? Wyjaśniamy.
19.04.2024, Dominika Perkowska
W jakim banku najlepiej wziąć kredyt hipoteczny? Sprawdź, gdzie wziąć kredyt na mieszkanie
Dla wielu osób, planujących zakup własnego mieszkania, decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego staje się nieunikniona. Warunki umowy z bankiem, w którym zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, będą mieć istotny wpływ na nasze finanse w długiej perspektywie czasowej. WDla wielu osób, planujących zakup własnego mieszkania, decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego staje się nieunikniona. Warunki umowy z bankiem, w którym zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, będą mieć istotny wpływ na nasze finanse w długiej perspektywie czasowej. Wybór odpowiedniego banku staje się więc kluczową kwestią. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzić szczegółową analizę i porównać oferty różnych banków, i wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i możliwościom finansowym. Gdzie najlepiej wziąć kredyt? W jakim banku najłatwiej dostać kredyt hipoteczny? Sprawdzamy!