- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Wzór pełnomocnictwa do zakupu nieruchomości do pobrania za darmo
Pełnomocnictwo, zgodnie z przepisami prawa, jest umocowaniem do działania w cudzym imieniu, na podstawie jednostronnego oświadczenia osoby reprezentowanej. Co więcej, dokument ten powinien być zawarty w formie pisemnej.
Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie skonstruować pełnomocnictwo do zakupu nieruchomości, możesz skorzystać z naszego wzoru. Nasi eksperci opracowali specjalną instrukcję, dzięki której wypełnienie wzoru pełnomocnictwa nie będzie stanowiło problemu.
Co powinno znaleźć się w pełnomocnictwie do zakupu nieruchomości?
Poniżej znajduje się zestawienie niezbędnych elementów wraz z omówieniem.
Dane mocodawcy i reprezentanta
Imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania, numery dowodów osobistych bądź numery PESEL.
§ 1
- **[imię i nazwisko mocodawcy] upoważnia;
- **[imię i nazwisko pierwszego mocodawcy] oraz [imię i nazwisko drugiego mocodawcy] działając w ramach łączącej ich małżeńskiej wspólności ustawowej upoważniają;
- **[imię i nazwisko mocodawcy] działając stosownie do podjętej w dniu [data podjęcia uchwały] uchwały nr […] Zgromadzenia Wspólników Spółki [oznaczenie spółki] dotyczącej warunków nabycia prawa własności nieruchomości, upoważnia:
[imię i nazwisko umocowanego] zamieszkałego/ą w [miejscowość, ulica i numer, kod pocztowy], legitymującego/ą się dowodem osobistym wydanym przez [nazwa organu] o numerze [ numer i seria dowodu osobistego], PESEL: [numer PESEL] do nabycia w jego/jej/ich** imieniu i z bezpośrednimi dla niego/niej/nich** skutkami, w drodze umowy sprzedaży prawa własności:
Zakres czynności objętych pełnomocnictwem
Określenie zakresu czynności objętych pełnomocnictwem.
§ 2
Niniejsze pełnomocnictwo obejmuje prawo do:
- negocjacji warunków i zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości opisanej w § 1 niniejszego aktu, przy uwzględnieniu postanowienia § 3 niniejszego aktu;
- **[to prawo znajdzie zastosowanie w przypadku pełnomocnictwa ogólnego] negocjacji warunków umów zawieranych na mocy niniejszego pełnomocnictwa, ich zmiany, rozwiązania oraz odstąpienia od nich, przy uwzględnieniu postanowienia § 3 niniejszego aktu;
- złożenia oświadczenia o poddaniu się przez Mocodawcę egzekucji w myśl art. 777 § 1 pkt. 4 Kodeksu postępowania cywilnego wyłącznie do wysokości ceny zakupu nieruchomości;
- podejmowania wszelkich czynności prawnych i faktycznych, w tym składania oświadczeń i wniosków, niezbędnych do uzyskania dokumentów administracyjnych dotyczących nieruchomości opisanej w § 1 niniejszego aktu;
- **[to prawo znajdzie zastosowanie w przypadku pełnomocnictwa do nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu] dokonania wszelkich czynności związanych z przyjęciem Mocodawcy w poczet członków Spółdzielni Mieszkaniowej [nazwa spółdzielni mieszkaniowej] z siedzibą w [siedziba spółdzielni mieszkaniowej];
- składania oraz przyjmowania oświadczeń wiedzy i woli, wszelkiego rodzaju pism, dokumentów urzędowych i prywatnych, korespondencji i przesyłek pocztowych, jakie okażą się niezbędne do nabycia nieruchomości.
Cena nieruchomości
Wskazanie ceny nieruchomości.
§ 3
Sprzedaż nieruchomości opisanej w § 1 aktu nastąpi za cenę nie wyższą niż [liczbowe oznaczenie kwoty] (słownie: .............. ).
Data wygaśnięcia pełnomocnictwa
Wskazanie daty wygaśnięcia pełnomocnictwa.
§ 5
Niniejsze pełnomocnictwo zostaje udzielone do [data wygaśnięcia pełnomocnictwa]/ wygasa w terminie [określenie okresu czasu] dni/miesięcy od dnia jego udzielenia/ z dniem dokonania zakupy nieruchomości**.
Wzór pełnomocnictwa do zakupu nieruchomości
Eksperci portalu GetHome stworzyli uniwersalny wzór pełnomocnictwa do zakupu nieruchomości, który możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Wypełniając go, wystarczy wpisać odpowiednie dane w wykropkowane miejsca.
UWAGA: Aby dokument był ważny, musi zostać sporządzony w formie aktu notarialnego. Oprócz tego treść pełnomocnictwa przygotowuje notariusz, dlatego może ona ulec zmianie zarówno co do formy, jak i kolejności zawarcia postanowień w akcie notarialnym.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.07.2023, Marta Gług
Śląsk i Katowice: gdzie kupić mieszkanie?
Aglomeracja Katowicka zamieszkiwana jest przez ponad 2,2 mln osób, co czyni ją jednym z największych rynków nieruchomości w kraju. Duży potencjał regionu i korzystne ceny mieszkań sprawiają, że nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Gdzie najlepAglomeracja Katowicka zamieszkiwana jest przez ponad 2,2 mln osób, co czyni ją jednym z największych rynków nieruchomości w kraju. Duży potencjał regionu i korzystne ceny mieszkań sprawiają, że nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Gdzie najlepiej kupić mieszkanie na Śląsku?
12.07.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Jak spisać umowę kupna działki ogrodowej?
Umowa kupna-sprzedaży działki ogrodowej, aby była ważna, musi nie tylko mieć odpowiednią formę i zawierać określone informacje, ale też — zostać zatwierdzona przez zarząd ROD. Jak spisać umowę kupna działki ogrodowej i o czym trzeba pamiętać przy zawieraniu takiej transakcji? Z tego artykułu dowiesz się:Z tego artykułu dowiesz się:
23.01.2023, Redakcja
Rękojmia na mieszkanie z rynku wtórnego – co warto wiedzieć?
Kupując zupełnie nowe mieszkanie, zwykle jest się świadomym obowiązującej przez 5 lat rękojmi, która chroni przed ukrytymi wadami i pozwala na ich bezpłatne usunięcie. Rękojmia na mieszkanie z rynku wtórnego to jednak znacznie słabiej znana kwestia. Czy kupując mieszkanie „z drugKupując zupełnie nowe mieszkanie, zwykle jest się świadomym obowiązującej przez 5 lat rękojmi, która chroni przed ukrytymi wadami i pozwala na ich bezpłatne usunięcie. Rękojmia na mieszkanie z rynku wtórnego to jednak znacznie słabiej znana kwestia. Czy kupując mieszkanie „z drugiej ręki”, można liczyć na usunięcie ukrytych wad mieszkania w ramach rękojmi? Kiedy obowiązuje i co obejmuje? Wyjaśniamy.
02.01.2023, Redakcja
Jak sfinansować zakup mieszkania?
Niestety przeciętny Polak zwykle nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę. Dlatego jeśli chce zamieszkać „na swoim”, musi skorzystać z finansowania. Najczęściej decyduje się na kredyt hipoteczny, ale nie jest to jedyna opcja. Jesteś ciekawy, jak można sfinansować zakNiestety przeciętny Polak zwykle nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę. Dlatego jeśli chce zamieszkać „na swoim”, musi skorzystać z finansowania. Najczęściej decyduje się na kredyt hipoteczny, ale nie jest to jedyna opcja. Jesteś ciekawy, jak można sfinansować zakup mieszkania? Sprawdź poniższe zestawienie
12.06.2024, Artykuł gościnny
Decyzja o mieszkaniu: kupować czy wynajmować? Pełna analiza od Otomistrz
Dylemat wynajem czy kupno mieszkania jest jednym z najważniejszych decyzji finansowych, z którymi stykają się Polacy. Dynamiczny rynek nieruchomości, rosnące ceny mieszkań oraz zmieniające się warunki ekonomiczne wpływają na decyzje zarówno młodych, jak i bardziej doświadczonych życiowDylemat wynajem czy kupno mieszkania jest jednym z najważniejszych decyzji finansowych, z którymi stykają się Polacy. Dynamiczny rynek nieruchomości, rosnące ceny mieszkań oraz zmieniające się warunki ekonomiczne wpływają na decyzje zarówno młodych, jak i bardziej doświadczonych życiowo ludzi. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym aspektom obu opcji, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji.