placement placeholder
placement placeholder

Zakup miejsca postojowego od dewelopera - czy jest obowiązkowy?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 06.10.2022

Czy zakup miejsca postojowego od dewelopera jest obowiązkowy? Co warto wiedzieć o możliwości zakupu miejsca postojowego? Sprawdź razem z ekspertami portalu GetHome.

Dedykowane miejsce postojowe tuż przy mieszkaniu (na parkingu naziemnym lub w garażu podziemnym) to niewątpliwa wygoda. Dlatego wiele osób nie wyobraża sobie zakupu mieszkania bez tego dodatku. Co jednak, jeśli nie masz samochodu i nie potrzebujesz parkingu, a deweloper przekonuje, że zakup miejsca jest wymagany? Czy zakup miejsca postojowego od dewelopera jest obowiązkowy? Wyjaśniamy.

Rodzaje miejsc postojowych

Zgodnie z przepisami budowlanymi deweloper musi zapewnić przyszłym mieszkańcom miejsca parkingowe. Ich ilość nie jest regulowana ustawowo. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie można przeczytać jedynie, że zagospodarowanie działki budowlanej musi uwzględniać stanowiska postojowe dla samochodów zgodnie z jej przeznaczeniem i sposobem zabudowy. W praktyce wymaganą ilość miejsc najczęściej określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W przypadku działek budowlanych zazwyczaj stosuje się współczynnik liczby wymaganych miejsc parkingowych do liczby mieszkań na danym terenie.

Miejsca parkingowe mogą być budowane w różny sposób. Trzy najczęściej stosowane rozwiązania znajdziesz opisane poniżej. Dodatkowo na większości osiedli budowane są wolnostojące miejsca naziemne – przeznaczone najczęściej dla gości i na inne dodatkowe pojazdy.

Garaż podziemny

Obecnie większość nowych budynków deweloperskich jest wyposażona w garaż podziemny. Nie zajmuje on dodatkowego miejsca na działce i pozwala „schować” samochody, które mogą zaburzać estetykę osiedla. Z punktu widzenia mieszkańców jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Samochody parkowane w zamkniętym garażu są chronione przed warunkami atmosferycznymi, a dostęp do pojazdu jest bardzo łatwy – wystarczy zjechać do garażu windą. Parkowanie w zamkniętym garażu podziemnym jest również bezpieczniejsze w zakresie ochrony przed złodziejami czy wandalami.

Garaż naziemny

Niekiedy budowa garażu podziemnego jest utrudniona lub wręcz niemożliwa. Ponadto znacząco podnosi koszty inwestycji. Dlatego czasami deweloper może zdecydować o budowie garażu naziemnego dla mieszkańców. Coraz częściej są to konstrukcje wielopoziomowe. Ich atutem jest możliwość zmieszczenia dużej liczby aut na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Trudno jednak powiedzieć, aby takie konstrukcje wzbogacały krajobraz. Nie są one szczególnie estetyczne, ponadto nie chronią pojazdów tak dobrze, jak garaże podziemne, a dostęp do nich jest mniej wygodny. Zwykle jednak zakup miejsca postojowego jest w takim przypadku wyraźnie tańszy.

Platforma parkingowa

Platformy parkingowe to stosunkowo nowe rozwiązanie, które jednak cieszy się sporym zainteresowaniem, szczególnie w dużych miastach. Są to specjalne konstrukcje, które pozwalają na piętrowe parkowanie nawet kilku samochodów bez konieczności budowy całej skomplikowanej infrastruktury wjazdowej i wyjazdowej charakterystycznej dla parkingu wielopoziomowego. Platformy parkingowe są dostępne w wielu wariantach, co ułatwia ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb danej inwestycji. Ich atutem są też stosunkowo niskie koszty budowy, dlatego w przyszłości na pewno będą stosowane coraz częściej.

Czy zakup miejsca postojowego jest obowiązkowy?

Przedstawiciele dewelopera często informują osoby zainteresowane zakupem mieszkania, że dokupienie przypisanego do niego miejsca parkingowego jest obowiązkowe. Czy jest to zgodnie z prawem? Nie ma przepisów, które obligowałyby kupca do zakupu miejsca parkingowego wraz z mieszkaniem. W polskim prawie nie znajdują się jednak również zapisy, które zabraniałyby deweloperom stosowania takich praktyk – potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 8 listopada 2012 roku.

W związku z tym deweloper ma prawo ustalić, że sprzedaje tylko mieszkania z dodatkowo płatnym miejscem parkingowym. Czy to oznacza, że nie chcąc się ugiąć, musisz zrezygnować z danej inwestycji? Niekoniecznie! Czasami na skutek niewystarczającego zainteresowania lokalami deweloper rezygnuje z wymogu wykupu miejsca parkingowego. Niekiedy też miejsca mogą się wyprzedać, zanim skończą się lokale (niektórzy chętnie kupują ich nawet kilka). Czasami też pojawiają się promocje, w których miejsce parkingowe jest zawarte w cenie mieszkania lub dostępne za obniżoną kwotę.

Ile kosztuje miejsce postojowe?

Ile kosztuje zakup miejsca postojowego od dewelopera? Cennik jest zróżnicowany. Najdroższe są miejsca w garażach podziemnych, które kosztują od kilkunastu do ponad 30 tys. zł. Wiele zależy od miasta oraz okolicy – jeśli jest to ruchliwa dzielnica, w której brakuje darmowych miejsc postojowych, ceny tych od dewelopera na pewno będą wyższe. Tańsze są miejsca naziemne – czasami nawet o połowę. Stosowanie nowoczesnych rozwiązań takich jak platformy parkingowe również może się przyczynić do obniżenia ceny pojedynczego miejsca.

Warto również wiedzieć, jak wpływa zakup miejsca postojowego na podatek od nieruchomości. Miejsce postojowe, które znajduje się na zewnątrz, nie jest częścią budynku, dlatego nie trzeba płacić za nie podatku od nieruchomości. Miejsce postojowe w garażu podziemnym może zostać wyodrębnione jako osobny lokal (i posiadać własną księgę wieczystą) lub stanowić część wspólną budynku. W tym drugim przypadku obowiązuje za nie taka sama stawka podatku jak za mieszkanie. Wówczas również miejsce postojowe formalnie należy do mieszkania i nie można go odsprzedać ani wynająć. Jeśli miejsce w garażu ma swoją księgę wieczystą, można nim dowolnie dysponować, ale podatek jest ok. 10-krotnie wyższy. Na szczęście jest on naliczany w stosunku do powierzchni, która w przypadku miejsca postojowego jest niewielka.

Podsumowanie

Deweloper ma prawo postawienia wymogu zakupu mieszkania wraz z miejscem parkingowym. Nie zawsze jest to jednak decyzja ostateczna, dlatego można próbować negocjować lub czekać na promocję. Warto również wiedzieć, że miejsce postojowe może się przydać, nawet jeśli sam nie masz samochodu. Coraz częściej na nowych osiedlach występuje niedobór miejsc postojowych, ponieważ w wielu rodzinach są dwa lub nawet trzy samochody. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że swoje miejsce będziesz mógł wynająć, zapewniając sobie dodatkowy dochód w wysokości kilkuset złotych miesięcznie. Czasami może to więc być atrakcyjna inwestycja.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: