placement placeholder
placement placeholder

Sytuacja i warunki mieszkaniowe w Polsce

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 28.02.2022

Jak zmieniły się warunki mieszkaniowe Polaków na przełomie ostatnich lat? Jaki średni metraż przypada na jednego mieszkańca? Sprawdź na GetHome.

Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 łączna liczba nieruchomości zwiększyła się o 12,6% w porównaniu z 2011 rokiem. Dane statystyczne GUS wskazują na to, że zasoby mieszkaniowe w Polsce ulegają ciągłym zmianom.

Mają one charakter zarówno ilościowy, jak i jakościowy. Z danych GUS wynika, że na terenie kraju znajduje się ponad 15 mln mieszkań, usytuowanych w około 6,8 mln budynkach. Ich powierzchnia zwiększyła się o 18,5 % w stosunku do 2011 r.

Zasoby mieszkaniowe w Polsce

Ze wstępnych wyników spisu powszechnego 2021 można wywnioskować, że sytuacja mieszkaniowa w Polsce poprawia się z każdym rokiem. Analiza dostępnych danych z 2011 r. pozwala zauważyć, że w minionym roku liczba mieszkań wzrosła o prawie 1,7 mln.

W latach 2011-2021 miały też miejsce duże zmiany w strukturze ludności. W okresie międzyspisowym zmniejszyła się liczba osób na stałe zameldowanych w Polsce w wieku przedprodukcyjnym (z 18,7% do 18,2%) oraz produkcyjnym (z 64,4% w 2011 r. do 60,0% w 2021 r.). W ciągu dekady zwiększył się natomiast odsetek ludności w wieku poprodukcyjnym (z 16,9% do 21,8%).

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 31 marca 2021 r. na terenie kraju znajdowało się prawie 15,2 mln mieszkań. Liczba budynków mieszkalnych w miastach i na obszarach wiejskich zwiększyła się o około 800 tys. (z 6 mln do 6,8 mln w 2021 roku).

Odnotowano wzrost liczby mieszkań o 12,6% oraz ich powierzchni użytkowej o blisko 175 mln m kw. (tzn. o 18,5 %). NSP 2021 został przeprowadzony zgodnie z zapisami ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 1775) oraz rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 763/2008.

Warunki mieszkaniowe – stan i struktura mieszkalnictwa 

Przyrost liczby mieszkań w naszym kraju jest efektem nowych inwestycji deweloperskich, przebudowy już istniejących oraz zmiany charakteru przeznaczenia. Polacy zdecydowanie częściej decydują się na zakup niż najem nieruchomości. Warunki mieszkaniowe w Polsce uległy znacznej poprawie w stosunku do poprzednich lat. Na plus zmieniła się także struktura jakościowa zasobów mieszkaniowych.

W ostatnich latach zmniejszyły się dysproporcje pomiędzy wsią a miastem w wyposażeniu mieszkań. Pod koniec 2017 roku większość z nich miała dostęp do mediów, wodociągu oraz centralnego ogrzewania. Instalacja gazowa była podłączona w co drugim mieszkaniu. Stan polskiego mieszkalnictwa obrazuje także stopień zaludnienia nieruchomości.

W 2020 roku na jednego mieszkańca w Polsce przypadało 1,2 pokoju.

Warunki mieszkaniowe w Polsce

Spis powszechny – mieszkania i budynki w Polsce

Według szacunków GUS zasoby mieszkaniowe w miastach są zazwyczaj usytuowane w budynkach wielorodzinnych. Powierzchnia użytkowa mieszkań (przelicznik w metrach kwadratowych) zwiększyła się ogółem z 946,3 mln do 1121,3 mln w 2021 roku.

Na wsiach dominują budynki indywidualne, w których znajdują się mieszkania średnio o prawie 30 m kw. większe niż w miastach. Warto wspomnieć, że przeciętna powierzchnia użytkowa bywa też zróżnicowana terytorialnie. Dane GUS z uwzględnieniem podziału na województwa będą sukcesywnie udostępniane od kwietnia do lipca 2022 roku.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: