Odbiór techniczny mieszkania na rynku wtórnym

Pewny Lokal

Pewny Lokal

Data publikacji: 15.05.2020

Sprawdź na GetHome, dlaczego warto wykonać audyt techniczny przed zakupem mieszkania na rynku wtórnym.

Znalezienie odpowiedniego mieszkania to wymagające zadanie. Wiąże się ono bowiem często z wyborem jednej nieruchomości, która będzie służyła nam latami, a niekiedy i przez całe życie. Taki zakup wymaga znacznych nakładów finansowych, które są związane również ze zobowiązaniem w formie długoterminowego kredytu hipotecznego.

W procesie zakupu mieszkania kluczowym jest moment sprawdzenia mieszkania przed podpisaniem umowy, która przeniesie na nas własność do tejże nieruchomości. Mieszkania oraz domy z rynku wtórnego nie są objęte gwarancją lub rękojmią tak jak w przypadku rynku pierwotnego. By więc nie kupować przysłowiowego „kota w worku” należy dołożyć wszelkich starań, aby audyt ten został przeprowadzony możliwie w sposób jak najdokładniejszy.

Co należy szczególnie sprawdzić?

Najważniejszą kwestią jest ocena ogólnej usterkowości lokalu. W trakcie sprawdzenia nieruchomości należy skontrolować jej wady i usterki, upewniając się, że nie jesteśmy narażeni na nieprzewidziane, dodatkowe koszty, które mogłyby nawet podać w wątpliwość opłacalność zakupu. Warto jest zwrócić szczególną uwagę na jakość i stan tynków, podłóg, drzwi oraz stan izolacji (której wymiana może być bardzo kosztowna) a w przypadku domu również stan elewacji oraz elementów zagospodarowania terenu.

Kontrola nieruchomości - samemu czy z profesjonalistą?

Sprawdzenie nieruchomości ze wsparciem inżyniera jest kluczowe, by przeprowadzić audyt mieszkania z należytą starannością. Możemy wtedy liczyć między innymi na:

  • Skorzystanie z wiedzy inżyniera - jest to osoba posiadająca odpowiednią wiedzę, która stanowi bazę do prawidłowego przeprowadzenia audytu mieszkania. Kompetentny inżynier powinien chętnie dzielić się wiedzą w celu wyjaśnienia wszelkich kwestii ważnych dla przyszłego nabywcy mieszkania.

  • Wykorzystanie doświadczenia fachowca – wybór firmy zajmującej się sprawdzeniem technicznym nieruchomości pozwala na skorzystanie z pomocy osoby, która z reguły ma duże doświadczenie oraz działa aktywnie w branży budowlanej. Takie osoby będą wiedziały, na co zwracać szczególną uwagę w trakcie oceny lokalu. Dodatkowo, dobre firmy nieustannie szkolą swoich fachowców, a także wymagają od nich stosowania się do konkretnych standardów tak, by nie pominęli oni żadnej ewentualnej usterki.

  • Dostępność odpowiedniego sprzętu - fachowcy zaopatrzeni są w odpowiedni sprzęt służący do wykrycia wszelkich usterek, którego zazwyczaj brakuje osobom kupującym nieruchomość. Mogą więc używać między innymi łaty, kątownika, miernika napięcia, szczelinomierza, pirometru czy nawet kamery termowizyjnej. Termowizja, stosowana coraz częściej na rynku nieruchomości może wykryć szereg usterek niewidocznych „gołym okiem”. Przykładowo, wykryta nieszczelność może być cenną informacją - ucieczki ciepła mogą być bowiem powodem większych opłat za ogrzewanie nawet o 100%.

    Warto pamiętać, iż z im większej ilości sprzętu skorzystamy, tym więcej usterek będziemy mogli wykryć. To z kolei da nam pełen obraz stanu technicznego mieszkania, zapewniając informacje na temat opłacalności zakupu, a także ewentualnych środków finansowych, jakie będziemy musieli zainwestować w remont nieruchomości.  
     
  • Możliwość otrzymania raportu z przeprowadzonego przeglądu wraz z rekomendacjami - profesjonalne firmy przeprowadzające przeglądy nieruchomości na rynku wtórnym są w stanie sporządzić raport z dokonanej oceny stanu technicznego. Kompleksowy raport będzie zawierał także szacunkowe koszty remontu. Pozwoli to na zorientowanie się w przyszłych kosztach związanych z pracami ekipy remontowo-budowlanej. Dokument ten może okazać się skutecznym argumentem w momencie negocjacji ceny ze sprzedającym nieruchomość.

Audyt techniczny oraz audyt prawny

Jeżeli zależy nam na kompleksowym sprawdzeniu mieszkania, warto jest również zadbać o ocenę stanu prawnego nieruchomości i zlecić wykonanie na przykład analizy ksiąg wieczystych doświadczonym prawnikom. Dobre firmy zajmujące się audytami nieruchomości łączą kompetencje przeglądów technicznych z pomocą prawną.

Często zdarza się, że umowy przedwstępne zawierają skomplikowane zapisy, które nie zawsze są zgodne z prawem. Prawnicy wyspecjalizowani w prawie nieruchomości będą w stanie przygotować kompleksowy raport z analizy umowy oraz zaproponować zmianę niekorzystnych zapisów umowy. Kompleksowa usługa pozwala mieć pewność, że cały proces transakcji zakupu nieruchomości na rynku wtórnym będzie przebiegał w sposób bezpieczny.

 

Materiał opracowany we współpracy z PewnyLokal.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Pewny Lokal

Pewny Lokal

Największa w Polsce firma zajmująca się audytami technicznymi i prawnymi nieruchomości mieszkalnych. Wykonujemy odbiory i przeglądy techniczne mieszkań i domów na rynku wtórnym i pierwotnym. Nasza kancelaria prawna analizuje umowy deweloperskie, umowy kupna-sprzedaży, księgi wieczyste i wiele innych dokumentów, związanych z nabywaniem nieruchomości.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: