placement placeholder
placement placeholder

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania

Pewny Lokal

Pewny Lokal

Data publikacji: 25.02.2021

Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania i na co należy zwrócić uwagę, zanim się go podpisze? Sprawdź na GetHome.pl

Podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego przez strony umowy kupna-sprzedaży mieszkania wieńczy transakcję zakupu lokalu przez jego nowego właściciela. Jeżeli mieszkanie nabyte zostało na rynku wtórnym, wówczas sporządzenie i podpisanie protokołu służy przede wszystkim potwierdzeniu dopełnienia przez sprzedającego umownego obowiązku przekazania nieruchomości nabywcy.

Audyt techniczny mieszkania przed zakupem

Jeszcze przed podpisaniem umowy ze sprzedającym, dobrze jest interesujące nas mieszkanie dokładnie sprawdzić pod względem technicznym. Pozwoli to na wstępne oszacowanie kosztów potencjalnego remontu, a także może stać się argumentem przemawiającym za lub przeciwko zakupowi danej nieruchomości. Ponieważ przeprowadzenie audytu mieszkania wymaga od prowadzącego go ogromnej wiedzy, w tym dokładnej znajomości prawa budowlanego i norm budowlanych, a także doświadczenia, dobrze jest się zdać w tym zakresie na wsparcie profesjonalistów.

Wyspecjalizowani inżynierowie dysponując specjalistyczną i na bieżąco aktualizowaną wiedzą, a także najwyższej jakości profesjonalnym sprzętem (w tym kamerą termowizyjną), podczas kontroli stanu technicznego mieszkania są w stanie wskazać nawet najdrobniejsze, często niewidoczne na pierwszy rzut oka usterki.

Ocena stanu technicznego mieszkania obejmuje sprawdzenie między innymi:

  • stanu wszystkich instalacji - zarówno pod względem ich sprawności, jak i wydajności i zastosowanych materiałów;
  • wylewek, podłóg, tynków;
  • stolarki okiennej i drzwiowej;
  • pionów, poziomów, płaszczyzn;
  • przynależności (komórka lokatorska, miejsce postojowe etc.).

Przeprowadzenie takiej kontroli może też służyć zobowiązaniu sprzedającego do naprawy stwierdzonych usterek do czasu zawarcia umowy przeniesienia własności.

Protokół zdawczo-odbiorczy - wzór

W przypadku rynku wtórnego sporządzenie protokołu służy przede wszystkim formalnemu potwierdzeniu przekazania lokalu nabywcy, do czego sprzedający jest umownie zobowiązany. Dodatkowo dzięki spisaniu stanu liczników możliwe jest rozliczenie się z dostawcami mediów przez zbywcę oraz zawarcie z nimi umów przez nowego właściciela mieszkania.

Protokół, aby można go było uznać za kompletny, powinien uwzględniać następujące pozycje:

  • dane stron umowy,
  • datę jego sporządzenia,
  • przywołanie umowy sprzedaży (numer aktu notarialnego),
  • szczegółowy opis stanu technicznego lokalu wraz ze wskazaniem stwierdzonych w nim wad,
  • dokładny opis wyposażenia, uzupełniony ewentualnie o dokumentację fotograficzną,
  • stan liczników na dzień wydania lokalu kupującemu,
  • określenie ilości przekazanych kompletów kluczy, pilota do garażu etc.,
  • wskazanie dokumentacji technicznej, przekazywanej nowemu właścicielowi.

Pod protokołem podpis składa zarówno sprzedający, jak i nabywca odbierający lokal. 

Pobierz: Wzór protokołu zdawczo-odbiorczego

Protokół zdawczo-odbiorczy a rękojmia

Określenie w protokole stanu technicznego przekazywanego mieszkania może okazać się bardzo istotne w przypadku stwierdzenia już po odbiorze wad w lokalu. W takiej sytuacji możemy dochodzić ich usunięcia od sprzedającego na podstawie uprawnień przysługujących nam z tytułu rękojmi, która standardowo w przypadku nieruchomości obowiązuje przez pięć lat od momentu wydania przedmiotu umowy, przy czym na rynku wtórnym może zostać ograniczona lub nawet wyłączona. Dlatego ważne jest dokładne zapoznanie się z umową sprzedaży, również w kontekście postanowień dotyczących rękojmi.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Pewny Lokal

Pewny Lokal

Największa w Polsce firma zajmująca się audytami technicznymi i prawnymi nieruchomości mieszkalnych. Wykonujemy odbiory i przeglądy techniczne mieszkań i domów na rynku wtórnym i pierwotnym. Nasza kancelaria prawna analizuje umowy deweloperskie, umowy kupna-sprzedaży, księgi wieczyste i wiele innych dokumentów, związanych z nabywaniem nieruchomości.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: