- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Sytuacja i warunki mieszkaniowe w Polsce
Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 łączna liczba nieruchomości zwiększyła się o 12,6% w porównaniu z 2011 rokiem. Dane statystyczne GUS wskazują na to, że zasoby mieszkaniowe w Polsce ulegają ciągłym zmianom.
Mają one charakter zarówno ilościowy, jak i jakościowy. Z danych GUS wynika, że na terenie kraju znajduje się ponad 15 mln mieszkań, usytuowanych w około 6,8 mln budynkach. Ich powierzchnia zwiększyła się o 18,5 % w stosunku do 2011 r.
Zasoby mieszkaniowe w Polsce
Ze wstępnych wyników spisu powszechnego 2021 można wywnioskować, że sytuacja mieszkaniowa w Polsce poprawia się z każdym rokiem. Analiza dostępnych danych z 2011 r. pozwala zauważyć, że w minionym roku liczba mieszkań wzrosła o prawie 1,7 mln.
W latach 2011-2021 miały też miejsce duże zmiany w strukturze ludności. W okresie międzyspisowym zmniejszyła się liczba osób na stałe zameldowanych w Polsce w wieku przedprodukcyjnym (z 18,7% do 18,2%) oraz produkcyjnym (z 64,4% w 2011 r. do 60,0% w 2021 r.). W ciągu dekady zwiększył się natomiast odsetek ludności w wieku poprodukcyjnym (z 16,9% do 21,8%).
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 31 marca 2021 r. na terenie kraju znajdowało się prawie 15,2 mln mieszkań. Liczba budynków mieszkalnych w miastach i na obszarach wiejskich zwiększyła się o około 800 tys. (z 6 mln do 6,8 mln w 2021 roku).
Odnotowano wzrost liczby mieszkań o 12,6% oraz ich powierzchni użytkowej o blisko 175 mln m kw. (tzn. o 18,5 %). NSP 2021 został przeprowadzony zgodnie z zapisami ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 1775) oraz rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 763/2008.
Warunki mieszkaniowe – stan i struktura mieszkalnictwa
Przyrost liczby mieszkań w naszym kraju jest efektem nowych inwestycji deweloperskich, przebudowy już istniejących oraz zmiany charakteru przeznaczenia. Polacy zdecydowanie częściej decydują się na zakup niż najem nieruchomości. Warunki mieszkaniowe w Polsce uległy znacznej poprawie w stosunku do poprzednich lat. Na plus zmieniła się także struktura jakościowa zasobów mieszkaniowych.
W ostatnich latach zmniejszyły się dysproporcje pomiędzy wsią a miastem w wyposażeniu mieszkań. Pod koniec 2017 roku większość z nich miała dostęp do mediów, wodociągu oraz centralnego ogrzewania. Instalacja gazowa była podłączona w co drugim mieszkaniu. Stan polskiego mieszkalnictwa obrazuje także stopień zaludnienia nieruchomości.
W 2020 roku na jednego mieszkańca w Polsce przypadało 1,2 pokoju.
Spis powszechny – mieszkania i budynki w Polsce
Według szacunków GUS zasoby mieszkaniowe w miastach są zazwyczaj usytuowane w budynkach wielorodzinnych. Powierzchnia użytkowa mieszkań (przelicznik w metrach kwadratowych) zwiększyła się ogółem z 946,3 mln do 1121,3 mln w 2021 roku.
Na wsiach dominują budynki indywidualne, w których znajdują się mieszkania średnio o prawie 30 m kw. większe niż w miastach. Warto wspomnieć, że przeciętna powierzchnia użytkowa bywa też zróżnicowana terytorialnie. Dane GUS z uwzględnieniem podziału na województwa będą sukcesywnie udostępniane od kwietnia do lipca 2022 roku.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
16.02.2023, Redakcja
Gdzie znajdują się najtańsze mieszkania w Polsce?
Ceny mieszkań w Polsce rosną w zasadzie nieprzerwanie i dość szybko. W związku z tym znalezienie lokum w rozsądnej cenie jest coraz trudniejsze – szczególnie w najatrakcyjniejszych lokalizacjach. W naszym kraju wciąż są jednak miejsca, w których koszt zakupu nieruchomości nie przCeny mieszkań w Polsce rosną w zasadzie nieprzerwanie i dość szybko. W związku z tym znalezienie lokum w rozsądnej cenie jest coraz trudniejsze – szczególnie w najatrakcyjniejszych lokalizacjach. W naszym kraju wciąż są jednak miejsca, w których koszt zakupu nieruchomości nie przeraża. Dowiedz się, gdzie można znaleźć najtańsze mieszkania w Polsce.
12.05.2022, Marek Wielgo
Mieszkaniowy rynek wtórny - podsumowanie IQ 2022
Jak aktualne wahania ekonomiczne i klimat geopolityczny przekładają się na mieszkaniowy rynek wtórny w Polsce? Jak zmieniają się ceny oraz oferta lokali w 7 największych miastach? Sprawdź analizę za I kwartał 2022 roku, przygotowaną przez specjalistów GetHome.pl. GetHome.pl to jeden z największych portali ogłoszeniowych skupiających oferty sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości. Jego eksperci co kwartał przygotowują raport dotyczący zmian na rynku wtórnym, tworząc narzędzie analityczne GetHome.pl to jeden z największych portali ogłoszeniowych skupiających oferty sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości. Jego eksperci co kwartał przygotowują raport dotyczący zmian na rynku wtórnym, tworząc narzędzie analityczne
01.07.2021, Redakcja
Rynek nieruchomości - prognozy
Wyjaśniamy jak kształtują się warunki na rynku nieruchomości, a także analizujemy obecną sytuację gospodarczą. Sprawdź najnowsze prognozy naszych ekspertów dotyczące rynku nieruchomości w Polsce. Rynek nieruchomości w Polsce - dynamiczne zmiany Rynek nieruchomości cały czas dynamicznie się zmienia. Ceny nieruchomości rosną w górę zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym, waha się podaż, trendy konsumenckie coraz bardziej zacieśniają się wokół natury i ekologii, a popyt na mieszkania i domy odnotowuje Rynek nieruchomości cały czas dynamicznie się zmienia. Ceny nieruchomości rosną w górę zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym, waha się podaż, trendy konsumenckie coraz bardziej zacieśniają się wokół natury i ekologii, a popyt na mieszkania i domy odnotowuje kolejne rekordy. To wszystko nie jest przypadkowe, bowiem wszelkie czynniki wpływające na aktualny stan rynku nieruchomości są ze sobą ściśle powiązane. Co dokładnie wpływa na rynek nieruchomości? Jak kształtują się ceny nieruchomości w Polsce?
25.02.2021, Redakcja
Jak COVID-19 wpłynął na rynek nieruchomości?
Na podstawie danych na dzień 25-02-2021 Jak obecna sytuacja epidemiologiczna wpływa na branżę nieruchomości? Czy Polacy wciąż są zainteresowani zakupem mieszkania i domu? Jakie środki są stosowane, aby zapewnić bezpieczeństwo osób poszukujących własnego M? Eksperci portalu GetHome.pl w marcu 2020marcu 2020