Wady i zalety bloków z wielkiej płyty

Pewny Lokal

Pewny Lokal

Data publikacji: 14.07.2020

Jakie są plusy i minusy mieszkań w blokach z wielkiej płyty? Przeczytaj porady eksperta na GetHome.pl

Mianem „wielkiej płyty” nazywane są bloki, budowane w latach 70-tych o i 80-tych XX wieku, które nadal, pomimo zaawansowanego wieku, cieszą się dużą popularnością. Ich historia w Polsce tak naprawdę sięga połowy lat 60-tych, przy czym lata 70-te były okresem, kiedy rozpoczęto budowę wielkich osiedli mieszkaniowych z zastosowaniem tej technologii. Warto zaznaczyć, że pomiędzy powstającymi w tym okresie budynkami jest sporo różnic, również technologicznych, których często nie widać na pierwszy rzut oka.

Technologie wielkopłytowe - podział

Dwa podstawowe systemy, stosowane w okresie największej popularności wielkiej płyty, to:

  • systemy otwarte,
  • systemy zamknięte - stosowane najczęściej.

Pomiędzy nimi jest kilka istotnych, także z punktu widzenia potencjalnego kupującego, różnic. Przede wszystkim mieszkania w systemach otwartych mają niewiele ścian nośnych, co umożliwia ewentualne zmiany aranżacji pomieszczeń (dzięki możliwości wyburzenia ścian działowych), są też znacznie bardziej ustawne, a pokoje są zazwyczaj większe, niż ma to miejsce w systemach zamkniętych.

W budynkach zbudowanych w systemach zamkniętych, wszystkie ściany są ścianami nośnymi, w związku z czym ich potencjalne wyburzenie może okazać się niemożliwe ze względów czysto technicznych.

Wady bloków z wielkiej płyty

Jest ich całkiem sporo - zarówno technicznych, jak i estetycznych. Tym, co widać od razu, jest ciężka architektura, szare elewacje, ale też popękane ściany i stropy, kruszący się beton i nieszczelności pomiędzy balkonami a budynkiem. Dużym problemem są też wilgoć i pleśń, które niekoniecznie znikają po dociepleniu budynku oraz uszczelnieniu okien - najczęściej przeprowadzanych pracach modernizacyjnych. W ich rezultacie często pojawia się grzyb oraz właśnie pleśń, jako efekt ograniczenia wymiany powietrza.

Dużo problemów stwarzają też instalacje - gazowa, elektryczna i wodna. Materiały i technologia, w której były wykonywane, nie przystają do obecnych standardów i mogą stwarzać zagrożenie dla mieszkańców.

Pod względem komfortu mieszkania, bloki również pozostawiają wiele do życzenia - tym, co jest najbardziej uciążliwe, jest słaba izolacja akustyczna, powodująca, iż akustyka w mieszkaniach pozostawia wiele do życzenia.

Dodatkowo, w budynkach wykonanych w tej technologii, mamy do czynienia z licznymi mostkami termicznymi, czyli miejscami pogarszającymi termoizolacyjność budynku, których obecność znacznie podwyższa zapotrzebowanie na energię elektryczną. Ich identyfikację umożliwia przeprowadzenie pomiarów termowizyjnych.

Mieszkania często są też nieustawne, zdarzają się ślepe kuchnie. Problemem bywa też wentylacja w budynku oraz obecność zsypów śmietnikowych. Warto jednak podkreślić, że z częścią tych problemów można sobie poradzić w procesie modernizacji budynków i osiedli, co obserwujemy już od lat 90-tych ubiegłego wieku.

blok z wielkiej płyty wady i zalety

Wielka płyta i jej zalety

Niewątpliwie zalet również jest dużo, na dowód czego można przytoczyć statystyki - w blokach z wielkiej płyty mieszka obecnie około 12 mln Polaków i zainteresowanie takimi mieszkaniami nadal jest spore. Jest to efektem przede wszystkim stosunkowo niskiej ceny za metr kwadratowy (kilkaset złotych oszczędności na metrze kwadratowym w stosunku do budownictwa innego typu), ale także samego charakteru tych osiedli. Są one najczęściej zielone i bardzo dobrze skomunikowane, co obecnie nie jest tak oczywiste, a mieszkańcy mają zapewniony dostęp do pełnej infrastruktury (sklepy, przychodnie, szkoły, przedszkola) i to w najbliższej okolicy.

Większość bloków przeszła już modernizację (docieplenie, odmalowanie, remont klatek schodowych, wymiana okien, wind), co nie tylko wpłynęło na podwyższenie komfortu mieszkania, ale także polepszyło estetykę budynków.

Dodatkowo, osiedla z wielkiej płyty wydają się być znacznie przyjaźniejsze dla pieszych, co wynika z faktu, iż w czasach, kiedy je budowano, samochodów było znacznie mniej i ciągi piesze były traktowane bardziej priorytetowo niż miejsca parkingowe.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie w bloku z wielkiej płyty? Przede wszystkim należy sprawdzić kwestię modernizacji budynku - jakie prace i kiedy zostały wykonane, jakie są planowane. Najważniejsze tematy do weryfikacji to:

  • instalacje - głównie elektryczna (czy była wymieniana) i gazowa (do przemyślenia - czy nie warto z niej zrezygnować na rzecz elektrycznej, znacznie bezpieczniejszej),
  • mostki termiczne,
  • płaszczyzny - nierówne ściany, podłogi,
  • stan stolarki okiennej (czy okna była wymieniane - jeżeli nie, na pewno będzie to konieczne),
  • stan samego budynku oraz wind,
  • dostępność miejsc parkingowych,
  • wysokość bieżących opłat (fundusz remontowy, koszty zarządu).

W ramach audytu takiego mieszkania warto skorzystać z pomocy inżynierów, gdyż samemu raczej ciężko będzie zlokalizować przykładowo mostki termiczne lub ocenić stan instalacji elektrycznej.

Artykuł powstał we współpracy z Pewny Lokal, oferującym wsparcie ekspertów na każdym etapie zakupu mieszkania.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Pewny Lokal

Pewny Lokal

Największa w Polsce firma zajmująca się audytami technicznymi i prawnymi nieruchomości mieszkalnych. Wykonujemy odbiory i przeglądy techniczne mieszkań i domów na rynku wtórnym i pierwotnym. Nasza kancelaria prawna analizuje umowy deweloperskie, umowy kupna-sprzedaży, księgi wieczyste i wiele innych dokumentów, związanych z nabywaniem nieruchomości.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: