placement placeholder
placement placeholder

Wynajem czy kupno – która opcja jest bardziej opłacalna?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 22.12.2022

Bardziej opłaca się kupno czy wynajem mieszkania? Jakie są wady i zalety każdej z możliwości? Dla kogo lepszy będzie zakup mieszkania, a dla kogo wynajem? Sprawdź porady ekspertów GetHome.

Opinie Polaków na temat zakupu i wynajmu mieszkań idealnie podsumowuje powiedzenie „ciasne, ale własne”. Zdecydowana większość twierdzi, że własna nieruchomość (nawet na kredyt) to znacznie lepszy wybór niż wynajem i „spłacanie cudzego mieszkania”. Czy jednak tak jest naprawdę? Co się obecnie bardziej opłaca – wynajem czy kupno mieszkania? Sprawdzamy.

Wady i zalety kupna mieszkania

Zwolennicy zakupu mieszkań nie muszą daleko szukać, aby znaleźć przemawiające do wyobraźni argumenty popierające ich tezę. Własne mieszkanie to na pewno:

  • lokata kapitału – nawet przy zakupie na kredyt po jego spłacie nabywca pozostaje z nieruchomością, której jest właścicielem;
  • inwestycja – statystycznie mieszkania z czasem zyskują na wartości, a wykorzystywane na wynajem mogą stanowić źródło pasywnego dochodu;
  • poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji – brak ryzyka wypowiedzenia umowy przez wynajmującego i konieczności szukania nowego lokum;
  • pełna swoboda przy urządzaniu mieszkania – a także jego użytkowaniu.

Nie można jednak zapomnieć, że zakup nieruchomości ma też pewne wady. Po pierwsze jest to spory wydatek, który zwykle wiąże się z zaciągnięciem wieloletniego zobowiązania kredytowego. To z kolei stanowi obciążenie domowego budżetu i wywiera dużą presję na kupującym. Ponadto warto zauważyć, że:

  • kupno mieszkania zobowiązuje do pokrywania wszystkich kosztów jego wykończenia, umeblowania, ubezpieczenia, utrzymania, a także remontów i napraw;
  • aby kupić własne mieszkanie, trzeba też przejść przez wiele formalności, które zajmują sporo czasu; czasochłonne (i stresogenne) są też procedury związane z wykończeniem czy remontem.

W związku z tym każdy powinien dokładnie przemyśleć, czy zakup nieruchomości jest w jego przypadku optymalnym rozwiązaniem.

Wady i zalety najmu mieszkania

Najem jest postrzegany w Polsce jako rozwiązanie dla osób młodych, bez stabilnego dochodu. Decydują się na niego przede wszystkim osoby, które nie mają możliwości zaciągnięcia kredytu na zakup nieruchomości (np. ze względu na niewystarczającą zdolność kredytową czy brak wkładu własnego w wymaganej wysokości). Takie rozwiązanie ma jednak pewne istotne zalety. Należy wśród nich wymienić przede wszystkim:

  • elastyczność – wynajem mieszkania nie wiąże się z zaciąganiem zobowiązania na kilkadziesiąt lat i nie wymaga wykazywania stabilności zatrudnienia czy też zarobków;
  • łatwe do przewidzenia koszty – wynajmując mieszkanie, płacisz z góry ustaloną cenę oraz rachunki za zużycie mediów, jednak koszty remontów czy napraw ponosi już wynajmujący;
  • łatwość zmniejszenia zobowiązań – jeśli np. Twoje zarobki się zmniejszą, możesz łatwo zmienić mieszkanie na tańsze; w przypadku kredytu na własne mieszkanie jest to zdecydowanie trudniejsze;

Ponadto co do zasady wynajem mieszkania jest zdecydowanie szybszy i nie wymaga skomplikowanych formalności, wizyt w bankach czy u notariuszy. Często można znaleźć właściwe lokum w kilka dni i niemal od razu się do niego wprowadzić. Nie oznacza to jednak, że wynajem mieszkania jest opcją idealną. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba się liczyć z:

  • zależnością od właściciela lokalu – istnieje możliwość wypowiedzenia umowy, co zmusi najemcę do wyprowadzki;
  • pewnymi ograniczeniami – właściciel ma prawo narzucać swoją wolę dotyczącą sposobu użytkowania lokalu (coraz częściej można się spotkać z zakazem posiadania zwierząt oraz nieprzychylnością wobec dzieci czy też palaczy).

Pozostaje również pytanie, czy wynajem mieszkania w Polsce, aby na pewno jest opłacalny. Według wielu jest to przysłowiowe wyrzucanie pieniędzy w błoto. Nawet po wielu latach opłacania wynajmu mieszkania najemca pozostaje z niczym, podczas gdy w tym samym czasie mógłby np. spłacać kredyt, aby stać się właścicielem własnej nieruchomości. Jest to na pewno kwestia, którą warto przemyśleć.

Wynajem czy kupno mieszkania?

Kupno czy wynajem – co jest bardziej opłacalne?

Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Odpowiedź nie jest oczywista, nawet biorąc pod uwagę jedynie finansowy punkt widzenia. Warto bowiem pamiętać, że sytuacja na rynku zawsze może się zmienić. Obecnie stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów, rosną. W związku z tym wynajem jest w wielu przypadkach wyraźnie tańszy niż spłata własnego mieszkania. Ponadto w dobie wysokich stóp spłaca się głównie odsetki i jedynie niewielką część kapitału.

Gdy czynsze najmu i raty kredytów są do siebie zbliżone, za bardziej opłacalny można uznać zakup własnego mieszkania – ale tylko, jeśli zostaną spełnione określone warunki. Aby uniknąć dużego ryzyka finansowego związanego z zakupem na kredyt, powinno się wcześniej zadbać o stabilność dochodów i zbudować poduszkę finansową (odłożyć pieniądze na tzw. czarną godzinę). Warto jest też zainwestować jak największy wkład własny. Ponadto bardzo ważne są staranny wybór nieruchomości oraz dokładna analiza umowy kredytowej. Rata spłaty nie może też nadmiernie obciążać domowego budżetu – trzeba bowiem brać pod uwagę ewentualność zmiany stóp procentowych czy dochodów oraz dodatkowe wydatki (np. na remonty).

Kiedy lepiej kupować, a kiedy wynajmować mieszkanie?

Podsumowując, wynajem mieszkania jest zwykle lepszym rozwiązaniem dla ludzi młodych, którzy nie mają jeszcze ustalonego planu na życie, oszczędności czy stabilnej sytuacji finansowej. Będzie również rekomendowany dla osób, które mają inne poważne zobowiązania finansowe. Jest to rozwiązanie, które zapewnia więcej elastyczności oraz zwykle mniej stresu.

Zakup mieszkania będzie uzasadniony przede wszystkim przy stabilnej sytuacji finansowej. Ważne są też oszczędności – powinno się mieć zarówno przynajmniej 10% wkładu własnego, jak i dodatkową poduszkę finansową. Jest to rozwiązanie polecane dla osób, które chcą się osiedlić na stałe w wybranym miejscu, mają rodzinę lub chcą ją wkrótce założyć. Zakup mieszkania za gotówkę cały czas jest uważany za dobry sposób na lokatę nadwyżek kapitałowych.

Podsumowanie

Wynajem czy kupno mieszkania? To decyzja, którą musisz podjąć sam. Jedno jest pewne – nie warto ulegać presji. Nawet jeśli wszyscy w Twoim otoczeniu mają własne mieszkania, jeśli nie jesteś gotowy na zakup, lepiej odroczyć tę decyzję. Do zakupu trzeba się przygotować finansowo, a także psychicznie. Przyda się również dobre rozeznanie rynku, aby wybrać korzystną ofertę. To kwestia, przy której nie warto się spieszyć.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: