placement placeholder
placement placeholder

Ulga termomodernizacyjna a wspólne rozliczenie

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 04.05.2021

Jak prawidłowo rozliczyć ulgę termomodernizacyjną i o czym pamiętać, by nie mieć problemów z Urzędem Skarbowym? Sprawdź na GetHome.pl

Ulga termomodernizacyjna to ważna zachęta do poprawy standardu energetycznego domów jednorodzinnych. Warto dowiedzieć się, jakie ważne szczegóły są związane z tą ulgą podatkową.

Wprowadzanie dużej liczby ulg do systemu podatkowego, skutkuje niestety jego dodatkowym skomplikowaniem. Każda ulga posiada bowiem swoją specyfikę i szczegółowe zasady związane z jej zastosowaniem. Podatnicy powinni znać takie prawne „haczyki”, bo w przeciwnym razie mogą pojawić się problemy z fiskusem. Przestrogę stanowi między innymi sytuacja dotycząca ulgi meldunkowej, w której musiał interweniować Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wydaje się, że niedawno wprowadzona ulga termomodernizacyjna nie cechuje się dużą liczbą prawnych pułapek. Niemniej, warto zwrócić uwagę na pewne szczegółowe zasady, o których dość rzadko pisano w momencie wprowadzania wspomnianej ulgi. Taka analiza przygotowana przez ekspertów GetHome.pl przyda się osobom, które będą chciały rozliczyć ulgę termomodernizacyjną za 2020 r. lub kolejne lata.

Wydatki odliczamy od dochodu podatnika, a nie od podatku

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na pewne sformułowanie, które czasem pojawia się w artykułach dotyczących ulgi termomodernizacyjnej. Niejednokrotnie możemy przeczytać o wydatkach na modernizację budynku jednorodzinnego (do 53 000 zł), które będzie można odliczyć od podatku. Takie stwierdzenie wprowadza w błąd, ponieważ kwotę kwalifikowanych wydatków odlicza się od podstawy opodatkowania (zwykle dochodu).

Ulgę termomodernizacyjną mogą stosować osoby, których dochód jest opodatkowany według skali podatkowej lub stawki liniowej 19%. Prawo do wykorzystania opisywanej ulgi dotyczy także podatników rozliczających się w ramach ryczałtu ewidencjonowanego.  

Ulga termomodernizacyjna - wpsólne rozliczenie małżonków

Artykuł 26h ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych potwierdza, że właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego jednorodzinnego może odliczać od podstawy opodatkowania wydatki poniesione w danym roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z termomodernizacją. Odliczenie od dochodu oznacza, że faktyczna oszczędność finansowa będzie stanowiła iloczyn stawki podatkowej (najczęściej 17%) oraz kwoty odliczenia.

W najbardziej optymistycznym wariancie, podatnik oszczędzi zatem nie całe 53 000 zł, a tylko część tej sumy (zwykle 17%). Co więcej, jeden limit dotyczy wszystkich inwestycji realizowanych przez danego podatnika. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że małżonkom przysługują osobne limity odliczenia (po 53 000 zł).

Odliczenia można kontynuować nawet przez kolejne sześć lat

Osoby nie posiadające odpowiednich dochodów, które umożliwiają zastosowanie ulgi termomodernizacyjnej, powinny pamiętać, że wspomnianą ulgę można rozliczać nawet przez sześć lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek na termomodernizację. Data poniesienia wydatku to dzień sprzedaży uwzględniony na fakturze VAT.

O takiej zasadzie muszą wiedzieć również osoby korzystające z rządowej aplikacji Twój e-PIT lub programu do rozliczania podatku dochodowego. Oprogramowanie podpowie na przykład, że do rozliczenia ulgi termomodernizacyjnej potrzebny jest załącznik PIT/O, ale nie uchroni chociażby przed złą kwalifikacją wydatków.

Inwestycje rozpoczęte przed 2019 r. też są brane pod uwagę

Ministerstwo Finansów zwraca również uwagę na inną ważną kwestię. Chodzi o to, że rozliczenie w ramach ulgi termomodernizacyjnej może dotyczyć wyłącznie przedsięwzięcia zakończonego w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek. Niespełnienie tego wymogu będzie skutkowało koniecznością późniejszej dopłaty podatku.

Co ważne, ulga termomodernizacyjna może dotyczyć również inwestycji rozpoczętych przed datą jej wprowadzenia (1 stycznia 2019 r.). W takiej sytuacji, odliczeniu podlegają wydatki poniesione od 1 stycznia 2019 r. do dnia, w którym upływa trzyletni termin. Jest on liczony od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek termomodernizacyjny.

Ulga termomodernizacyjna nie dotyczy powstających domów

Warto dodać, że obecnie nie ma możliwości odliczania wydatków dotyczących termomodernizacji, jeśli nowy budynek jeszcze znajduje się w budowie (zobacz: interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 grudnia 2020 roku - sygn. 0115-KDIT3.4011.596.2020.1.MK).

W przypadku wszystkich ukończonych budynków, trzeba brać pod uwagę jedynie wydatki określone przez Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. poz. 2489).

Pożyczka albo kredyt nie stanowi przeszkody w odliczeniu

Należy też wspomnieć, że pod pojęciem domu jednorodzinnego fiskus rozumie również bliźniak lub dom w zabudowie szeregowej stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość. Kolejna dobra wiadomość dotyczy możliwości odliczenia wydatków sfinansowanych kredytem obciążającym podatnika.

Trzeba natomiast pamiętać, że ulga termomodernizacyjna nie obejmuje wydatków: zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu firmy, odliczonych od przychodu w ryczałcie, objętych innymi ulgami podatkowymi albo sfinansowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Andrzej Prajsnar

Andrzej Prajsnar

Ekonomista z wykształcenia i humanista z zamiłowania. Swoją obecność w mediach rozpoczął od dwutygodnika Krakowski Rynek Nieruchomości i serwisu Krajowy Rynek Nieruchomości. Na portalu RynekPierwotny.pl publikuje od maja 2012 roku. Obecnie pracuje również jako główny analityk i ekspert w porównywarce finansowej eBroker.pl.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: