placement placeholder
placement placeholder

Decyzja o mieszkaniu: kupować czy wynajmować? Pełna analiza od Otomistrz

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Data publikacji: 12.06.2024

Bardziej opłaca się kupno czy wynajem mieszkania? Jakie są wady i zalety każdej z możliwości? Dla kogo lepszy będzie zakup mieszkania, a dla kogo wynajem? Sprawdź porady ekspertów GetHome.

Dylemat wynajem czy kupno mieszkania jest jednym z najważniejszych decyzji finansowych, z którymi stykają się Polacy. Dynamiczny rynek nieruchomości, rosnące ceny mieszkań oraz zmieniające się warunki ekonomiczne wpływają na decyzje zarówno młodych, jak i bardziej doświadczonych życiowo ludzi. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym aspektom obu opcji, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są podstawowe różnice w cenach wynajmu i kupna mieszkania,
  • jakie czynniki wpływają na decyzję kupujących i wynajmujących,
  • jakie są ogólne preferencje Polaków w kontekście zakupu i wynajmu.

Część I: Analiza ekonomiczna

Koszty początkowe

Wynajem czy kredyt? Decyzja o zakupie mieszkania jest często postrzegana jako inwestycja na całe życie, ale wiąże się z nią szereg istotnych wydatków początkowych. Wymagany wkład własny, który zazwyczaj wynosi od 10% do 20% wartości nieruchomości, jest tylko jednym z wielu kosztów, które musi pokryć przyszły właściciel. Dodatkowo całkowity koszt inwestycji może znacząco wzrosnąć, biorąc pod uwagę koszty trakcyjne (czyli prowizję dla pośrednika nieruchomości, opłaty notarialne, a w tym zryczałtowane opłaty za odpisy aktu kupna-sprzedaży). Po zakupie nieruchomości może okazać się potrzebny remont, wtedy warto skorzystać z usług platformy Otomistrz, która umożliwia znalezienie sprawdzonych specjalistów do wykonania niezbędnych prac. 

W przeciwieństwie, koszty początkowe wynajmu są zdecydowanie niższe i ograniczają się przeważnie do kaucji oraz pierwszego czynszu, co sprawia, że wynajem jest bardziej dostępny dla osób o mniejszym zasobie oszczędności.

Koszty miesięczne i długoterminowe

Posiadacze nieruchomości muszą mierzyć się z miesięcznymi ratami kredytu hipotecznego, które mogą być wyższe od czynszu za wynajem porównywalnej nieruchomości. Do tego dochodzą koszty bieżącego utrzymania i potencjalnych remontów, które są nieodłącznym elementem posiadania. Najemcy, choć wolni od wydatków związanych z utrzymaniem, ponoszą miesięczny czynsz, który może również obejmować niektóre opłaty eksploatacyjne pokrywane przez właściciela. Analizując długoterminowe korzyści, warto zauważyć, że wartość nieruchomości może wzrosnąć, co potencjalnie zwiększa przyszłe korzyści finansowe z zakupu w stosunku do wynajmu.

Analiza finansowa

Rozpatrzymy przykładowy scenariusz, porównując koszty 10-letniego okresu wynajmu i spłaty kredytu hipotecznego. Zakładając miesięczną ratę kredytu na poziomie 2500 zł oraz czynsz za wynajem w wysokości 2000 zł, po dekadzie najemca wyda na czynsz łącznie 240 000 zł. Ponadto czynsz nie jest stały i najczęściej zwiększa się co rok lub co dwa lata, co wpływa na to, czy opłaca się wynajmować mieszkanie. A więc ta przykładowa kwota byłaby jeszcze większa. W tym samym czasie właściciel mieszkania nie tylko spłaci znaczną część kredytu, ale również zyska nieruchomość o potencjalnie wyższej wartości rynkowej, co może przekształcić początkowe wydatki w długoterminową inwestycję.

Dodatkowo charakter rynku nieruchomości ma kluczowe znaczenie dla dynamiki cen najmu i zakupu. Czynsze mogą szybko reagować na zmiany na rynku, oferując elastyczność, ale też niepewność w dłuższej perspektywie. Z kolei zakup mieszkania wymaga większych oszczędności i zaangażowania początkowego, ale po kilku latach, kiedy suma wydatków miesięcznych zaczyna się wyrównywać, może okazać się bardziej opłacalny.

Część II: Aspekty niematerialne

Elastyczność i mobilność

Wynajem mieszkania oferuje większą elastyczność w przypadku potrzeby zmiany miejsca zamieszkania, a to jest jednym z plusów, dlaczego lepiej wynajmować mieszkanie. Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie są pewne swojej przyszłości zawodowej lub prywatnej. Posiadanie mieszkania może wiązać się z wyższymi kosztami przeprowadzki oraz trudnościami związanymi ze sprzedażą nieruchomości.

Poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa

Posiadanie własnego mieszkania daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, co jest ważne dla wielu osób. Wynajem, choć oferuje większą elastyczność, nie daje tego samego poczucia przynależności i kontroli nad miejscem zamieszkania. Wykres przedstawiony poniżej ilustruje wyniki ankiety, w której respondenci wskazali, dlaczego uważają, że posiadanie mieszkania jest ważne:

Największa grupa respondentów (42,5%) wskazała, że posiadanie własnego mieszkania daje poczucie bezpieczeństwa. To najczęściej wymieniany powód, co sugeruje, że dla wielu ludzi własne cztery kąty są kluczowym elementem stabilizacji życiowej. Posiadanie nieruchomości eliminuje niepewność związaną z wynajmem, dając właścicielom pewność i spokój ducha.
Kolejną istotną korzyścią, którą dostrzega 25,8% ankietowanych, jest tworzenie dobrych warunków życia. Własne mieszkanie jest często postrzegane jako miejsce, które można dostosować do własnych potrzeb i preferencji, co bezpośrednio przekłada się na komfort i jakość życia.

Dla 22,5% respondentów, własne mieszkanie stabilizuje życie. Oznacza to, że posiadanie nieruchomości daje solidne podstawy do planowania przyszłości i budowania stabilnej egzystencji. Własność nieruchomości jest często postrzegana jako długoterminowa inwestycja, która chroni przed nieprzewidywalnymi zmianami na rynku wynajmu.

Niewielki, ale znaczący odsetek (5,4%) uważa, że posiadanie mieszkania podnosi prestiż. Posiadanie nieruchomości może być postrzegane jako symbol sukcesu i społecznego statusu, co ma znaczenie szczególnie w niektórych kręgach społecznych. Najmniejsza grupa respondentów (3,7%) stwierdziła, że posiadanie mieszkania nie jest dla nich ważne. Ta niewielka grupa może reprezentować osoby, które preferują mobilność, elastyczność lub mają inne priorytety życiowe.

Wynajem czy zakup mieszkania gwarantują inne poczucie stabilizacji oraz bezpieczeństwa.

Analiza wyników ankiety wskazuje, że dla zdecydowanej większości ludzi posiadanie własnego mieszkania ma istotne znaczenie, głównie ze względu na poczucie bezpieczeństwa, stabilizację życia oraz komfort codziennego funkcjonowania. Mniejsze grupy doceniają również aspekty prestiżu związane z własnością nieruchomości. Tylko niewielki odsetek respondentów nie przywiązuje wagi do posiadania własnego mieszkania, co może wynikać z indywidualnych preferencji lub specyficznych okoliczności życiowych.

Zalety i wady własności i najmu

Poniższa przedstawia to, czy warto wynajmować mieszkanie oraz zalety i wady posiadania mieszkania na własność. Analizując różne aspekty obu opcji, można zauważyć, że każda z nich ma swoje unikalne korzyści i wyzwania.

Zalety i wady własności oraz najmu mogą być analizowane również przez pryzmat aspektów niematerialnych.

Własność mieszkania zapewnia długoterminową stabilność oraz możliwość budowania kapitału własnego. Jest to inwestycja, która może przynieść korzyści międzypokoleniowe, dając jednocześnie poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego i stabilizacji. Do zalet należą również stabilne koszty czynszowe oraz fakt, że w przypadku kredytu, płacimy "na swoje". Jednakże, posiadanie własnego mieszkania wiąże się także z wysokimi jednorazowymi kosztami, koniecznością posiadania uznanych przez banki form zatrudnienia oraz długoterminowym zaangażowaniem. Ponadto, koszty remontu i modernizacji mogą być czasami wyższe niż w przypadku najmu.

Najem mieszkania z kolei oferuje większą elastyczność oraz mobilność, co jest korzystne szczególnie dla osób preferujących krótkoterminowe zobowiązania. Najemcy często ponoszą niższe miesięczne opłaty w porównaniu do rat kredytu oraz nie muszą martwić się kosztami remontu i modernizacji. Jednak najem nie daje takiego poczucia ekonomicznego bezpieczeństwa ani możliwości budowania własnego kapitału. Ceny najmu mogą być niestabilne, a koszty eksploatacji dla najemcy są zazwyczaj wyższe niż dla właściciela.

Część III: Trendy i dane statystyczne

Statystyki rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości w Polsce jest dynamiczny. Ceny mieszkań rosną, zwłaszcza w dużych miastach. W 2023 roku średnia cena za metr kwadratowy w Warszawie wynosiła około 11 000 zł, podczas gdy w Krakowie około 9 500 zł. Wzrosty cen kupno mieszkania na wynajem są napędzane przez rosnący popyt oraz ograniczoną podaż nowych mieszkań.

Dane demograficzne i preferencje

W dzisiejszym rynku mieszkaniowym, szczególnie interesujące okazują się wyniki najnowszej analizy demograficznej najemców. Najliczniejszą grupą są osoby w wieku od 26 do 35 lat, stanowiące niemal połowę wszystkich najemców (46%). To pokolenie, często określane jako 'millenialsi', aktywnie poszukuje mieszkań do wynajęcia, co może być związane z ich życiowym etapem, na którym priorytetem jest elastyczność i mobilność zawodowa oraz mniejsza skłonność do wiązania się długoterminowymi zobowiązaniami hipotecznymi.

Równie znacząca, choć minimalnie mniejsza, jest grupa młodszych najemców w wieku 18-25 lat, która obejmuje 45% rynku. To przede wszystkim studenci i młodzi profesjonaliści na początku swojej kariery, dla których wynajem jest pierwszym krokiem do niezależności. W tej grupie wiekowej wynajem jest często preferowany ze względu na niższe początkowe koszty i mniejsze ryzyko finansowe.

Znacznie mniejsze zainteresowanie wynajmem obserwujemy wśród osób w wieku 36-45 lat, które stanowią jedynie 9% rynku. Ta grupa, zwykle z większymi zobowiązaniami finansowymi i rodzinnymi, może preferować stabilność własnościowego tytułu do nieruchomości. Decyzje o wynajmie mogą być tu podyktowane specyficznymi okolicznościami życiowymi, takimi jak przenosiny związane z pracą.

Wiek również wpływa na decyzję o wynajmu lub kupnie mieszkania.

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem? Preferencje mieszkaniowe różnią się w zależności od wieku i sytuacji życiowej. Z raportu PKO BP wynika, że dwudziestolatkowie najczęściej wynajmują mieszkania, ponieważ nie mają jeszcze zdolności kredytowej. Trzydziestolatkowie częściej decydują się na zakup mieszkania, zwłaszcza gdy zakładają rodziny. Osoby po czterdziestce zaczynają ponownie interesować się mniejszymi mieszkaniami lub wynajmem, zwłaszcza w przypadku rozwodów czy dorosłych dzieci opuszczających dom. Poniższa tabela z badaniem PKB przedstawia strukturę liczebności najemców według deklaratywnych przyczyn najmu w 16 miastach wojewódzkich. Na podstawie tej tabeli możemy wyróżnić dziewięć głównych powodów, dla których ludzie decydują się na wynajem mieszkania. 

Ile jest osób wynajmujących mieszkania w Polsce?

Analiza tych danych ujawnia pewne osobliwości w preferencjach najemców. Na przykład, chociaż czynsz najmu jest istotnym czynnikiem, nie zawsze jest najważniejszy. Liczba pokoi często okazuje się ważniejsza. Ponadto, mieszkania w kamienicach są atrakcyjne dla wielu najemców ze względu na ich unikalne cechy i często bliskość do centrum miasta. Wyjątek stanowią osoby, które nie mają określonych planów na przyszłość – preferują one mieszkania w blokach.

Kupować czy wynajmować: podsumowanie

Decyzja o kupno mieszkania lub wynajmie mieszkania zależy od wielu czynników, w tym wieku, sytuacji rodzinnej, zawodowej oraz finansowej. Wynajem oferuje większą elastyczność, podczas gdy posiadanie własnego mieszkania daje poczucie stabilizacji i może być bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie. Ważne jest, aby każdy rozważył swoje potrzeby i możliwości przed podjęciem decyzji. Dla osób młodych, z nieustabilizowaną sytuacją zawodową lub prywatną, wynajem może być lepszym rozwiązaniem. Natomiast dla tych, którzy planują założenie rodziny lub już ją mają, kupno mieszkania może okazać się korzystniejsze zarówno pod względem ekonomicznym, jak i emocjonalnym. Warto pamiętać, że w przypadku potrzeby przeprowadzenia remontu warto skorzystać z platformy Otomistrz, która pomoże znaleźć najlepszych fachowców w okolicy szybko, łatwo i bezpiecznie.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: