placement placeholder
placement placeholder

Śląsk i Katowice: gdzie kupić mieszkanie, zaciągając Kredyt 2 procent?

Marta Gług
Marta Gług

Data publikacji: 27.07.2023

Aglomeracja Katowicka zamieszkiwana jest przez ponad 2,2 mln osób, co czyni ją jednym z największych rynków nieruchomości w kraju. Duży potencjał regionu i korzystne ceny mieszkań sprawiają, że nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Planowaniu zakupów sprzyja także nowy program „Bezpieczny Kredyt 2 procent", którego beneficjenci mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytu. Gdzie najlepiej kupić mieszkanie na Śląsku i jak znaleźć nieruchomość, która spełnia warunki programu?

Aglomeracja Katowicka zamieszkiwana jest przez ponad 2,2 mln osób, co czyni ją jednym z największych rynków nieruchomości w kraju. Duży potencjał regionu i korzystne ceny mieszkań sprawiają, że nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Planowaniu zakupów sprzyja także nowy program „Bezpieczny Kredyt 2 procent", którego beneficjenci mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytu. Gdzie najlepiej kupić mieszkanie na Śląsku i jak znaleźć nieruchomość, która spełnia warunki programu?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak wygląda rynek nieruchomości aglomeracji śląskiej,
  • ile kosztują mieszkania,
  • gdzie kupić mieszkanie w Katowicach.
  • w której dzielnicy są najtańsze mieszkania,
  • gdzie kupić mieszkanie na Śląsku,
  • gdzie za nieruchomości trzeba zapłacić najwięcej,
  • jak znaleźć lokal, który spełnia warunki programu "Bezpieczny Kredyt 2 procent",
  • gdzie kupić mieszkanie pod wynajem.

Górny Śląsk - rynek mieszkaniowy

Aglomeracja Górnego Śląska jest prężnym ośrodkiem gospodarczym i finansowym.  Swoje siedziby mają tu liczne uczelnie, w tym Uniwersytet Sląski, Uniwersytet Medyczny i Politechnika Śląska. Aglomeracja jest świetnie skomunikowana z innymi częściami województwa i resztą kraju. Znajduje się tu także port lotniczy w Pyrzowicach. Nic dziwnego, że każdego roku przybywa tu nowych mieszkańców, którzy rozglądają się za zakupem nieruchomości. Odpowiedzią na zapotrzebowanie na mieszkania jest duży i zróżnicowany rynek nieruchomości. W skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wchodzi 41 gmin. Największe z nich to Katowice, Bytom, Chorzów, Sosnowiec i Gliwice. Wszystkie miasta to obszary silnie zurbanizowane. Nie brakuje tu mieszkań i domów z rynku wtórnego oraz nowych inwestycji, powstających na zrewitalizowanych obszarach pokopalnianych.

Do zakupu nieruchomości zachęcają umiarkowane ceny mieszkań. Jak wynika z tegorocznych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl oraz GetHome.pl, ceny mieszkań w aglomeracji katowickiej wynoszą średnio 9023 zł/mkw, co pozytywnie wyróżnia ją na tle innych dużych ośrodków w kraju. Przykładem może być, chociażby pobliski Kraków, gdzie ceny mieszkań w obrębie aglomeracji wynoszą aż 12483 zł/mkw. Wśród dostępnych lokali królują niewielkie mieszkania dwupokojowe (40 proc. ofert) 30 proc. to mieszkania 3 pokojowe. Niecałe 20 proc. stanowią większe metraże, zwykle są to lokale w starym budownictwie. Co ciekawe jedynie nieco ponad 10 proc. ofert dotyczy kawalerek.

„Bezpieczny Kredyt 2 procent". Kto i jak może skorzystać z oferty?

Program „Bezpieczny kredyt 2 procent" umożliwia zakup mieszkania z dofinansowaniem kredytu. Dotyczy to wyłącznie zakupu pierwszej nieruchomości. O dofinansowanie mogą więc ubiegać o nie osoby, które nie posiadają lokalu mieszkalnego oraz nie były właścicielami takich nieruchomości w przeszłości. Program dedykowany jest osobom, które nie ukończyły 45 roku życia, Wyjątkiem jest sytuacja, w której małżonkowie lub rodzice dziecka tylko częściowo spełniają kryterium wieku. Niezbędna jest także wystarczająca zdolność kredytowa, aby zaciągnąć zobowiązanie w banku. Czytaj więcej: Kredyt 2 procent: sprawdź, co musisz wiedzieć.  

Regulamin programu nie wprowadza ograniczeń względem  metrażu i ceny za metr kwadratowy nieruchomości. Jej wartość nie może być jednak przekraczać sumy dofinansowania kredytu i wkładu własnego. Wynoszą one 500 tys. zł dla singli i 600 tys. złotych dla par z maksymalnym wkładem własnym na poziomie 200 tys. W praktyce oznacza to ograniczenia w wyborze lokalu, którego cena nie może przekraczać 700 lub 800 tys. zł. Czytaj więcej: Gdzie szukać mieszkania do kupna, zaciągając Kredyt 2 procent?  O ile w przypadku aglomeracji takich jak Warszawa, Kraków lub Wrocław może oznaczać to trudność w znalezieniu atrakcyjnego lokalu, tak przystępne ceny Górnego Sląska sprawiają, że jest w czym wybierać. Gdzie szukać mieszkania, które spełnia założenia programu?

Gdzie kupić mieszkanie w Katowicach? Dzielnice Katowic

Katowice jako stolica aglomeracji to zdecydowanie najdroższy adres. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tu lokalu, który spełnia warunki programu. Rozpiętość cenowa mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego jest spora, co wynika zwykle z lokalizacji nieruchomości oraz jej standardu. Przykładem mogą być nowe inwestycje przy alei Korfantego i Nadgórników 14. W przypadku tej pierwszej stawki zaczynają się już od 6200 zł za mkw. Druga inwestycja należy do segmentu apartamentowców. Cena nowego mieszkania plasuje się między 12 a 18 tys. za mkw.

Liczba nowych mieszkań stanowi niewielki odsetek, w porównaniu z wysoką podażą lokali mieszkalnych „z drugiej ręki”, które można często nabyć w znacznie korzystniejszej cenie. Najdroższe adresy znajdują się tradycyjnie w centrum i popularnych dzielnicach studenckich. Tańsze mieszkania oferują m.in. Szopienice-Burowiec oraz Załęże i Murcki. Gdzie kupić mieszkanie w Katowicach? Przedstawiamy najpopularniejsze dzielnice mieszkalne.

Śródmieście

Ścisłe centrum miasta jest siedzibą miejskich urzędów i budynków reprezentacyjnych. Znajduje się tu wiele zabytków, punktów gastronomicznych oraz galeria handlowa. Dzielnica najczęściej wybierana jest przez osoby młode, w tym studentów, którym zależy na bliskości uczelni i dostępnie do oferty kulturalnej miasta. Mieszkania kupują tu także rodziny z dziećmi, dla których ważna jest bliskość miejskich udogodnień. Dzielnica jest świetnie skomunikowana z resztą miasta. Mieszkańcy mogą także korzystać ze ścieżek rowerowych. Śródmieście jest jedną z najdroższych dzielnic miasta. 

Śródmieście Katowic

Koszutka

Znajdująca się tuż obok Śródmieścia Koszutka jest chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi, seniorów oraz studentów i osoby pracujące. To dobry wybór, jeśli zastanawiasz się  gdzie w Katowicach kupić mieszkanie pod wynajem. Z pewnością łatwo będzie Ci znaleźć najemców. Dzielnica wyróżnia się wysokim poziomem bezpieczeństwa, rozbudowaną trasą ścieżek rowerowych oraz dużą ilością zieleni. Mieszkańcy chwalą dobrze rozwiniętą infrastrukturę handlowo-usługową i bogatą ofertę edukacyjną.

Katowice Koszutka

Osiedle Paderewskiego-Muchowiec

Jest uważane za jedno z najlepszych miejsc do mieszkania w Katowicach, Dzielnica znajduje się blisko centrum, a równocześnie dysponuje dużą ilością terenów zielonych, w tym terenem dawnego lotniska, na którym często odbywają się koncerty i pikniki miejskie. Atutem jest bliskość galerii handlowej Trzy Stawy oraz bezpośrednie sąsiedztwo węzła autostradowego, co ułatwia dojazd do innych części miasta i pobliskich miejscowości. 

Katowice Osiedle Paderewskiego-Muchowiec

Brynów

To jedna z najbardziej zielonych dzielnic Katowic. Dominuje tu niska zabudowa wielorodzinna i liczne tereny rekreacyjne. Bogata oferta mieszkań to przede wszystkim lokale z rynku wtórnego o zróżnicowanych metrażach i układach pomieszczeń. Atutem dzielnicy jest dobrze rozwinięta siec komunikacji miejskiej i bliskość centrum. Brynów chętnie wybierają rodziny z dziećmi, studenci i seniorzy. 

Katowice-Brynów-Wincentego-Pola-1

Osiedle Tysiąclecia

Cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób młodych, które mogą wybierać nie tylko wśród lokali z rynku wtórnego, ale także mieszkań deweloperskich. Dzielnica jest dobrze skomunikowana z centrum, a jej mieszkańcy mogą korzystać z licznych terenów zielonych. Osiedle Tysiąclecia należy do droższych adresów.

Katowice-Os.-Tysiąclecia-Rondo-Sławika

Gdzie najlepiej kupić mieszkanie na Śląsku?

Poza stolicą województwa ceny wyraźnie tanieją. Świetna komunikacja pomiędzy poszczególnymi miastami aglomeracji sprawia, że dojazd do pracy lub na uczelnię nie stanowi najmniejszego problemu, bez względu na lokalizację. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup większego i tańszego mieszkania poza Katowicami.

Sosnowiec

To drugie pod względem liczebności miasto aglomeracji. Znajdują się tu wydziały Uniwersytetu Śląskiego oraz liczne miejsca pracy. W zależności od dzielnicy miasto oferuje zabytkową zabudowę wielomieszkaniową, osiedla z wielkiej płyty, kameralne dzielnice domów jednorodzinnych i nowe inwestycje deweloperskie. Ceny mieszkań są tu zaskakująco niskie. Za metr kwadratowy zapłacimy 7300 zł, co pozytywnie wyróżnia miejscowość na tle innych miast o podobnej wielkości (ponad 200 tys. mieszkańców). Za najtańsze mieszkania zapłacimy nieco ponad 6000 zł/mkw. podczas gdy droższe nieruchomości plasują się w przedziale od 7500 do 8 800 zł/mkw. Wśród popularnych dzielnic znajduje się Śródmieście, zielona Pogoń i Zagórze.

Sosnowiec

Bytom

Z danych RynekPierwotny.pl wynika, że średnia cena mieszkań w tej lokalizacji wynosi 6752 zł/mkw, a najtańsze mieszkania kosztują poniżej 6000 zł za metr kwadratowy. Bytom jest świetnie skomunikowany z Katowicami za pomocą linii tramwajowych i autobusowych. Zabytkowa zabudowa przedwojennych kamienic oferuje zróżnicowane metraże, w tym bardzo duże mieszkania wielopokojowe. Miasto posiada rozbudowaną infrastrukturę handlowo-usługową. Na jego terenie znajdują się liczne przedszkola, szkoły i punkty medyczne.

Bytom rynek

Gliwice

Gliwice stanowią trzecią miejscowość aglomeracji pod względem ludności. Miasto jest siedzibą Politechniki Śląskiej. Znajduje się tu również Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości. Miasto jest siedzibą wielu firm, które oferują liczne miejsca pracy. Mieszkańcy mogą wybierać między ofertami mieszkań z rynku wtórnego oraz nowymi inwestycjami deweloperskimi. Ceny nieruchomości są zbliżone do tych ze stolicy regionu. Średnie stawki za metr kwadratowy wynoszą około 8500 zł.

Gliwice

Gdzie kupić mieszkanie na Śląsku: podsumowanie

Nie tylko Katowice, ale i inne ośrodki aglomeracji śląskiej zachęcają do zakupu nieruchomości cenami mieszkań i warunkami życia. Świetna komunikacja ułatwia dojazd do pracy i na uczelnie, a gęsta sieć dróg skraca dystanse pomiędzy poszczególnymi miastami. Umiarkowane ceny oraz szeroki wybór metraży i lokalizacji pozwolą Ci znaleźć wymarzone lokum i skorzystać z preferencyjnego kredytu w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2 procent".

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Marta Gług

Marta Gług

Copywriterka i redaktorka z kilkuletnim doświadczeniem w branży nieruchomości. Interesuje się urbanistyką i architekturą. Uwielbia podejmować trudne tematy i przybliżać je w przystępny i praktyczny sposób. Specjalizuje się w tekstach z zakresu nieruchomości, aranżacji wnętrz, prawa i finansów.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: