- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Wady i zalety bloków z wielkiej płyty
Mianem „wielkiej płyty” nazywane są bloki, budowane w latach 70-tych o i 80-tych XX wieku, które nadal, pomimo zaawansowanego wieku, cieszą się dużą popularnością. Ich historia w Polsce tak naprawdę sięga połowy lat 60-tych, przy czym lata 70-te były okresem, kiedy rozpoczęto budowę wielkich osiedli mieszkaniowych z zastosowaniem tej technologii. Warto zaznaczyć, że pomiędzy powstającymi w tym okresie budynkami jest sporo różnic, również technologicznych, których często nie widać na pierwszy rzut oka.
Technologie wielkopłytowe - podział
Dwa podstawowe systemy, stosowane w okresie największej popularności wielkiej płyty, to:
- systemy otwarte,
- systemy zamknięte - stosowane najczęściej.
Pomiędzy nimi jest kilka istotnych, także z punktu widzenia potencjalnego kupującego, różnic. Przede wszystkim mieszkania w systemach otwartych mają niewiele ścian nośnych, co umożliwia ewentualne zmiany aranżacji pomieszczeń (dzięki możliwości wyburzenia ścian działowych), są też znacznie bardziej ustawne, a pokoje są zazwyczaj większe, niż ma to miejsce w systemach zamkniętych.
W budynkach zbudowanych w systemach zamkniętych, wszystkie ściany są ścianami nośnymi, w związku z czym ich potencjalne wyburzenie może okazać się niemożliwe ze względów czysto technicznych.
Wady bloków z wielkiej płyty
Jest ich całkiem sporo - zarówno technicznych, jak i estetycznych. Tym, co widać od razu, jest ciężka architektura, szare elewacje, ale też popękane ściany i stropy, kruszący się beton i nieszczelności pomiędzy balkonami a budynkiem. Dużym problemem są też wilgoć i pleśń, które niekoniecznie znikają po dociepleniu budynku oraz uszczelnieniu okien - najczęściej przeprowadzanych pracach modernizacyjnych. W ich rezultacie często pojawia się grzyb oraz właśnie pleśń, jako efekt ograniczenia wymiany powietrza.
Dużo problemów stwarzają też instalacje - gazowa, elektryczna i wodna. Materiały i technologia, w której były wykonywane, nie przystają do obecnych standardów i mogą stwarzać zagrożenie dla mieszkańców.
Pod względem komfortu mieszkania, bloki również pozostawiają wiele do życzenia - tym, co jest najbardziej uciążliwe, jest słaba izolacja akustyczna, powodująca, iż akustyka w mieszkaniach pozostawia wiele do życzenia.
Dodatkowo, w budynkach wykonanych w tej technologii, mamy do czynienia z licznymi mostkami termicznymi, czyli miejscami pogarszającymi termoizolacyjność budynku, których obecność znacznie podwyższa zapotrzebowanie na energię elektryczną. Ich identyfikację umożliwia przeprowadzenie pomiarów termowizyjnych.
Mieszkania często są też nieustawne, zdarzają się ślepe kuchnie. Problemem bywa też wentylacja w budynku oraz obecność zsypów śmietnikowych. Warto jednak podkreślić, że z częścią tych problemów można sobie poradzić w procesie modernizacji budynków i osiedli, co obserwujemy już od lat 90-tych ubiegłego wieku.
Wielka płyta i jej zalety
Niewątpliwie zalet również jest dużo, na dowód czego można przytoczyć statystyki - w blokach z wielkiej płyty mieszka obecnie około 12 mln Polaków i zainteresowanie takimi mieszkaniami nadal jest spore. Jest to efektem przede wszystkim stosunkowo niskiej ceny za metr kwadratowy (kilkaset złotych oszczędności na metrze kwadratowym w stosunku do budownictwa innego typu), ale także samego charakteru tych osiedli. Są one najczęściej zielone i bardzo dobrze skomunikowane, co obecnie nie jest tak oczywiste, a mieszkańcy mają zapewniony dostęp do pełnej infrastruktury (sklepy, przychodnie, szkoły, przedszkola) i to w najbliższej okolicy.
Większość bloków przeszła już modernizację (docieplenie, odmalowanie, remont klatek schodowych, wymiana okien, wind), co nie tylko wpłynęło na podwyższenie komfortu mieszkania, ale także polepszyło estetykę budynków.
Dodatkowo, osiedla z wielkiej płyty wydają się być znacznie przyjaźniejsze dla pieszych, co wynika z faktu, iż w czasach, kiedy je budowano, samochodów było znacznie mniej i ciągi piesze były traktowane bardziej priorytetowo niż miejsca parkingowe.
Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?
Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie w bloku z wielkiej płyty? Przede wszystkim należy sprawdzić kwestię modernizacji budynku - jakie prace i kiedy zostały wykonane, jakie są planowane. Najważniejsze tematy do weryfikacji to:
- instalacje - głównie elektryczna (czy była wymieniana) i gazowa (do przemyślenia - czy nie warto z niej zrezygnować na rzecz elektrycznej, znacznie bezpieczniejszej),
- mostki termiczne,
- płaszczyzny - nierówne ściany, podłogi,
- stan stolarki okiennej (czy okna była wymieniane - jeżeli nie, na pewno będzie to konieczne),
- stan samego budynku oraz wind,
- dostępność miejsc parkingowych,
- wysokość bieżących opłat (fundusz remontowy, koszty zarządu).
W ramach audytu takiego mieszkania warto skorzystać z pomocy inżynierów, gdyż samemu raczej ciężko będzie zlokalizować przykładowo mostki termiczne lub ocenić stan instalacji elektrycznej.
Artykuł powstał we współpracy z Pewny Lokal, oferującym wsparcie ekspertów na każdym etapie zakupu mieszkania.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
29.02.2024, Dominika Perkowska
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa: czym jest najstarsza spółdzielnia w Polsce?
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znana jako WSM, stanowi kluczowy element krajobrazu mieszkaniowego Warszawy. Jako jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w mieście, WSM odgrywa istotną rolę w zapewnianiu mieszkańcom odpowiednich warunków mieszkaniowych. Jej historiWarszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znana jako WSM, stanowi kluczowy element krajobrazu mieszkaniowego Warszawy. Jako jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w mieście, WSM odgrywa istotną rolę w zapewnianiu mieszkańcom odpowiednich warunków mieszkaniowych. Jej historia sięga początków lat dwudziestych XX wieku, a dzisiaj nadal kontynuuje misję zapewniania bezpiecznych i dostępnych cenowo mieszkań dla społeczności Warszawy. Czym właściwie jest Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa? Sprawdzamy!
12.07.2023, Daniel Grzegorzek
Jaka fotopułapka na działkę?
Fotopułapka na działkę pozwala namierzyć złodzieja, wandala czy dzikie zwierzęta, które powodują szkody w ogrodzie. Aby dobrze się sprawdziła, powinna mieć określone parametry i być wyposażona w przydatne funkcje. Jakie? Sprawdź. Z artykułu dowiesz się m.in.: jak działa fotopułapka,
07.07.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Jak sprawdzić klasę gruntu online?
Przy zakupie działki należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest klasa bonitacyjna gruntu na działce — dzięki tej informacji przyszły właściciel jest w stanie ustalić, czy jego plany na wykorzystanie działki w ogóle będą mogły dojść do skutku. Jak sprawdzić klasę gPrzy zakupie działki należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest klasa bonitacyjna gruntu na działce — dzięki tej informacji przyszły właściciel jest w stanie ustalić, czy jego plany na wykorzystanie działki w ogóle będą mogły dojść do skutku. Jak sprawdzić klasę gruntu na działce?
02.05.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?
Z tego artykułu dowiesz się: dla kogo jest obowiązkowe świadectwo energetyczne, od kiedy świadectwa energetyczne będą wymagane na nowych zasadach, kto jest zwolniony z obowiązku i jakie są kary za brak świadectwa charakterystyki energetycznej. Jakie zmiany w świadectwie energetycznym w 2023 roku?Jakie zmiany w świadectwie energetycznym w 2023 roku?
03.04.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Najdroższe ulice w polskich miastach - ranking
Jakie są najdroższe ulice handlowe w Polsce? Przy jakich ulicach nieruchomości będą najdroższe? Gdzie za mieszkanie zapłacisz najwięcej? Czytaj. Z tego artykułu dowiesz się: jakie są najdroższe ulice handlowe w Polsce, w którym mieście znajduje się najwięcej takich ulic, ile trzeba średnio zapłacić za czynsz lokalu przy najdroższej ulicy w kraju. ile trzeba średnio zapłacić za czynsz lokalu przy najdroższej ulicy w kraju.