Zasoby mieszkaniowe w Polsce – jak mieszkamy?

Redakcja

Redakcja

28.02.2022

Jak zmieniły się warunki mieszkaniowe Polaków na przełomie ostatnich lat? Jaki średni metraż przypada na jednego mieszkańca? Jakie są wyniki spisu? Sprawdzisz na GetHome.

Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 łączna liczba nieruchomości zwiększyła się o 12,6% w porównaniu z 2011 rokiem. Dane statystyczne GUS wskazują na to, że zasoby mieszkaniowe w Polsce ulegają ciągłym zmianom.

Mają one charakter zarówno ilościowy, jak i jakościowy. Z danych GUS wynika, że na terenie kraju znajduje się ponad 15 mln mieszkań, usytuowanych w około 6,8 mln budynkach. Ich powierzchnia zwiększyła się o 18,5 % w stosunku do 2011 r.

Zasoby mieszkaniowe w Polsce

Ze wstępnych wyników spisu powszechnego 2021 można wywnioskować, że sytuacja mieszkaniowa w Polsce poprawia się z każdym rokiem. Analiza dostępnych danych z 2011 r. pozwala zauważyć, że w minionym roku liczba mieszkań wzrosła o prawie 1,7 mln.

W latach 2011-2021 miały też miejsce duże zmiany w strukturze ludności. W okresie międzyspisowym zmniejszyła się liczba osób na stałe zameldowanych w Polsce w wieku przedprodukcyjnym (z 18,7% do 18,2%) oraz produkcyjnym (z 64,4% w 2011 r. do 60,0% w 2021 r.). W ciągu dekady zwiększył się natomiast odsetek ludności w wieku poprodukcyjnym (z 16,9% do 21,8%).

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 31 marca 2021 r. na terenie kraju znajdowało się prawie 15,2 mln mieszkań. Liczba budynków mieszkalnych w miastach i na obszarach wiejskich zwiększyła się o około 800 tys. (z 6 mln do 6,8 mln w 2021 roku).

Odnotowano wzrost liczby mieszkań o 12,6% oraz ich powierzchni użytkowej o blisko 175 mln m kw. (tzn. o 18,5 %). NSP 2021 został przeprowadzony zgodnie z zapisami ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 1775) oraz rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 763/2008.

Warunki mieszkaniowe – stan i struktura mieszkalnictwa 

Przyrost liczby mieszkań w naszym kraju jest efektem nowych inwestycji deweloperskich, przebudowy już istniejących oraz zmiany charakteru przeznaczenia. Polacy zdecydowanie częściej decydują się na zakup niż najem nieruchomości. Warunki mieszkaniowe w Polsce uległy znacznej poprawie w stosunku do poprzednich lat. Na plus zmieniła się także struktura jakościowa zasobów mieszkaniowych.

W ostatnich latach zmniejszyły się dysproporcje pomiędzy wsią a miastem w wyposażeniu mieszkań. Pod koniec 2017 roku większość z nich miała dostęp do mediów, wodociągu oraz centralnego ogrzewania. Instalacja gazowa była podłączona w co drugim mieszkaniu. Stan polskiego mieszkalnictwa obrazuje także stopień zaludnienia nieruchomości.

W 2020 roku na jednego mieszkańca w Polsce przypadało 1,2 pokoju.

Warunki mieszkaniowe w Polsce

Spis powszechny – mieszkania i budynki w Polsce

Według szacunków GUS zasoby mieszkaniowe w miastach są zazwyczaj usytuowane w budynkach wielorodzinnych. Powierzchnia użytkowa mieszkań (przelicznik w metrach kwadratowych) zwiększyła się ogółem z 946,3 mln do 1121,3 mln w 2021 roku.

Na wsiach dominują budynki indywidualne, w których znajdują się mieszkania średnio o prawie 30 m kw. większe niż w miastach. Warto wspomnieć, że przeciętna powierzchnia użytkowa bywa też zróżnicowana terytorialnie. Dane GUS z uwzględnieniem podziału na województwa będą sukcesywnie udostępniane od kwietnia do lipca 2022 roku.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: